Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#55
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postcobi1, on 13 februarie 2017 - 20:02, said:

as face casa in fundul curtii iar in fata as amenaja aleea pana la anexa  multifunctionala
si....la iarna vii tu sa lopatezi 20 metri de alee pana la strada? Intreb numai...

#56
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postbrawnie, on 13 februarie 2017 - 20:21, said:

si....la iarna vii tu sa lopatezi 20 metri de alee pana la strada? Intreb numai...
Avantaje si dezavantaje insa asta cu zapada poate fi o activitate chiar placuta insa atunci cand aerisesti casa in loc de aer curat sa-ti intre praf nu e ok . Eu mi-am expus pct de vedere fara comentarii de prost gust cum faci tu ( de fapt nici nu meriti sa fi bagat in seama , esti prea limitat ) .. asta e ultima postare in replica cu alde tine .

#57
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
1. e un drum de servitute....nu centura Bucurestiului
2. se poate duce casa mai in spate dar "parcarea" cat mai aproape de drum tocmai pentru a evita miscarea de dimineata mai ales cand intarzii la servici....
3. nici nu stiu daca merita sa te bag eu pe tine in seama...de fapt am facut-o deja...sa ai spor pe aici...

#58
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@Nukem: e clar ca va fi in cele din urma si o astfel de "capabilitate" precum magazie de scule, probabil ceva gen 2 mp, doar nu o sa intru cu cazmaua innamolita in casa Posted Image. Dureaza putin pana se acomodeaza soata cu ideea dar sunt convins ca o sa ne intelegem cumva (asta daca o sa vrea mini solar sau alte chestii pe care le viseaza ea Posted Image (probabil cu replici din astea o sa ajung precum Grindeanu in mesajul cu "Sorine, clipeste de 2 ori daca vrei sa te salvam!")

@cobi1 si brawnie: oameni buni, ma ajutati amandoi cu lucruri utile, e normal ca fiecare sa aiba perspectiva lui proprie, ar fi si aiurea daca am vedea lucrurile identic. Nu sunt in masura sa va dau eu voua sfaturi insa mi-ar placea sa continuam sa discutam normal in continuare, credeti-ma chiar sunt utile sfaturi voastre. De exemplu am cam decis sa facem subsol/demisol, ramane de vazut daca partial sau total. Am facut un estimat de cost pe un subsol net de 220 cm total de aprox 75 m utili ar fi o delta de 15k eur in plus fata de fundatia normala. Acum nu stim daca chiar ne trebuie atat de mult spatiu..

Despre amplasare casa: aici a fost mai simplu sa decidem pentru ca vrem ceva intimitate si liniste, o sa stam mai mult pe terasa aia sa bem cafeaua si sa citim iar in gradinita de vreo 300 mp care va fi in spate vrem flori si verdeata pe care sa le admiram (stiu ca suna idealist dar ceva tb sa iti propui...) Nu mi-ar placea sa imi beau bafeaua catre drum, nu suntem mizantropi ori sociopati insa asa vedem noi lucrurile. Nu inseamna ca cei care prefera altfel gresesc, fiecare stie mai bine ce il "coafeaza".
Imi place sa dau zapada, e fun 1-2 ore si faci si ceva miscare, oricum trebuie sa cureti si in spate daca ai un caine si alte chestii de interes.
Drumul de servitute este proprietate priivata, poate in inchidem daca va fi ceva circulatie desi nu ma astept pt ca nu e vreo mare trecere pe acolo iar in plus mai mult de 15 case nu vor fi pe el cand se va construi totul (acum sunt doar 3 si se mai fac planuri pt lotul nostru si inca unul). Zona este destul de verde, foste livezi si suntem intre 3 paduri in raza de 1-2 km fiecare din ele plus lac la vreo 500m.

Probabil ca ati observat ca pun mai des emoticoane din astea nu neaparat din instabilitate emotionala  ci pentru ca ma gandesc destinde putin atmosfera, poate uneori ma exprim ceva mai direct si involuntar pot sa supar pe careva si in plus ma gandesc ca e fain daca macar o parte din viata o petrecem cu zambetul pe buze. Daca par prea infantile puteti sa imi ziceti direct ("I can take it, i'am a grown up!") si mai reducem altfel..... Posted Image

Pace Posted Image

Edited by catalijns, 13 February 2017 - 21:30.


#59
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Va speriati prea mult de zapada asta :)) Stilul meu este sa deschid portile si deja se da multa zapada la o parte cu miscarea asta si apoi ma urc in masina si ii dau drumul :)) Pana acum nu a nins suficient de mult incat sa ma impiedice si spun de cazul masinii care are tractiune doar spate si e joasa, cealalata a nevesti-mii cu 4x4 nu are nici o treaba. Asta se intampla cand sunt in criza de timp, cam 80% din cazuri, in rest mai dau un pic asa cat sa nu imi intepre zapada in bocanci. Eu deja mi-am facut garajul la vreo 25 m de strada, dar am in plan un carport la strada, ain't nobidy got time fo dat, sa dea 25 m de zapada dimineata.

#60
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBylly00, on 13 februarie 2017 - 21:56, said:

Va speriati prea mult de zapada asta Posted Image) Stilul meu este sa deschid portile si deja se da multa zapada la o parte cu miscarea asta si apoi ma urc in masina si ii dau drumul Posted Image) Pana acum nu a nins suficient de mult incat sa ma impiedice si spun de cazul masinii care are tractiune doar spate si e joasa, cealalata a nevesti-mii cu 4x4 nu are nici o treaba. Asta se intampla cand sunt in criza de timp, cam 80% din cazuri, in rest mai dau un pic asa cat sa nu imi intepre zapada in bocanci. Eu deja mi-am facut garajul la vreo 25 m de strada, dar am in plan un carport la strada, ain't nobidy got time fo dat, sa dea 25 m de zapada dimineata.
Nu ne speriem, ba dimpotriva, sa ninga cat mai mult sa mergem la ski Posted Image Nu m-am gandit  la acest aspect cand am ales pozitionarea, oricum daca ninge serios se poate lasa masina si langa drumul principal sau alte solutii. In plus, cum zici si tu, o garda de 20 cu ceva diferential blocabil nu are treaba cu zapada pana la 30 cm. Nu sariti pe mine cu aritmetica de a 5-a :) , masinile de genul asta sunt mai grele si taseaza destui cm de zapada. Noi vrem pur si simplu gradina verde in spate, sa privim in ea din living si de pe terasa si sa fie ceva mai ferita (nu ca am face chestii ilegale ci doar din ..discretie :) ).

View PostNukem, on 13 februarie 2017 - 20:13, said:

Cred ca vrea sa beneficieze de cei 3 stejari (doi, ca unul este la vecini). Adevarul este ca atunci cand ai niste copaci, care in mod normal cresc in ani buni (nu traim 400 de ani ca testoasele Posted Image ) incerci sa profiti la maxim.
Problema apare ca vrea gradina pe zona aceea... cam multa umbra....
Deocamdata au 6-7 m max, diametru gen 20, probabil le trebuie peste 15 ani sa ajunga asa, au fost ingrijiti de cineva inainte pentru ca sunt curatati pana la 2m si ceva si se vad si ceva urme de var probabil de 2-3 ani...oricum sunt perfecti exact asa cum sunt acum. Pe cel de-al treilea e la max 40 cm de limita de proprietate, practic este jumatate de coroana la mine, o sa discut cu vecinul cand il voi cunoaste sa il salvam. Desi nu cred ca este ultimul lucru care il deranjeaza, e tocmai in fundul viitoarei curti. Cand mai cresc ii mai tund putin in sus a.i. sa patrunda mai multa lumina sub ei. Nu prea multa ca trebuie si pentru balansoar ceva umbra...:)
Oricum sunt si plante de semiumbra gen zmeura sau ionicera japonica (mana maicii Domnului), etc.

#61
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postcatalijns, on 13 februarie 2017 - 23:52, said:

o garda de 20 cu ceva diferential blocabil nu are treaba cu zapada pana la 30 cm.
nu te contrazic...eu cochetez cu ceva ce se termina cu quattro :) si nu are garda de 20 :) dar asta inseamna ca trebuie prins in buget si schimbarea masinii :)

#62
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postcatalijns, on 13 februarie 2017 - 23:52, said:

Nu ne speriem, ba dimpotriva, sa ninga cat mai mult sa mergem la ski Posted Image Nu m-am gandit  la acest aspect cand am ales pozitionarea, oricum daca ninge serios se poate lasa masina si langa drumul principal sau alte solutii. In plus, cum zici si tu, o garda de 20 cu ceva diferential blocabil nu are treaba cu zapada pana la 30 cm. Nu sariti pe mine cu aritmetica de a 5-a Posted Image , masinile de genul asta sunt mai grele si taseaza destui cm de zapada. Noi vrem pur si simplu gradina verde in spate, sa privim in ea din living si de pe terasa si sa fie ceva mai ferita (nu ca am face chestii ilegale ci doar din ..discretie Posted Image ).


Deocamdata au 6-7 m max, diametru gen 20, probabil le trebuie peste 15 ani sa ajunga asa, au fost ingrijiti de cineva inainte pentru ca sunt curatati pana la 2m si ceva si se vad si ceva urme de var probabil de 2-3 ani...oricum sunt perfecti exact asa cum sunt acum. Pe cel de-al treilea e la max 40 cm de limita de proprietate, practic este jumatate de coroana la mine, o sa discut cu vecinul cand il voi cunoaste sa il salvam. Desi nu cred ca este ultimul lucru care il deranjeaza, e tocmai in fundul viitoarei curti. Cand mai cresc ii mai tund putin in sus a.i. sa patrunda mai multa lumina sub ei. Nu prea multa ca trebuie si pentru balansoar ceva umbra...Posted Image
Oricum sunt si plante de semiumbra gen zmeura sau ionicera japonica (mana maicii Domnului), etc.
Io mi-am zis parerea fara sa pun bota in prag ; fiecare face cum doreste . Cunosc multe cazuri in care oamenii si-au contruit casa la drum de servitute si cand mai fac vecinii ceva chefuri sau au nevoie sa transporte ceva mai voluminos in curtea din spate , fac putin cu nervii , de asta am " opinat " . ..
@cataline , stai relaxat ca nu ma cert cu nimeni pe topicul tau , ii ignor pur si simplu ( asta doare cel mai tare ) .
Imi spun parerea si atat , daca tu o sa-mi spui sa nu mai postez , te voi asculta :) ; in rest spor la treaba .

#63
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbrawnie, on 14 februarie 2017 - 00:23, said:

nu te contrazic...eu cochetez cu ceva ce se termina cu quattro Posted Image si nu are garda de 20 Posted Image dar asta inseamna ca trebuie prins in buget si schimbarea masinii Posted Image
Nu e nevoie, insa masina nu mai trebuie schimbata Posted Image. Am cochetat si eu cu quattro, sunt mare admirator insa din motive obiective (cred eu..) am ales alta varianta. Daca vrei detalii despre perspectiva asta zi-mi te rog pe privat, nu as vrea sa deturnez discutia desi am deviat putin.

Imi poti spune, te rog, daca crezi ca in versiunea cu demisol mai avem nevoie de camera tehnica la parter? Am inteles/calculat ca un subsol pe jumatate de amprenta vs unul pe toata amprenta inseamna cam 70% costuri, insa ne ingrijoreaza putin posibilitatile de hidroizolatie pentru partea aceea cu "grinda" de legatura intre subsol si restul fundatiei, daca ducem in subsol toata partea de instalatii cred ca trebuie sa ne asiguram ca nu vom avea vreodata inundatii.

Pentru colectare  in canalizare a apelor uzate din subsol trebuie vreo pompa ceva instalatie speciala sau sunt solutii mai simple? Ne gandim daca putem duce acolo masina de spalat de exemplu.

@cobi1: Ai cateva argumente pentru amplasarea mai in spate, daca as avea 2-3000 mp clar asa as face insa aici este alt context, deja celelalte case ale vecinilor sunt aliniate in acest fel si ar nu ar da bine sa facem altfel atat ca design cat si ca...atitudine. Incercam sa pastram relatii cordiale cu vecinii, eu ii consider un asset, sunt importanti din multe puncte de vedere.

Edited by catalijns, 14 February 2017 - 01:09.


#64
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
cataline pentru hidroizolatii eu recomand aditivi de hidroizolare in masa a betonului asta te scuteste de multe batai de cap...eu recomand Hyseal, altii au folosit Penetrom...ideea este aceasi.
pentru canalizare la subsol sunt solutii gen saniflow care se invarte pe la 2000 lei...

#65
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcatalijns, on 13 februarie 2017 - 21:27, said:

Imi place sa dau zapada, e fun 1-2 ore si faci si ceva miscare, oricum trebuie sa cureti si in spate daca ai un caine si alte chestii de interes.
Drumul de servitute este proprietate priivata, poate in inchidem daca va fi ceva circulatie desi nu ma astept pt ca nu e vreo mare trecere pe acolo iar in plus mai mult de 15 case nu vor fi pe el cand se va construi totul (acum sunt doar 3 si se
Vad ca ai 100 m pana la drumul public. Vei avea nevoie de freza pentru zapada performanta. Nu are cine sa dea zapada daca zona nu e locuita. Esti singur pe barba ta. In camp zapada troieneste. La penultimele ninsori din Bucuresti, de exemplu, stratul de zapada a fost 60 cm, fara troian.

View Postcatalijns, on 14 februarie 2017 - 00:58, said:

Ne gandim daca putem duce acolo masina de spalat de exemplu.
Dupa ce trece entuziasmul inceputului, sotia va obosi sa tot care rufe murdare in subsol si rufe spalate de acolo. Scarile sunt neprietenoase cu persoanele cu greutati in mana. Te sfatuiesc sa ai si o solutie de montat masina de spalat la parter.

#66
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcatalijns, on 14 februarie 2017 - 00:58, said:

... crezi ca in versiunea cu demisol mai avem nevoie de camera tehnica la parter? .. daca ducem in subsol toata partea de instalatii cred ca trebuie sa ne asiguram ca nu vom avea vreodata inundatii.

Pentru colectare  in canalizare a apelor uzate din subsol trebuie vreo pompa ceva instalatie speciala sau sunt solutii mai simple? Ne gandim daca putem duce acolo masina de spalat de exemplu..
Eu votez pentru camera tehnica la demisol/subsol.  Evident ca trebuie luate toate masurile sa ramana protejat subsolul/demisolul de inundatii, dar din cate am intalnit eu situatii prin Bucuresti si Ilfov, unde oglinda apei din panza freatica e la 6-8m adancime - nu au fost probleme..
Cat priveste evacuarea apelor uzate din casa - trebuie stiut cota amplasarii conductei de scurgere stradala. Chiar si in situatii in care acea conducta stradala era mai jos ca nivelul demisolului din casa ieseam cu doua conducte de scurgere (una pentru demisol/subsol si cealalta pentru restul nivelelor cladirii). La conducta de scurgere pentru demisol se monta obligatoriu supapa anti-refulare, iar la conducta cealalta - nu se monta asa ceva.. Astfel un risc de inundare accidentala a demisolului/subsolului chiar si propriile ape uzate era eliminat, iar canalizarea din casa ramanea disponibila de a fi folosita chiar si cand conducta stradala avea sectiunea umpluta..
Posted Image

#67
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalijns, on 14 februarie 2017 - 00:58, said:


Nu e nevoie, insa masina nu mai trebuie schimbata Posted Image. Am cochetat si eu cu quattro, sunt mare admirator insa din motive obiective (cred eu..) am ales alta varianta. Daca vrei detalii despre perspectiva asta zi-mi te rog pe privat, nu as vrea sa deturnez discutia desi am deviat putin.

Imi poti spune, te rog, daca crezi ca in versiunea cu demisol mai avem nevoie de camera tehnica la parter? Am inteles/calculat ca un subsol pe jumatate de amprenta vs unul pe toata amprenta inseamna cam 70% costuri, insa ne ingrijoreaza putin posibilitatile de hidroizolatie pentru partea aceea cu "grinda" de legatura intre subsol si restul fundatiei, daca ducem in subsol toata partea de instalatii cred ca trebuie sa ne asiguram ca nu vom avea vreodata inundatii.

Pentru colectare  in canalizare a apelor uzate din subsol trebuie vreo pompa ceva instalatie speciala sau sunt solutii mai simple? Ne gandim daca putem duce acolo masina de spalat de exemplu.

@cobi1: Ai cateva argumente pentru amplasarea mai in spate, daca as avea 2-3000 mp clar asa as face insa aici este alt context, deja celelalte case ale vecinilor sunt aliniate in acest fel si ar nu ar da bine sa facem altfel atat ca design cat si ca...atitudine. Incercam sa pastram relatii cordiale cu vecinii, eu ii consider un asset, sunt importanti din multe puncte de vedere.

Am citeva argumente care m-au convins sa păstrez CT la parter ( asta nu înseamnă ca unele funcțiuni nu pot fi duse in demisol/subsol). Una din problemele demisolului este ca îți saltă cota 0 si ești obligat sa ai mai multe trepte la intrare in casa si la coborârea in grădina  ( sa presupunem ca vrei ceva geamuri la demisol, sa zicem vre-o 45 cm lumina + placa 15 cm + 20 cm de la trotuar = 80 -90 cm ceea ce înseamnă 6 -7 trepte. Dacă nu te deranjează e ok dacă te supăra atunci subsol. Acum pentru CT unde uzual pui si centrala ai nevoie legal de niște mp de suprafața vitrata de decompresie ( dacă ești pe gaz) .La parter e relativ simplu sa pui un geam , la subsol apar complicații , nu e imposibil dar e mai complicat si ceva mai scump ( curte de lumina).
In CT in concepția mea nu vin doar instalatii de încălzire , așa ca îți dorești sa ai o poziție pe cit posibil centrala ca sa duci radial celelalte ( electrice, curenți slabi). Consider ca 75% din confort este dat de instalatii si automatizări așa ca ai nevoie de un loc sa le pui). Eu am camera tehnica amplasată oarecum central si prin ea imi trece si coșul de la șemineul amplasat in living. Dacă suprafața e puțin mai generoasa poți pune ușor si mașina de spălat in CT ca tot ai toate țevile pe acolo.

#68
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postbrawnie, on 14 februarie 2017 - 01:06, said:

pentru hidroizolatii eu recomand aditivi de hidroizolare in masa a betonului asta te scuteste de multe batai de cap...eu recomand Hyseal, altii au folosit Penetrom...ideea este aceasi.
Stie cineva pe unde se gasesc aceste produse? Si un pret estimativ? Pe Google nu am gasit prea multe informatii. Multumesc!

#69
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Hyseal costa 22,5 Euro/kg iar dozajul este de 0.8kg/mc de beton...deci ar fi 22.5 * 0.8 * 4.5 = 81 lei in plus la mc de beton.
La Penetrom nu stiu preturi dar tot pe aici se invarte.

Hyseal au mai folosit pcode, vali1900, vlad-28, lucas19811981 (nu strica sa ii intrebi) ... Penetrom - BodCasa, altii nu stiu...

#70
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Multumesc frumos de raspuns! Prin magazinele mari am vazut numai aditivi de impermeabilizare de la Sika. Acestia cum sunt?

#71
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai nu sunt...ce ai vazut prin  magazine mari sunt solutii pensulabile & Co...care nu au nici in clin nici in maneca cu ce ti-am prezentat mai sus...eu din cate stiu Sika nu are aditiv de impermeabilizare in masa a betonului...ce am vazut eu de la Sika care se lauda a avea ceva proprietati similare (cristalizare in masa) este un mortar aplicabil dupa ce torni betonul...

nu stiu cum o fi cu Penetromul dar Hysealul il gasesti numai in 3 locuri :) la distribuitori locali...este un produs importat din UK. Daca te hotarasti pe Hyseal da-mi un semn...unul din cele 3 locuri care vinde Hyseal e la mine :P

#72
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
@bladhaund: Nu suntem asa ingrijorati de zapda, nu suntem chiar in camp, in iarna asta au intrat excavatoarele de 2 ori pe strada, 50 ron de fiecare data..., arata mai ok decat strada principala :) . Multam pentru ideea cu masina de spalat la parter, sotia este deja recunoscatoare.

@Andrei: asa ne gandim si noi, este una dintre cele 2 optiuni principale pe care le avem in minte.

@picomouse: Ai pus punctul pe "i" pentru momentul in care ne aflam cu deciziile! Daca facem demisol avem cota 0 la 1 m deasupra solulul si vreo 5-6 trepte la intrare si de pe terasa in gradina. In plus va fi sub toata amprenta. Daca facem subsol avem cota 0 la 40-50 cm, 1-2 trepte dar in acest caz il facem partial gen pe 40-50 mp.
Eu inclin catre a doua varianta pentru ca nu avem nevoie de asa mult subsol insa aici este acel risc la hidroizolatie, hyseal de care zice Andrei o sa il iau obligatoriu (de la el, deja sunt super indatorat!) dar ma refer aici la ce vine pe exterior, folie cauciucata si protectie si dren etc - pla peretele cu grinda aia nenorocita de legatura e mai greu. In varianta asta o sa avem si o CT de 7-8 m la parter cu loc de masina de spalat. In plus ma gandesc ca o sa fie si ceva grade mai putin fiind mai ingropat cu gen 60 cm.

Sotia inclina catre prima pentru ca ne-au tot zis oamenii ca nu e mare diferenta intre partial si total....max +20% - insa ei se refera la rosu dar mai sunt si alte costuri. plus ca pe noi ne intereseaza mai mult cifra absoluta nu relativa ca nu castigam procente :). Eu insa am auzit si alti oameni care au mers pe astfel de abordari si cateva mii cu cateva mii.....au ajuns la +50% din estimat initial. Ma sperie putin ideea asta de a pierde controlul financiar la maniera asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate