Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#2449
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcatalijns, on 29 octombrie 2020 - 17:50, said:

.. hr-isti de multinationale ...nu au abilitati tehnice si in plus... HR, got it? ...
HR zici ? Adica HabaRnambisti, nu ?Posted Image

#2450
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 27 octombrie 2020 - 10:01, said:

[...]...de cand am vazut-o in showroom mi-am zis ca trebuie sa o folosim undeva, nu stiu de ce dar cand o privesc ma gandesc la Legendele Toamnei (filmul). [...]

E superba! Si foarte frumos instalata si incorporata!
Mai usor cu pozele astea, cu incaperi finalizate. Risti Posted Image sa te trezesti cu topicul mutat in zona cu acelasi nume Posted Image

Edited by DIY, 30 October 2020 - 18:49.


#2451
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 30 octombrie 2020 - 18:49, said:

E superba! Si foarte frumos instalata si incorporata!
Mai usor cu pozele astea, cu incaperi finalizate. Risti Posted Image sa te trezesti cu topicul mutat in zona cu acelasi nume Posted Image


Mi-a promis conu' ca ma lasa aici pana nu urc cocoselu' de pe casa.. Posted Image)))  O sa dau bineinteles spaga pentru treaba asta, o sa ii dau o dedicatie soon, sper sa ii placa - o sa vedeti curand despre ce e vorba aici Posted Image).
Mai jos si cocoselu', zic sa nu imi iau ban pe motive..peiorative.. Posted Image  Am zis ca daca tot am "prins" gainusa cu oua de haur..sa intregesc colectia..:))))

Attached Files


Edited by catalijns, 30 October 2020 - 19:02.


#2452
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
Salut! Rasfoind topicul asta, am inteles ca e vorba de o casa in Mogosoaia. Am si eu o casa in acelasi satuc, care e acum la rosu. @catalijns -- scriu aici pentru ca probabil ma poti ajuta cu niste informatii. :-)

Urmeaza sa fac bransamentul electric si ma gandeam sa bag in aceeasi groapa (nu si in acelasi tub) mai multe cabluri. Spune-mi te rog ce fel de fibra optica trebuie trasa de la poarta/stalp pana in casa? Daca stii, bineinteles. Nu cunosc ce fel de sarme vor cei de la Digi.

Un al doilea subiect e legat de tencuitul exterior al casei. Ai vreo recomandare? Sau vreun "urmaritor" al acestui topic are vreo recomandare pentru zona Bucuresti/Ilfov? Am luat cativa de pe olx la intamplare dar toti stramba din nas cand e vorba de tencuit exterior pentru ca nu au schele si nici nu se ocupa cu instalarea lor, sau pur si simplu nu vor sa tencuiasca exteriorul unei case.

#2453
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
chiar daca nu imi era mie adresata intrebarea, incerc un raspuns: nu trebuie sa tragi tu fibra optica, ci e deajuns sa prevezi un traseu ingropat care va fi folosit de cei cu netul. Ai putea ingropa un tub gofrat de 40mm, cu tragaci, si e deajuns. Sa nu ai prea multe coturi de 90* si e ok. Eu am avut un raseu de vreo 30-40m, cu vreo 4 coturi de 90* si nu a fost nici o problema

#2454
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postadi0, on 03 noiembrie 2020 - 22:52, said:

Salut! Rasfoind topicul asta, am inteles ca e vorba de o casa in Mogosoaia. Am si eu o casa in acelasi satuc, care e acum la rosu. @catalijns -- scriu aici pentru ca probabil ma poti ajuta cu niste informatii. :-)

Urmeaza sa fac bransamentul electric si ma gandeam sa bag in aceeasi groapa (nu si in acelasi tub) mai multe cabluri. Spune-mi te rog ce fel de fibra optica trebuie trasa de la poarta/stalp pana in casa? Daca stii, bineinteles. Nu cunosc ce fel de sarme vor cei de la Digi.

Un al doilea subiect e legat de tencuitul exterior al casei. Ai vreo recomandare? Sau vreun "urmaritor" al acestui topic are vreo recomandare pentru zona Bucuresti/Ilfov? Am luat cativa de pe olx la intamplare dar toti stramba din nas cand e vorba de tencuit exterior pentru ca nu au schele si nici nu se ocupa cu instalarea lor, sau pur si simplu nu vor sa tencuiasca exteriorul unei case.

@Adi:
1.cei de la digi ori telekom vor trage fibra lor, nu te complica degeaba cu cine stie ce cablu.. Eventual cheama-i ca se misca rapid si tragi acolo ceva net, montezi o camera, etc. Sau faci cum bine a zis wizz. Noi am prevazut astfel de traseu si prin curte iar cand au venit cu fibra din strada a fost f usor sa ajunga pana in casa.

2. Cu tencuiala exterioara stiu ce zici..a mai venit si frigul..not fun! Am.recomandari de asa nu..din pacate..chin mare pe acest subiect..

#2455
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Se construiesc case in nestire. La mine in sat e explozie. Cred ca e nenorocire sa gasesti echipe acum.

#2456
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
Multzam de raspunsuri. Eu ma gandeam sa bag de acum fibra prin tub pentru ca suspectez ca va fi putin complicat altfel. Pe scurt, am un riflat (de fapt sunt trei in total) care traverseaza casa pe latime (prin fundatie, vreo 13m) iar de la poarta la tubul asta trebuie sa merg cu altul. Acele tuburi s-ar intalni exact sub trotuar. Mare lucru daca nu se blocheaza cablul la aceasta imbinare... Probabil o sa dau un telefon la digi (si telekom, daca zici ca sunt prezenti in zona) sa vad ce propuneri au.

#2457
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cel mai bine ar fi sa folosesti un tub DN110 pe post de camin. Alternativ poti sa lasi o sufa de tras cabluri si cred ca te descurci fara probleme. Eu asa am procedat dar e drept ca traseul era mai scurt iar locul in care isi schimba directia era caminul de apa/canalizare/de toate de langa casa. Fibra aia este destul de “teapana”, se comporta ca sufa, nu ca un conductor electric de cupru, deci e mult mai usor de tras.

#2458
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postadi0, on 05 noiembrie 2020 - 22:33, said:

Multzam de raspunsuri. Eu ma gandeam sa bag de acum fibra prin tub pentru ca suspectez ca va fi putin complicat altfel. Pe scurt, am un riflat (de fapt sunt trei in total) care traverseaza casa pe latime (prin fundatie, vreo 13m) iar de la poarta la tubul asta trebuie sa merg cu altul. Acele tuburi s-ar intalni exact sub trotuar. Mare lucru daca nu se blocheaza cablul la aceasta imbinare... Probabil o sa dau un telefon la digi (si telekom, daca zici ca sunt prezenti in zona) sa vad ce propuneri au.

Propunerea digi e simpla, sa iti tragi fibra acum , abonament. Ai nevoie de contact zici si in 48h lucratoare e rezolvata treaba. Daca nu vrei asa trage o sarma prin tevile alea de acum si conduci usor fibra cand va fi momentul. Cum zice si billy, fibra e rigida si aluneca f usor, noi am tras-o fara a avea vrea sarma (tragaci)  trasa anterior prin copex de 32 continuat cu teava dn40 (ce resturi au mai fost)  si tot nu s-a agatat, vreo 12-3ml cu un cot de 90. E adevarat ca puteam sapa usor la cot daca era cazul, dadeam 2 pavele de la catei si sapam acolo 30 cm..easy, dar nu a fost cazul. Poti si cu camin dn110 sub trotuar dar vezi la ce inaltime il lasi sa poti monta acolo o pavea peste sa arate omeneste. Eu insa as trage o sarma de pe acum si nu mi-as mai bate capul. Asta daca nu vrei sa tragi fibra de la provider de pe acum.

#2459
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
La mine s-a tras fibra continua de pe stalp (unde era o cutie de distributie) pana in casa, la ONT.
Daca insisti sa tragi tu fibra, ceea ce cred in continuare ca nu e o idee buna,, ai grija sa fie suficient de lunga sa ajunga pana la la 'sursa'
Mai bine ingropi tuburi cu tragaci, si gata... nu vad sa ai vreo problema.

#2460
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcatalijns, on 06 noiembrie 2020 - 10:28, said:


Propunerea digi e simpla, sa iti tragi fibra acum , abonament...
...cea mai buna si sigura solutie,in plus poti suspenda ulterior Abonamenrul pentru 90 de zile...Asa am procedat inainte de a monta pavaj si irigatii...
Off topic...ori am imbatranit eu pe Forum...ori...chiar nu merita raspuns..."satuc"..."sarme"

#2461
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

View Postcatalijns, on 06 noiembrie 2020 - 10:28, said:

Propunerea digi e simpla, sa iti tragi fibra acum , abonament.

View Postwizake, on 06 noiembrie 2020 - 10:41, said:

La mine s-a tras fibra continua de pe stalp (unde era o cutie de distributie) pana in casa, la ONT.

Multumesc. M-ati lamurit. Cel mai probabil o sa ii chem pe cei de la digi si o sa fac abonament de pe-acum. Nu vreau sa ma complic.

View PostAdrianradu, on 06 noiembrie 2020 - 10:57, said:

...chiar nu merita raspuns..."satuc"..."sarme"
Off-topic -- daca nu meritam raspuns, nu trebuia sa raspunzi. Simplu...

#2462
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
captains log... am tot zis ca ne apucam de numarat bobocii ca tot e toamna insa timpul necesar nu prea a fost disponibil.

Am terminat scarile interioare de ceva vreme, gen 3 saptamani, multumiri consultantului/domnului profesor pe lemnarie, danwdPosted Image ne-a depasit cu mult toate asteptarile, ne-a explicat si de cate 2-3 ori, a trimis filmulete cum se fac diverse operatiuni, toate cu o rabdare infinita. Cu ocazia asta am invatat cum sa folosim mai bine fierastraul circular pe care il avem, cu ocazia asta practic l-am amortizat de minim 2 ori pana acum Posted Image.

Am fost nevoiti sa montam noi scara pentru ca "maestrul artist" cu care ne intelesesem pe langa faptul ca trebuia sa te rogi ca de cine stie ce zeitate sa vina sa termine ... nu voia decat sa taie din buza treptei si sa apropie stalpii de ele, cand i-am spus de solutia pe care o dorim a zis ca el nu face sculptura...asa ca nu l-am mai chemat. Bine...el voia sa monteze stalpii neaparat pe trepte, ca doar asa se face..chestia cu montat pe margine era o mare favoare personala doar pentru noi...te doare capu' de astfel de oameni.
Ne-am chinuit putin cu masuratorile si taieturile in stalpi mai ales in zona intoarcerii balansate insa a iesit clar peste asteptari si scarile au acum latime neta vreo 96-97 cm ceea ce multumitor, am carat diverse chestii la etaj sau la demisol si chiar pot spune daca ramaneam cu gen 85 cm net ar fi fost o diferenta importanta (un minus), atingi peretii mult mai usor, mai greu trec 2 persoane una pe langa alta, etc.

Am montat cablurile de inox de 4mm si piesele speciale aferente (bucse, intinzatoare, distantiere) , am folosit dibluri speciale (din cele rosii care se vand la bucata la ddman) pentru ca sunt niste forte destul de mari pe piesele de la baza si riscul este sa se miste/incline de pe pozitie. Nu este o operatiune foarte simpla, cel putin nu pana inveti niste lucruri, partea cu intinderea cablurilor necesita o tehnica mai speciala si trebuie facuta de 2 persoane. Pana la urma am montat la 15 cm intre prinderi, arata ceva mai elegant (o sa vedeti cum arata la 10 cm la terase, e ok dar nu la fel de aerisit). Acum stim cum se fac si avem destule piese ramase (a facut moglia necesarul si comanda la vremea respectiva.. Posted Image) ) asa ca in cazul fericit in care o sa fie nevoie le montam la 10 cm regulamentar, facem reparatii, etc.
Dar sa lasam pozele sa vorbeasca.

Attached Files


Edited by catalijns, 21 November 2020 - 10:00.


#2463
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Mamaaaaa, sunteti foarte tari ca ati facut asta singuri!!! Bravo! Posted Image Posted Image Posted Image  Inteleg prea bine partea cu "meseriasii", toti sunt artisi, toti sunt minunati pana monteaza lucrarea si atunci trebuie sa te multumesti cu "merge si-asa".
Arata foarte misto, ma uitasem si eu la cabluri de genul asta pentru scara fiindca o avem fff ingusta, dar mi s-a parut ca mesterii de la noi lucreaza cu piese foarte badarane fata de ce am vazut pe pinterest si spun ca "altfel nu tine, doamna!" Posted Image
Mi se pare ca la voi arata finut, abia astept si la terasa, poate folosesc si eu. Cablurile si prinderile de unde le-ati luat?

#2464
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdeliacrin, on 21 noiembrie 2020 - 14:21, said:

Mamaaaaa, sunteti foarte tari ca ati facut asta singuri!!! Bravo! Posted Image Posted Image Posted Image  Inteleg prea bine partea cu "meseriasii", toti sunt artisi, toti sunt minunati pana monteaza lucrarea si atunci trebuie sa te multumesti cu "merge si-asa".
Arata foarte misto, ma uitasem si eu la cabluri de genul asta pentru scara fiindca o avem fff ingusta, dar mi s-a parut ca mesterii de la noi lucreaza cu piese foarte badarane fata de ce am vazut pe pinterest si spun ca "altfel nu tine, doamna!" Posted Image
Mi se pare ca la voi arata finut, abia astept si la terasa, poate folosesc si eu. Cablurile si prinderile de unde le-ati luat?

Multumim pentru aprecieri, si noi suntem multumiti ca am reusit sa facem chestii din astea mai complicate, mai sunt si altele, o sa vedeti curind. :). Piesele pt balustrade si cablurile sunt toate de la crosinox.eu, profi oamenii, ne-au ajutat cu solutii si materialele is faine dar cu preturi in eur..pe masura.
A iesit bine si pentru ca balustrada este gen 60mmx50mm, mai mare nu arata bine cu acele cabluri, mai.mica..probabil nu tine la forta cu care trage cablul de ea..In plus segmentele sunt scurte, maxim 130vm ceea ce ajuta foarte mult la.rezistenta. In schimb sunt multe, 9 buc la cele 2 scari :).
Cu atentie, rabdare si informare in prealabil ( aici ne-a ajutat enorm danwd, in special cu partra de prindere a stalpilor), practic am.facut cursuri online.. mare boier!
Uite cum arata terasele, ma faci sa dau spoilere .. :). Astea sunt prinse la 10 cm ca asa erau gandire prinderile de acum 1 an si ceva. Asa avem si la terasa din fata si la balcoanele frantuzesti.

Attached Files



#2465
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Mno, nu ma tat slavii atata, ca t'am zis ca am scapat de al rau, is viu si nelinistit.
Cu placere oricui are nevoie de sfaturi sau ajutor cat pot ajut, cand n'oi mai putea, s'a gasi altu...

Amu, si tu, ca sa nu te lauzi ce ai reusit cu manutele tele dai vina pe altu...lasa modestia, nu sfaturile au facut tot ce ai tu pe acolo ci abnegatia si stoicismul de care ai dat dovada.Posted Image

#2466
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postcatalijns, on 21 noiembrie 2020 - 09:59, said:

Am terminat scarile interioare de ceva vreme, gen 3 saptamani, multumiri consultantului/domnului profesor pe lemnarie, danwdPosted Image ne-a depasit cu mult toate asteptarile, ne-a explicat si de cate 2-3

Foarte frumos!Posted Image Felicitari!Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate