Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#2467
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postcatalijns, on 21 noiembrie 2020 - 15:10, said:



Multumim pentru aprecieri, si noi suntem multumiti ca am reusit sa facem chestii din astea mai complicate, mai sunt si altele, o sa vedeti curind. :). Piesele pt balustrade si cablurile sunt toate de la crosinox.eu, profi oamenii, ne-au ajutat cu solutii si materialele is faine dar cu preturi in eur..pe masura.
A iesit bine si pentru ca balustrada este gen 60mmx50mm, mai mare nu arata bine cu acele cabluri, mai.mica..probabil nu tine la forta cu care trage cablul de ea..In plus segmentele sunt scurte, maxim 130vm ceea ce ajuta foarte mult la.rezistenta. In schimb sunt multe, 9 buc la cele 2 scari :).
Cu atentie, rabdare si informare in prealabil ( aici ne-a ajutat enorm danwd, in special cu partra de prindere a stalpilor), practic am.facut cursuri online.. mare boier!
Uite cum arata terasele, ma faci sa dau spoilere .. :). Astea sunt prinse la 10 cm ca asa erau gandire prinderile de acum 1 an si ceva. Asa avem si la terasa din fata si la balcoanele frantuzesti.
A iesit bine scara....cablurile au rol de rigidazare & protectie sau design? Nu.mi Dau seama din cauza curburii acelui cablu.
Pt terasa: Cate sezoane ploioase au trecut? Cum se va comporta acel cablu & prinderi in timp (ma refer la rugina).
Gresia/ pardoseala iese in afara terasei cu vreun picurator/ shanfren?
Teava rectangular de jos, are vreo gaura de scurcerge condens, apa samd?



#2468
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
A iesit frumos, cred ca acum te odihnesti.
Mi se pare ca lucram prea mult ca sa terminam ce nu sunt in stare meseriasii.
Cel putin la tine am vazut multe lucruri DYI. Nu stiu ce energizante iei... :)
Va trebui totusi sa gasesti o solutie pentru spatiile dintre cabluri, atunci cand va aparea juniorul.

View PostDon_Rafael, on 22 noiembrie 2020 - 09:25, said:

A iesit frumos, cred ca acum te odihnesti.
Mi se pare ca lucram prea mult ca sa terminam ce nu sunt in stare meseriasii.
Cel putin la tine am vazut multe lucruri DYI. Nu stiu ce energizante iei... :)
Va trebui totusi sa gasesti o solutie pentru spatiile dintre cabluri, atunci cand va aparea juniorul.

DIY :)

Edited by Don_Rafael, 22 November 2020 - 09:25.


#2469
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostCa Castelul Bran, on 22 noiembrie 2020 - 00:06, said:

A iesit bine scara....cablurile au rol de rigidazare & protectie sau design? Nu.mi Dau seama din cauza curburii acelui cablu.
Pt terasa: Cate sezoane ploioase au trecut? Cum se va comporta acel cablu & prinderi in timp (ma refer la rugina).
Gresia/ pardoseala iese in afara terasei cu vreun picurator/ shanfren?
Teava rectangular de jos, are vreo gaura de scurcerge condens, apa samd?

Da, a iesit ok Posted Image dar cu eforturi maricele..oricum nu ne pare rau pentru ca am invatat niste lucruri, ne-am facut noi prieteni si amintiri in procesul asta... :)  Cablurile sunt intinse binisor au poate doar rezidual rol in rigidizare (stalpii si mana curenta sunt fixat foarte bine, au minim cate un diblu in beton (8x140mm) si 1 HS(6X120mm) in treapta din lateral, ba unii au 2 dibluri in beton, din directii diferite pentru ca a permis pozitia respectiva) dar au rol de protectie ca nu cred ca reusesti sa treci de ele asa usor. Sper sa aiba rol de design ca de asta am ales solutia aceasta.. Posted Image)
Terasa incepe acum a 3-a iarna cu acele rectangulare (fixate inainte de termosistem). Cablul si componentele sunt de inox, chiar nu ma astept sa fie probleme cu ele.
Barele rectangulare sunt deschise in capete, nu au capac ceva, insa sunt ingropate in termosistem. NU m-am gandit ca au nevoie de alta scurgere suplimentara dar la nevoie de mai dau cate o gaura undeva discret. Sunt facute si montate tot de noi, DIY..nu am gasit disponibilitate la constructor, cel putin nu pt ce voiam noi.
Pardoseala teraselor este din travertin de 3 cm, iese in exterior cam 25-30mm si are montat picurator din ala de care trebuie (ca a vazut moglia pe aici pe la altii si stii cum e cu ardeleanu'..greu il abati de la drum... Posted Image). In opinia mea nu era necesar picurator acolo ca doar se scurge pe piatra montata dedesubt, ardezia nero din poza.
Attached File  20201124_131313 (1).jpg   506.15K   113 downloads

#2470
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDon_Rafael, on 22 noiembrie 2020 - 09:31, said:

A iesit frumos, cred ca acum te odihnesti.
Mi se pare ca lucram prea mult ca sa terminam ce nu sunt in stare meseriasii.
Cel putin la tine am vazut multe lucruri DYI. Nu stiu ce energizante iei... Posted Image
Va trebui totusi sa gasesti o solutie pentru spatiile dintre cabluri, atunci cand va aparea juniorul.
DIY Posted Image

E ok si DYI, DIY e un nume consacrat pe forumul asta Posted Image. Ti-am mai zis cu energizantele, suntem prea saraci pt chestii din alea de narcos asa ca ne drogam si noi cu ce gasim gen aer, soare, viata..pe principiul curiozitatii lui Nichita Stanescu (btw, urmatoarea strada dupa noi asa se numeste, ca sa vezi coincidente..). Altfel e chestie si de tehnica, nu conteaza viteza sau aptitudinile (desi ajuta putin Posted Image ) cat atitudinea/preocuparea pe un anumit subiect: noi intretinem o lista de task-uri cu complexitate si timp estimat de realizare diferiti iar in fiecare seara/zi disponibila (adica fara alte activitati) facem ceva cat de putin din ea, in functie si de energie. In felul asta am facut destule chestii in ultima vreme (gen ultimii 3 ani Posted Image)  Nu imi arog meritele inventiei, am tras cu urechea la nea' Confucius Posted Image))
Si ca sa vezi cum ne odihneam exact cand scriai tu, poze mai jos. Pentru noi e chiar o relaxare pentru ca activitatea asta era de placere dupa ce am facut altele mai complicate si mai importante (gen scari, ventilatie, etc).

Au fost respectate principiile de proiectare (atasat, poate ajuta si pe altii,un catel de 40-45 kg are spatiu f ok acolo), xps dedesubt si bituminoasa dedesubt, lemn ars si uleiat pentru rezistenta si fainosag, vata pe acoperis, folie Creaton duo si tigla gerard milano pe antracit - daca tot ramasese unui vecin.. :)))).  Casutele sunt personalizate, au terasa pentru a proteja mancarea de ploaie si ca sa stea acolo boierul vara ..dotate si cu saltelute iar de sambata care urmeaza ceva usite din polistiren flexibul de 3mm ca sa nu bata vantul (desi sunt protejati intre case). Un fel de airbnb Achilleas&Hector :)))

@DIY - cred ca s-ar incadra perfect modelul asta la tine dar cu tabla faltuita :))))

Attached File  IMG-20201124-WA0000.jpg   52.05K   111 downloadsAttached File  20201108_173538.jpg   459.37K   126 downloadsAttached File  20201108_162554.jpg   473.31K   116 downloadsAttached File  20201116_164224.jpg   407.83K   110 downloadsAttached File  20201123_153633.jpg   493.32K   117 downloadsAttached File  20201123_153554.jpg   573.75K   112 downloadsAttached File  20201123_153606.jpg   430.61K   116 downloadsAttached File  20201122_155202.jpg   473.34K   110 downloads

Attached Files


Edited by catalijns, 24 November 2020 - 14:02.


#2471
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdanwd, on 21 noiembrie 2020 - 18:59, said:

Mno, nu ma tat slavii atata, ca t'am zis ca am scapat de al rau, is viu si nelinistit.
Cu placere oricui are nevoie de sfaturi sau ajutor cat pot ajut, cand n'oi mai putea, s'a gasi altu...

Amu, si tu, ca sa nu te lauzi ce ai reusit cu manutele tele dai vina pe altu...lasa modestia, nu sfaturile au facut tot ce ai tu pe acolo ci abnegatia si stoicismul de care ai dat dovada.Posted Image

Mno, incerc sa fac precum zici dar astea sunt facute de mana ta si montate tot cu sfatul tau. Multumim, ramanem recunoscatori si cu niste super amintiri! Dupa ce montam la locul lor ghivecele alea de la baza semineului facem o poza sa vezi cum "da" cu masa de langa Posted Image.

------------------------------------------
Ghindele sunt din gradina, ca un bancurile alea cu americanu'....in primii ani unii culeg cate un mar, o zmeura ceva..noi am cules direct..ghinde! Probabil ca l-a stimulat putin si leganatul hamacului din timpul verii... Posted Image))))))))))))))

PS: pentru potentialii carcotasi: icoana e de la soacra... chiar si noi agnosticii o tinem acolo just in case... nu vrem scandal nici cu soacra nici cu Marele Meserias' Posted Image))

@Rafael: ai dreptate cu partea de safety a cablurilor pt kinderi insa asta e cea mai mica problema: Am suficiente scule si materiale (ca doar a comandat mo(g)lia..)  si know-how sa refac lucrarea in cateva ore, le montam la 10 cm si am rezolvat. Asta e cea mai mica problema..

Attached Files


Edited by catalijns, 24 November 2020 - 14:14.


#2472
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Nu-mi place aranjamentul, da de fel, de fel ! Icoana aia mere bine numa intre bibeloul ala cu pestele de sticla colorata si flancat de calul cabrat ! Se stie !
Daca stiam ca pui pe acolo numa natura moarta nu ma mai chinuiam sa aleg din atatea gunoaie unele care sa se potriveasca ! Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by danwd, 24 November 2020 - 16:09.


#2473
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Mno, nu mai pot edita...
Polita ta este de inspiratie argheziana..." Din bube, mucegaiuri si noroi, iscat-am frumuseti...polite noi'' ...Posted Image
Din aceleasi gunoaie am scos si un blat de masuta de cafea...


Attached File  58824C74-3397-4D18-A6EA-A447F88C0F02.jpg   376.32K   91 downloadsAttached File  9E7427EC-0DAE-4E22-B2D6-6A58CCC07B33.jpg   331.84K   89 downloads

Cum am zis, putregaiuri...

Edited by danwd, 24 November 2020 - 16:57.


#2474
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Wow! Cred ca-mi pun si eu o polita la semineu.
Ce lemn este?

#2475
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdanwd, on 24 noiembrie 2020 - 16:09, said:

Nu-mi place aranjamentul, da de fel, de fel ! Icoana aia mere bine numa intre bibeloul ala cu pestele de sticla colorata si flancat de calul cabrat ! Se stie !
Daca stiam ca pui pe acolo numa natura moarta nu ma mai chinuiam sa aleg din atatea gunoaie unele care sa se potriveasca ! Posted Image Posted Image Posted Image

Fara fundal cu covorasul cu rapirea din Serai..nu e veata! Posted Image))

View Postdanwd, on 24 noiembrie 2020 - 16:53, said:

Din aceleasi gunoaie am scos si un blat de masuta de cafea...

Cica un roman stabilit de multi ani in US se intoarce in satul natal din Ro, strange toti satenii si le zice ca lui i-a mers bine businessu' si ca de acum inainte fiecare are 100 usd/luna din partea lui. Trec  anii si peste ceva timp se intoarce americanu' si le zice astora ca a venit criza si reduce suma la 50 usd. Mai trec iar niste ani si iar se intoarce si le zice ca a dat faliment..copiii sunt la Harvard si au nevoie de multi bani..pe scurt s-a gatat cu pomana. La care satenii ii replica: "Pai ce faci domle, iti trimiti copiii la scoala pe banii nostri?!?! "
No, ase si cu tine, iti faci ditamai masuta de cafia din scandura noastra?!   Posted Image))))))))))))))


PS: pentru trebusoana cu masuta de cafia am ales o "frunza" din carpen, are vreo 95 cm lungime, nu e chiar asa mica dar nici cat ta de nuc.. Stii ca noi aici in sud avem o problema cu treaba asta, de asta am mentionat .. Posted Image)))

Da, a sosit si canapeaua..dupa 4 luni...fabricau 2 yachturi in timpul asta...

Attached Files


Edited by catalijns, 25 November 2020 - 10:38.


#2476
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 21 noiembrie 2020 - 09:59, said:

[...] scarile interioare [...]

Frumos!
Chiar daca am eu, asa, o chestie cu plinta in zig-zag ... e foarte frumos lucrat!

View Postcatalijns, on 24 noiembrie 2020 - 13:55, said:

[...]@DIY - cred ca s-ar incadra perfect modelul asta la tine dar cu tabla faltuita Posted Image)))

Care? Cum? La ce te referi?
Odata ce-am vazut cateloii Posted Image mi s-au aliniat toti neuronii pe o singura directie Posted Image

In fine ... la noi nu se potrivesc; spun eu, dupa ce mi-am revenit, un picut, din dragalitul virtual al frumosilor!
Ai vazut ca i-am facut, printesei, ditamai tarcul. Aproape o treime este acoperit cu acoperis (tabla cutata, nu faltuita; din motive de logistica) si aceeasi treime este"inchisa", pe laturi. Momentan este "inchisa" cu folie, dintr-aceea, de protejare a plantelor. Odata de ajung, din nou, pe teren, o sa pun si niste scandura arsa, peste; sa se asorteze cu anexa, in apropierea careia este tarcul.
Tot atunci voi construi si cusca cea noua. Cum cusca va fi pe "terasa" tarcului, sub acoperis, nu mai are nevoie sa fie protejata impotriva intemperiilor. Asa ca voi face doar o cusca micuta, cu acoperis rabatabil; sa o pot curata cu usurinta.

Am vazut patutul. Nu stiu cum va descurcati voi, dar Sasha noastra e o murdaricioasa. Asa ca, in loc de patut, i-am luat doua covorase de baie. Pe care sa le spal cu mare usurinta. Desigur ca, fiind fata mea, si-a facut propriul "design" in tarc si cusca. Cu alte cuvinte, a scos un covoras, din cusca, si l-a pus pe "deck". Ca sa stea, si afara, cat se poate de confortabil Posted Image Asa ca, in cusca, i-am pus .... si puzderie de canepa Posted Image
Momentan, deck-ul, este un palet pus pe pamant. Candva, va fi altceva.

Sa-mi spui cum iti iese pasenta cu polistirenul flexibil. Sasha a sfasiat, cu succes, si "usa" batanta din plastic si fasiile de folie Bilka puse dupa ce am vazut ca plasticul nu-i place Posted Image

Edited by DIY, 26 November 2020 - 21:44.


#2477
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcatalijns, on 25 noiembrie 2020 - 10:28, said:

[...] o "frunza" din carpen, are vreo 95 cm lungime,[...]

Foarte frumos, lemnul masutei!

Revenind la foarte importantii patrupezi. Nu erau trei?

#2478
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 24 noiembrie 2020 - 19:59, said:

Wow! Cred ca-mi pun si eu o polita la semineu.
Ce lemn este?

Lemn de nuc, ca si masa de dinning/bucatarie de langa semineu. Aveam danfw niste "lezene" printr-un colt de atelier si s-a gandit sa ne faca o minunatie din asta, nici eu nu stiu de ce tocmai noua dar in fine.. Posted Image

View PostDIY, on 26 noiembrie 2020 - 21:43, said:

Frumos!
Chiar daca am eu, asa, o chestie cu plinta in zig-zag ... e foarte frumos lucrat!

Multumim! Sa stii ca am incercat cu plinta din aceea dreapta insa la balansate inclinatia dintre treptele normale si cele din zona balansata este foarte diferita si ar fi aratat tare ciudat. Crede-ma am incercat insa nici o plinta cu latime gen 20+ cm pe zona respectiva de balansate nu ar fi fost prea aratoasa..s-ar fi vazut clar diferenta.  Au si balansatele astea dezavantajele lor insa sunt avantajoase dpdv spatiu si cred ca si design, mie imi plac clar mai mult decat cele normale cu podest. Sigur, acelea sunt mai confortabile la urcare, mai usor si ieftin de executat, etc.

Edited by catalijns, 27 November 2020 - 10:44.


#2479
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostDIY, on 26 noiembrie 2020 - 21:43, said:

Am vazut patutul. Nu stiu cum va descurcati voi, dar Sasha noastra e o murdaricioasa. Asa ca, in loc de patut, i-am luat doua covorase de baie. Pe care sa le spal cu mare usurinta. Desigur ca, fiind fata mea, si-a facut propriul "design" in tarc si cusca. Cu alte cuvinte, a scos un covoras, din cusca, si l-a pus pe "deck". Ca sa stea, si afara, cat se poate de confortabil Posted Image Asa ca, in cusca, i-am pus .... si puzderie de canepa Posted Image
Momentan, deck-ul, este un palet pus pe pamant. Candva, va fi altceva.
Sa-mi spui cum iti iese pasenta cu polistirenul flexibil. Sasha a sfasiat, cu succes, si "usa" batanta din plastic si fasiile de folie Bilka puse dupa ce am vazut ca plasticul nu-i place Posted Image

Despre cateloi: OAU , ce memorie ai... erau intradevar 3, mai era unul alb ceva mai mic, Praslea fiind al 7-lea nascut. Insa la nici 6 luni de viata devenise foarte artagos si in provoca pe Ahile care este liderul incontestabil in fiecare secunda. Asa ca incepuse sa isi ia bataita (din vina lui) si era clar ca daca o tine asa Ahile o sa ii provoace rani serioase la un moment dat. Asa ca l-am returnat vecinei care i-a ingrijit pe toti 7 pana la 2 luni, e la 2 curti de noi, are tarc impreuna cu mama lui, sterilizati etc.

Saltelutele au fost un moft (moglia este mare fan "AS IS", guru level 99 pe ikea... Posted Image  ), nici nu au nevoie..sunt caini de talie mare cu blana gorasa, astia sufera mai mult de cald decat de frig (dorm in zapada..).  Le scot ei afara in fiecare dimineata si dorm pe ele iar eu seara le bag inapoi (cand le dau papa). Nu inteleg de ce ai spala cusca catelului, la noi au fost intotdeauna curate..ma rog..ceva nisip de pe picioare insa sunt caini de exterior, nici nu stau sa ii speli....doar ce ii mai prinde ploaia..fug de apa ca de...
Asta vara le-am luat un furtunas din leroy pentru difuzie de vapori de apa, vreo 15ml cu 10 duze, il conectam usor la cismea, intins pe gardutul de 120 cm si ii dadeam drumul la peste 30 de grade sa se racoreasca baetii... Meseriasul nostru era invidios, zicea ca mai avem sa le ducem cate o bere sa stea ca la terasa. :)))
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jOTF1uyjOSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te saluta don' Hector!

Attached Files


Edited by catalijns, 27 November 2020 - 11:07.


#2480
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
mie imi place plinta in zigzag, eu am ales tot asa, mi se pare ca se potriveste mai bine cu restul plintei din casa decat bucata intreaga.
masuta de cafea e super cute, asa am vrut si eu dar am renuntat fiindca copiii se lovesc mereu de cate o mobila, asa ca am ales varianta mai child-friendly de la Jysk, ceva furniruit....
carcoteala: nu dati cu capul in lampile alea?

#2481
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdeliacrin, on 30 noiembrie 2020 - 20:25, said:

carcoteala: nu dati cu capul in lampile alea?

Am avut aceeasi carcoteala in momentul montajului acestora insa am negociat fiecare cm si am obtinut sa fie montate la 190 cm deasupra pardoselii (avem 305 cm net in living). In plus pozitionarea lor este deasupra meselor de dinning/bucatarie sau cafia iar acolo nu ai ce sa cauti (in mod normal, depinde acum si cat consumi.. Posted Image  ).  

Pe langa partea de design apreciata intradevar de cei mai multi (in care recunosc ca eu nu am crezut initial, ca deh' ..ce sa vezi la niste borcane cu sfori lungi?!)  acum insa ma ajuta la o trebusoara pe care am planificat-o inca de la inceput si anume instalarea unui proiector in living (daca tot e complicat de ajuns la cinema zilele astea...). Ecranul de proiectie deja montat are 120 de toli si un backdrop de vreo 55cm - prin urmare tot cam cu atat trebuie sa cobor si eu cu proiectorul din tavan. Dar cum lustrele astea au aproape 1m de "sfoara" am spatiu de manevra si o sa reusesc in curind si trebusoara asta, fara ca lustrele astea sa apara prin ceva filme cu decor medieval.. Posted Image))

http://www.youtube.c...rts/0EIW6q2S458

De asta cred ca si carcotelile sunt bune mai ales daca apar in timp util si sunt insotite de posibile solutii mai bune.  Si de asta e bine si sa acorzi increderea cuvenita "specialistului" Posted Image

Edited by catalijns, 02 December 2020 - 17:57.


#2482
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
si noua ne-a picat bine proiectorul in pandemie :D

#2483
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Ca sa terminam cumva cu lemnaria (desi mai sunt niste arcade de construit pe langa casa, am ars si uleiat recent lemnul pentru acestea) - de vreo 2-3 saptamani am reusit sa schimbam si usa de la intrare. Cea "veche" avea cam 1 an si jumatate dar deja se inchidea destul de greu pentru ca puiul mobil de 60 cm era decalat cu vreo 12 mm pe vertical fata de usa propriu zisa astfel ca batea vantul prin ea si noaptea vedeai o fanta de lumina in locul respectiv. In urma evaluarii facute impreuna cu consultantul expert pe lemnarie danfwPosted Image Posted Image am convenit ca nu se poate reconditiona ori repara.

Usa cea noua are simetric 2 pui ficsi de cate 35 cm pentru intre timp ne-am dat seama mai bine ce vrem dpdv design si utilitate, protejeaza mai bine intrarea in living dinspre hol pentru ca nu e chiar pe aceeasi directie. Este tot din lemn (stratificat si uscat in uscator de data asta) dar e cu totul altfel lucrata, se poate observa de la garnituri la balamale, finisaj, feronerie, etc. A costat tot cat ceva veche plus taxele (aviz amatorilor de ateliere locale de tamplarie..) dar se simte cu totul altfel (inclusiv dpdv termic). Am asteptam vreo 3 luni si ceva si dupa asta desi cei de la tgg ne promisesera 8-10 saptamani.. Norocul a fost ca a revenit mesterul pentru 2 zile si a reparat glaful interior pe unde am scos-o pe cea veche, pe exterior am siliconat noi (sika flex la culoare, etc.) si totul s-a terminat cu bine dupa cum se poate observa.

Attached Files



#2484
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Eu nu sunt (mare) fan simetrie, ma refer la 2 "puiuti" , insa, ceea ce aveti voi acolo, e " ce treb'e". V-a iesit. FELICITARI.

(La mine, place mai mult cumetrie decat simetrie.Posted Image )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate