Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Accidentat din spate celalalt sofer acuza....

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View Postborn2lose, on 26 ianuarie 2017 - 13:00, said:

in cazul asta nu mai aveti nimic de facut decat sa asteptati. daca ati declarat accidentul in maxim 24 de ore, sunteti in regula. eventual puteti sa mai treceti pe la politie sa intrebati ce s-a intamplat cu declaratia voastra.
Multumesc pt.raspuns.

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postslai, on 26 ianuarie 2017 - 13:00, said:

cum de ce? daca l-ai bagat in sant???
daca-ti sparg capul si imi cer scuze si-ti dau un plasture, tu ce sentiment ai avea fata de mine? de recunostinta???

Jura-te ca tu nu greseti niciodata in trafic.
In cazul unui accident, mai ales fara victime mi se pare o tampenie sa te iei la cearta cu celalalt, indiferent de care e vinovat. I se spune accident pentru ca nu e facut cu intentie de nici una dintre parti, atlfel nu era accident.
  Daca celalalt, vinovat sau nevinovat are chef de cearta e problema lui. Ati facut bine ca ati declarat la politie in 24 de ore.
Chiar daca celalat greseste trebuie sa fiu un mare magar sa ma iau la cearta cu el.
Si totusi, omul avea RCA si ITP?  Ca lipsa lor poate sa fie un motiv bine intemeiat sa incerci a faci pe prostu.

Edited by PoeOvidiu, 26 January 2017 - 13:08.


#21
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007
- indiferent cine iese vinovat celuilalt sofer i se va ridica permisul 30 de zile pentru ca nu a venit in 24 de ore la politie.
- cand se va prezenta la politie (o sa il caute pe acasa) va da o declaratie, eventual poate sa vina si cu filmarea, si agentul va constata cine este vinovatul accidentului. poate fi sotul tau sau celalalt sau chiar culpa comuna.

nu ai ce sa faci decat sa astepti.

Edited by bossake, 26 January 2017 - 13:13.


#22
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Treaba e clara , in momentul depasirii , normal a crescut viteza ( sotul ) ca sa poata efectua depasirea , apoi la retragerea pe banda normal reduce viteza daca exista conditii nefavorabile ; intre timp cel care este depasit nu are voie sa accelereze ci sa mentina un ritm constant sau chir sa incetineasca pentru a facilita angajarea in depasire a celuilalt autovehicol ! In speta , cel depasit , daca a intrat in fundul celui care l-a depasit , se face vinovat fara nici un dubiu !

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator (are) lasand la o parte consideratiile si aprecierile colegilor (despre cine-i vinovat si de ce...)
cum a precizat un coleg inainte
nu puteti face altceva decat sa asteptati! (pana ce politia va clarifica situatia!)
in acest moment nu aveti ce pierde!
doar ca o sa mergeti cu masina busita o vreme... daca n-aveti CASCO

Edited by Nero-d, 26 January 2017 - 13:22.


#24
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
Raspunsul la intrebarea ta este ca daca ai autorizatie de reparatie de la politie poti in mod evident sa-ti repari masina, fireste ca pe banii tai. Restul depinde doar de raportul politiei. Daca puteti sa mai stati o perioda fara masina cel mai bine este sa asteptati pana cand vinovatiile sunt clar stabilite.

Edited by gabrieln2016, 26 January 2017 - 13:32.


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,944
  • Înscris: 20.10.2015
Nasol,
Ala-ti da actele pentru amiabila si tu mergi la politie...
Eu v-as da in judecata

#26
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
Amiabila trebuie sa se incheie pe loc, la locul accidentului, sau in cel mai rau caz la sediul asiguratorului. Chestia ca "ala da actele pentru amiabila" este fara sens. Nu poti sa faci nimic cu copiile dupa actele lui daca nu se completeaza si nu se semneaza documentul de fiecare dintre parti si fiecare isi ia cate o copie. In acest caz cel nevinovat se duce la asiguratorul vinovatului unde declara accidentul si un inspector evalueaza daunele. ASTA INSEAMNA AMIABILA.

Edited by gabrieln2016, 26 January 2017 - 13:44.


#27
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
De obicei cel care loveste din spate este vinovat !Ar fi interesant de stiut daca: 1) Lovitura este chiar in spate sau ceva mai lateral-spate ? 2) Cel lovit a semnalizat schimbarea benzii ? Oricum cel care a lovit trebuia sa se prezinte la politie si sa ceara dovada pentru reparatie . Nefacind asta(cel putin asa rezulta din postari) v-a fi sanctionat si-i baga in necaz si pe aia care i-au reparat masina fara dovada de la politie ! S-ar putea ca initiatorul sa nu stie sau sa nu fi dat toate amanuntele !

#28
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View PostTsunnnami, on 26 ianuarie 2017 - 13:31, said:

Nasol,
Ala-ti da actele pentru amiabila si tu mergi la politie...
Eu v-as da in judecata
PAI CE AMIABILA ,CA nu am competat acel formular de amiabila ,si la politie trebuie sa mergi indiferent de amiabila trebuie sa declari accidentul ,si daca intri in zapada si-ti indoi masina singur trebuie sa declari la politie ca asa-i legal ,legile circulatiei le cunosc ,am cerut o parere sa-mi repar masina ,cat timp trebuie sa astept ,nu sa mi se faca  mie dreptate.

#29
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca faci amiabila, drumul ulterior la politie e timp pierdut.

#30
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
La politie NU trebuie sa mergi indiferent de amiabila. Tocmai asta-i scopul amiabilei: sa nu se mearga la politie DACA partile s-au inteles. Atunci ce sens are amiabila?

#31
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Daca faci amiabilă nu trebuie sa mai mergi la politie.amiabila tine loc de dovada.

#32
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostTsunnnami, on 26 ianuarie 2017 - 13:31, said:

Nasol,
Ala-ti da actele pentru amiabila si tu mergi la politie...
Eu v-as da in judecata

Amiabila se completeaza de catre ambii soferi. Ambii raman cu un exemplar (copie), eu n-am vazut asa ceva in descriere.

#33
madycyprus

madycyprus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.12.2013
Aberatii. Vinovat este initiatorul, nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.

#34
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View Postiuliean50, on 26 ianuarie 2017 - 13:44, said:

De obicei cel care loveste din spate este vinovat !Ar fi interesant de stiut daca: 1) Lovitura este chiar in spate sau ceva mai lateral-spate ? 2) Cel lovit a semnalizat schimbarea benzii ? Oricum cel care a lovit trebuia sa se prezinte la politie si sa ceara dovada pentru reparatie . Nefacind asta(cel putin asa rezulta din postari) v-a fi sanctionat si-i baga in necaz si pe aia care i-au reparat masina fara dovada de la politie ! S-ar putea ca initiatorul sa nu stie sau sa nu fi dat toate amanuntele !
Localitate pe raza careia s-a produs e mica(oameni se cunosc intre ei) stiu ca a ridicat masina de unde o lasase si a dus-o acasa sa o repare o cunostinta cu piese din dezmembrari in regie proprie (in momentul accidentului cand l-am intrebat daca are nevoie de ceva ,mi-a cerut sa-i caut un numar in telefon ,numarul era al unui nepot care avea o masina la dezmembrat la fel ca a dumnealui (asta a fost preocuparea lui in timp ce eu incercam sa-i explic ca trebuie sa declaram accidentul) sa interesat inca de atunci cat il costa si sa-i faca masina.E POSIBIL SA NU STIU EXACT DAR DUPA CUM SPUNE UN VECHI PROVERB -Nu iese fum fara foc.........

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttita_76, on 26 ianuarie 2017 - 12:44, said:


bun sa presupunem ce e sotu vinovat ,ce trebuie sa fac eu mai departe  daca el nu se prezinta sa dea declaratia lui (am specificat suntem la primu incident de acest fel  ,si nu stiu ce trebuie sa fac)

Aici nu merge cu presupusul.
Ce a constatat politia,aia e.Ai un proces verbal  de constatare completat de agentii de la rutiera?

#36
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View Postgabrieln2016, on 26 ianuarie 2017 - 13:48, said:

@initiator
La politie NU trebuie sa mergi indiferent de amiabila. Tocmai asta-i scopul amiabilei: sa nu se mearga la politie DACA partile s-au inteles. Atunci ce sens are amiabila?
pai asta e ideea ca amiabila nu a existat concret scris ,doar vorbe-(i-a fa copie dupa asigurare ca ti-o dau sa faci masina)  si in acest caz daca nu mergeam la politie sa declar accidentul  era ok ?am sunat la 112 acolo mi-au spus ca trebuie sa declar accidentul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate