Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Accidentat din spate celalalt sofer acuza....

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010
Buna ziua ,am nevoie si eu de cateva sfaturi di partea celor ce au trecut prin asa ceva sau cunosc care sunt procedurile (suntem la primul accident).Pe scurt povestea : un drum judetean pe timp de iarna cu un drum o parte uscat si apoi o parte cu gheata , sotul venea de la munca drum ok .....merge pe banda 2 ,trece pe langa un auto care circula pe banda 1 la o distanta considerabila de celalalt auto sotul reduce viteza masina din cauza poleiului de pe carosabil il fura un pic si se retrage pe banda 1 pentru ca din celalalt sens se circula mai aglomerat .IN MOMENTUL IN CARE REDUCE SI VINE PE BANDA 1 ,CELALALT II INTRA IN SPATE.Cu soferul celeilalte masini nu s-a putut discuta nici amiabil nici altfel (de fapt dupa ce am anuntat la 112 accidentul si cei de la politie au zis sa ne intelegem ca ei nu se deplaseaza la accidente fara victime am incercat va vorbim dar nu am avut cu cine am lasat omul sa-si revina ca am zis ca o fi din cauza socului).am scos masina ,l-am ajutat si pe el si l-am rugat sa-mi dea sa fac poze la acte daca tot nu vrea sa discutam in nici un fel .accidentul s-a comis seara pe la 18,00 pana am scos masinile din sant si le-am tractat in prima localitate s-a facut tarziu ,a doua zi dimineata am plecat spre plitiea rutiera sa declaram accidentul (am zis hai sa sum omul sa mergem impreuna si surpriza imi raspunde si intr-un sictir im raspunde ca el ce treaba mai are cu mine mi-a dat copie duoa acte sa fac ce vreau ,ca el isi repara masina pe bani lui si eu pe asigurarea lui)Am mers la politie am declarat accidentu ,am dat declaratie am spus agentului ce am vb cu celalalt sofer si respectivul mi-a spus lasa domnu ca daca el nu-si declara accidentul va fi sanctiionat si eu trebuie sa astept ca o sa-l citeze ei si o sa rezolve cumva sa-l aduca sa dea declaratia .ACUM ASTEPTAND UN SEMN DE VREO 7-8 ZILE AM ZIS sa sun omu sa-l intreb a ajuns la politie sa declare am avut o alta surpriza OMU si-a bagat masina la reparat ,nu mi-a spus daca a dat declaratie sau ceva dar ma ameninta ca el a avut camera pe masina ca are dovada ca i-am taiat calea si ca eu sunt vinovat si sa astept ca atunci cand o sa aiba chef o sa vina cu inregistraea.I NTREBAREA MEA AR FI CE POT SA FAC EU IN ACEST CAZ SA-MI REPAR MASINA.DACA EL NU VINE SA DECLARE ACCIDENTUL

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai i-ai taiat calea? Politia nu ti-a facut poze la masina si dat autorizatie de reparatie?
Reparatia masinii in lipsa unei autorizatii emise de politie in cazul acesta probabil e infractiune, caz penal.

Edited by SpeedDemon, 26 January 2017 - 12:35.


#3
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Din ce spui, sotul tau este vinovat. A depasit, apoi a franat in fata celui care mergea pe banda 1.

#4
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

 SpeedDemon, on 26 ianuarie 2017 - 12:33, said:

Pai i-ai taiat calea? Politia nu ti-a facut poze la masina si dat autorizatie de reparatie?

N u i-am taiat calea ,politia nu s-a deplasat ca nu e accident cu victime mi-a dat autorizatie de reparatie (a vazut masina mea si a trecut ce trebuie reparat),acum ca sa o repar pe asigurarea celuilalt trebuie sa se prezinte si el si apoi sa-mi dea politia nusiu ce si apoi sa merg sa o repar ,eu nu prea stiu ce sa fac

 cmf, on 26 ianuarie 2017 - 12:36, said:

Asta ii varianta ta. E clar ca i-ati taiat calea. Distanta "considerabila" aia o crezi tu.
Omu de aia si n-a vrut sa discute cu voi de nervi. Stie ca voi sunteti vinovati si n-are ce sa faca pt dpdv legal pt ca tot timpu ala care intra din spate e vinovat..
Daca v-ati simti ati declara macar culpa comuna da na sunteti romani autentici si o sa profitati de ocazie sa va reparati masina.
Ar fi super sa aiba filmare ca sa va invete ce inseamna distanta "considerabila" da nici aia nu cred ca s-ar lua in considerare in instanta la ce legi tampite avem

pai eu as fi vrut sa se prezinte si impreuna sa stabilim ce e de facut dar el nu a vrut ,si nu i-am vorbit urat sau pe ton ridicat ,eu l-am sunat si am insistat sa mergem sa declaram impreuna ,de ce nu a vrur?

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
in principiu, cel care loveste din spate e vinovatul, dar aici sunt niste chestii care nu se pupa. drum judetean cu 2 benzi pe sens? apoi, pe sot il fura poleiul un pic si se retrage pe banda 1 si reduce viteza? pai il fura poleiul sau se retrage intentionat?

#6
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 tita_76, on 26 ianuarie 2017 - 12:26, said:

pentru ca din celalalt sens se circula mai aglomerat

Nu stiu de ce, dar asta se traduce ca sotu`i vinovat :)))

#7
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
de unde stiti voi bah astia ca "e clar" ca i-a taiat calea??

#8
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

 ionut27, on 26 ianuarie 2017 - 12:35, said:

Din ce spui, sotul tau este vinovat. A depasit, apoi a franat in fata celui care mergea pe banda 1.

bun sa presupunem ce e sotu vinovat ,ce trebuie sa fac eu mai departe  daca el nu se prezinta sa dea declaratia lui (am specificat suntem la primu incident de acest fel  ,si nu stiu ce trebuie sa fac)

#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 born2lose, on 26 ianuarie 2017 - 12:42, said:

in principiu, cel care loveste din spate e vinovatul, dar aici sunt niste chestii care nu se pupa. drum judetean cu 2 benzi pe sens? apoi, pe sot il fura poleiul un pic si se retrage pe banda 1 si reduce viteza? pai il fura poleiul sau se retrage intentionat?

Sunt cateva drumuri judete cu doua benzi pe sens da au portiuni extrem de scurte , hai sa zicem.....

Da aia cu poleiul...
Il fura poleiul si el schimba banda. Incearca tu nenica sa schimbi banda cand e polei pe jos ca schimbi soseaua cu santu nu benzile.

#10
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

 born2lose, on 26 ianuarie 2017 - 12:42, said:

in principiu, cel care loveste din spate e vinovatul, dar aici sunt niste chestii care nu se pupa. drum judetean cu 2 benzi pe sens? apoi, pe sot il fura poleiul un pic si se retrage pe banda 1 si reduce viteza? pai il fura poleiul sau se retrage intentionat?

era drum national  din greseala am tastat judetean .Eu nu spun ca a fost doar el de vina sau doar sotul ,am cerut parerea cuiva sa-mi spuna ce trebuie sa fac eu pe mai departe?cat trebuie sa astept ,daca celalalt nu se prezinta sa dea declaratia?

#11
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Indiferent de situatie, daca nu s-a facut amiabila celalalt sofer trebuia sa se prezinte la politie si sa declare accidentul. NU a facut-o, va primi citatie, amenda (nu stiu cat e amend) si i se va suspenda permisul 30 zile. Va avea probleme si cu faptul ca si-a reparat masina fara autorizatie, repet, daca nu s-a facut amiabila. Cand va ajunge la politie, i se va cere asigurarea, veti fi chemati sa se finalizeze formalitatile, si dupa veti putea repara masina pe asigurarea lui (faptul ca nu s-a prezentat la politie va cantari destul de greu in defavoarea lui, chiar daca nu este el vinovat, si in plus cu reparatia au cam disparut si dovezile tamponarii).

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Din cate stiu, inregistrarea cu camera de bord nu se ia ca proba in instanta. S-a schimbat intre timp legislatia? In plus, pozele la acte nu inseamna nimic. Ori completezi amiabila, ori mergi la politie, declari accidentul, primesti dovada de reparatie. Daca vrei, astepti ca politia sa concluzioneze dosarul - insa nu e garantat ca in favoarea ta. Sau, cu dovada de reparatie, mergi si refaci masina pe banii tai.

 marcusdefeis, on 26 ianuarie 2017 - 12:43, said:

de unde stiti voi bah astia ca "e clar" ca i-a taiat calea??

Pentru ca ei s-au nascut inspectori de daune cu doctorate in reconstruirea coliziunilor rutiere; nici nu au nevoie sa vada masinile ca stiu deja cum s-a intamplat. D-aia am evitat si eu sa mai cer aici pareri despre accidente sau auto in general, ca numa' de niste experti dai.

#13
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

 cmf, on 26 ianuarie 2017 - 12:47, said:

Nu a vrut pt ca e sofer cu experienta si stie ca politia ii scoate vinovati pe cei care lovesc din spate fara sa ieie in considere detalii "mici: ca in situatia ta cand unu isi schimba banda si franeaza.
Daca aveti macar o urma de bun simt il contactati si stabiliti impreuna o poveste care sa va scoata vinovati pe amandoi la asigurator ca sa va puteti repara masinile pe asigurare
Pai asta incerc si eu sa cer sfaturi celor care stiu ce trebuie facut ,ca respectivul am mentionat (am incercat sa vorbesc cu el sa mergem impreuna dar nu vrea )si specific ca nu i-am vorbit sa-l amenint sau sa-l intimidez cumva ,am zis sa facem cumva sa ne intelegem ,si el spune doar atat: am camera ,am filmat ,esti vinovat lasa-ma in pace )

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
INSTANTA ARE LIBERTATEA DE A ACCEPTA CA PROBA filmarea. in general in cazuri din astea se accepta.

#15
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

 RealThing, on 26 ianuarie 2017 - 12:49, said:

Indiferent de situatie, daca nu s-a facut amiabila celalalt sofer trebuia sa se prezinte la politie si sa declare accidentul. NU a facut-o, va primi citatie, amenda (nu stiu cat e amend) si i se va suspenda permisul 30 zile. Va avea probleme si cu faptul ca si-a reparat masina fara autorizatie, repet, daca nu s-a facut amiabila. Cand va ajunge la politie, i se va cere asigurarea, veti fi chemati sa se finalizeze formalitatile, si dupa veti putea repara masina pe asigurarea lui (faptul ca nu s-a prezentat la politie va cantari destul de greu in defavoarea lui, chiar daca nu este el vinovat, si in plus cu reparatia au cam disparut si dovezile tamponarii).
MULTUMESC pt raspuns ,eu am incercat am insistat sa mergem impreuna dar a refuzat ,eu am depus poze cu ambele maini ,chiar noi l-am ajutat sa scoata masina si sa o tracteze in localitate sa nu stea in camp,nu inteleg de ce are asa atitudine ostila

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 tita_76, on 26 ianuarie 2017 - 12:54, said:

Pai asta incerc si eu sa cer sfaturi celor care stiu ce trebuie facut ,ca respectivul am mentionat (am incercat sa vorbesc cu el sa mergem impreuna dar nu vrea )si specific ca nu i-am vorbit sa-l amenint sau sa-l intimidez cumva ,am zis sa facem cumva sa ne intelegem ,si el spune doar atat: am camera ,am filmat ,esti vinovat lasa-ma in pace )
in cazul asta nu mai aveti nimic de facut decat sa asteptati. daca ati declarat accidentul in maxim 24 de ore, sunteti in regula. eventual puteti sa mai treceti pe la politie sa intrebati ce s-a intamplat cu declaratia voastra.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
cum de ce? daca l-ai bagat in sant???
daca-ti sparg capul si imi cer scuze si-ti dau un plasture, tu ce sentiment ai avea fata de mine? de recunostinta???

 tita_76, on 26 ianuarie 2017 - 12:59, said:

MULTUMESC pt raspuns ,eu am incercat am insistat sa mergem impreuna dar a refuzat ,eu am depus poze cu ambele maini ,chiar noi l-am ajutat sa scoata masina si sa o tracteze in localitate sa nu stea in camp,nu inteleg de ce are asa atitudine ostila


#18
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,682
  • Înscris: 30.01.2006

 marcusdefeis, on 26 ianuarie 2017 - 12:43, said:

de unde stiti voi bah astia ca "e clar" ca i-a taiat calea??

Pentru ca a spus ca in momentul in care a redus si a schimbat banda au fost loviti, deci nu dupa n momente, ci in momentul ala, mie mi se pare ca i-a taiat fata de aici, si evident ca ala era plin de draci ca in fata politistilor el e de vina, chiar daca de fapt nu are nici o vina. De aia e bine sa ai camera... nu stiu daca e aprobata, dar cu siguranta e bine sa o ai.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate