Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Accidentat din spate celalalt sofer acuza....

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Unu care se baga in fata si franeaza, as putea zie ca-i un accident tipic Posted Image

Eu insa am alta nedumerire: in primul rand de ce l-a depasit pe cel de pe banda 1? daca voia sa mearga incet de ce n-a stat in spatele celui de pe banda 1? de ce s-a coit sa-l "faca" pe ala de pe banda 1, sa i se bage in fata si apoi sa franeze?

Edited by Bucifon, 26 January 2017 - 14:19.


#38
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View Postadisz, on 26 ianuarie 2017 - 14:15, said:


Aici nu merge cu presupusul.
Ce a constatat politia,aia e.Ai un proces verbal  de constatare completat de agentii de la rutiera?
nu am acel pv de constatare ,la politie mi-au dat doar o autorizatie de reparare si mi-au spus sa astept sa ma contacteze ei ,intrebarea e cat o sa astept ?

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcmf, on 26 ianuarie 2017 - 13:20, said:

Ce depasire visezi ca a zis clar ca erau 2 benzi si ei au schimbat banda?
Si ca au redus viteza - adica a calcat frana. Cine franeaza dupa ce schimba banda si n-are pe nimeni in fata, si pe polei? Moral cel putin sunt vinovati

Eu n-am inteles sa fie doua benzi.Am inteles ca se referea la cealalata banda.Asta poate sa fie banda pentru circulatia din sens opus,nu?

View PostNero-d, on 26 ianuarie 2017 - 13:21, said:

initiator (are) lasand la o parte consideratiile si aprecierile colegilor (despre cine-i vinovat si de ce...)
cum a precizat un coleg inainte
nu puteti face altceva decat sa asteptati! (pana ce politia va clarifica situatia!)
in acest moment nu aveti ce pierde!
doar ca o sa mergeti cu masina busita o vreme... daca n-aveti CASCO

De ce ar astepta ceva,daca au deja autorizatia de reparatie?Am inteles bine ca au deja aceasta autorizatie?
Pana se repara masina,apare si asigurarea celuilalt.Sau nu,dupa caz.

View Posttita_76, on 26 ianuarie 2017 - 12:41, said:


N u i-am taiat calea ,politia nu s-a deplasat ca nu e accident cu victime mi-a dat autorizatie de reparatie (a vazut masina mea si a trecut ce trebuie reparat),acum ca sa o repar pe asigurarea celuilalt trebuie sa se prezinte si el si apoi sa-mi dea politia nusiu ce si apoi sa merg sa o repar ,eu nu prea stiu ce sa fac



#40
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 04.11.2016

View Posttita_76, on 26 ianuarie 2017 - 14:13, said:

Localitate pe raza careia s-a produs e mica(oameni se cunosc intre ei) stiu ca a ridicat masina de unde o lasase si a dus-o acasa sa o repare o cunostinta cu piese din dezmembrari in regie proprie (in momentul accidentului cand l-am intrebat daca are nevoie de ceva ,mi-a cerut sa-i caut un numar in telefon ,numarul era al unui nepot care avea o masina la dezmembrat la fel ca a dumnealui (asta a fost preocuparea lui in timp ce eu incercam sa-i explic ca trebuie sa declaram accidentul) sa interesat inca de atunci cat il costa si sa-i faca masina.E POSIBIL SA NU STIU EXACT DAR DUPA CUM SPUNE UN VECHI PROVERB -Nu iese fum fara foc.........

@initiator
Nu cred ca este problema ta cum isi repara celalalt masina, daca a avut sau nu ITP, daca a avut sau nu cauciucuri de iarna, daca are sau nu are permis, daca masina lui are sau nu are volan.
Datele problemei sunt clare. S-a produs un accident, cei doi implicati nu au ajuns la un numitor comun, unul dintre ei s-a prezentat la politie in 24 de ore si celalalt nu.
Nu ar trebui sa te intereseze de acum inainte decat ancheta politiei si cum  o sa-ti repari masina. Nu are sens sa torni gaz pe foc pe acest topic, nu-ti este de niciun folos.

Edited by gabrieln2016, 26 January 2017 - 14:24.


#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgabrieln2016, on 26 ianuarie 2017 - 13:48, said:

@initiator
La politie NU trebuie sa mergi indiferent de amiabila. Tocmai asta-i scopul amiabilei: sa nu se mearga la politie DACA partile s-au inteles. Atunci ce sens are amiabila?

De unde reise ca s-a ajuns la amiabila?Sau ca partile s-au inteles?

View Postmadycyprus, on 26 ianuarie 2017 - 14:00, said:

Aberatii. Vinovat este initiatorul, nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.

Singura vina a initiatoarei este ca a deschis acest topic.

#42
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View Postadisz, on 26 ianuarie 2017 - 14:23, said:


Eu n-am inteles sa fie doua benzi.Am inteles ca se referea la cealalata banda.Asta poate sa fie banda pentru circulatia din sens opus,nu?


De ce ar astepta ceva,daca au deja autorizatia de reparatie?Am inteles bine ca au deja aceasta autorizatie?
Pana se repara masina,apare si asigurarea celuilalt.Sau nu,dupa caz.
Multumesc adisz cam o parere ca a ta ma interesa ,adica pot sa-mi repar masina fara sa mai astept pv-ul ala de la politie ?CULPA (NU SUNTEM ABSURZI )I-AM SPUS SI CELUILALT CA POATE FI COMUNA SA MERGEM IMPREUNA SA DECLARAM AMIABIL SAU LA POLITIE ,EL A REFUZAT ORICE DIALOG AMIABIL si acuza ca doar eu sunt vinovat ca el are dovada pe camera de filmat

#43
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Posttita_76, on 26 ianuarie 2017 - 14:28, said:

Multumesc adisz cam o parere ca a ta ma interesa ,adica pot sa-mi repar masina fara sa mai astept pv-ul ala de la politie ?

Masina ti-o repari tu sau cum?

Edited by Bucifon, 26 January 2017 - 14:30.


#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgabrieln2016, on 26 ianuarie 2017 - 14:24, said:

...unul dintre ei s-a prezentat la politie in 24 de ore si celalalt nu.

Afirmatia este partial adevarata.
N-avem de unde sa stim daca celalalt s-a prezentat sau nu la politie,la fel cum n-avem de unde sa stim daca a primit sau nu autorizatie de reparatie.
Initiatoarea nu stie sigur aceste lucruri.

#45
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View Postgabrieln2016, on 26 ianuarie 2017 - 14:24, said:

@initiator
Nu cred ca este problema ta cum isi repara celalalt masina, daca a avut sau nu ITP, daca a avut sau nu cauciucuri de iarna, daca are sau nu are permis, daca masina lui are sau nu are volan.
Datele problemei sunt clare. S-a produs un accident, cei doi implicati nu au ajuns la un numitor comun, unul dintre ei s-a prezentat la politie in 24 de ore si celalalt nu.
Nu ar trebui sa te intereseze de acum inainte decat ancheta politiei si cum  o sa-ti repari masina. Nu are sens sa torni gaz pe foc pe acest topic, nu-ti este de niciun folos.
MULTUMESC ,NU VREAU SA TORN GAZ PE FOC DOREAM NISTE EXPICATII ALE CELOR CE AU INTIMPINAT O PROBLEMA CEL PUTIN ASEMANATOARE ,NU STIU CUM E MAI OK SA PROCEDEZ DE ACCEA.

#46
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Nu stiu de ce am impresia ca cineva are un morcovel si cam strange din buci pentru c-ar putea aparea o inregistrare de dash-cam. Posted Image

Edited by Bucifon, 26 January 2017 - 14:33.


#47
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttita_76, on 26 ianuarie 2017 - 14:28, said:

Multumesc adisz cam o parere ca a ta ma interesa ,adica pot sa-mi repar masina fara sa mai astept pv-ul ala de la politie ?CULPA (NU SUNTEM ABSURZI )I-AM SPUS SI CELUILALT CA POATE FI COMUNA SA MERGEM IMPREUNA SA DECLARAM AMIABIL SAU LA POLITIE ,EL A REFUZAT ORICE DIALOG AMIABIL si acuza ca doar eu sunt vinovat ca el are dovada pe camera de filmat

Din momentul cand ai in mana autorizatia de reparatie eliberata de politie,indiferent de cine este vinovat,tu poti sa bagi masina la reparat.Ca o sa ai discutii ulterioare pe tema asta cu asiguratorul,asta tine de alta speta.
Sincer,eu cred ca respectivul care v-a lovit,nu are asigurare.Si am o impresie vaga ca era si cu spritu'n nas.Nu stiu,poate gresesc.Dar din cele spuse de tine,eu asta  deduc.

Este adevarat ca audiatur et altera pars ar trebui aplicat si aici.

Edited by adisz, 26 January 2017 - 14:34.


#48
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View PostBucifon, on 26 ianuarie 2017 - 14:30, said:

Masina ti-o repari tu sau cum?
MASINA A INTRAT CENTRAL
IN FUNCTIE DE POSIBILITATI  LA VREMEA ASTA  AS VREA SA O REPAR SINGUR CU PIESE DIN DEZMEMBRARI ,DE ACEEA AVEAM NEVOIE DE SFATURI ,NU STIU CE SA FAC CUM SA PROCEDEZ.

#49
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostBucifon, on 26 ianuarie 2017 - 14:33, said:

Nu stiu de ce am impresia ca cineva are un morcovel si cam strange din buci pentru c-ar putea aparea o inregistrare de dash-cam. Posted Image

Degeaba ai inregistrarea aia, daca nu o folosesti cand chiar ai nevoie (si asta nu inseamna postat pe trafictube). Are inregistrarea si nu s-a prezentat la politie...pai si ce face cu ea? Isi face postere prin casa cu frame-urile? N-are nicio logica. Chiar daca se duce acum la garcea, si e nevinovat, ia amenda + permis suspendat 30 zile, si mai mult e posibil sa si-o ia si pentru ca a reparat masina fara autorizatie reparatie, ca deh amiabila iok. Chiar nu inteleg, are filmarea dar o tine degeaba.

Edited by RealThing, 26 January 2017 - 14:37.


#50
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

Quote

un drum judetean pe timp de iarna cu un drum o parte uscat si apoi o parte cu gheata , sotul venea de la munca drum ok .....merge pe banda 2 ,trece pe langa un auto care circula pe banda 1 la o distanta considerabila de celalalt auto sotul reduce viteza masina din cauza poleiului de pe carosabil il fura un pic si se retrage pe banda 1 pentru ca din celalalt sens se circula mai aglomerat .IN MOMENTUL IN CARE REDUCE SI VINE PE BANDA 1 ,CELALALT II INTRA IN SPATE.
Ce vreti mai mult de atat ??? A recunoscut ca i-a taiat calea omului.....

#51
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View Postadisz, on 26 ianuarie 2017 - 14:35, said:

Din momentul cand ai in mana autorizatia de reparatie eliberata de politie,indiferent de cine este vinovat,tu poti sa bagi masina la reparat.Ca o sa ai discutii ulterioare pe tema asta cu asiguratorul,asta tine de alta speta.
Sincer,eu cred ca respectivul care v-a lovit,nu are asigurare.Si am o impresie vaga ca era si cu spritu'n nas.Nu stiu,poate gresesc.Dar din cele spuse de tine,eu asta  deduc.

Este adevarat ca audiatur et altera pars ar trebui aplicat si aici.
ASIGURARE AVEA CA MI-A DAT SA-I FAC O POZA ,CU SPRITU SI EU CRED CA ERA CA NU PREA SE TINEA PE PICIOARE ,DE BUNA CREDINTA AM ZIS SA NU FIE AMETEALA SI INCOERENTA DE LA SOCUL ACCIDENTULUI DAR........

#52
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttita_76, on 26 ianuarie 2017 - 14:35, said:

MASINA A INTRAT CENTRAL
IN FUNCTIE DE POSIBILITATI  LA VREMEA ASTA  AS VREA SA O REPAR SINGUR CU PIESE DIN DEZMEMBRARI ,DE ACEEA AVEAM NEVOIE DE SFATURI ,NU STIU CE SA FAC CUM SA PROCEDEZ.

Daca ai primit dovada de reparatie, o poti repara in regie proprie, fara probleme.

Dosarul deschis de politie poate dura destul de mult, chiar cateva luni - asta ca sa iti raspund la cat ai de asteptat pana te va contacta cineva de la politie.

#53
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Posttita_76, on 26 ianuarie 2017 - 14:35, said:

MASINA A INTRAT CENTRAL
IN FUNCTIE DE POSIBILITATI  LA VREMEA ASTA  AS VREA SA O REPAR SINGUR CU PIESE DIN DEZMEMBRARI ,DE ACEEA AVEAM NEVOIE DE SFATURI ,NU STIU CE SA FAC CUM SA PROCEDEZ.

Ah, pai daca nu doresti sa-ti faci masina pe asigurarea celuilalt atunci cere-le politistilor o autorizatie de reparatie si bag-o in service.

Daca ai datele masinii celuilalt sofer aici poti verifica daca avea asigurare RCA:

http://asfromania.ro...gare-polite-rca

Sunt curios, sa ne zici si noua

Edited by Bucifon, 26 January 2017 - 14:43.


#54
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010

View PostRealThing, on 26 ianuarie 2017 - 14:36, said:

Degeaba ai inregistrarea aia, daca nu o folosesti cand chiar ai nevoie (si asta nu inseamna postat pe trafictube). Are inregistrarea si nu s-a prezentat la politie...pai si ce face cu ea? Isi face postere prin casa cu frame-urile? N-are nicio logica. Chiar daca se duce acum la garcea, si e nevinovat, ia amenda + permis suspendat 30 zile, si mai mult e posibil sa si-o ia si pentru ca a reparat masina fara autorizatie reparatie, ca deh amiabila iok. Chiar nu inteleg, are filmarea dar o tine degeaba.
Pai aici am si eu o nelamurire ,ma ameninta cu filmarea dar nu e de acord sa mergem impreuna la politie ,ok eu imi accept vina (daca e a mea) dar el de ce nu se prezinta .............pai intre timp am mai aflat ceva uitandu-ma mai atenta la acte (spunea un binevoitor aici sa nu cumva sa nu fie asigurarea valabila )si am vazut ca in talon scrie culoarea masinii galben cea care m-a lovit era albastru...!!!!

View PostAnn0nyym0us, on 26 ianuarie 2017 - 14:42, said:


Daca ai primit dovada de reparatie, o poti repara in regie proprie, fara probleme.

Dosarul deschis de politie poate dura destul de mult, chiar cateva luni - asta ca sa iti raspund la cat ai de asteptat pana te va contacta cineva de la politie.
multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate