Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#631
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkondas, on 24 august 2017 - 18:19, said:

tu vorbesti serios? ...asa marlanie mai rar

Nici eu nu am văzut așa ceva si nici măcar nu mi-am închipuit ca ar putea un Dorel sa facă asta. Am lucrat si cu PC si cu BST si pina la 20 mm s-a îndoit la rece cu cheie si cu țeava. Sa bage fierăstrău in el e crima. Mirel a crezut ca oi fi eu rău la suflet cind l-am îndemnat sa ii trimită la plimbare pentru ca nu accept sa nu respecte proiectul sau tehnologia dar chestia asta cred ca l-a convins ca fără verificare NON -STOP fac prostii. Oricum este o chestie antologică , depășind imaginația mea ( si am o imaginație fecunda). Si nu poate fi încadrată la "am greșit sefu !" ci la propriu " sa mori tu !".
Eu ii si băteam sistematic, metodic si cu simt de răspundere.
Nu se va arunca fierul ala. Se dau jos ciocurile si se fac altele cum trebuie, se jonteaza unde sunt mai scurte cu suprapunere de 70 de diametre, se recuperează o buna parte. Dar o chestie ca asta zdruncina oricui bruma de încredere pe care o mai avea in constructorii de pe la noi.

#632
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostMirel_85, on 24 august 2017 - 16:25, said:

Nu ma intereseaza pe mine acest aspect, tare moale, greu usor, ei trebuie sa respecte proiectul, am detalii de executie si caiet de sarcini in care spune structuristul cum, cat, ce unghi si dimensiuni de cioc se fasoneaza. Eu consider ca sunt retardati mintali, au facut intentionat sa-si usureze munca si poate sa imi faca si mie rau dinadins pe ascuns, fara sa se gandeasca la consecinte, ei isi ia banul, iar eu la un eventual cutremur mai puternic imi cade grinda in cap, nu de glumit cu astfel de chestii.
Posted Image

#633
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Desfa tot, cele lungi le refolosesti, jontari si se rezolva. Aveai contract sau regie propie? Si spune si numele artizanului, ca sa stim si noi.
Hai ca se rezolva, nu te bosumfla prea tare, fruntea sus si dai bice. Succes!

#634
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Da si tu un nume si un numar de telefon.

#635
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postvali1900, on 24 august 2017 - 23:24, said:

Da si tu un nume si un numar de telefon.

Cat te ipocriti, nesimtiti si de reavointa au fost ei, nu cred ca e OK sa le dau datele firmei cat si adresa nume, administrator public, poate ma baneaza moderatori sau afla ei si dupa cine stie ce le mai trece prin cap. In schimb pe privat pot sa zic si sa fac ce vreau, ai pm.

#636
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postvali1900, on 24 august 2017 - 23:24, said:

Da si tu un nume si un numar de telefon.
Nu te poti apara de tepari si de nestiutori stiindu-le numarul de telefon. Trebuie sa ii citesti sa ii cunosti sa ii testezi.

#637
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Usor, usor rasare soarele si pe strada mea. Am gasit echipa, deja suntem in tratative si in proportie de 90 % continuarea constructiei va demara in cateva zile. Sper ca a 3-a echipa sa fie cu noroc si sa fie si ultima.

Am avut si mici probleme financiare (care s-au remediat cu succes) si ma impiedecau sa demarez discutii clare si oferte concrete, avansusuri si batut palma la lucrarile imediat urmatoare de instalatii electrice, sanitare, IPAT, Ferestre, Invelitoare, etc.

Pentru IPAT, Ferestre si Invelitoare, dupa zeci de oferte solicitate, sortat, analizat, discutat, in final am ramas la cate doua, trei oferte pentru fiecare, dintre care trebuie sa aleg una finala. Ce nu m-am interesat deloc sunt instalatiile electrice si cele sanitare, precum si termosistemul exterior, tencuieli si tavan fals.

Cam care sunt preturile de circuit la electrice, cum se calculeaza? La sanitare la fel, habar nu am care e piata, ce preturi se practica si cum se calculeaza. Daca ati putea sa imi comunicati niste sume ca sa am un pret de plecare si sa imi fac o idee ce ma asteapta in continuare. Termosistemul si tencuielile banuiesc ca se calculeaza la m2. Care e media pietei pentru m2 de tencuiala si m2 de termosistem?

Edited by Mirel_85, 28 August 2017 - 16:48.


#638
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
La electrice se calcueaza la nr. de aparate (prize/intrerupatore/doze).

Edited by Nukem, 28 August 2017 - 16:49.


#639
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La electrice 35-40 lei pe aparat + 50-100 lei pe circuit.

La instalatii nu am habar cum se calculeaza, eu am primit oferta "cu de toate" - vreo 1500 de E manopera si materiale (se intelege ca fara obiecte sanitare/baterii/ etc si fara lucrari la exteriorul casei). 180 mp utili, 3 bai.  

La termosistem variaza larg in functie de zona tarii 30-45 lei (termosistem cu 2 maini de adeziv si decorativa la sfarsit) - pret pe mp.

#640
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBylly00, on 28 august 2017 - 17:29, said:

La instalatii nu am habar cum se calculeaza, eu am primit oferta "cu de toate" - vreo 1500 de E manopera si materiale (se intelege ca fara obiecte sanitare/baterii/ etc si fara lucrari la exteriorul casei). 180 mp utili, 3 bai.  

La banii astia o fac singur :)

#641
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 28 august 2017 - 18:26, said:



La banii astia o fac singur :)

Sa știi ca nu ești departe de adevăr. Materialele nu sunt scumpe ( ma refer la tevi PPR , de canalizare, coturi, t-euri). Îți trebuie o plita si un pic de îndemânare si se face. La canalizarea exterioara e chestie de munca bruta cu nisip cu pămînt si nu m-am băgat mai ales ca nu a fos scumpă rău. Cel mai mult m-au costat căminele de vizitare cu capac si înălțătoare ( la mine țeava e pe la 1,5 m fata de CTA).
La electrice depinde si cum se trag circuitele. Una e sa spargă, sa bage tub si cablu prin caramida si cu totul altceva sa meargă aparent sau in paturi de cabluri prin tavanele false. Pe aparat se ia cam 30 lei din care cam 20 montat doze si 7-10 lei de priza sau întrerupător.
Pina la urma toate se negociază.
Orientativ te poți uita si pe diverse site-uri dar sa fie cit de cit recente. De exemplu: https://www.estimari...ari-interioare/
Eu zic ca nu sunt departe.



#642
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Aparat inseamna circuitul de la tablou pana in priza/intrerupator, etc? Manopera contine tot adica si taierea peretilor, pozarea, tubulatura, tragerea cablurilor, montarea prizelor, intrerupatoarelor?

Sa intaleg ca o priza inseamna un aparat, un intrerupator de bec, alt aparat, o priza curenti slabi(TV-Internet) alt aparat si o lumina de plafoniera alt aparat? Adica daca la o camera am o plafoniera, un intrerupator , 2 prize si o priza curenti slabi asta inseamna ca am 5 aparate?

Curenti slabi termostat si sistemul centralizat pentru IPAT se face tot la electrice sau ala il face separat IPAT-istul? La fel si sistemul de curenti si intreruptoare pentru instalatia de ventilare cu recuperare de caldura, electricianul sau cel care face ventilatia?

Edited by Mirel_85, 28 August 2017 - 19:47.


#643
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Cum ai rezolvat cu plata cu "fosta"? (echipa;))? Sa fii cu bagare de seama si de acum inainte, chiar daca astia par seriosi, fara bani inainte etc. Bafta!

Edited by stefan011, 28 August 2017 - 19:52.


#644
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMirel_85, on 28 august 2017 - 19:46, said:

Aparat inseamna circuitul de la tablou pana in priza/intrerupator, etc? Manopera contine tot adica si taierea peretilor, pozarea, tubulatura, tragerea cablurilor, montarea prizelor, intrerupatoarelor?

Sa intaleg ca o priza inseamna un aparat, un intrerupator de bec, alt aparat, o priza curenti slabi(TV-Internet) alt aparat si o lumina de plafoniera alt aparat? Adica daca la o camera am o plafoniera, un intrerupator , 2 prize si o priza curenti slabi asta inseamna ca am 5 aparate?

Curenti slabi termostat si sistemul centralizat pentru IPAT se face tot la electrice sau ala il face separat IPAT-istul? La fel si sistemul de curenti si intreruptoare pentru instalatia de ventilare cu recuperare de caldura, electricianul sau cel care face ventilatia?

Montaj aparat înseamnă montat o priza, întrerupător. Circuit de exemplu este un traseu. La un dormitor ai sa zicem 1 circuit de priza si 1 circuit de lumini.
Ca pe circuitul de priza sunt 4 priza iar pe cel de lumini 2 întrerupătoare si 3 lămpi astea se pun la aparate.
Corect calculul tău 5 aparate.
La Ipat ai 1 circuit de la termostatul de camera la tabloul de distribuție tevi de pe nivel ( unde ai actuatoarele). Cite camere atita circuite.
La ventilație depinde de soluția tehnica. Eu am un singur circuit de alimentare al unității de ventilație si 1 circuit de comanda din parter la unitate.
De regula faci toate firele cu electricienii. Ce e important sa nu uiți ceva si e de preferat sa mai lași ceva rezerve (ca idei o sa mai ai)

#645
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpicomouse, on 28 august 2017 - 18:57, said:

Sa știi ca nu ești departe de adevăr. Materialele nu sunt scumpe ( ma refer la tevi PPR , de canalizare, coturi, t-euri). Îți trebuie o plita si un pic de îndemânare si se face. La canalizarea exterioara e chestie de munca bruta cu nisip cu pămînt si nu m-am băgat mai ales ca nu a fos scumpă rău. Cel mai mult m-au costat căminele de vizitare cu capac si înălțătoare ( la mine țeava e pe la 1,5 m fata de CTA).
La electrice depinde si cum se trag circuitele. Una e sa spargă, sa bage tub si cablu prin caramida si cu totul altceva sa meargă aparent sau in paturi de cabluri prin tavanele false. Pe aparat se ia cam 30 lei din care cam 20 montat doze si 7-10 lei de priza sau întrerupător.
Pina la urma toate se negociază.
Orientativ te poți uita si pe diverse site-uri dar sa fie cit de cit recente. De exemplu: https://www.estimari...ari-interioare/
Eu zic ca nu sunt departe.
Sint inginer si ma pricep bine la multe. Cu putina documentare pe net cred ca pot monta un sistem de securitate, alarma si supraveghere video. Ce zici, m-ai lasa sa-ti fac instalatia de apa si incalzire, la juma de pret si in timp dublu?
Am incercat. Nu merge, frate. Fiecare cu meseria lui.
Deci, terasa. 4800 lei manopera. Nimic din ce au facut nu as fi putut face si eu. Dar terminam peste 2 ani....

#646
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postviotl, on 29 august 2017 - 08:37, said:

Sint inginer si ma pricep bine la multe. Cu putina documentare pe net cred ca pot monta un sistem de securitate, alarma si supraveghere video. Ce zici, m-ai lasa sa-ti fac instalatia de apa si incalzire, la juma de pret si in timp dublu?
Am incercat. Nu merge, frate. Fiecare cu meseria lui.
Deci, terasa. 4800 lei manopera. Nimic din ce au facut nu as fi putut face si eu. Dar terminam peste 2 ani....
Daca asa gandeau si americanii (fiecare cu meseria lui ) nici peste 100 de ani nu paseam pe luna

#647
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Americanii is compusi din 'mesteri' adunati de peste tot..Deci e clar ca tre sa se priceapa la toate..

Oricum..daca nici romanu' nu se pricepe la toate...atunci cine?

#648
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Bendere, nu ma provoca pls. N-am timp, nu de alta.
Jucam in ligi diferite, oricum.
Btw, tu m-ai lasa?:D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate