Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#595
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
....daca sunt intregi la mine nu fac asa ceva...se numeste distrugere de bunuri si e caz penal....

cu toate astea si eu sunt de parere ca trebuie sa fii ferm si onest si sa nu ii duci cu zaharelul ... le spui clar de la inceput inainte de a turna placa cum sta treaba....spor si imi pare rau de cele intamplate...

#596
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Si cum ziceai ca il cheama pe constructor?

#597
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Mirel_85, on 19 august 2017 - 09:46, said:

Problema e ce se poate intampla dupa, de asta imi este teama, de baros de ziduri de popi, de nebunia lor posibila de atunci sau din zilele ulterioare cand va fi santierul gol si nepazit.

Iar tu dai o fuga pana la ISC și ITM și le faci niște plângeri. Asta evident in afara de politie. La câți constructori din ăștia au actele în regula sigur plătesc amenzi mai mari decât toată manopera pe casa ta.

#598
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Daca lucrezi cu contract si facturi pe etape explica frumos ca ceea ce este semnat ramane semnat iar in caz de nerespectare se procedeaza in consecinta.Daca nu accepta sa faca si scara in banii prevazuti pe etapa spune by by si cauta alta echipa firma etc, fac pariu ca are oameni angajati la negru si lucra cu protectia muncii in buzunar...oare ce ar zice ITM ul si ISC ul..

#599
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ITM-ul ar zice ca "primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;" peste 5 persoane deja se face dosar penal la "patron"....iar angajatul la negru va plati si el o amenda de la 500 lei la 1.000 lei
Acestea sunt amenzile date de ITM, dar mai pot exista si alte amenzi date de ANAF ... munca la negru este o formă de manifestare a evaziunii fiscale.....
ISC-ul nu stiu in ce masura poate sa faca ceva la firma poate mai degraba OPC-ul daca zici ca ai contract semnat negru pe alb si este inclusa scara....ii faci reclamatie la OPC si mai departe o sa te caute dumnealui...apropo chitante/facturi ti-a dat ceva pana acum sau i-au dat banii "la negru" ?
Ia sa il scuturi tu un pic pe domnul constructor sa vezi ce mai zice... :)

#600
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

 Mirel_85, on 19 august 2017 - 09:25, said:

Problema este ca defapt am si contract semnat si stampilat unde sunt trecute fiecare etapa unde este inclusa si scara. Constructorul spune ca i l-am dat repede la semnat ca nu a citit tot. El nu a discutat de scara si ca am bagat-o eu pe furis si a semnat fara sa stie.  M-am crucit cand am auzit ce debiteaza...

Si ca oricum contractul ala e frectie ca il rupe in fata mea ca el nu face scara fara alti bani. Chiar si in email i-am trimis proiectul si am si intrebat scris o oferta de pret pentru ce urmeaza, placa, scara, zidarie etc, si cu etapele atasate si ce contine fiecare la care el mi-a raspuns cu pretul total de manopera.

Simt, stiu sigur ca ei acum regreta ca nu au cerut mai mult ca nu o data a zis ca a cerut putin ca trebuia sa ceara mai mult si eu i-am raspuns ca nu ma intereseaza regretele lor, eu nu i-am pus pretul in gura, eu i-am cerut oferta, el si-a zis pretul si am batut palma pe ce el a cerut.

Precum spuneti si voi, si eu sunt 1000% sigur ca ei acum incearca sa profite si sa mai ciupeasca bani ici colo. Ei stiu ca vreau sa termin repede si eventual sa apuc sa fac instalatiile si sa tencuiesc pe interior inainte de iarna si incearca sa vada daca ma pot fraieri la bani cu chestia asta, cu scara.

Chiar ma gandesc serios ca dupa turnare placa sa le dau pretul manoperei -2000RON cat mi-au cerut pe scara si sa le arunc contractul in fata,  si mailul de corespondenta in care le-am cerut oferta si am specificat de scara.
Problema este cum va degenera situatia: scandal, injuraturi, altele, chem politia etc? Mie sa nu fie nebuni si sa faca vreo nefericita cat eu ma cert cu unul, altul sa dea cu barosu intr-un zid sau doi sau cativa popi de sustinere pana sa se intaresca betonul. Sau chiar in zilele ulterioare, pana ma intaleg cu o noua echipa, pana vine, paznic nu am, gard, caine  nu am si pot face neplacute grave si ulterior noaptea in zilele urmatoare.

De ieri caut deja alta echipa si sa vad ce ma pot intalege ca bani si perioada pana termina astia etapa de acum. Si bineintales ma stresez si ma gandesc cum sa procedez cu banii/scara/scandal de la sfarsitul acestei etape.
Iti spun cum am facut eu cand mi-a cerut bani pt cofraje (ca el nu are cofraje, ca atunci cand a facut oferta a considerat ca o sa cofreze cu scandura, ca asa cum vreau eu nu se poate cu scandura.... ma rog, tot tacamul). Am zis: Bine vorbim peste 2 zile ca acum am ceva treaba.
Am vorbit cu un cunoscut care are o firma de paza. A trimis un pandar in santier. L-am sunat pe constructor si l-am invitat la o cafea intr-un loc aglomerat. Omul credea ca m-am inmuiat. Am platit cafele, apa, suc etc.... El zice... mai bine sa negociem putin, ca oameni suntem. Eu zic: gand la gand. Uite care e propunerea mea: iti iei tot ce iti apartine din santier, imi dai procesele verbale cu ce ai facut pana acum (imi pregatise diriginetele de santier o lista) in 48 de ore. Si i-am lasat pe masa notificarea de incetare a contractului inclusiv calcului penalitatilor de intarziere (era in urma cu 10-12 zile)

Edited by sony, 19 August 2017 - 16:32.


#601
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Nu sunt genul de om razbunator sa ii iau cu itm, cu anaf, etc. Eu vreau doar sa imi fac casa si am destul stres pe cap si asta ar fi alt stres, plus ca e posibil, cine stie, sa iau si eu cine stie ce amenda, habar n-am, ca avem contract dar toti bani i-am dat la negru fara chitanta, facturi, etc.  Cred ca ii las sa termine etapa, ii trimit acasa si intre timp sper sa ma intaleg cu altcineva.

Cu scara si bani care ii cer ei, chit ca este in contract, stau sa ma gandesc bine ce fac, daca le scad la manopera sau ii pun la pierderi, de teama sa nu imi faca vreo "bucurie" pana vine noua echipa si fara paznic pe santier.

Ma gandesc ca orice echipa ar veni, un 5 maxim 10 milioane ar fi manopera la scara, o pierdere care sunt in stare sa mi-o asum chit ca stau cu dreptatea in mana, dar nu sunt genul scandalagiu si razbunator. O sa ma gandesc bine ce voi face, dar asta depinde mult si de urmatorul constructor cat de repede poate sa vina.

Daca ar veni maine alta echipa, i-as trimite pe astia de acum acasa fara sa ii si platesc si  fara sa ma gandesc de doua ori la consecinte. Dar deocamdata fac un compromis pana termina ei etapa, pauza cateva zile, saptamani si dupa vin ceilalti.

Edited by Mirel_85, 19 August 2017 - 17:17.


#602
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Slabe sperante sa gasesti acum o echipa in firea ei fara lucrare. Doar cu un car de noroc (pe care ti-l doresc).
Mai probabil prin octombrie, daca e vremea buna

#603
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Doaamne, ce le mai trece prin cap sa te faca de bani... nu-i da tu afara, zi-le ca nu le platesti nimic in plus si ca ei trebuie sa respecte proiectul. Daca raman, bine, daca nu...pa! Eu cred ca daca le vei plati in plus, le vor mai trece si alte nebunii prin cap, pretext sa te stoarca de bani. Chestia asta e generala cu mesterii, nu te panica si nu dispera. Toti de pe aici cred ca am avut cate  o patanie de genul asta cu mesterii, asa ca nu esti singurul. Eu am platit cofratul la casa la mp, iar la stalpi voiau sa le platesc inaltimea de 4m, cat avea scandura si nu 2 metri si ceva cat avea stalpul. Deci se poate si mai rau, gradina e mare....

Edited by stefan011, 19 August 2017 - 19:50.


#604
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cea mai buna idee........ refuza-le oferta si ii lasi pe ei sa decida.........

In cea ce priveste pataniile........ si eu am patit cu un client faze de genul....... Cumpara tu si iti dau eu bani la urma........... da, da, Cum ati vazut voi bani aia asa i-am mai vazut si eu......
Deci nu sunt numai constructori neseriosi......... sunt si clienti nenorociti.

#605
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 BodCasa, on 20 august 2017 - 10:51, said:

Cea mai buna idee........ refuza-le oferta si ii lasi pe ei sa decida.........

In cea ce priveste pataniile........ si eu am patit cu un client faze de genul....... Cumpara tu si iti dau eu bani la urma........... da, da, Cum ati vazut voi bani aia asa i-am mai vazut si eu......
Deci nu sunt numai constructori neseriosi......... sunt si clienti nenorociti.

De fapt ai dreptate...problema e la om in general. Avar dupa bani, cum prinde 3 lei care nu-s ai lui in buzunar, gata, crede ca s-a imbogatit. Am patit si cu bani imprumutati pe care greeeu i-am mai vazut inapoi si tot el era imbufnat cand mi i-a dat.
Ultima acum recenta, i-am dat toti banii mesterului care mi-a finisat peretii, desi nu si-a terminat treaba. Am crezut in el pt ca e oarecum "pocait" si tot imi recita din Biblie. Ne-am inteles totusi sa vina sa-si termine treaba, dar ma tot amana. Sunt curios daca se tine de cuvant sau e lup cu par de oaie. Oricum, m-am cam lecuit sa mai am incredere in oameni, mai ales cand e vorba de bani.

Edited by stefan011, 20 August 2017 - 13:27.


#606
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...spune-le ca nu ai bani de toate cele 17 trepte...dar faci un efort si sa ti-o faca pe a 2 a...a 9 a si a 15 a :)

#607
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 vali1900, on 18 august 2017 - 22:23, said:

La mine am specificat etapele si ce se executa in cadrul lor cu specificatia finala conform proiect tehnic.(care a fost destul de explicit)
Si la mine am specificat in contract toate etapele cu mentiunea 'conform proiect predat' si devize detaliate. Acu' orice contract poate fi facut bucati in justitie (pentru cine mai are rabdarea si curajul sa mearga in judecata si sa ceara penalitati / conform contract), mai ales astea facute in graba, numai sa inceapa o data lucrarea. Eu am avut 'noroc' sa dau peste niste oameni care au facut ce ne-am inteles, fara prea multa gargara (cu mici exceptii bineniteles). In ultima vreme, vad ca se intampla tot mai des astfel de evenimente, "ca n-am citit contractul, ca l-am semnat in graba" ca la banca sau ca primarul. Astea-s scuze ca sa plece mai repede avand alte lucrari mai banoase.

Acu ce poti sa faci..ori ii platesti scara ca sa nu plece (nu stiu cat o fi suma / poate o negociati pt ca el n-a fost atent si tu vrei sa termini casa mai repede) plus ca trebuie sa discutati si sa puneti la punct etapele urmatoare pt a preveni asa ceva..ori il lasi sa se duca in lumea lui, asta daca nu cumva i-ai dat avansuri care nu-s acoperite de manopera prestata pana in prezent. Oricum, schimbarea echipei poate fi un sut inainte, ca si schimbarea antrenorului la fotbal..Posted Image

PS: Acu' am vazut ca nu le-ai dat avans, so lasa-i sa decida..pt ca-i ai la mana..cu plata manoperei pt ultima etapa / curenta.
PS2: mai sunt unii nebuni care te ameninta daca nu le dai banu'..si se poate ajunge la cine stie ce conflicte de strada.

Edited by manghels, 21 August 2017 - 08:48.


#608
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa-i schimbi. Un om demotivat nu mai munceste cum trebuie iar calitatea lucrarii lasa de dorit.

Acum ceva timp am aflat ca pe santierul de constructie al unei case, un dorel s-a aruncat de pe schela. Faza vazuta de cel care l-a si adus la munca. L-au dus la spital si acolo a inceput santajeze pe toata lumea ca este accident de munca, sa-i dea bani sa nu anunte autoritatile.
Cand aud situatii de-astea, mi-e si frica sa ma mai apuc de casa!

Edited by ionut27, 22 August 2017 - 10:16.


#609
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Un patron prost, cel care a mers după el la spital. Știind că individul s-a aruncat singur de pe schelă.
În scris, în urma unui act scris, plătești 1 leu. Astfel e prostie. Patronul trebuia să-i ia o declarație scrisă "amicală".
Ce bătaie lua dacă îl prindeam eu cu așa măgărie.


#610
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Off topic. Posted Image Mi-a expirat RoVigneta in Iulie si am uitat de eaPosted Image , am mers si la mare si la munte si prin tara, in total vreo 8 camere fixe m-au luat din ce tin eu minte pe unde am fost si comparand cu puncetele fixe declarate de CNADR, caci am intales ca ar mai fi si puncte mobile, dar alea habar nu am daca am trecut pe langa si daca m-a luat.

Intrebare, pentru fiecare camera care m-a depistat imi vine cate o amendaPosted Image Posted Image ? Sau vazand ca sunt mai multe consecutive imi vin la "pachet la pret promotional", adica mai putinPosted Image, slabe sanse aceasta varianta....

Ce se poate face, daca vin sa zic 8 fixe plus 4 mobile 12 amenzi x 250 RON caci atat am vazut ca e amenda, un total de 3000 de RON. Pot face contestatie ceva, ca nu a fost rea intentie si ca am uitat, sa o anulez la un tribunal, etc Posted Image

Asta imi mai trebuia acum.....pe langa problemele cu santierul, constructorul, materiale, bani, etc asta mai lipsea...offfffffPosted Image

#611
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
cred ca iti vine una singura

vezi https://forum.softpe...6#entry17650211

Edited by wizake, 22 August 2017 - 13:56.


#612
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mie sa stii ca mi-au venit mai multe dar au fost niste ocazii la distante de timp (1-2-3 saptamani). Daca le-ai facut intr-un interval foarte scurt s-ar putea sa mai taie ceva din ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate