Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Pirateria (software), ce inseamna ea de fapt si cat de grav e sa piratezi.

- - - - -
  • Please log in to reply
489 replies to this topic

#451
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Maretul Denuvo Posted Image !
https://zonait.tv/de...te-infrangerea/

#452
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Cumparat ca prostul trilogia Mass Effect. Brusc nu imi incarca save-urile la ME1 deoarece nu incarca DLC-urile oricum incluse gratuit, fara nicio explicatie. N-am patit niciodata asa cu varianta piratata.

Eh, iata motive serioase pentru a pirata! ;)

#453
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Google trebuie să predea e-mail-urile voastre FBI-ului… dar pirateria nu mai pare a fi furt

https://zonait.tv/go...pare-a-fi-furt/

Edited by tiestodj20, 07 February 2017 - 08:39.


#454
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Concluzii trase de inteligentii de autori romani, nu? Ca nu vad sa scrie asta in articolul original de pe reuters...

Deh, probabil ca cine ciordeste s'aduna. Nimic nou sub soare.

Edited by dexterash, 07 February 2017 - 10:19.


#455
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pirateria de care vorbim aici (nu aia cu atacat nave&shit) nu a fost niciodata furt ci incalcarea anumitor drepturi exclusive ale autorilor (sau mai des a diferitelor entitati care au preluat de la autori drepturile).
Nu inseamna ca e neaparat mai putin grava decit furtul, in functie de situatie pot sa apara probleme civile sau penale mult mai mari. Gen 2 milioane pentru 20 melodii date jos pe kazaa.


Afirmatia din articol "acest argument face pirateria de software sau de media să nu mai fie furt, ci doar încălcare de copyright" este stupida.

#456
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postf300, on 07 februarie 2017 - 10:27, said:

Nu inseamna ca e neaparat mai putin grava decit furtul, in functie de situatie pot sa apara probleme civile sau penale mult mai mari. Gen 2 milioane pentru 20 melodii date jos pe kazaa.
Doar la retardatii unde "justitia" e o gluma stupida.

#457
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015

View Postf300, on 07 februarie 2017 - 10:27, said:

Pirateria de care vorbim aici (nu aia cu atacat nave&shit) nu a fost niciodata furt ci incalcarea anumitor drepturi exclusive ale autorilor (sau mai des a diferitelor entitati care au preluat de la autori drepturile).
Nu inseamna ca e neaparat mai putin grava decit furtul, in functie de situatie pot sa apara probleme civile sau penale mult mai mari. Gen 2 milioane pentru 20 melodii date jos pe kazaa.


Afirmatia din articol "acest argument face pirateria de software sau de media să nu mai fie furt, ci doar încălcare de copyright" este stupida.
Ah da, dar abuzul in serviciu e furt nu? :)

#458
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMrReason, on 05 februarie 2017 - 15:00, said:

Cumparat ca prostul trilogia Mass Effect. Brusc nu imi incarca save-urile la ME1 deoarece nu incarca DLC-urile oricum incluse gratuit, fara nicio explicatie. N-am patit niciodata asa cu varianta piratata.
Eh, iata motive serioase pentru a pirata! Posted Image
Mass Efect 2 a fost gratuit pe un site de share, l-am luat si eu, incarca tot ce ii dai prin origin :)

#459
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postandreic, on 07 februarie 2017 - 17:37, said:

Mass Efect 2 a fost gratuit pe un site de share, l-am luat si eu, incarca tot ce ii dai prin origin Posted Image
Posibil. Am dezinstalat si reinstalat ME1 fara sa-i fac un update care a aparut recent si i-l facusem drept inainte sa nu mai mearga - cred ca ala l-a stricat. Din pacate sunt cam haotici astia de la EA, nu-i singura faza care se intampla sau singurul joc cu probleme, la updateuri. Origin iti detecteaza si variantele piratate daca ai, dar de alea se pare ca nu se atinge cu update-uri. :)

#460
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 03.03.2016
Solutiile pentru toata lumea:inasprirea controalelor,amezilor si reducerea drastica a preturilor,apoi vom vedea cum scade pirateria.Degeaba scazi preturile ca romanul tot va pirata doar pentru ca poate.Nu cred ca un roman va mai pirata cand o licenta de windows va costa cateva pachete de tigari si cand va afla ca vecinul a fost amanedat cu 2000 de lei pentru ca nu a vrut sa dea cateva zeci de lei pe un soft sau film.

P.S : folosesc linux,nu pentru ca e gratis ci pentru ca e mai bun ca windows ,parerea mea ,si am donat si voi mai dona

#461
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Romanul pirateaza puțin, în majoritatea cazurilor e doar distribuitor prin torente sau utilizator.
În realitate prin piraterie pierderile sunt mult mai mici decât se trambiteaza. Sunt puțini cei care folosesc softuri piratate care le-ar cumpara dacă nu ar avea de ales. Mai curând ar apela la soluții freeware sau shareware cu reinstalari.

Cum de altfel se practica la greu pe vremuri.

#462
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posttiestodj20, on 02 februarie 2017 - 12:00, said:


Tata avea o vorba, "e facut tot de mana omului deci nu este infailibil"

#463
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postswtm, on 22 februarie 2017 - 10:33, said:

Romanul pirateaza puțin, în majoritatea cazurilor e doar distribuitor prin torente sau utilizator.
În realitate prin piraterie pierderile sunt mult mai mici decât se trambiteaza. Sunt puțini cei care folosesc softuri piratate care le-ar cumpara dacă nu ar avea de ales. Mai curând ar apela la soluții freeware sau shareware cu reinstalari.

Cum de altfel se practica la greu pe vremuri.

Pana la urma totul se rezuma la costul de oportunitate.

Exista o categorie de useri care pirateaza din cauza ca nu au bani sa dea pe versiunea oficiala. Acesti useri pur si implu nu vor da niciodata bani pe software original pentru ca nu isi permit. Acesti useri nu ii consider "vanzari pierdute", deoarece compania producatoare nu va vedea niciodata de la ei vre-un ban.

Dar exista si o categorie, care nu cumpara soft orininal din cauza zgarceniei sau nesimtirii, desi ar avea posibilitatea. Mare intrebare e cat de mare este acest grup care pana la urma din nevoie/curiozitate va fi cumpara programul daca nu ar exista versiune piratata.


Sa presupunem ca exista programul A pe care un numar aleator de oameni ar vrea sa il foloseasca.
Daca programul ar avea versiune piratata, programul ar fi folosit de X persoane cumparat legal si Y persoane piratat
Sa presupunem ca programul nu a putut fi piratat. Numarul X ar fi acelasi, dar din Y s-ar desprinde un numar care chiar vor sa foloseasca acel program (acei zgarciti mentionati mai sus) si in lipsa de alternative il vor cumpara.

Intrebarea buna este daca acel numar de utilizatori "zgarciti" este suficient de mare pentru a renta implementarea protectiei sporite.

#464
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În general e vorba de teribilism si mai puțin de o nevoie

#465
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postswtm, on 22 februarie 2017 - 11:53, said:

În general e vorba de teribilism si mai puțin de o nevoie

la care categorie mentionata de mine te referi, ca nu imi dau seama din raspunsul tau?

#466
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
La a doua evident.

#467
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Un coleg de forum zice: "( postarea de linkuri catre site-uri ilegale cu torenti sau huburi atrage ban direct )" :D

Intrebarea e, avem vreo lista cu site-urile ilegale? Cine stabileste care sunt legale si care ilegale?

Raspunsul la intrebarea cu banul se referea la solicitarea unui coleg cu privire la FLAC-uri, de unde se pot downloada. Simpatica e faza ca topicul a si fost inchis.
Pai exista si FLAC-uri legal urcate pe torenti. Nu toata muzica e cu bani. Este free la greu, legal. Asa ca hai ca interzicem totul dupa principiul: "de frica ciorilor nu mai semanam porumb" :D

#468
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postserginho74, on 26 februarie 2017 - 15:32, said:

Cine stabileste care sunt legale si care ilegale?



Moderatorul, în colaborare cu administrația Softpedia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate