Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#271
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postiladi, on 23 august 2017 - 07:24, said:

Mersi.
Cam în aceeași ordine de idei: văd la mulți colegi fundația izolată cu polistiren. La mine în proiect este prevăzut doar o izolație peste placă și atât. E OK? Să conteze faptul că fundația e pe cadre? Încă mai pot face ceva dacă e cazul.
Cu placere! Aici e vorba de calcul termic, nu are treaba cu faptul ca e pe cadre. Sfatul meu este sa pui macar pe exteriorul fundatiei si pe SUB placa 10 cm de polistiren EXTRUDAT (XPS). Citeste calculele termice daca vrei pe topicul Danei, dana84 este userul, a calculat impreuna cu Andrei Lesan si concluzia este ca aceasta izolatie este de fapt o investitie atat dpdv financiar cat si dpdv confort. Decizia e insa a fiecarui beneficiar.

#272
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postiladi, on 30 noiembrie 2016 - 11:40, said:


oh, la electrice sunt sigur ca voi avea probleme: am niste vise erotice cu un sistem de automatizari z-wave si din cate stiu voi avea nevoie de doze mai adanci si de nul in toate locatiile pe care vreau sa le automatizez.

Am lucrat 2 ani în dezvoltarea de home automation (z wave si zigbee), ce te-ai gândit sa pui? :)

#273
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postfigo1988, on 23 august 2017 - 07:40, said:

Am lucrat 2 ani în dezvoltarea de home automation (z wave si zigbee), ce te-ai gândit sa pui? Posted Image


Initial am vrut Vera.

Acum ma gandesc mai serios la Zipato + Modulul de 433.92 MhZ.

De ce?

Vreau sa bag cateva intrerupatoare WiFi.

In plus (ma rog, in timp si in masura posibilitatilor)

- video interfon
- sezori de miscare si camere IP externe
- comunicare cu AC
- comunicare cu IPAT
- poarta acces auto

si poate, cand s-o putea

- irigatie
- pergola electrica
- statie meteo

#274
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 23 august 2017 - 07:24, said:

Mersi.

Cam ĂŽn aceeași ordine de idei: văd la mulți colegi fundația izolată cu polistiren. La mine ĂŽn proiect este prevăzut doar o izolație peste placă și atât. E OK? Să conteze faptul că fundația e pe cadre? Încă mai pot face ceva dacă e cazul.

Si pe o logica simpla nu este ok ! Pai indiferent cum o sa pui izolatia peste placa vei avea niște contacte intre fundatie si pereti prin care caldura se va pierde in exterior. Logica izolării fundației la exterior si sub placa este de a limita pe cit posibil pierderile termice. Pe exterior fără discuție XPS dar sub placa eu zic ca nici EPS de densitate mare 150-200 nu e rău. Eu am pus 10 cm sub placa si 10 peste placa EPS 200 sub si EPS 150 deasupra.
La exteriorul fundației XPS de 10 eu zic ca este decent. Dacă izolezi si pe interior fundația cred ca e si mai bine.

#275
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Este prevăzută izolație sub placă (numai nu am băgat eu de seamă), la fel și la exterior.


În altă ordine de idei: încă nu am reușit să bat palma cu un instalator + IPAT

- ofertă scumpă / calitatea materialelor

- ofertă ok calitate / preț dar nu răspunde la telefon / SMS sper că e încă în concediu

- încă nu am primit oferta


Și sunt în stadiu în care vineri se toarnă parte 2 din elevație și săptămâna viitoare placa..

Și nu știu cum să fac cu țevile.

1. Torn și sparg după

2. Negociez cu cel care face fundația și bag țevile pe barba mea, cu riscul ca instalatorul (oricare ar fi acela) să considere lucrarea un gunoi (știți voi fenomenul)

3. ?

#276
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postiladi, on 23 august 2017 - 18:40, said:

Și sunt în stadiu în care vineri se toarnă parte 2 din elevație și săptămâna viitoare placa..
Și nu știu cum să fac cu țevile.

2. Negociez cu cel care face fundația și bag țevile pe barba mea, cu riscul ca instalatorul (oricare ar fi acela) să considere lucrarea un gunoi (știți voi fenomenul)
E varianta corecta .
Una e sa sparga instalatorul 30 de cm sa le duca la pozitie ( daca ai gresit cumva ) si alta e sa sparga "en gros" .

Edited by motanul13, 24 August 2017 - 07:59.


#277
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postiladi, on 23 august 2017 - 08:15, said:



Initial am vrut Vera.

Acum ma gandesc mai serios la Zipato + Modulul de 433.92 MhZ.

De ce?

Vreau sa bag cateva intrerupatoare WiFi.

In plus (ma rog, in timp si in masura posibilitatilor)

- video interfon
- sezori de miscare si camere IP externe
- comunicare cu AC
- comunicare cu IPAT
- poarta acces auto

si poate, cand s-o putea

- irigatie
- pergola electrica
- statie meteo

Sincer, eram curios ce s-a mai intamplat in domeniu si ce variante sunt acum. Cand dezvoltam produsele respective mi se parea ca, la nivel de functionalitate, nu sunt mai mult de becuri/price cu telecomanda. Majoritatea filmuletelor de prezentare pe care le vedeam erau cum ajunge X-ulescu acasa si i se deschide automat usa la garaj, i se aprind luminile prin casa si i se da drumul apei la cada. Unde mi se pare ca merita este la controlul parametrilor cu inertie mare, cum este incalzirea. Acolo cred ca poti salva si bani si avea si o experienta mai confortabila cu ceva gen Nest.

O sa urmaresc cu interes jurnalul :)

#278
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postfigo1988, on 24 august 2017 - 11:38, said:


Acolo cred ca poti salva si bani si avea si o experienta mai confortabila cu ceva gen Nest.


Aici am inca multe si mari necunoscute.

1. inca nu stiu cu cine voi face IPAT

2. nu stiu ce echipamente va folosi

3. nu stiu in ce masura automatizarea lui va fi compatibila cu z-wave sau 433.9 MHz

4. si multe altele

Sper sa nu murim de frig

#279
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Baga tevile cu indrumarea unui instalator (adica macar telefonic sa iti spuna pe unde sa le bagi si cum, daca nu poate ajunge la fata locului). Sunt sanse sa nimeresti bine si apoi scapi de o manopera si bataie de cap in plus. Ai proiect pentru instalatii?

LE: cat despre IPAT + automatizare din cate am studiat eu, fiind un sistem cu inertie foarte mare nu poti economisi foarte mult decat daca pleci timp mai indelungat de acasa (minim o saptaman). Altiminteri, daca pleci 8 ore sa zicem, de-abia se raceste sapa in acest timp, intr-o casa bine izolata vei gasi acceasi temperatura ca atunci cand ai plecat, de aceea e mai economic, logic si comfortabil sa mentii aceeasi temperatura in casa chair daca pleci. Daca vorbim de calorifere - ok, e altceva.

Edited by Bylly00, 24 August 2017 - 12:22.


#280
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBylly00, on 24 august 2017 - 12:16, said:

Baga tevile cu indrumarea unui instalator (adica macar telefonic sa iti spuna pe unde sa le bagi si cum, daca nu poate ajunge la fata locului). Sunt sanse sa nimeresti bine si apoi scapi de o manopera si bataie de cap in plus. Ai proiect pentru instalatii?


Am..... ish.

De fapt nu am :(

Discutiile cu 2 firme de instalatii au decurs ceva de genul:

- manopera va fi 440 euro si materialele nui stiu sa va zic exect dar undeva la 700 - 900 de euro. O sa va spun eu ulterior pe ce ati dat banii

- manopera 1700 lei + materiale 1700 lei (aceeasi lucrare ca mai sus) . Problema e ca nu reusesc sa dau de ei. Zicea ceva de concediu. Poate am inteles eu gresit 21 in loc de 29. Dar si pana acum am avut o foarte proasta comunicare. Si imi pare rau: are materiale TECE, preturile sunt bune si la materiale si la manopera

Ieri am mai cerut o oferta de la cineva. Inca nu am primit raspuns

#281
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postiladi, on 24 august 2017 - 12:26, said:

Am..... ish.

De fapt nu am Posted Image

Pai atunci uite-te pe planurile de arhitectura .
Baga 110 pana la WC-uri , in rest o sa le bage instalatorii prin sapa .
Si o teava de 25 pentru apa rece , o duci de la exterior ( punctul cel mai apropiat de viitorul racord ) pana in locul unde va fi centrala .
E suficient atat la momentul asta .
Nu uita sa le pui capace / dopuri inainte de turnare , altfel le-ai pus degeaba .

LE Am uitat ... daca nu ai doua maini de stanga , poti sa le pui si singur .

Edited by motanul13, 24 August 2017 - 12:59.


#282
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am facut niste cuburi din XPS pe care le-am plantat in locurile strategice..Dupa turnare le-am scos si instalatorii si-au montat tevaraia prin placi...Depinde de proiect si de traseul tevilor..de alimentare/evacuare ape + diferite instalatii. Oricum pe parcurs se trezeste vreun instalator sau beneficiar sa mai schimbe una ala..si mai sunt necesare ceva gauri prin placi..pt a facilita anumite trasee de tevi..

#283
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
In cazul placilor superioare , de acord cu tine .
Dar , in cazul placii de parter e ineficienta metoda .
Nu poate baga instalatorul cartita sub placa ...

#284
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Acolo trebuie bagate tevile si puse pe pozitie cu pantele de rigoare inainte de turnare (gandite in asa fel incat sa nu te trezesti ca iesi mai jos fata de canalizarea din drum..sau sa fie nevoie sa adangesti o fosa pentru a avea scurgere). N-ar fi indicat ..nici prea placut sa incepi sa spargi pe acolo (placa / elevatie).

Edited by manghels, 24 August 2017 - 13:13.


#285
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Discutând cu soția, minte de femeie: e înțelept să bag țevile prin fundație? Dacă Doamne feri se sparge sau crapă ceva?

Nu ar fi mai î țelept să le trag prin șanț pe lângă casă?

#286
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postiladi, on 24 august 2017 - 16:53, said:

Discutând cu soția, minte de femeie: e înțelept să bag țevile prin fundație? Dacă Doamne feri se sparge sau crapă ceva?

Nu ar fi mai î țelept să le trag prin șanț pe lângă casă?
Cum sa le bagi prin fundatie ???Posted Image
Trebuie doar sa traverseze fundatiile !

#287
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  canalizare.jpg   432.34K   200 downloads

Eu mă gândeam inițial la varianta roșie. Care merge prin elevații și prin umplutura de fundație, pe sub placă.

Și mă gândesc că am gândit ca un bou(uț) și varianta verde fiind mai bună.

#288
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Clar verde, mai tragi o linie de la bucatarie si aia este.
La tine nu e greu de bagat tevile pt ca grinzile de legatura intre pilonii de fundatie nu sunt la adancime mare...deci sapi practic pe sub beton, nu-ti trebuie casete de traversare prin fundatie.
Teava cu care mergi pe langa casa du-o mai departe...la 1-1.5m fata de perete. Daca trebuie sa sapi vreodata sa fie pe o zona cu pamant nu sub trotuar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate