Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#253
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Sorry, mă grăbeam să mă întâlnesc cu băieții la "bibliotecă" : vorbeam de gardul de la frontul stradal :D

#254
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postiladi, on 18 august 2017 - 17:54, said:


Azi s-a terminat și cofrarea/montarea armăturilor. Luni toarnă betonul.

Attachment IMG_20170818_161217.jpg
Nu inteleg de ce au cofrat asa jos ...
Ai talpa la grinzi ?
Adica grinda arata ca un T intors ?

#255
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Da

#256
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  IMG_20170821_170215.jpg   779K   330 downloads

Am beton în talpã.

#257
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
O nelamurire nu ma lasa azi noapte sa dorm:  de ce se face elevatia cu talpa, in cazul meu 400 x 200 + 250 x 250 (citez din memorie si poate gresesc cifrele execte, oricum nu are importanta) si nu se face o elevatie continua de 320 x 500 mm. Sa zicem.

#258
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Pentru ca se distribuie greutatea constructiei pe o suprafata mai mare .

#259
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Am in fata Avizul Tehnic de Racordare la Reteaua Electrica

Posted Image

#260
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Cred ca o sa ai nevoie de autorizatie de constructie pentru conectarea la lumina.
Daca da te sfatui sa treci pe la urbanizm si sa ceri lista completa de acte necesare pentru autorizatie.
Eu am pierdut vreo citeva saptamini deoarece firma care ma va conecta mi-a dat cerere pentru CU, primarie insa au zis ca CU-ul de la casa e OK si numai am nevoie de nou CU  deci pot cere direct  AC, ENEL imi cerea o hirtie de la primarie precum ca pot folosi AC-ul de la casa si pentru bransare curent, etc...
Pina la urma mi-au explicat ce acte sa aduc dar am pierdut ceva timp pina am ajuns la lista completa.

Edited by d_dutca, 22 August 2017 - 14:10.


#261
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Mersi. Tocmai a fost electricianul pe aici si i-am dat actele. Mai departe se ocupa el, eu va mai trebui sa semnez nu-s ce draq. Si sa platesc, evident.

#262
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
In Bucuresti e o adevarata nebunie cu bransamentele .
Trebuie cate o AC pentru apa , electric , gaze . Ma rog , la electric daca e aerian , nu trebuie .
Deci ca sa ai casa functionala iti trebuie patru AC , nu una .

#263
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Eu momentan sunt in faza in care astept Distrigazul sa vina cu cartita si sa treaca teava pe sub strada si am dat actele electricianului sa inceapa demersul pentru lucrare. Stalpul e la 5 metri de coltul proprietatii.

#264
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Si la mine a fost la fel..Am avut AC pt fiecare: construire casa, bransament curent si bransament la gaz. Cel mai indicat ar fi un AC pt toate, desi parca eu ii cerusem arhitectului sa stipuleze asta cand depune actele pt AC, sa puna 'pentru construire locuinta si bransamente la gaz si electricitate'. Problema e ca pt fiecare AC la gaz/curent a fost nevoie de proiecte plus alte cele (avize, ATR / solutii tehnice care la prea'iubitu Eon dureaza cu anii / in cazul meu doar 9 luni la gaz si vreo 6 la curent daca nu ma insel), care la momentul depunerii AC erau cam premature..dar nu imposibil de facut.

Edited by manghels, 22 August 2017 - 15:15.


#265
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Am facut acum vreo trei ani bransarea la gaz pentru o proprietate in Bucuresti .
1 an si 4 luni in conditiile in care stiam drumurile .
Lucrarea efectiva a durat 1 zi .

#266
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
La mine bransamentul la curent a durat careva ore..au sapat rapid un sant au ingropat cablul, montat firida apoi legat un tabloas pe casa si a curs curentul instant.

La gaz a fost mai complicat pt ca santul sapat a fost mai lung,,vremea mai potrivnica (ianuarie) si a durat 1 zi munca si inca intr-o zi vreo 30-45 min sa-mi monteze contorul si sa-mi dea drumul la gaz in casa..

Hartzogaria ne omoara, acte care depind unu de altu..stai 2 luni dupa unu..alte 2 dupa asta..si tot asa..plus 4 luni (120 zile Posted Image ) cat e minimum de clocire dosar la Eon.

Edited by manghels, 22 August 2017 - 15:20.


#267
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIY, on 18 august 2017 - 18:08, said:



Ce-i ala?!

Gard. 🤗

Edited by picomouse, 22 August 2017 - 17:50.


#268
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postxml, on 11 august 2017 - 15:16, said:


Hai c-am ajuns si eu la stadiul asta. Cum ai facut dren in jurul casei? Pe toate laturile? Cat de lat, cat de adanc, la cat sub sol?
Scuze, acum an vazut reply-ul din cauza ca a dat nenea Vio like :)
Deci, am 250mp sarpanta cu 5 burlane. De la fiecare burlan pleaca o teava dren de la 2m din linita casei, perpendiculara pe casa, cu lungimea de 4m, si se varsa intr-o groapa cu 2.5mc de sort 16-32, invelita total in geotextil. La mine la 2m adancime e nisip. Gropile au putin peste 2m adancime. Am grija sa curat ce vine de pe acoperis ca sa nu se colmateze prematur. PM pt poze si schite.

#269
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbobitzaaa, on 22 august 2017 - 21:20, said:

Deci, am 250mp sarpanta cu 5 burlane. De la fiecare burlan pleaca o teava dren de la 2m din linita casei, perpendiculara pe casa, cu lungimea de 4m

Asta inseamna de fapt colectare ape pluviale si nu drenaje, drenajele colecteaza apa din sol, atat cea care vine de deasupra de la ploi cat si de jos atunci cand creste presiunea si se "ridica" apele mai la suprafata.

Iladi, citeste pe topicul cu casa de canepa, DYI e maestrul nostru pe parte de drenaje, acolo ai multe explicatii, detalii de executie, etc.

Edited by catalijns, 23 August 2017 - 06:45.


#270
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Mersi.

Cam în aceeași ordine de idei: văd la mulți colegi fundația izolată cu polistiren. La mine în proiect este prevăzut doar o izolație peste placă și atât. E OK? Să conteze faptul că fundația e pe cadre? Încă mai pot face ceva dacă e cazul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate