Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#865
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu sunt sigur, dar conditia parca este sa fie instalat pe o singura masina (fizica sau virtuala), deci nu cred ca ai putea avea probleme.
Au existat uneori probleme la reinstalarea/ reactivarea Windows-ului pe aceeasi masina dupa un timp prea scurt (interval de timp care nu este precizat).
Dar nu-mi amintesc sa fi intalnit vreo restrictie in ceeea ce priveste utilizarea in paralel a doua sau mai multe instalari pe aceeasi masina, cu aceeasi licenta.

Edited by _-_, 02 July 2018 - 16:29.


#866
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Solutii de izolare/virtualizare nu ti-ar fi mai comode? Daca instalarea "experimentala" are acces la ambele SSD-uri, poate strica tot.

#867
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
pentru aproximativ 15-20$ cat este pe ebay nu va mai complicati viata cu activatoare.

Cel mai bun windows este cel luat de pe Microsoft si pe urma activat cu o licenta cumparata de pe ebay.

#868
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ignorand greselile gramaticale, o singura greseala ai acolo si anume utilizarea termenului "licenta" cand, de fapt, te referi la cumpararea unei chei de activare (licenta apartine altcuiva si nu ti se transfera de pe "ebay" impreuna cu acel 'product key'). Daca pierdeai un pic de timp ca sa citesti un pic mai sus, atunci evitai aceasta greseala.

#869
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postjames_tont89, on 03 iulie 2018 - 11:14, said:

pentru aproximativ 15-20$ cat este pe ebay nu va mai complicati viata cu activatoare.

"licentele" (de pe ebay sau aiurea) de 10 - 20 (nu conteaza moneda) sunt la fel de legale ca activatoarele gratis!
Nu-si bate capul Microsoft cu cineva care are un"activator" pe un terminal cand detine peste 80% din piata de sisteme de operare!
Asa ca daca tot vreti sa ocoliti legea mai bine un activator decat sa imbogatiti vreun smecher (pedeapsa e aceeasi).

Edited by breitner, 03 July 2018 - 12:40.


#870
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mie mi-a placut raspunsul oferit de cineva aici: https://www.techsupp...tml#post7606401

"Este vorba ori de chei MSDNAA/Dreamspark, chei academice ori de chei asociate unor licente pe volum de pe piata gri. Ele nu sunt legitime, deoarece au termeni specifici de activare pe care nu ii indeplinesti. [...] Este destul de stupid atat din punct de vedere logic cat si etic sa le cumperi. Daca le utilizezi, nu exista diferenta in termeni legali intre produsul cumparat si o versiunea piratata. Mai mult decat atat, cumparand acele chei promovezi abuzarea de programe pe care Microsoft le initiaza in scopul favorizarii unor persoane aflate in dezavantaj (in nevoie). Cu cat aceasta practica ajunge mai comuna, cu atat cerintele pentru astfel de programe vor fi mai restrictive. Faceti un rau oamenilor cumparand astfel de chei... Piratand Windows-ul este literar o alegere mai morala."

Edited by _-_, 03 July 2018 - 12:58.


#871
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
si atunci de ce mai am W10 activat cu o licenta digitala asa imi scrie : Windows este activat cu o licenta digitala atasata contului tau de Microsoft???????. Hai sa ii aud pe experti. Voi macar stiti ce vorbiti sau vorbiti asa sa va aflati in treaba?????

PS: Am cumparat 4 astfel de key de pe ebay ptr 4 PC diferite si toate sunt activate cu licenta digitala plus ca am primit si mesaj de la Microsoft ca imi multumeste ca folosesc windows legal.

Edited by james_tont89, 03 July 2018 - 13:07.


#872
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Ai cateva probleme:
esti si in ilegalitate si agresiv si in necunostiinta de cauza (pentru ultima exista rezolvare: citeste conditiile de utilizare)!

Edited by breitner, 03 July 2018 - 13:09.


#873
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

View Postbreitner, on 03 iulie 2018 - 13:06, said:

Ai cateva probleme:
esti si in ilegalitate si agresiv si in necunostiinta de cauza!


Cu tine nici nu imi mai bat capul folositi voi windows piratat

View Post_-_, on 03 iulie 2018 - 12:28, said:

Ignorand greselile gramaticale, o singura greseala ai acolo si anume utilizarea termenului "licenta" cand, de fapt, te referi la cumpararea unei chei de activare (licenta apartine altcuiva si nu ti se transfera de pe "ebay" impreuna cu acel 'product key'). Daca pierdeai un pic de timp ca sa citesti un pic mai sus, atunci evitai aceasta greseala.

da asa este imi cer iertare chei de activare dar am ramas in gand cu licenta imi cer scuze

Si ca sa nu uit cum spunea si - Magister Ludi - este activat printr-o cheie si nu printr-o licenta. Cheiea este OEM si nu Retail care iti da dreptul sa instalezi decat pe un PC. La urm install de windows se activeaza singur. Dar daca schimbi anumite componente in PC acea cheie nu mai e valida si nu iti mai activeaza windows decat daca cumperi alta. Cu asta m-am facut inteles

Edited by james_tont89, 03 July 2018 - 13:18.


#874
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postjames_tont89, on 03 iulie 2018 - 13:17, said:

Cu tine nici nu imi mai bat capul folositi voi windows piratat
...

Te-a rugat (sau obligat) cineva (presupunand ca ai cu ce)?

#875
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe acest forum nu incurajam pirateria, ci respectarea legalitatii.
Cumpararea cheilor respective nu este ilegala, insa utilizarea lor este.
Daca, de exemplu, te reclama un vecin la politie ca folosesti Windows fara licenta, atunci politia este obligata sa intervina si sa ia masurile legale. Nu exista scuze, atata vreme cat nu detii tu licenta. Faptul ca le-ai cumparat de pe eBay si ai activat Windows-ul cu ele nu reprezinta "circumstante atenuante". Ba din punct de vedere etic (nu si legal) este chiar mai rau decat pirateria (dupa cum am explicat mai sus). Din punct de vedere legal consecintele sunt aceleasi si se traduce prin piraterie software. Este doar o iluzie faptul ca nu piratezi cand incalci termenii de licentiere sau licenta este emisa pe numele altcuiva (nici macar nu afli cui apartine, de fapt, licenta cand cumperi o cheie de activare de pe eBay).

Si lasati, va rog, atacurile si off-topicul!

#876
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

View Post_-_, on 03 iulie 2018 - 13:30, said:

Pe acest forum nu incurajam pirateria, ci respectarea legalitatii.
Cumpararea cheilor respective nu este ilegala, insa utilizarea lor este.
Daca, de exemplu, te reclama un vecin la politie ca folosesti Windows fara licenta, atunci politia este obligata sa intervina si sa ia masurile legale. Nu exista scuze, atata vreme cat nu detii tu licenta. Faptul ca le-ai cumparat de pe eBay si ai activat Windows-ul cu ele nu reprezinta "circumstante atenuante". Ba din punct de vedere etic (nu si legal) este chiar mai rau decat pirateria (dupa cum am explicat mai sus). Din punct de vedere legal consecintele sunt aceleasi si se traduce prin piraterie software. Este doar o iluzie faptul ca nu piratezi cand incalci termenii de licentiere sau licenta este emisa pe numele altcuiva (nici macar nu afli cui apartine, de fapt, licenta cand cumperi o cheie de activare de pe eBay).

Si lasati, va rog, atacurile si off-topicul!


Activitate ilegala pe Ebay.de? Sa fim seriosi. Eu in cele cateva cazuri cand am cumparat astfel de licente OEM am primit factura pe numele meu, cu serial-number-ul licentei scris in factura. Activare fara probleme. De fapt MS nu stie cum sa ofere inca vreun miliard de licente de Win10, si gratis daca ar fi posibil. Au inteles si ei in sfarsit ca profitul nu vine din vanzarea platformei ci din folosirea ei.

#877
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
"Factura" aia dovedeste doar ca ai cumparat un produs de pe eBay. Daca, de exemplu, cumperi o diploma de licenta furata de la un medic sau vanduta chiar de absolventul pe numele caruia a fost emisa si primesti factura pentru ea, aceasta nu iti da dreptul sa practici medicina. Ai voie sa o lipesti, de exemplu, pe un perete (legal vorbind), dar nu ai voie sa o utilizezi in scopul pentru care a fost emisa. Ce nu este clar?

Edited by _-_, 03 July 2018 - 13:36.


#878
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Scuza-ma ca lungesc discutia dar acasa cine mama dracu sta sa ma verifice pe mine prin ce metode a fost obtinuta cheia de activare si in al doilea rand DE CE Microsoft imi mai da mail sa imi multumeasca ca folosesc produse originale. Alta intrebare am cumparat de pe G2A cheie de activare ptr Malwarebytes si alte cateva programe oare si alea sunt ilegale?????? Boss daca Microsoft a oferit cheii de activare anumitor terti si ei au decis sa le scoata la vanzare oare care mai este problema. De exemplu BMW iti ofera tie o masina si tu decizi sa o vinzi mai departe asta se cheama ca am luat de pe piata gri acea masina???? Nu se leaga ce vrei sa zici. Ca uz casnic Microsoft il doare in dos ca ai luat cdkey de la x-ulescu. La firma este cu totul si cu totul alta treaba. Am facut facultatea de mate-info si stiu foarte bn ce vb. Totul este in perfecta legalitate ca uz casnic ce trece peste pragul asta si vb de companii este total ilegal si aici  sunt de acord cu tine. Va rog nu induceti lumea in eroare. Arata-mi clar in acordul de licenta al Microsoft unde stituleaza acest lucru si eu imi retrag toate cuvintele.

#879
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Microsoft nu verifica intotdeauna daca piratezi, iar faptul ca iti multumeste face parte dintr-un raspuns formal. Evident ca nu-ti multumeste pentru ca ai cumparat cheia unui produs pe care nu ai drept legal sa-l folosesti. Aia care scot la vanzare licente oferite de Microsoft (de exemplu, licente educationale primite de studenti care vand licentele si instaleaza versiuni piratate sau licente provenite de la firme care cumpara PC-uri cu licente OEM, dar reutilizeaza licentele retail dobandite anterior, iar pe cele OEM pune mana ilegal un angajat si le vinde pe eBay s.a.m.d.) cu si\guranta nu o fac cu acordul Microsoft. Licenta inseamna un drept de utilizare. Exemplul cu BMW-ul este ca nuca in perete. Nu ii pasa nimanui daca revinzi un BMW. Problema apare cand ii vinzi permisul tau de conducere sau daca cineva ti-l fura si i-l vinde. Chiar daca ala care foloseste permisul tau seamana cu tine si poti pacali un agent rutier, risti ca pe altul sa nu-l mai poti pacali. Insa si in primul caz tot inselaciune se numeste. Nu esti deloc in "perfecta legalitate" cum spui, ci un pirat software. Dovada licentierii ("proof of license") se face conform documentului atasat in primul post. Nu prezinti dovada in situatia in care "ca utilizator casnic" te reclama, de exemplu, un vecin pe care l-ai injurat mai devreme ca piratezi softwarem atunci suferi consecintele legale...
Ti s-a explicat deja si s-au oferit destule explicatii de-a lungul topicului (al carui rol este totodata acela de a descuraja pirateria). Daca insisti, in ciuda explicatiilor oferite, atunci se poate considera ca doresti sa incurajezi pirateria, ceea ce reprezinta o incalcare a regulamentului forumului.

#880
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
https://ibb.co/gfF3nJ

https://ibb.co/dGLHgd

https://ibb.co/dMXuuy

Explica ce am atasat mai sus si ai sa vezi ca nu incurajez pirateria.

Am venit cu argumente solide dar in ciuda tot ce ai spus tu nu mi-ai demonstrat unde scrie in acordul de licenta al microsoft nefolosirea unei chei terte??????


Am citit jumate din topic si cam toate argumentele tale nu au o baza solida ci doar niste pure opinii. Daca intradevar ai citii termeni de licentiere a Microsoft ai vedea ca in calitate de " utilizator casnic" iti da dreptul sa folosesti chei terte ptr activare..


Alt argument solid este: pe Steam cand iei un joc iti trimite o cheie de instalare. CORECT?. Cu acea cheie iti activezi jocul. Stai putin nu e piraterie si asta??????

Dar de parteneriat ai auzit? Microsoft ofere chei anumitor terti care la randul lor sa le dea mai departe asfel isi promoveaza produsul si incurajeaza trecearea la alt OS mai nou.




https://support.micr...essentials-eula

Edited by james_tont89, 03 July 2018 - 14:47.


#881
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu ai citit ce am scris mai sus despre dovada licentierii, conform termenilor Microsoft.

Ce ai postat tu acolo nu este dovada licentierii. Acel sticker trebuie insotit de o factura din care sa rezulte ca ai cumparat sistemul hardware impreuna cu licenta respectiva, conform termenilor Microsoft.
Magazinele care comercializeaza licente in mod legal, fac aceasta precizare in dreptul oricarei licente OEM.

Exemplu de la PC Garage: "Licenta de tip OEM(Original Equipment Manufacturer) se poate achizitiona si este folosita legal, numai impreuna cu un calculator nou (functional), desktop sau notebook.".
https://www.pcgarage...m-aleg-windows/

La fel, poti citi, ce scrie in pagina de oferta a oricarei licente OEM din oferta eMag, de exemplu.

Niciun magazin care comercializeaza licente OEM in mod legal nu iti va vinde licenta OEM fara un calculator nou! Doar o licenta Retail se poate vinde fara calculator.

Argumentele tale sunt toate subrede, nimic "solid". Iti faci iluzii si sperante desarte ca ai "scapat ieftin si legal". Din pacate, esti in ilegalitate, iar faptul ca ignori dovezile mentionate nu reprezinta o scuza fata de autoritati in situatia unui control.

#882
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Macar faci diferenta intre licenta OEM si cea Retail. Licenta OEM nu este neaparat sa se vanda cu un PC. O poti cumpara si individual dar ai limitari hardware. Uite un link ca sa te convingi.

http://www.go4it.ro/...legem-10265285/

https://mariuscucu.r...stemul-operare/

Crede-ma ca nu sustin in nici intr-un fel pirateria si nici macar nu o incurajez. Noi romanii suntem facut sa avem totul gratis. Iti fac o invitatie la mine acasa iti dau voie sa imi accesezi PC si nu ai sa gasesti software pirate sau programe piratate.

Si ca sa revin la topicul de mai sus activarea a fost facuta prin telefon. La final mi-a fost activat windows-ul

Edited by james_tont89, 03 July 2018 - 15:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate