Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#847
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
:D nu are treaba mac-ul. Practic sunt mai multe componente care intra in discutie, dar principalul e seria palcii de baza.
Dar asa cum am zis, daca e cu Windwos preinstalat de fabricant key-ul ar trebui sa fie scris si in BIOS.

In mod normal nu reinstalezi ci dai reset la Windows. Si il face ca nou.
Daca trebuei neaparat sa reinstalezi atunci cand cere codul dai skip si la pasul urmator alegi cu atentie versiunea care o instalezi sa fie aceeasi cu ce ai avut pe el.

Daca installerul gaseste serialul in BIOS trece direct la instalare nici nu te mai intreaba.

#848
alain_s

alain_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2018
Daca totusi vrei sa stii care este nr serialului tau de win 10 , downloadeaza aplicatia PRODUKEY. Vine in zip, o deschizi cu WinZIP sau zipware care e gratuita. S ar putea ca unele antivirusuri sa dea alerta cind deschizi produkey, nu tine cont de alerta , este falsa. Noteaza serialul win 10 si pastreaza undeva in caz ca vreodata vei dori sa faci wipe complet la hard drive si sa instalezi din nou windowsu. Totusi, daca ai o problema cu laptopul, te duci in settings - update - reset , si dai reset complet, adica nu pastrezi nimic pe laptop, iar apoi, dupa vreo 4 sau 5 ore de wipe la hard drive, windowsul se reinstaleaza iar, automat, nu te intreaba de serial number, iar laptopul vine exact ca prima data din fabrica.

#849
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Aplicatia este relativ inutila in Windows 10. Sint 99% sanse ca sa-ti dea serialul default de instalare al Windowsului - nu serialul de activare.
La 10 activarea nu e dependenta de serial. Odata activat pe un hardware activarea se pastreaza pe serverele Microsoft. La fel si la upgrade-urile gratuite care s-au facut la 7 si 8.
Din cauza asta se activeaza automat la orice reinstalare, fara a mai baga o cheie. el se instaleaza insa cu o cheie generica, ascunsa in fisierele sale - se poate gasi usor ptr cine vrea sa o caute, dar aia nu permite nicio activare.

#850
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Eu , vreau sa mut os dupa hdd pe un ssd . Nu stiu prea bine cum se face , dar imi pun problema ce se poate intimpla daca imi va cere serialul .
Mie mi se pare normal  ca daca se cere un serial la instalare , sa il dea oficial si sa nu umblu eu dupa potcoave ...
Intrebare : cind se instaleaza , cere sau nu un serial ?
Si serialul care l-am gasit afisat pe calculator este altul decit cel de instalare ?

#851
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
La instalare cere serialul dar nu introduci nimic.
Alegi doar "I don't have a product key"

[ https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2016/03/ximg_56dba817c45b7.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+ws+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.T_9F2JXECB.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 654321, 05 May 2018 - 15:40.


#852
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Daca are un serial in BIOS nici macar nu mai apare ecranul ala - trece direct la instalare.

Dupa ecranul ala insa trebuie aleasa versiunea de WIndows corespunzatoare cu cea deja existenta. Dca e aleasa alta versiune - gen Home in loc de Pro, sau Education in loc de Home sau viceversa nu se va activa.

#853
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
ok; momentan ma opresc aici. multumesc.

#854
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Posteiffel, on 05 mai 2018 - 15:47, said:

Dupa ecranul ala insa trebuie aleasa versiunea de WIndows corespunzatoare cu cea deja existenta. Dca e aleasa alta versiune - gen Home in loc de Pro, sau Education in loc de Home sau viceversa nu se va activa.

Asa este dar daca totusi a fost aleasa o versiune diferita se poate schimba dupa instalare folosind o cheie generica corespunzatoare.

https://www.tenforum...0-editions.html

#855
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
1.Am gasit in setting/about ceva ce se numeste Product ID: ....... ; acesta este serialul de instalare sau este altceva ?

2.Daca fac upgrade de bios , pierd inregistrarea licentei ? are vreo legatura cu licenta ?

#856
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
1&2. Nu.

#857
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Eu am w1o home ; cel putin asa scrie pe factura .
Am cautat " Termene condtii pt w10 home ; nu am gasit ceva special pt w10 home dar am gasit pt w10 . Posibil ca sa fie valabil pt ambele. In materal , la pct 7 , este tratata problema de downgrade .
Am 2 intrebari:
1.Acolo se aminteste de w10 pro  cu trecere la w7 pro . Daca eu trec pe w7 home se poate ?
Si daca se poate care home trebuie , premium sau celilalt ?
2.Tinind cont ca in bios sta ce sta , se va autoriza autentifica pe calea initiala a lui w10 ?


#858
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
@hspinache: 1+2 = NU+NU.

Din ce stiu downgrade este permis doar la Pro si acolo cred ca numai la versiuni OEM nu si retail.

Cat despre activare Win7 din downgrade, procesul e complicat si foarte nebulos:
  • Nu se activeaza automat din ce este in BIOS decat daca producatorul calculatorului a prevazut o cheie si pentru Win7. De aceea daca te intereseaza un asemenea downgrade este bine sa cumperi direct un calculator ‘de firma’ care vine cu ambele Win10 + Win7. In acest din urma caz nici una din versiuni nu iti va cere vreo cheie si se vor activa automat chiar si fara conexiune la internet (eu asa am cumparat).
  • Cu eventuala cheie necesara in timpul instalarii si cu DVD-ul (sau ce o fi) trebuie sa te descurci singur (FARA a activa folosing cheia ‘gasita’).
  • Activarea se face la telefon, explicand situatia cu downgrade-ul. Primesti un cod de activare valabil o singura data, NU primesti o cheie de instalare pe care sa o poti folosi la instalari + activari viitoare.


#859
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
La windows 7 nu exista cheie in BIOS - abia la Windwos 8 a aparut asa ceva.
Ptr downgrade e mai complicat. Trebuei sunat la Microsoft.

Si da, doar ptr Pro sau Enterprise e valabil Nu si ptr Home.

#860
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View Posteiffel, on 05 ianuarie 2018 - 14:29, said:

In 10 nu exista Home Premium.
In imaginea descarcata - in functie de versiunea 32 sau 64 de biti - ce are nevoie - va avea astea din cate tin minte:

1. Windows 10 S
2. Windows 10 Home N
3. Windows 10 Home
4. Widnwos 10 Pro N
5. Windows 10 Pro
6. Windows 10 Education

Am comandat o licenta de Windows 10 pentru viitorul PC (coletul inca nu a ajuns).
https://www.pcgarage...-fpp-usb-flash/
Doresc sa fac instalarea de pe DVD. Am intrat pe site-ul Microsoft si am rulat Media Creation Tool. Am selectat astfel:
- Create installation media for another PC
- Language English (US); Edition Windows 10; Architecture 64 bit
- ISO file.
Ca urmare am pe HDD o imagine ISO. Am observat ca la optiunea edition a aparut numai Windows 10, nu a mai aparut ce versiune sa aleg (Home, Pro, etc)
Doresc sa intreb cum se procedeaza. In momentul instalarii apar aceste optiuni? Se selecteaza la introducerea serialului care ar trebui sa existe in pachet?
Multumesc.

PS Recitind ultimele pagini se pare ca versiunea dorita se selecteaza in momentul instalarii.

Edited by Gaby_M, 24 May 2018 - 15:40.


#861
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Iti apare asa ptr ca imaginea contine cam toate versiunile pe x64.
Selectarea se face ori in baza cheii - in timpul instalarii va apare un ecran in care cere serialul - dupa introducerea ei isi face selectare automata ( recomandat ), sau ai posibilitatea sa sari peste introducerea serialului si atunci iti apare un ecran de unde sa alegi varianta pe care o doresti. Daca selectezi alta varianta decat cea ptr care ai licenta, nu se va activa ci va reinstala versiunea ptr care ai licenta si abia apoi se va activa.

Asta evident dupa ce vei introduce ulterior serialul.

#862
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios,
Am o întrebare și sper că o pun bine aici.
Vechiul meu laptop Lenovo X230 a decedat pe partea de ecran.... și am făcut rost de un altul fiindcă la ceea ce fac îmi este arhisuficient.
Pentru că HDDurile erau identice l-am scos din primul laptop și l-am pus în cel de al doilea. Surpriză maximă Posted Image , îmi scrie că Windows-ul nu este activat și dacă vreau să îl activez, etc. etc.
Ce pot să fac, căci dacă pun HDDul în vechiul aparat îmi scrie că SO este ”genuine” ?
În general nu prea mă pricep la tot felul de artificii și nu știu ce aș putea să fac în acest caz.

#863
MariuSsss1

MariuSsss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 08.02.2015
^
https://support.micr...hardware-change

#864
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
pot sa fac un dual boot cu aceiasi licenta de windows?

ma intereseaza sa am doua instalari de windows pe aceiasi masina, probabil ca vor fi pe doua SSD-uri diferite, unul sa-l tin de curat, sa fac internet banking si cumparaturi cu cardul, altul sa pot instala si chestii mai dubioase. normal ca fiind pe aceiasi masina nu vor fi rulate simultan. e posibil?

Edited by Fane, 02 July 2018 - 13:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate