Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#829
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Licentele mi le-am cumparat si eu recent de pe Ebay, pentru a nu folosi sistemul de operare piratat. Piratat inseamna ca folosesti un activator pentru asa ceva, aducand modificari sistemului de operare. Faptul ca am cumparat un serial key nu face perfect legala folosirea sistemului de operare, insa o duce in zona ambigua, si practic nu folosesc un sistem de operare piratat, doar o licenta cumparata de la un distribuitor neautorizat oficial, folosesc cate o licenta pe fiecare sistem, activate la Microsoft. Teoretic nu am cum sa verific certificarile vanzatorul de pe Ebay, am pastrat mailurile continand inclusiv "disclaimerul" care arata ca softul nu a mai fost instalat. Licentele sunt licente retail, au costat cam 15 lei/buc si s-au activat fara probleme, am si reinstalat cand am trecut pe SSD si s-au validat singure la reinstalare, fara a fi nevoit sa fac eu asta. Microsoft a vandut licentele respective, si-a incasat banii pe licentele folosite de mine.

Edited by spooky51, 11 April 2018 - 13:10.


#830
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@spooky51

Sunt in principiu de acord cu tine in sensul ca nu este piraterie ceea ce ai facut tu. Insa nu ai cumparat o licenta ci o cheie de activare. Proprietatul licentei este altcineva insa atata timp cat acel altcineva nu da cheia si alcuiva atunci tu poti folosi Windows-ul fara probleme si fara a fi considerat ca ai piratat.

In plus asa cum am aflat din propria experienta Microsoft nu este foarte strict in a verifica daca cei ce folosesc chei valide sunt si proprietarii licentelor. Atata timp cat licenta este folosita pe un singur sistem nu vad de ce Microsoft ar fi deranjat de faptul ca utilizatorul nu este si proprietarul licentei.  

Cumpararea unei chei valide de Windows prezinta un risc in sensul ca proprietarul licentei poate decide sa foloseasca el cheia si te lasa pe tine cu ochii in soare. El poate dovedi la Microsoft ca este proprietarul si pe tine te dezactiveaza. Totusi la 15 lei merita riscul. Posted Image

Edited by e2k, 12 April 2018 - 06:13.


#831
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 e2k, on 12 aprilie 2018 - 06:11, said:

Cumpararea unei chei valide de Windows prezinta un risc in sensul ca proprietarul licentei poate decide sa foloseasca el cheia si te lasa pe tine cu ochii in soare. El poate dovedi la Microsoft ca este proprietarul si pe tine te dezactiveaza. Totusi la 15 lei merita riscul. Posted Image
Categoric merita. Sunt unii care vand cu miile astfel de chei, de ce sa riste calificative negative pentru cativa dolari? Doar isi poate pastra cateva zeci pentru el si pentru toata familia!

#832
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Da, dar eu am o mare nelamurire. Pentru fiecare cheie valida de Windows trebuie sa existe si o licenta si cineva sa fie proprietarul ei. Ori o licenta nu costa 15 lei. Cine sunt aia care au licente de Windows si care nu mai au nevoie de ele astfel incat pot "vinde" cheile?

Chiar daca cei de la Microsoft sunt destul de permisivi probabil ca verifica daca aceiasi cheie este activa simultan pe doua sau mai multe sisteme. Daca fac aceasta verificare, si nu prea imi vine sa cred ca nu o fac, atunci nu poti sa vinzi aceiasi cheie la mai multi utilizatori. Sau ma rog poti dar nu o sa le mearga la toti.

Pe de alta parte nu m-ar mira daca cei de la Microsoft nu ar face aceasta verificare. Am activat eu Windows 10 gratuit dupa ce perioada de gratuitate s-a incheiat (de tot) asa ca cine stie.

Edited by e2k, 12 April 2018 - 06:42.


#833
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cand am cautat pe Ebay am cautat si eu un vanzator cu calificative bune si multe licente vandute, plus numar limitat la vanzare. Licentele au costat pe undeva pe la 15 lei si serial key-urile mi-au fost trimise imediat, cu disclaimerul ca nu au mai fost instalate. Le-am luat cu titlu de experienta, sa vad daca merg, pentru a a fi cumva "legal" si in continuare apreciez ce au facut oameni ca Bill Gates, Steve Ballmer, Daz si Heldigard pentru comunitate :) :D .

#834
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 e2k, on 12 aprilie 2018 - 06:41, said:

Cine sunt aia care au licente de Windows si care nu mai au nevoie de ele astfel incat pot "vinde" cheile?

S-a mai spus de n ori in paginile anterioare - sunt licente de tip Educationale, Refurbished, ba uneori poate fi si Enterprise - cand te trezesti ca se dezactiveaza dupa 6 luni...
Mai sunt si furate...

#835
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
La inceput am avut un Win 10 Pro sau Home , nu  imi amintesc exact pentru ca laptop-ul a fost primit cadou . Presupun ca win era original .
Problema a venit cand am dat un reset la windows si mi s-a schimbat editia . A devenit enterprise , nu stiu cum s-a schimbat dar s-a schimbat , asta e clar .
Nasolia e ca nu mai e activat .. cand l-am primit laptop-ul era activat cu tot , dar acum nu am key pentru editia enterprise .
Am eroarea 0x8007232B
nu stiu cum sa o rezolv.

Edited by GoldMasters, 13 April 2018 - 23:11.


#836
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Cu ce ai dat reset la Windows ?
descrie pasii facuti, si numele exact al toolului folosit.

#837
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca presupunerea era incorecta.
Odata activat 10 pe un hardware licenta ptr el se stocheaza pe serverele Microsoft. Atunci cand instalezi un windows pe curat sau chiar si dupa un reset isi ia activarea de pe servere la prima conetcare la net. Nu mai are nevoie de rintroducerea cheii de licenta.

Un reset nu schimba editia, dar la Enterprise - care necesita activare la 6 luni se pierde activarea. Iar daca nu ai serverul de activare activ, adio.
Deci ai avut un laptop care probabil avea un trial sau o copie piratata de Enterprise.

Mai este posibil si un reset nereusit - caz concret patit de mine - Windows 10 Pro dupa reset nu se activa.
In mod normal cand dai sa se activeze iti apare si uo posibilitate de troubleshoot. Daca o rulezi, in cazul in care nu reuseste activarea iti afiseaza mesajul cu motivul. Daca exista o licenta valabila pe acel PC iti va zice si ptr ce versiune este.
In cazul mentionat mai sus de mine primeam mesaj ca pe PC-ul meu pe care am instalat 10 Pro am activa o licenta de 10 Pro, asa ca trebioe sa instalez 10 Pro ca sa se activeze... :D

#838
alain_s

alain_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2018

 robytupa, on 02 aprilie 2018 - 09:43, said:

Si inca o intrebare, cum as putea sa vad Serial Key-ul al licentei? Am vazut ca exista pe net programe dar parca nu prea m-as increde in ele...

aici , PRODUKEY

http://www.majorgeek...s/produkey.html

#839
alain_s

alain_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2018
salutare!  Doresc sa fac wipe cu totul la discul dur  ( folosesc DBAN )
Am un laptop pe care l-am cumparat nou si avea deja windows 10 home instalat pe el ( nu am deci nici un fel de dvd de reinstalare a windows 10)
Dupa ce sterg complet discul dur doresc sa reinstalez windows 10 . Am reusit sa vad si cheia de la windows cu care am cumparat laptopul, si pe care o voi introduce din nou la reinstalare
Ma puteti ajuta cu vreun link securitar de unde nu iau virusi ,pentru a downloada windows 10 ?   Multumesc

#840
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
@alain_s: Vezi topicurile marcate ‘IMPORTANT’ de la inceputul acestei categorii. De exemplu pentru cea mai recenta versiune de Windows 10: aici.

Edited by sags, 18 April 2018 - 06:29.


#841
alain_s

alain_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2018

 sags, on 18 aprilie 2018 - 06:29, said:

@alain_s: Vezi topicurile marcate ‘IMPORTANT’ de la inceputul acestei categorii. De exemplu pentru cea mai recenta versiune de Windows 10: aici.


Multumesc mult .  Deci cu ajutorul lui Media Creation Tool voi putea sa downloadez Windows 10...

#842
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am cumparat un lap cu win10 home  preinstalat . In factura scrie ca are w10 . Cind am primit pachetul , nu am gasit nici un document , nici o notificare , nici un timbru , nimic .
Am mai cumparat calculatoare si aveau lipit pe spate timbrul cu serial key , etc .
Cum este normal acum si de ce nu scrie nicaeri nimic ?

#843
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
De la Windows 8 nu mai exista acel OEM Sticker cu serial si toate cele la Windows-urile preinstalate.
Serialul este acum in BIOS.

Singurul semn ca vine cu windows preinstalat e un mic sticker cu noul logo al windowsului si sub care scrie Windows. Atat.
Impreuna cu factura e suficient.

E similar ( culorile pot diferi ) cu astea:
Attached File  original_windows_10_logo_sticker_badge.jpg   64.82K   12 downloads

Edited by eiffel, 03 May 2018 - 17:31.


#844
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
L-am cautat pe toate partile . Nu are sticker .
Ok . Am inteles . Ma justific cu factura . Dar cum se procedeaza in caz de reinstalare ; daca schimb discul ? Cum pot nota serialul ?

#845
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Se activează automat, licența fiind asociată deja calculatorului tău pe serverele Microsoft.

#846
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Eu inteleg ca pe baza macului placi de baza , probabil se activeaza .
Bun.  Dar daca schimb discul , trebuie sa instalez . De unde iau codul key  pentru instalare ? Sau poate nu mai cere asa ceva ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate