Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1603 replies to this topic

Poll: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 member(s) have cast votes)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 votes [20.75%])

    Percentage of vote: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 votes [8.49%])

    Percentage of vote: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 votes [70.75%])

    Percentage of vote: 70.75%

Vote Guests cannot vote

#1
Scaraosky

Scaraosky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 07.04.2015
Dupa cum stiti pe 29 iulie se va lansa Windwos 10.
Microsoft deja a inceput sa trimita notificari celor cu PC-uri care ruleaza Windwos 7 si 8.1 ptr a rezerva update-ul.

Dupa cum s-a anuntat, timp de 1 an, posesorii de licenta Windows 7 si 8.1 pot face acest upgrade gratuit.

Ce inseamna aceasta - oricand pe periaoda de 1 an, incepand cu 29 iulie, puteti instala si activa Windwos 10 pe calculatoarele voastre care ruleaza Windows 7 sau 8.1 si sunt compatibile cu acesta, fara sa platiti diferenta de upgrade.

Orice PC pe care s-a instalat si activat in aceasta perioada Windows 10 va putea utiliza Windows 10 si dupa perioada de 1 an, pana la inlocuirea PC-ului ( placii de baza ). Inclusiv reinstalare ( prin upgrade ) dupa aceasta perioada.
Licenta de upgrade se va lega de acel hardware - nu poate fi mutata pe alt pc.
Anul viitor cei cu licenta Windows 10 activata vor putea iarasi sa treaca gratuit la Windows Redstone ( SP sau Upgrade 1, sau cum se va numi atunci )

Cine nu activeaza upgrade-ul in termenul de 1 an, va trebui sa-l cumpere.

Cine are licenta de 7 sau 8.1 Retail la inlocuirea calculatorului pe care a avut activat Windows 10 va putea muta licenta Retail de 7 sau 8.1 pe alt PC dar nu va mai beneficia de upgrade gratuit la Windows 10, decat daca o face in perioada de 1 an.

Cine are windows 7 sau 8.1 piratat, chiar daca va putea face upgrade-ul la Windows 10, nu va fi in legalitate.

Modul in care se va face upgrade-ul intre versiuni:
Attached File  screen_shot_2015-06-01_at_8_28_00_am.jpg   37.15K   714 downloads

Odata facut upgrade-ul se pare ca va fi posibila si reinstalarea pe curat - nu s-a explicat inca modul in care se va putea face aceasta.

Cam astea ar fi lamuririle necesare - cu informatiile care se stiu in acest moment - daca vor apare schimbari le voi face ulterior.

FAQ - de citit neaparat inainte sa puneti intrebari - http://www.microsoft.../windows-10-faq

Lamuriri legate de continuarea ca Insider sau nu - http://blogs.windows...preview-builds/

Clarificarea modului de licentiere - http://windows.micro...n-in-windows-10

Modificari cu privire la "politica" de activare in Windows 10 Insider Preview Build 14371 for PC: https://blogs.window...d-14371-for-pc/
Reactivarea Windows-ului dupa o modificare hardware (doar pentru licentele digitale asociate unui cont Microsoft): https://support.micr...hardware-change

Informatii generale despre licentiere: https://www.microsof...nia/licentiere/

Proof of License for Microsoft Software:

Attached File  sambrief-proof-of-license-for-microsoft-software.zip   967.56K   56 downloads

Drepturile de downgrade: Attached File  downgrade_rights.pdf   412.71K   18 downloads

Windows system builder licensing for personal use: https://devicepartne...or-personal-use

______________________________________________________________________________________________________

Postarea originala:

Buna dimineata. Pentru a avea Windows 10 trebuie sa existe in calculator Windows 8, macar 7 (licentiate bineinteles)?

Edited by _-_, 03 July 2018 - 17:47.
update


#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Current users of Windows 7, Windows 8.1, and Windows Phone 8.1 will be able to upgrade to the new operating system for free as long as they do so within one year of Windows 10's launch—even if your version of Windows is pirated.

Cred ca e clar ce-i ala upgrade, nu? Posted Image

Edited by Bucifon, 09 April 2015 - 08:30.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostScaraosky, on 09 aprilie 2015 - 08:15, said:

Pentru a avea Windows 10 trebuie sa existe in calculator Windows 8, macar 7 (licentiate bineinteles)?

Bineinteles ca nu TREBUIE, asta ar fi culmea sa trebuiasca sa instalezi intii o versiune mai veche!

#4
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Current users of Windows 7, Windows 8.1, and Windows Phone 8.1 will be able to upgrade to the new operating system for free as long as they do so within one year of Windows 10's launch—even if your version of Windows is pirated or Windows 10 is pirated!Posted Image

#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dar dacă e piratat, tot piratat va rămâne după upgrade.

#6
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Off: Este posibil ca, in viitor, sa nu mai avem alternativa la Windows 10...
http://www.pcworld.c...g-headache.html

#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

View Postpatriotul_roman, on 09 aprilie 2015 - 08:34, said:

Off: Este posibil ca, in viitor, sa nu mai avem alternativa la Windows 10...
http://www.pcworld.c...g-headache.html

Să fie sănătoși cu Win 10-le lor. Eu dacă-mi iau sistem făcut de mine nu stau să-mi f*t posibilitatea de a instala alt SO pe el.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
1. Upgrade-ul se va face din Windows Update sau din Store - in functie de Windows-ul DEJA instalat.
Update-ul necesar pentru a vedea un WU upgrade-ul la 10 in momentul lansarii a fost deja distribuit.

Deci DA - trebuie sa aveti INSTALAT un sistem care se califica la acest upgrade - adica 7 sau 8.1.

Daca ulterior vor apare ceva tool-uri neoficiale care sa permita extragerea serialului si a fisierelor de activare ptr a putea fi puse la un fresh install aia e altceva.

2. Chiar daca e posibil sa se instaleze pe windows nelicentiat, fara a avea licenta ptr Windwosul de al care se face upgrade-ul si Windows 10 va fi nelicentiat.

Sper ca e clar la toata lumea acum.
Se discutase problema si in topicul general in momentul in care s-a anuntat modul de upgrade..

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostLeopardSurd, on 09 aprilie 2015 - 08:44, said:



Să fie sănătoși cu Win 10-le lor. Eu dacă-mi iau sistem făcut de mine nu stau să-mi f*t posibilitatea de a instala alt SO pe el.

NU are nici o treaba windowsul aici, daca vrei sa instalezi un OS care nu are suport pentru placa ta de baza si daca placa ta de baza nu poate emula BIOSul de acum 15 ani atunci da nu poti folosi os-ul ala. Dar in practica o sa fie o non-problema, in afara cazului in care vrei sa folosesti vreun stick cu linux facut acum 5 ani.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Aia e alta problema, Microsoft lasa acum la latitudinea integratorilor OEM cum doresc implementarea in BIOS a Secure Boot. Adica daca va apare posibilitatea de dezactivare.
Daca ei vor decide sa permita si Linux, o vor face. Daca nu, nu.

Si dat fiind ca marii producatori livreaza destule laptopuri in special pe piata Est-Europeana dar si pe alte piete mai slab dezvoltate laptopuri cu linux pe ele, probabil vor avea grija sa mearga si Linux-ul.

Posibil insa ca la unel modele mai mici si la tablete - care se incadreaza in Windows-ul oferit gratuit ( Bing ) sa nu-si mai bata capul.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oricum e la nivel teoretic deja, n-am vazut pe nimeni macar sa viseze sa aibe linux "normal" pe o tableta bing. A, android poate dar nu putem spune ca o sa dispara tabletele Android in vreun viitor previzibil sa nu ai de unde alege.

#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Intrebare: upgrade-ul se va desfasura ca un simplu update sau va sterge tot ce am in PC? Posted Image

#13
devizah

devizah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 07.10.2012
Bun fratilor dar ce e nou atunci? Windows 7 si Wndows 8.1 neactivat se putea instala si pana acum foarte gratuit.
Cum va fi 10-le nelicentiat? Adica va fi tot neactivat?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Marketing. Cand n-a facut bine MS asa ceva ?

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostValmont43, on 15 aprilie 2015 - 18:55, said:

Intrebare: upgrade-ul se va desfasura ca un simplu update sau va sterge tot ce am in PC? Posted Image
Va apare in Windows Update. Si teoretic va merge ca un update care insa va dura mult mai mult - trebuei sa aveti si mult spatiu pe C - probabil vreo 20-30Gb liberi ca sa se miste mai bine.
Acum ptr Widnwos 7 - daca e vreun program care nu va mai fi compatibil cu 10 e posibil sa-l pierzi - insa cred ca update-ul av fi un program care va rula si va detecta compatibilitatea aplicatiilor si a driverelor si abia apoi va face sau nu update-ul.

View Postdevizah, on 15 aprilie 2015 - 19:24, said:

Bun fratilor dar ce e nou atunci? Windows 7 si Wndows 8.1 neactivat se putea instala si pana acum foarte gratuit.
Cum va fi 10-le nelicentiat? Adica va fi tot neactivat?
Chiar daca va fi activat, nu va fi licentiat. Activarea nu inseaman neaparat licenta - trebuei sa ai si dovada cumpararii licentei ptr windowsul anterior.

#16
devizah

devizah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 07.10.2012

View Posteiffel, on 16 aprilie 2015 - 10:28, said:

... Chiar daca va fi activat, nu va fi licentiat. Activarea nu inseaman neaparat licenta - trebuei sa ai si dovada cumpararii licentei ptr windowsul anterior.

Da pricep ce spui tu. Inteleg diferenta... Intrebarea mea este daca Windows 10 FREE care ei spun ca va fi inclusiv pt versiuni piratate va fi activat sau nu?
Sau doar pt un an dupa care sa-ti ceara sa cumperi o licenta?
Eu ma gandesc din propria mea fantezie ca Windows 10 probabil va fi un fel de Core cu anumite chestiuni limitate sau neincluse iar apoi in 2016 vor scoate acest REDSTONE care probabil va fi un fel de Ultimate cu anumite imbunatatiri si efecte speciale care evident ar urma sa fie pe bani.
E doar un scenariu de al meu dar ma gandesc ca cei de la M$ ar putea gandi asa.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Free inseamna ca timp de 1 an poti sa-l instalezi fara sa platesti ptr el.
Odata instalat pe acel PC ( placa de baza ) il vei putea instala in continuare free - dar tot prin upgrade ( deocamdata )

Daca nu-l instalezi in primul an, va trebui sa platesti daca vei vrea sa treci la el.

Redstone va fi un fel de SP sau Update 1 ptr Windows 10. Nu ai 10 nu poti sa treci la el.

Dar ptr cei cu 10 va fi free.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,271
  • Înscris: 01.12.2001
Si cei cu Windows Phone 8.1 vor putea folosi Windows 10 pt PC? Ca pt telefon e oricum gratis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate