Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41528 replies to this topic

#34921
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View Posteddy_teer, on 01 iunie 2023 - 15:02, said:

Nu ai înțeles, eu nu l-am întrebat pe Jean-Luc_Picard doar de butonul acela! (foarte util pentru felul în care folosesc eu televizorul)
In afara de aceasta fenomenala curiozitate a ta, specifica, ai intrat pe acolo cu caterinca, privind de sus ce postase jlp si l-ai luat tot de sus si ca un atotcunoscator al subiectului, cu un tupeu fantastic ! O stii pe aia cu fudulu.

View Postgrofudaniel, on 01 iunie 2023 - 14:36, said:

Eddy, ție îți plac mașinile?

Ți se pare valida cererea mea?
Ii plac si e mare cunoscator ca si in cazul oled (si alte subiecte).

Da, foarte valida.

Edited by MMike, 01 June 2023 - 15:31.


#34922
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014

View PostMMike, on 01 iunie 2023 - 13:54, said:

Tin minte ca ai zis de MZ2000, nu de LZ.
A fost vorba și despre o recenzie la LZ, modelul încă aflat acum la vânzare, dar, cum am zis, când să facem efectiv operațiunea, s-a constatat că nu mai e de unde să fie adus unul.

#34923
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View Posteddy_teer, on 01 iunie 2023 - 15:02, said:

Nu ai înțeles,


Bineînțeles că aș fi vrut să aflu și despre ușurința accesării directe a canalelor TV  
Eu cred ca a inteles toata lumea.

View PostJean-Luc_Picard, on 01 iunie 2023 - 15:34, said:


A fost vorba și despre o recenzie la LZ, modelul încă aflat acum la vânzare, dar, cum am zis, când să facem efectiv operațiunea, s-a constatat că nu mai e de unde să fie adus unul.
Cum asa ? A aparut destul de recent la vanzare (adica tarziu ca si model 2022) si gata ? A disparut ?.... Interesant. Probabil ca a fost adus un stoc mic.

LZ1500 se pare ca inca e.

Edited by MMike, 01 June 2023 - 15:40.


#34924
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.03.2013
Io cred ca m-am prins ca eddy face in paralel si o verificare a calibratorilor, (pana acum a pus botu' jlp), in ideea ca sa aleaga (la un moment dat), cel mai bun calibrator pentru cel mai bun (ever) tv oled pe care-l va achizitiona.Asta, ca back-up in cazul in care va achizitiona chiar un oled mai slabutz, sa aleaga cel mai okeish calibrator, care sa scoata untul din achizitia lu' eddy. :)

#34925
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014
Posted Image Da, e mare oferta de calibratori și ai de unde alege (cu mare grijă). Posted Image Era mai eficient un examen scris cu variante multiple de răspuns. Posted Image

#34926
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 11.08.2007

View PostAdrian P., on 01 iunie 2023 - 15:12, said:


Pentru Android TV: Just (video) player, Nova sau fork de Kodi care sa stie Dolby Vision (quietvoid sau Maven) fiecare cu plusuri si minusuri.

Mersi de raspuns, pe langa toate certurile pe acest topic se pare ca mai e cineva atent si la intrebarile unora!

#34927
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 25.10.2004

View Postmemo7gy, on 01 iunie 2023 - 07:55, said:

Drăguțule @Alinx1,
Eu nu credeam că voi zice asta , dar  chiar îmi este tot mai greu să te ÎNGHIT, să văd mânia si răutatea din tine in tot ce scrii , să văd ura fată de toți care îți dau o replica contra , indiferent că este în glumă (lucrul care ți-e greu să-l apreciezi că ești prea cornut) sau serios orice discuții contradictorii pe anumite teme…
Tu suferi , că trebuiești periat, adulat , mângâiat pe creștet si pupat de noi toți….ce mai , rămâi același Copilaș cu suflet “ black crush”..
Altfel,

baga-l la ignore in profilul tau si gata, asa am facut si eu iar acum nu-mi mai apare deloc ce ineptii posteaza (doar daca-l citeaza alt user, dar sar peste instant) !

#34928
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014

View PostMMike, on 01 iunie 2023 - 15:39, said:

Cum asa ? A aparut destul de recent la vanzare (adica tarziu ca si model 2022) si gata ? A disparut ?.... Interesant. Probabil ca a fost adus un stoc mic.
Mai e în stoc la unii retaileri, dar nu la distribuitori.

#34929
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014

View Postalinx1, on 03 iunie 2023 - 12:05, said:

Desigur ca nu mă obosesc sa citesc.
Știu eu o categorie de persoane pentru care cititul e obositor.

View Postalinx1, on 03 iunie 2023 - 12:05, said:

Mai nou ați cooptat si pe tătuțul vostru JLP.
Nu e cazul să acuzi pe alții de analfabetism funcțional și agramatism când ție însuți îți scapă anumite subtilități ale limbii. Trebuie să ne mai vedem și de lungul nasului.

Eu unul știu destul de bine la ce nu mă pricep și stau în banca mea.

#34930
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014

View Postalinx1, on 03 iunie 2023 - 20:48, said:

Nu confunda agramatul cu acel "iq-oaie" mic (la unii).
Scrierea poate fi defectuasa pe aici din mai multe motive.
Totuși capacitatea de a înțelege și asimila, apoi folosi de fiecare dată corect subtilitățile unei limbi necesită și un grad de inteligență, nu se bazează doar pe imitare și memorare. De aceea agramat cu foarte inteligent nu „se pupă” decât în cazul unei neglijențe totale în utilizarea limbajului (nu prea înțeleg de ce ar fi cazul, exprimarea imprecisă ridică bariere în comunicare; eu unul pun mare preț pe a fi corect înțeles când comunic și să nu perturb comunicarea prin distorsiuni - erorile evidente sunt precum zgomote într-o melodie, pentru moment îți mută atenția de la fluxul informațional la procesarea erorii și te poate face și să pierzi șirul, e precum o muscă ce îți intră în ochi când admiri un peisaj).

View Postalinx1, on 03 iunie 2023 - 20:48, said:

Dar deh, ne luam si noi de ce putem.
M-am luat de o realitate existentă (în contextul unor acuzații lansate în chiar același text) și o eroare frecventă la multă lume. O greșeală care se face rar sau este evidentă ca fiind o scăpare putea fi trecută rapid la accidente (nu știu dacă ai urmărit, dar nu mă iau de fiecare greșeală care se face în discuțiile de aici). Aceasta însă ține de o înțelegere suficient de complexă a limbajului că unii nu pricep pe de-a întregul și continuă să facă acordul mecanic între subiect și „atribut” și după ce le explici.

View Postalinx1, on 03 iunie 2023 - 20:48, said:

Pace sau continuam ?
Nu sunt interesat de beligeranță, nu trăiesc din conflicte, îmi creează disconfort. Chiar când discut în contradictoriu, este un exercițiu intelectual privind cine aduce argumente mai puternice în favoarea unui punct de vedere. Poate fi stimulant ca un sport și nu port dușmănii (dacă nu se ajunge la insulte și poate nici atunci, dacă nu se repetă, poate fi un accident, suntem umani, imperfecți).
De asemenea, consider mai important să transmit un mesaj când se depășesc niște limite decât să fiu prieten cu toată lumea. Dacă vrem să ne fie bine în interacțiunile sociale, trebuie să menținem o anumită ținută și o anumită decență. E bine să mai primim și feedback din mediu, nu tot ceea ce facem este ideal și fiecare mai trebuie din când în când să mai ajusteze ceva la propria persoană.

#34931
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Pe lângă faptul că suntem puțini pe acest topic, pe lângă faptul că acum e o perioadă de acalmie din punctul de vedere al noutăților apărute pe piața de la noi cel puțin, acest topic se cam duce de râpă din cauza a tot felul de conflicte iscate din nimic între cei ce mai apar încă pe aici.

Propun deschiderea unui topic nou, ceva de genul "fight club", unde cei cu tot felul de frustrări și chef de scandal să își argumenteze acuzațiile. Altfel, acest topic va deveni încet dar sigur irelevant.

#34932
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

alinx1 said:

1685786754[/url]' post='30013625']
Numai atatia ?
Am tot asteptat ca poate mai apar. Sunteti dezamăgitori. Vad ca unul dintre voi a insiruit un intreg pomelnic de aiureli . Desigur ca nu mă obosesc sa citesc.
Mai nou ați cooptat si pe tătuțul vostru JLP.
Ce copii!
Apropo, la multi ani de ziua voastra de acum doua zile. Ramaneti in pace aici la grupa mica .
PS. Nu va mai obositi bre sa imi raspundeti. Chiar nu citesc tampeniile voastre si mai mult poluati.
V-am tot zis : IGNOR !

Pfuiii….si eu care credam că ți-ai dat singur seamă cât de penibil ești și mai iei si tu o pauză, niște pastile , că abia reîncepuse lumea să vorbească despre lucururi miștoace pă topicu ăsta….da tu nimic ; Batman , Batman  Posted Image  …continui să arunci cu găinaț peste tot și în toți.
N-ai cum….bă tăticu, chiar esti frustrat rău…Posted Image …esti praf Frățică ….credeam că totuși ai șii tu niște episoade, niște pierderi Posted Image
Ai nevoie de ajutor iubitu tatii…oricum eu te îmbrățișez cu milă și compasiune .Posted Image
Să fii iubit…mereu alături de tine.

Edited by memo7gy, 04 June 2023 - 07:47.


#34933
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Quod erat demonstrandum ...

#34934
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

eddy_teer said:

1685857330[/url]' post='30014936']
Quod erat demonstrandum ...
N-ai cum , colegu…omul, sărăcuțul ,  e caz de studiu

Edited by memo7gy, 04 June 2023 - 07:52.


#34935
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Mai lasă de la tine, eu așa fac. De aceea ar fi bun un loc de "bătaie" separat, aici să fie doar discuții despre televizoare OLED.

#34936
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,805
  • Înscris: 04.10.2014

View Posteddy_teer, on 04 iunie 2023 - 07:13, said:

Propun deschiderea unui topic nou, ceva de genul "fight club", unde cei cu tot felul de frustrări și chef de scandal să își argumenteze acuzațiile.
Doar pentru precizarea noțiunilor, deoarece văd că folosești și tu termenul „a argumenta” imediat după mine, eu mă referam la dezbateri/dispute pe teme tehnice, nu privind care este sau nu este deștept ori analfabet.

#34937
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Am înțeles, dar aici nu se mai discută demult despre televizoarele OLED. Aici fiecare vrea doar să demonstreze că el e cel mai "Superman", "Ironman" sau "Hulk". Problema e că aici toți știu să lovească, dar nimeni nu știe să încaseze.

#34938
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 11.08.2007
Au inceput sa apara prin Media Galaxy noile oled-uri Sony A80L.
Acum se pot bucura si altii de imagine, nu numai eu :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

AxelRo

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate