Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41427 replies to this topic

#34957
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

 AndreiNR, on 04 iunie 2023 - 20:39, said:

Vezi ca al meu fz800 are 5 ani și nu sughita deloc.
Aha, bun asa. De retinut. Era cineva pe aici cu un B6 si zicea ceva ca in jur de 6 ani a facut burn in....Acum depinde mult si de model (si producator, chiar daca la woled sunt toate doar LG) si exemplar. Heatsinku aduce (sau ar trebui sa aduca) o siguranta suplimentara la panou fata de un model fara. Desigur ca depinde si de utilizare. Si oricum, dupa 5 ani, (apar modificari si) poate vrei sa cumperi altul, mai performant sau mai mare.
Nu cred ca dupa 5 ani da cineva "garantie" in alb.

 birau1982, on 04 iunie 2023 - 20:28, said:

Eu mă uit de la 4.5m la unul de 75” și cred ca se putea și mai mare. Ia cât de mare poți.
Sa fim ON ! Ai oled de "75" inch ?
De acord, diagonala cat mai mare, insa in cazu oled, pretu creste mult si foarte mult (fata de lcd).

 mirandolin, on 04 iunie 2023 - 19:47, said:

Pana la urma eu ce aleg...sau cu cine votez ?   ca tot nu sunt lamurit
Ti-am dat cateva exemple. Oricare ai alege din ele, e ok. In rest, iti faci socotelile in legatura cu pretu (si daca vrei expres acea garantie de 5 ani, oferita doar in cazul modelelor LG G2 si G3).

Edited by MMike, 04 June 2023 - 21:35.


#34958
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

 mirandolin, on 04 iunie 2023 - 19:47, said:

distanta este de aprox 3 m. Cred ca ideal ar fi de 164
Gresesc ?
Pana la urma eu ce aleg...sau cu cine votez ? Posted Image  ca tot nu sunt lamurit

De la 3,85 m tot mai trebuie diagonală….si am un 83 inchi…iar când mut fotoliul la 2 m, tot mai vreau diagonală…la Oled aproape că niciodata nu-i suficient de mare diagonala, după un timp ..și-a asta vine din claritatea imaginii .
Așa ca i-a cât de mare îți permite bugetul….iar mai târziu vinzi si iei si mai mare…Posted Image

#34959
mirandolin

mirandolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.07.2011

 MMike, on 04 iunie 2023 - 21:45, said:

Aha, bun asa. De retinut. Era cineva pe aici cu un B6 si zicea ceva ca in jur de 6 ani a facut burn in....Acum depinde mult si de model (si producator, chiar daca la woled sunt toate doar LG) si exemplar. Heatsinku aduce (sau ar trebui sa aduca) o siguranta suplimentara la panou fata de un model fara. Desigur ca depinde si de utilizare. Si oricum, dupa 5 ani, (apar modificari si) poate vrei sa cumperi altul, mai performant sau mai mare.
Nu cred ca dupa 5 ani da cineva "garantie" in alb.


Sa fim ON ! Ai oled de "75" inch ?
De acord, diagonala cat mai mare, insa in cazu oled, pretu creste mult si foarte mult (fata de lcd).


Ti-am dat cateva exemple. Oricare ai alege din ele, e ok. In rest, iti faci socotelile in legatura cu pretu (si daca vrei expres acea garantie de 5 ani, oferita doar in cazul modelelor LG G2 si G3).

intrebarea era daca noile modele 2023 merita efortul financiar suplimentar fata de modelele 2022.
Pana acum eram tentat de Panasonic LZ2000. Aduc cei de la LG, Sony Samsung ceva inovator la modelele de 2023 fata de acest TV ?

#34960
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

 mirandolin, on 05 iunie 2023 - 11:53, said:

Aduc cei de la LG, Sony Samsung ceva inovator la modelele de 2023 fata de acest TV ?
O diferenta notabila la imagine fata de modelele anterioare aduc LG, cu modelul G3. La fel, Panasonic cu modelul MZ2000 (care are panoul de pe G3).

Edited by MMike, 05 June 2023 - 12:11.


#34961
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
@mirandolin . Așteaptă recenzii serioase și lasă softpedia. Aici vei găsi doar pareri despre ceva, nu le și vede cineva cu adevărat la el în casa sa le compare și sa le măsoare. Dacă mai ai răbdare, poate face asta @JLP când pune mana pe un TV cu panou MLA.

Dacă ai sistem de sunet separat și iei în considerare Panasonic, eu m as uita la modelul 1500, model pe care ,de altfel, l am și cumpărat. (seria JZ)

#34962
mirandolin

mirandolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.07.2011

 AndreiNR, on 05 iunie 2023 - 12:54, said:

@mirandolin . Așteaptă recenzii serioase și lasă softpedia. Aici vei găsi doar pareri despre ceva, nu le și vede cineva cu adevărat la el în casa sa le compare și sa le măsoare. Dacă mai ai răbdare, poate face asta @JLP când pune mana pe un TV cu panou MLA.

Dacă ai sistem de sunet separat și iei în considerare Panasonic, eu m as uita la modelul 1500, model pe care ,de altfel, l am și cumpărat. (seria JZ)

Pe unde se gasesc recenzii de luat in considerare ?
Modelul LZ2000 fara sistem separat de sunet nu e ok ?
Problema la Panasonic este ca diferenta de pret intre cel de 139 si cel de 164 este imensa, mult mai mare decat la LG sau Sony

#34963
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Eu am Sony 65A80L, deci modelul nou pe 2023. Daca vrei sa ma intrebi ceva.
Sunt multumit de televizor, chiar si pe parte de audio e bine  are si subwoofer inclus.
Dar pe audio prea putin conteaza pentru ca si sistem cu receiver AV si boxe 5.1, si am si un soundbar Sony HT-A5000 ,care in combinatie cu tv-ul l-a transformat in boxa centrala.
Ti-am trimis si un pm.

Edited by gigoto, 05 June 2023 - 14:59.


#34964
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Modelul Lz2000 fara sistem de sunet, este lz1500. Adică plătești sistemul de sunet de pe TV care se vrea a fi ceva dar nu prea are cum.

Eu nu cred în diferențele astea mari. Am luat jz1500 la 10500, alții la 7500. Problema este cu stocurile. Panasonic nu prea mai produce multe TV. Au pierit usor ca n au avut marketing aproape deloc.

#34965
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Cred că a vrut să întrebe pentru cazul în care nu are deja sistem audio dedicat dacă seria 2000 îi va asigura și un sunet suficient de bun.

#34966
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

 mirandolin, on 05 iunie 2023 - 14:43, said:

Pe unde se gasesc recenzii de luat in considerare ?
Modelul LZ2000 fara sistem separat de sunet nu e ok ?
Problema la Panasonic este ca diferenta de pret intre cel de 139 si cel de 164 este imensa, mult mai mare decat la LG sau Sony
Gasesti recenzii bune pe avforums.
Olefurile Panasonic sunt mai scumpe fata de concurenta. Se mai fac reduceri bune, dar foarte rar. Sunt printre cele mai bune modele oled, poate cele mai bune.
Oricat de bun ar fi un sistem audio al unui tv, nu are cum sa fie la nivelul unuia separat.

#34967
adriahno

adriahno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.07.2006
Sony A80K, astazi cand am vrut sa inchid Neflix (dupa 1 ora de vizionare) si sa trec pe TV spunea ca nu e semnal.
Aparea canalul pe pozitia corecta, cu denumire insa fara imagine. Dupa cateva secunde s-a stins ecranul, a clipit ledul de stare in culoarea rosie de cateva ori (nu am apucat sa numar) si si-a dat restart.
Totul a revenit la normal apoi.
Acum o saptamana s-au resetat posturile si a trebuit sa le incarc de pe stick.
Sa fie de la cardul DIGI bagat in televizor sau sa fie un defect al televizorului?
Mai am exact o saptamana din cele 60 de zile de retur permise de eMag prin Genius. Nu as avea chef de dat jos de pe perete si trimis inapoi.

#34968
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 22.05.2019
Sony , în general , stau...cam rău (pe partea de soft) , nu mai fac ce trebuie și le dai restart , sau se blochează și trebuie să le scoți din priză (vorbesc din experiență (televizor , sistem home cinema , player)

#34969
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Poate fi si de la sistemu de operare android, care cam face probleme. Vezi topicu Sony Bravia 4k.

#34970
sandrino3867

sandrino3867

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.07.2011

 adriahno, on 05 iunie 2023 - 20:32, said:

Sony A80K, astazi cand am vrut sa inchid Neflix (dupa 1 ora de vizionare) si sa trec pe TV spunea ca nu e semnal.
Aparea canalul pe pozitia corecta, cu denumire insa fara imagine. Dupa cateva secunde s-a stins ecranul, a clipit ledul de stare in culoarea rosie de cateva ori (nu am apucat sa numar) si si-a dat restart.
Totul a revenit la normal apoi.
Acum o saptamana s-au resetat posturile si a trebuit sa le incarc de pe stick.
Sa fie de la cardul DIGI bagat in televizor sau sa fie un defect al televizorului?
Mai am exact o saptamana din cele 60 de zile de retur permise de eMag prin Genius. Nu as avea chef de dat jos de pe perete si trimis inapoi.

Nu e de la Digi. E de la Tv si eu am patit asa mi s-au resetat programele de vreo 3-4 ori si am un LCD Sony XH90

#34971
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
La LCD Sony XH90 mi s-a mai blocat si mie si tot pe Netflix, ca pe programe TV nu prea-l folosesc.
Nu ma deranjat prea tare ca un restart si s-a rezolvat, are comportament de telefon cateodata, ca doar e pe Android:))
Are 2 ani tv-ul si merge bine.

#34972
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Tadaaaa!!!

A aparut review la LG G3, e unul din putinele tv-uri cu nota 10:

https://www.avforums...wjgNL24nNiOuNAI

Il postez si pe cel de la LG C3:

https://www.avforums...v-review.20771/

Edited by Mr. Incredible, 06 June 2023 - 11:53.


#34973
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 22.05.2019
Nu am încredere în tine și în avforum......sunteți cu toții fani LG 😁🤣😇
Iartă-mă , dar așa sunt eu , mai prost și paranoic 😁.
Lăsând gluma și prostiile la o parte , să vedem ce zic și colegii calibratori (când le cade pe mână) , pentru că "sună" bine ce zice avforum , este o evoluție .

Edited by Printdivision, 06 June 2023 - 12:03.


#34974
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Asteptam acest review.

S-a intors DTS.

"There is also support for Dolby Atmos and dts digital sound."

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

grofudaniel

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate