Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41525 replies to this topic

#2521
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Ramane de vazut. Desi deja mai toti marii producatori de tv-uri au inclus in gama lor oled, nu qled. Doar samasung s-a incapatanat sa scoata oled si nici n-a vrut sa vina sa ceara panou oled de la competitoru nr.1 al lor, LG.

Edited by MMike, 04 April 2018 - 22:41.


#2522
blasterus

blasterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 30.11.2007

View Postvibeo, on 04 aprilie 2018 - 15:01, said:

Azi a venit D-l de la service, schimbat display-ul in 20 min si ... gata.
De fapt noul ecran contine toate componentele gata asamblate, mai putin placa de baza si plasticul din spate, practic am un tv nouPosted Image
Dupa dezasamblare, cum arata si imaginea atasata, am descoperit cauza (posibila) a problemei : un contact imperfect intre placa de baza si display (ma scuzati pentru calitatea imaginii).

LE

Am pus totusi o intrebare: cate ecrane Oled a mai schimbat? Raspunsul a fost simplu: de la Carrefour, Auchan la Flanco etc .,la  televizoarele expuse pe stand din cauza retentiei permanante.

Doar placa de baza au pus-o din tv vechi ? Sursa de alimentare si t-con au venit montate pe panoul de schimb ? interesant. Cum sta noul panou la uniformitate ?



View PostMMike, on 04 aprilie 2018 - 22:37, said:

Ramane de vazut. Desi deja mai toti marii producatori de tv-uri au inclus in gama lor oled, nu qled. Doar samasung s-a incapatanat sa scoata oled si nici n-a vrut sa vina sa ceara panou oled de la competitoru nr.1 al lor, LG.

Mai bine se sinucid financiar decat sa cumpere woled-uri de la rival.

Edited by blasterus, 04 April 2018 - 23:42.


#2523
spy0nu

spy0nu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.06.2008
Doru, cand pui side by side OLED vs LED, camera se focuseaza pe luminozitate mai mult pe LED si il extrailumineaza.
Asa cand am luat oled-ul l-am pus langa vechiul LED care inca e ft bun si privit direct il distruge oled-u mai ales pe luminozitate dar cand am filmat, led-ul era mai luminos si oled-ul ft intunecat.

Edited by spy0nu, 05 April 2018 - 13:58.


#2524
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008

View Postdorubm, on 04 aprilie 2018 - 22:07, said:

No...sunt f curios...
"Quite possibly the best TV we’ve seen all year" ..

Nu , nu e un oled ...dar sunt curios cum e fata de un oled acela:
http://www.trustedre...amsung-qe65q9fn

Pai ai citit doar titlul click bait sau ai aruncat un ochi si pe articol?

Quote

Cons:
-Not quite OLED levels of shadow detail

Quote

almost the lighting precision of OLED.

Quote

As for black performance? Let’s get this out of the way first: it doesn’t beat OLED.

Quote

The Q9FN doesn’t have OLED-levels of viewing flexibility

~500 zone dimming vs ~8.000.000.

pretul absolut ridicol de 3800£ pt 65" insa e cea mai amuzanta chestie din review-ul ala....

#2525
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Dada erau setate la același nivel de luminozitate maxima nu s-ar fi observat acea diferenta de luminozitate între ele.
Asta nu inseamna decât ca nu poti avea incredere intr-un asemena test pentru ca oled ajunge foarte ușor la luminozitati de peste 250 cd CU SDR iar tot ce e peste 150 intr-o camera cu lumina controlată arde ochii.
Ideea în acea filmare era doar sa para lcd ul mai luminos si mai "viu".
De asemenea nicio publicație serioasa nu pune la dispozitie setarile exacte ale fiecarui tv. Ce sa mai vb de calibrare..

Cine crede ca vreun lcd e mai bun ca imagine fata de un oled, nu intelege diferențele dintre cele două tehnologii.

Dacă era content HDR în acele filmări atunci e clar ca lcd ul e mai luminos.
Însă hdr ul nu e numai despre luminozitate maxima. Cine a urmărit content hdr/dv pe aceste oled.uri stie ca daca nu ai lumina ambientală devine destul de obositor pentru ochi.

Edited by AndreiNR, 06 April 2018 - 08:58.


#2526
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.08.2007
"Doar placa de baza au pus-o din tv vechi ? Sursa de alimentare si t-con au venit montate pe panoul de schimb ? interesant. Cum sta noul panou la uniformitate ?"

Da asa este, cel putin in cazul meu au venit gata montate. Probabil se gandeau ca si sursa de alimentare putea fi o cauza a problemei. La uniformitate nu am observat probleme.
Apropo a aparut un nou update la 04.70.85, ceva legat de software licence agrement & shit, insa pana nu am dat acordul nu a mers nici netflixul nici hbogo.

#2527
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostAndreiNR, on 06 aprilie 2018 - 08:53, said:

Dada erau setate la același nivel de luminozitate maxima nu s-ar fi observat acea diferenta de luminozitate între ele.
Asta nu inseamna decât ca nu poti avea incredere intr-un asemena test pentru ca oled ajunge foarte ușor la luminozitati de peste 250 cd CU SDR iar tot ce e peste 150 intr-o camera cu lumina controlată arde ochii.
Ideea în acea filmare era doar sa para lcd ul mai luminos si mai "viu".
De asemenea nicio publicație serioasa nu pune la dispozitie setarile exacte ale fiecarui tv. Ce sa mai vb de calibrare..

Cine crede ca vreun lcd e mai bun ca imagine fata de un oled, nu intelege diferențele dintre cele două tehnologii.

Dacă era content HDR în acele filmări atunci e clar ca lcd ul e mai luminos.
Însă hdr ul nu e numai despre luminozitate maxima. Cine a urmărit content hdr/dv pe aceste oled.uri stie ca daca nu ai lumina ambientală devine destul de obositor pentru ochi.
Am filmat câteva display-uri calibrate si am o oarecare experiență.  Nu am postat prea multe clipuri pentru ca ceea ce văd în ele la afisare pe tel sau  monitor, nu concorda cu ce văd cu ochii în realitate pe display-ul calibrat. Pot însă sa menționez mai multe aspecte:
- dintre doua display-uri filmate cu aceeași cămeră, cel mai luminos va fi luat de camera ca referință,
-va fi afișat corect in filmare, nesupraexpus,
- vs fi afisat corect ca balans de alb (AUTO) pentru camera
- va fi afisat corect mai ales ca si luminozitate de vârf.
Cel alăturat va fi subexpus dacă are doar cu 10cd/mp mai puțin (un set-up suficient să iasă cum vor ei dar sa nu bată la ochi pentru un neinitiat) Se vede clar din clip ca intenția este de a "demitiza" supremația oled sau de a "scoate în evidență" qled-ul. Pot sa deduc usor ce setări "reference" i-au făcut oled-ului sa arate "natural și albăstrui" privat de detalii, întunecat și tern. Vizionați clipurile de pe HDTV.test unde display-urile oled la comparare sunt calibrate, și realizați cum "se trag sforile" pentru a mai atenua căderea Qled...
Dacă filmau versus-ul într-o încăpere foarte luminoasă, erau mai credibili.

Edited by Calin_fdx, 06 April 2018 - 09:57.


#2528
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Totul este super ok și la QLED până când ajungem să vorbim de zonele luminate și mai ales de zonele închise.
Pe zonele luminate este foarte greu să ții detaliile prezente sau sub control și sfârșești prin a avea o imagine arsă sau exagerat de luminoasă.
Pe zonele închise limitarea lcd este și mai vizibilă. Dar nu totdeauna pentru că rar sunt zone de negru complet dar chiar și așa tot OLED are mai multe detalii și ține mai bine sub control imaginea.

Subscriu la ce au zis mai sus antepostatorii mei și afirm că a analiza imaginile unui tv, oricare ar fi el pe youtube este ca și cum ai asculta un sistem audio tot pe youtube și în boxele de acasă.

#2529
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
https://m.emag.ro/te...are&cmpid=72268

#2530
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006
Si la altex e 7 mii de câteva zile.
Dar in alte părți gen avstore e și mai ieftin

Extreme digital îl are la 6500

#2531
Dave73

Dave73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.02.2018
La extreme digital a fost si 6290 ... si Menționez ca sant foarte corecți ( am facut retur la un tv 55b7 )

#2532
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostDave73, on 07 aprilie 2018 - 17:00, said:

La extreme digital a fost si 6290 ... si Menționez ca sant foarte corecți ( am facut retur la un tv 55b7 )
Și ce ai achiziționat în loc?

#2533
Dave73

Dave73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.02.2018
Tot un 55b7 ... primul a fost cu probl la panel .. am pus poze

Edited by Dave73, 07 April 2018 - 20:17.


#2534
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View PostDave73, on 07 aprilie 2018 - 17:00, said:

La extreme digital a fost si 6290 ... si Menționez ca sant foarte corecți ( am facut retur la un tv 55b7 )

De curiozitate cine a suportat transportul la retur...Si daca tu , cat a costat?
Ms

Edited by dorubm, 08 April 2018 - 22:32.


#2535
Dave73

Dave73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.02.2018
Eu lam plătit  ...45 ron

#2536
angela007

angela007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.09.2011
Salutare..ce parere aveti legat de pretul modelului de 65? Poate sa scada si mai mult in urmatoarea perioada sau in jurului sumei de 10000 o sa ramana? Merita diferenta de 3000 de lei intre 139 si 165? Momentan am o plasma lg de 150.

#2537
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu îți recomand regresul diagonalei. Deși PPI-ul este mai mare pe 55" încearcă sa compensezi cu materiale video de calitate la următoarea achiziție.

#2538
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Intrat cu LG-ul oled pe youtube si receiverul pe ARC mi-a afisat Dolby D EX. Si sunetul era 5.1 cu siguranta. Erau niste demouri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate