Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41517 replies to this topic

#1567
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Dupa ce ai avut tv de 65" nu mai poti da inapoi, alege tot unul de 65.

#1568
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
https://www.engadget...est-4k-oled-tv/

#1569
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsocrate108, on 24 octombrie 2017 - 20:00, said:

Asta in cazul in care il folosesti pentru cinema.
Clasificarea trebuie facuta in timp, dupa ce aceleasi televizoare au rulat acelasi material timp de cel putin 1 luna.

Acum intrebare incuietoare: Cate ore pot folosi oledul pentru gaming ?

#1570
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postadiatric, on 27 octombrie 2017 - 09:06, said:



Acum intrebare incuietoare: Cate ore pot folosi oledul pentru gaming ?
Cate vrei.....

#1571
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
De vreo cateva zeci mii de ori mai multe ore decât se juca pe plasma de care era foarte încântat!

Edited by AndreiNR, 27 October 2017 - 09:26.


#1572
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce rai, care garanteaza ca imaginea la oledul care il voi lua va fi la fel si peste o luna?
Sau cumpar cel mai scump oled de la emag si ii fac retur in 30 de zile , doar pentru demo.
Nici 1 saptamana nu rezista.

#1573
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014

View Postadiatric, on 27 octombrie 2017 - 10:58, said:

Ce rai, care garanteaza ca imaginea la oledul care il voi lua va fi la fel si peste o luna?
Sau cumpar cel mai scump oled de la emag si ii fac retur in 30 de zile , doar pentru demo.
Nici 1 saptamana nu rezista.
Ascultă la mine, dacă vrei jocuri la nivel maxim, folosești proiector DLP pe ecran mare, nu LCD-LED, nici OLED.

#1574
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 27 octombrie 2017 - 11:03, said:

Ascultă la mine, dacă vrei jocuri la nivel maxim, folosești proiector DLP pe ecran mare, nu LCD-LED, nici OLED.

Asta era raspunsul corect.
De ce nu as folosi un oled pentru jocuri?

#1575
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014

View Postadiatric, on 27 octombrie 2017 - 11:15, said:


Asta era raspunsul corect.
De ce nu as folosi un oled pentru jocuri?
Pentru că nu văd cu ce te ajută negrul profund în condițiile diferenței de preț. În jocuri vrei în primul rând detalii maxime pe scene întunecate, chiar dacă e negrul mai gri închis, așa.

#1576
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Mai sunt si alte considerente de luat in calcul, gen latenta si refresh-ul suportat (aici fiind o discutie interesanta, desi OLED are timp de raspuns mult mai bun electronica nu a permis decat la ultimele modele sa afiseze 1080p/120hz, ca 4k/120hz iese din specificatiile HDMI 2.0; nu ca TV LCD ar fi mai bune in acest sens!).
Oricum, treaba cu rezistat o saptamana e de radio Erevan, cu zero argumente tehnice si aplicabilitate practica.

Edited by Hansolo, 27 October 2017 - 13:59.


#1577
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View PostHansolo, on 27 octombrie 2017 - 13:59, said:

Oricum, treaba cu rezistat o saptamana e de radio Erevan, cu zero argumente tehnice si aplicabilitate practica.
Nu pot sa cred asa cevaaa...noooo....colegu' Adriatic are perfecta dreptate....esti tu invidios pe capacitatile lui de a reusi sa demonsteze uriasele si gravele defecte ale unui OLED....Pai sa-ti spun eu cum va proceda : ia OLED-ul de la Emag...il baga in priza...suspina putin....se gandeste...se foieste...si brusc isi da seama- va pune tv-ul sa mearga 24/24 ore pe un singur post ,cel care ii place lui cel mai mult si care are o sigla mare -TARAF TV. Dupa cel putin o saptamana de functionare in acest mod ,colegu" nostru spera din tot sufletul lui sa apara fenomenul de burn-in....q.e.d.....

Mai  baiatulule.....colegule....esti genial !!!!! Cum de nu ne-am gandit si noi la asa ceva ????
Auzi...sa te scremi aproape 1 luna ca sa demonstrezi ca OLED-ul e de rahat.....in loc sa deschizi un tv edge-led (cum de exemplu ai tu) , si din prima secunda sa te loveasca in mufa unul din GRAVELE DEFECTE ale acestui tip de panel -CLOUDING . Nu crezi ca e muuult mai simplu asa ? Decat sa-ti tocesti neuronul timp de 1 luna (sau 1 saptamana) in speranta ca OLED-ul ala scump va ceda psihic ???? Si va avea burn-in ?

#1578
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004
Imi poate confirma cineva la un LG OLED B7 ce tipuri de subtitluri sunt recunoscute de playerul incorpporat?

Din ce-am vazut doar srt-urile (si probabil tot ce e "text-based") sunt suportate si doar daca sunt externe.
Totusi acum majoritatea RIP-urilor de 4k sau blu-ray vin cu subtitluri "image-based" gen .sup sau .idx/.sub
Pe acestea am vazut ca le ignora complet indiferent daca sunt externe sau bagate in mkv, indiferent daca le-am play-at de pe un HDD extern sau prin DLNA cu Smartshare sau cu PLEX.

Ma seaca treaba aceasta si nu i-am dat inca de cap. Si n-am chef sa iau la mana .sup, sa le fac OCR, sa le corectez si sa le fac srt. Si nu prea gasesti srt-uri sincronizate pt 4k pe site-urile de subtitluri.
Efectiv ma seaca ....

#1579
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 06.11.2014
55B6 expus de 3 luni in magazin... Posted Image Alea-s petele lui, nu e praf.

Attached Files


Edited by iZet, 27 October 2017 - 21:30.


#1580
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
singura chestie de la tv e banda aia lata în stânga.

#1581
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 06.11.2014
Poza era 4:3, dat pe zoom, de asta n-apare pe tot ecranul. "Mizeria" din centru e creata de panelul cu probleme.

#1582
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
banda lata se vede pe fondul verde.
restul este de la urmele de sters si/sau defecfe de uniformitate pe care le-as vedea prima dată la un oled din ce am avut si din ce am văzut le forumuri de vreo 5 ani incoace. Curios cum seamănă ele cu niște date. amândoi știm cum sunt șterse tv astea în magazine.

am atatea poze cu fonduri uniforme de culoare de mă plictisesc. daca esti interesat iti postez si de la b6 de un an vechime si de la două b7

Edited by AndreiNR, 27 October 2017 - 22:16.


#1583
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 06.11.2014
Cica n-ar fi primul Oled din magazin cu probleme. Tot in cazul unui 55B6 un client a reclamat ca are banding. Oricum, am mai vazut Oled-uri cu probleme, insa asta le-a intrecut pe toate.

Edited by iZet, 27 October 2017 - 22:23.


#1584
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Sa fim bine înțeleși. Banding-ul in cazul oled și în majoritatea lcd-led e rezolvabil printr-o calibrare profesională a diplay-ului. Exista controale RGB în 21 puncte ajustabile din care se poate rezolva banding-ul. Doar dacă implementarea acestora e foarte proasta e posibil sa nu se obțină rezultate remarcabile. Ca nu e la îndemâna  oricui acesta operațiune, ca necesită ore de munca și cunoștințe vaste în domeniu electro-optic e altă poveste, dar un calibrator cu exerienta rezolva problema de banding.
Problemele de remanenta se rezolva prin ciclurile de compensare care default sunt setate la 4 ore sau nu sunt setate deloc. Opțional se pot seta și mai des, poate fi acționat ciclul manual câte tine o ora și șase minute și "rade tot" Cum lași mașina 1-2 min iarna la -5*C înainte de a plecare din parcare dimineata, poți sa-i dai câte un ciclu de compensare manual. După ciclu dispare absolut tot! Pe testate!

Edited by Calin_fdx, 27 October 2017 - 22:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

ioany

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate