Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

2 probleme: not enough resources și nu merge un driver de scanner pe W98

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
În fine, am mai cumpărat un adaptor S.C.S.I. - P.C.I. și l-am pus pe computerul pe care îl folosesc de obicei. L-a instalat, dar cică nu mai are destule resurse și să scot ceva din uz. Ce înseamnă asta?
A doua: am vrut să testez cum merge un scanner "Epson" GT-15000 pe un P3 la 500 M.Hz. După ce am instalat placa S.C.S.I. (nu a mers din prima, că mai trebuie să faci ceva pe lângă Add New Hardware) am instalat driverul scannerului, driver luat de pe siteul oficial. Deși la instalat, nu merge  progamul scannerului, ne-extisând vreo problemă de conexiune (am testat placa și partea de S.C.S.I. a scannerului și au mers pe XP; placa detectează scannerul). Am băgat și instalare manuală, da' cică nu găsește driverul - în timpul pașilor de la instalarea manuală îmi spune că s-a instalat, dar nu bine. Ce poate să aibă? Să fie softul prost făcut?

#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Și care-i noutatea la un scaner produs acum 8-9 ani?! :huh:

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdjl, on 03 noiembrie 2016 - 04:09, said:

Ce poate să aibă? Să fie softul prost făcut?

W98 = Windows 98?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Daca driverele sunt insta;ate in Device Manager si nu ai semne de intrebare sau exclamare e posibil o problema cu softul.
Foarte posibil sa nu fie ptr W98.

Poti incerca un alt soft - vezi ceva XnView sau AcdSee - versiune veche.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
W98 = Windows 98
Dacă scannerul are 8-9 ani, ce? Pe XP merge bine ca fapt divers, imaginea e bună + că are destule facilităţi.

#6
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 17.02.2016
La problema cu resursele (din cate mai tin minte) vezi sa nu fie de la conflicte de IRQ. https://en.wikipedia...C_architecture)
La sculele vechi cu sloturi PCI trebuia sa ai grija cum le setai, altfel nu mergeau. Pe ce PC ai montat placa?

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Pe un Core 2 Duo cu XP-ul pe el.
Dar am ajuns s-o pun pe un P3 (ăla pe care am încercat să rulez scannerul), am luat driverul original ("Microsemi" e firmă serioasă, căci găseşti drivere şi pentru adaptoare de acum 20 de ani!) şi tot îmi apare semnul exclamării. Probabil are vreo nebunie P3-ul ăla. E unul cu placă de bază cu chipset "Intel" 810.
La "A.M.D." am dat scannare cu antivirus ("Kaspersky"), am pus alt mouse şi aceiaşi nebunie! Chestiile deschise cu click stânga merg!

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ca nu are resurse inseamna ca nu mai are de unde sa-i aloce una dintre
- Adresa hardware
- Intrerupere (IRQ)
- Canal DMA.

Observa mai intai ce resurse utilizeaza adaptorul in XP. Eventual pune screenshot sa vedem.

Tine cont ca PC-ul acela nu a fost facut pentru W98 ci pentru NT 4.0 si poate din 98 lipseste ceva.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Deci cel pe care mi l-ai dat e făcut pentru NT.
Atunci am să caut unul făcut pentru 95 sau 98 (ca să am şi slot I.S.A.). Unul făcut pentru 98 se poate descurca bine cu 95-ul?   :huh:

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
E posibil sa-l depanam, dar sa o luam pas cu pas. Sa vedem intai ce resursa hardware nu e alocata, apoi sa vedem daca nu e dezactivat ceva prin bios sau daca nu trebuie dimpotriva, dezactivat ceva, de pilda vreun shadow care se suprapune cu adaptorul SCSI. Calculatoarele de brand sunt mai ciudate.

View Postdjl, on 04 noiembrie 2016 - 01:23, said:

Atunci am să caut unul făcut pentru 95 sau 98 (ca să am şi slot I.S.A.). Unul făcut pentru 98 se poate descurca bine cu 95-ul?
Ai slot ISA la cel cu procesor AMD (negru). Merge si 95, dar trebuie un patch pentru procesoare mai rapide de... X MHz (nu multi). Practic nu are rost sa pui 95, 98 e la fel, dar mai stabil si mai optimizat. '98 e primul care suporta USB.

http://thpc.info/dua.../95b95cfix.html

Edited by bladhaund, 04 November 2016 - 01:28.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă te referi la cel cu placă "Aladin" a crăpat de tot din păcate   Posted Image
Problema cu resursele nu era la P3, ci la Core 2 Doul de pe care scriu acuma. Oricum, acea "Adaptec" AIC-7880 nu are drivers pt. XP, aşa că nu va merge pe acest computer (dar una mai nouă - o 19.160 a mers bine pe "A.M.D." - am şi făcut probă de scanare). 19.160 a mers bine instalată pe P3, dar 7880-ul nu (însă scannerul, deşi l-a detectat placa nu a avut chef să meargă pe P3, că cică nu e instalat bine sau ceva de genul).

Off-topic: biosul ce se găseşte în acest link ţine loc şi de driver? http://storage.micro...isa/aha-1542cf/

Edited by djl, 04 November 2016 - 01:41.


#12
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 17.02.2016

View Postdjl, on 04 noiembrie 2016 - 01:40, said:

Off-topic: biosul ce se găseşte în acest link ţine loc şi de driver? http://storage.micro...isa/aha-1542cf/

Nu. BIOS-ul e pe downloadul din stanga, driverele sunt in coloana din dreapta.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Am dat click şi nimic de descărcat de acolo. Am găsit asta căutând după denumirea plăcii. E atât de veche încât nu au mai făcut nici pentru W98 driver (de asta vreu ceva care are şi 95-ul, că aparatul pe care vreau să-l testez când oi face rost de cablul protivit are driver pt. 3.1x şi 95; cineva nu vrea să-mi împrumute un Centronics 50 de pini - 50 de pini şi în rest nu am găsit în Ro).

La computerul cu problema ciudată am intrat în safe mode şi rezoluţia e setată la 1024 x 768, deci nici rezoluţia nu e problema.

#14
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 17.02.2016

View Postdjl, on 04 noiembrie 2016 - 12:20, said:

Am dat click şi nimic de descărcat de acolo. Am găsit asta căutând după denumirea plăcii. E atât de veche încât nu au mai făcut nici pentru W98 driver (de asta vreu ceva care are şi 95-ul, că aparatul pe care vreau să-l testez când oi face rost de cablul protivit are driver pt. 3.1x şi 95; cineva nu vrea să-mi împrumute un Centronics 50 de pini - 50 de pini şi în rest nu am găsit în Ro).

M-am uitat si eu pe documentatie si se pare ca trebuie instalat driverul care este pe cd-ul de instalare al win 98/95. http://storage.micro...pnp_install.htm
Oricum, driverele de 95 ar trebui sa mearga pe 98, numai trebuie incercata instalarea din Add New Hardware, nu prin executarea unui fisier exe. Pentru ca sa functioneze asa, ai nevoie de *.inf de la driverul respectiv.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Deci driverul ăla de site + biosul vor rezolva lipsa problema în cazul în csre nu am C.D.-ul sau îmi va trebui C.D.
Da, am învăţat şi eu cum e cu instalarea manuală.
Trebuie să găsesc o placă de bază de firmă... în caz că mai are jumperi.

#16
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 17.02.2016

View Postdjl, on 04 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Deci driverul ăla de site + biosul vor rezolva lipsa problema în cazul în csre nu am C.D.-ul sau îmi va trebui C.D.

Nu este driver pe site, este doar modalitatea de instalare. Driverul este cel de Adaptec de pe CD-ul de instalare de la W98, deci ai nevoie de CD, sau cel putin de fisierele de pe CD.
La BIOS ii faci update daca nu functioneaza din prima cu driverele de pe 98.

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Deci ăsta nu e driver? http://storage.micro...in95mpd_exe.php

#18
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 17.02.2016
E de 95, dar ar trebui sa mearga si la 98. La 98 scrie sa folosesti cele de pe CD-ul de instalare de la Win 98.
Incearca cu cel de 95 prima data.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate