Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

2 probleme: not enough resources ºi nu merge un driver de scanner pe W98

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
S-ar putea să meargă, s-a putea să nu meargă. Am pus programul lor pe un W98 (dar pentru o AIC-7880) şi tot apare semnul exaclamării.
Trebuie să fac rost de un C.D. cu W98 (aveam unul, dar să văd pe unde e) şi să văd cum merge. Aveam un C.D. pe undeva, dar să dau de el, că-s tare curios dacă e dambla software sau are computerul probleme.
Un C.D. original cu 98-ul se mai găseşte sau e adevărată faza că după n ani expiră licenţa şi nu mai poţi folosi C.D.-ul?

Edited by djl, 04 November 2016 - 14:25.


#20
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Nu expira licenta la windowsuri. Numai ca nu mai primesti suport (update-uri) dupa o anumita perioada. Vezi neaparat in link-ul care l-am pus inainte, unde este partea de instalare pe 98, ce spune despre conflictele de irq, dma etc.

#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
La "A.M.D." am reinstalat <<Windows>>ul şi am pus altă placă video. Aia mai mişto cred că are şi ceva damblale. Lua drept monitorul 1 ce era pe ieşirea S-Video. Problema că e după reinstalare, la secvenţa de fereastră principală dispărea imaginea, dar faţă de trecut nici pe televizor nu mai apărea imagine.
Am găsit C.D. cu <<Windows>> 98 şi am să-l rulez să văd dacă rezolv ceva cu placa S.C.S.I. - P.C.I. Da ieri după ce am scris pe el ce conţine când stuidez mai bine... hmm, ce-o fi cu litografiile alea pe el... când mă uit mai bine, C.D. original!!! Deci am un C.D. original cu W98 S.E. De aş găsi şi unul cu 95... (şi de ce nu cu 3.1x).
Ah, pe faţa P3-ului se menţionează că e făcut şi pt. 98, nu numai pt. NT.

Edited by djl, 06 November 2016 - 02:14.


#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Da, pe lateral spune numai NT, dar pe faţă se menţionează 98 şi NT.
Placa aia S.C.S.I. la care zicea că nu merge driverul nu cred mai e bună de nimic. Avea nişte zgârieturi pe la trasee şi cred că sunt adânci.
În schimb o "Advansys/Iomega" de prin 1996-1998 a fost detectată de XP fără nici o problemă şi funcţioneşte fără să-i fi pus driver (am testat-o cu ajutorul scannerului împrumutat).
Scannerul împrumutat este detectat de 98, dar pe C.D. nu am găsit driver pt. el (nici măcar acel .inf). Dar computerul nu l-a detectat cu denumirea comercială ("Epson" GT-15000), ci ceva de genul "Epson" CS-7000H. Ce ar trebui să fac?

#23
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
http://esupport.epso...tk03rlRyCh&tc=6

#24
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
De acolo am luat driverul şi tot nu mer'e   :(

#25
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Nu merge deloc sau merge dar ti-l vede ca si alt scaner?

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Îl detectează ca şi CS-7000H (sau ceva de genul), dar când dau click pe programul de scanner zice că nu-l poate accesa. Am băgat C.D.-ul original cu W98, dar nu găseşte pe acolo de ce are nevoie (nu am găsit decât chestii pentru imprimante "Epson" şi "H.P.").
La alea cu management, dacă dau click pe el îmi apare GT-15000 (modelul scannerului), dar cum semul exaclamării sau întrebării şi când dau să instalez manual driverul, cică nu găseşte acel fişier de care are nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate