Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Serbia - Televiziunea terestră.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

#325
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postronuquet, on 06 decembrie 2018 - 21:47, said:

Poze daca se poate.


Iata-le....



Attached File  DSC09245.JPG   1.27MB   58 downloadsAttached File  DSC09246.JPG   1.27MB   56 downloads

Edited by miile, 07 December 2018 - 09:00.


#326
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Am cumparat zilele trecute o antena TRIAX Digi 343 LTE pentru receptie terestra pentru sarbi (si 9 TVR-uri + Europa Nova Timisoara) intr-un sat situat la circa 15-20 vest de Timisoara, deci mai aproape de granita...Am ales varianta fara amplificator, satul fiind situat la 46 km linie aeriana de emitatorul Kikinda...

Maine urmeaza sa fac o deplasare la fata locului sa montez antena pe catrg si sa vad cum va fi receptia...
STB-ul ales este un Amiko T60 nou pe care l-am verificat la mine acasa si sunt mai multumit de el (partea de meniuri) decat de al meu pe care l-am pus pe tusa, Alien Smart 101...

Desi pana acum aveam o parere foarte buna despre antena mea poloneza de la Dipolnet (TriDigit) constat ca antena Triax este superioara constructiv antenei poloneze...Calitate superioara la materialele folosite, mult mai solida, robusta si ... mai ieftina, sub 100 lei...


http://www.triax.com...-antenna-aerial


Attached File  DSC09247.JPG   1.45MB   60 downloads

#327
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Iata ca n-am fost sambata la sat sa urc antena caci a plouat la orele la care a fost programata deplasarea insa am fost astazi...si am ridicat-o...la circa 7 m inaltime in lipsa unei scari mai lungi (catargul are circa 10 m)...Mi-au cam inghetat degetele in lipsa unor manusi... Posted Image ...


Surpriza mare am avut cand am vazut ca nu-mi intra TVR-urile si Europa Nova Timisoara...Distanta aeriana dintre emitatorul Urseni si antena este de 20,5 km iar fata de emitatorul TEN cam tot atat...

Este adevarat ca semnalul dinspre Timisoara imi venea din spatele antenei, spate-dreapta, insa totusi la 20 km sa nu-mi intre prin spate???...Sau o fi antena atat de buna incat sa nu intre nimic din spate???...N-am avut timp sa ma pun sa intorc catargul, nici nu stiu daca se poate avand in vedere ca era cam ruginit (montat in urma cu 20-30 de ani in urma...

In schimb Kikinda intra full...

Edited by miile, 12 December 2018 - 17:49.


#328
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Incearca Semenic. Cat despre TEN nu stiu ce sa zic....

#329
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postmishu77, on 13 decembrie 2018 - 11:53, said:

Incearca Semenic. Cat despre TEN nu stiu ce sa zic....


Da, asta am facut in secunda 2 insa tot n-am avut semnal...Semenicul imi venea din spate-stanga...

Dar ma gandesc ca ar trebui urcata antena mai sus de 7 m deoarece in spatele antenei (de unde vine Urseniul) am coama casei vecine situata la circa 15-20 m maxim de antena si a carei coama este mai sus decat antena montata de mine cu circa 1 m, poate ceva mai mult...

Oricum, lucrurile nu vor ramane asa. La primavara problema va fi rezolvata fie prin montarea a inca unei antene indreptate catre Timisoara (Urseni), fie printr-o antena panou care cred eu ca permite si o oarecare receptie din spate,...

#330
ZVrk

ZVrk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2019

View Postmiile, on 12 decembrie 2018 - 17:47, said:

In schimb Kikinda intra full...
Ca pentru un novice (nu sunt chiar cofetar, dar totusi ...) vreau sa stiu inainte de a cheltui bani pe echipamente, ce sanse sunt sa "prind" Kikinda undeva la mijlocul distantei dintre Timisoara si Arad. Ma deruteaza ca emitatorul din Kikinda zice ca are 5 kw (fata de 100 Vrsac). Nu am gasit nici unde o harta a acoperirii, asa ca apelez la experienta concreta a celor care au testat deja. Multumesc.

#331
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Sanse mari zic eu. In Ortisoara sau unde esti? Eu receptia o fac in sud-ul orasului (in zona CET Timisoara) si Kikinda intra pe spatele antenei (antena e pe la 10 metri orientata catre Varsac). Cel putin mux-ul cu canale locale intra fara probleme. Mux 1 nu am incercat ca il am de la Varsac, dar cred ca intra.

Edited by mishu77, 11 January 2019 - 21:18.


#332
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View PostZVrk, on 11 ianuarie 2019 - 19:02, said:

Ca pentru un novice (nu sunt chiar cofetar, dar totusi ...) vreau sa stiu inainte de a cheltui bani pe echipamente, ce sanse sunt sa "prind" Kikinda undeva la mijlocul distantei dintre Timisoara si Arad. Ma deruteaza ca emitatorul din Kikinda zice ca are 5 kw (fata de 100 Vrsac). Nu am gasit nici unde o harta a acoperirii, asa ca apelez la experienta concreta a celor care au testat deja. Multumesc.



Pai pe la mijlocul distantei dintre Timisoara si Arad se afla Ortisoara sau Vinga...In zona Vingai sunt si ceva dealuri care te-ar putea ajuta sau incurca, respectiv daca stai pe deal sau in vale...
Exista ceva aplicatie cu care poti "vedea" posibile obstacole dintre emitator si receptor daca oferi aplicatiei datele corecte ale locatiei tale (longitudine-latitudine), locatia emitatorului fiind cunoscuta...In acest sens te poate ajuta vreun coleg care face frecvent aceste verificari...

Oricum, distanta liniara in kilometri fata de emitator este in jur de 60 km (daca ne referim la Ortisoara sau Vinga) ceea ce iti permite o receptie permanenta (24/24). Tot aceeasi distanta o am si eu din Timisoara pana la emitatorul din Kikinda care se afla la nord de oras, favorabil deci pozitiei tale...

Este posibil sa ai nevoie de un catarg de circa 10 m inaltime (sau mai mult) daca ai probleme cu dealurile din apropiere...Legat de puterea emitatorului, nici vorba sa fie o diferenta atat de mare precum ai scris...Se gasesc pe net tabele actualizate (legate de emisie terestra DIGITALA) pentru puterea emitatoarelor TV din Serbia...

Pentru orice alte intrebari sau nelamuriri iti stau la dispozitie precum probabil si alti colegi de pe aici...


LE Iata, in timp ce eu compuneam, mishu77 ti-a si raspuns...Foarte promt colegul nostru!...

Edited by miile, 11 January 2019 - 21:28.


#333
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Masuratori faci aici https://www.dvbtmap....apdistance.html . Selectezi din lista Serbia apoi Kikinda. Te duci unde e locatia ta si dai un dublu click. Se pune un punct verde unde pui tu locatia. Daca dai pe punctul verde iti apare un meniu de unde poti alege terrian profile. Inainte de asta ar fi bine sa setezi inaltimea antenei de receptie undeva in stanga. Daca nu te descurci zi unde esti si fac o simulare pentru tine.

Pentru locul unde fac eu receptia simularea arata asa

Attached File  kikinda.png   311.35K   33 downloads

#334
ZVrk

ZVrk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2019

View Postmishu77, on 11 ianuarie 2019 - 23:34, said:

Multumesc de raspunsurile prompte :)
E vorba de Manastur / Vinga.
Teoria am studiato chiar pe dvbtmap ... de acolo am si puterile.
Pe "linia" Vrsac am intradevar niste delusoare si ar trebui un catarg mai mare (complicatii cu instalare - ancorare). Pe Kikinda pare "clear" la 6m catarg, dar faceam comparatia de puteri.
La capitolul echipamente, antena am "gasit" Dipolnet. Am vazut la miile triax ... dar nu stiu cine vinde la noi.
Cum tv-ul are doar dvbt imi va trebui si decodor dvbt2. Sugestii? (stiu, se interpreteaza reclama dar ar fi util si un vanzator). Multumesc.

#335
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Sunt in zona (pe softpedia ma refer :) ) si iti raspund tot eu la fel de prompt :))

Eu folosesc antena asta https://www.dipolnet...b-t2_A1910R.htm (fara preamplificator) iar ca receptor printre altele il am pe asta https://www.dedeman....negru/p/8052343 si merge foarte bine. Vad ca e pe stoc la Timisoara in ambele locatii (in Sagului pare stoc limitat). Eu zic ca ai sanse de receptie permanenta, dar pana nu testezi tuin locatie nu cred ca poate nimeni sa iti garanteze. Ai confirmarea de la noi ca in Timisoara este receptie de la Kikinda.

#336
ZVrk

ZVrk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2019

View Postmishu77, on 12 ianuarie 2019 - 09:01, said:

Eu zic ca ai sanse de receptie permanenta, dar pana nu testezi tuin locatie nu cred ca poate nimeni sa iti garanteze.
Raman la partea teoretica ... pana se schimba temperaturile :) ... si apoi trec la fapte. Si sa-mi treaca nervii pe care mi-i face rds-ul, ca tot scot din grila singurul post sarbesc (RTS Svet) pe care il au in grila de Arad.
Nu ar ajuta o antena cu preamplificator? Sau nu e eficient?

#337
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
De obicei preamplificatorul te ajuta daca ai cablu mult sa compensezi pierderile survenite de la lungimea cablului. Daca ai cablu pana in 15 metri sa zic parerea mea e ca nu face nimic in plus. Eu personal nu am vazut nici o imbunatatire daca foloseam preamplificator. Acum fiecare face ce vrea. Ca sa nu mai platesti o data transportul poti lua unu si vezi tu daca face ceva bun sau nu Posted Image.

Edited by mishu77, 12 January 2019 - 09:37.


#338
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View PostZVrk, on 11 ianuarie 2019 - 19:02, said:

Ma deruteaza ca emitatorul din Kikinda zice ca are 5 kw (fata de 100 Vrsac). Nu am gasit nici unde o harta a acoperirii, asa ca apelez la experienta concreta a celor care au testat deja. Multumesc.


Ambele emitatoare sunt de puteri apropiate...Pana in urma cu un an-doi la kikinda exista un emitator care acoperea doar orasul si imprejurimile insa s-a construit/ridicat un pilon nou de circa 100 m inaltime cu un emitator nou si lucrurile sunt OK...


View PostZVrk, on 12 ianuarie 2019 - 08:52, said:

Multumesc de raspunsurile prompte Posted Image
E vorba de Manastur / Vinga.



Ai mai putin de 60 km, vreo 54 pana la emitatorul din Kikinda...Pana la emitatorul din Vrsac ai 100 km deci substantial mai mult, aproape dublu...

#339
ZVrk

ZVrk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.01.2019

View Postmiile, on 12 ianuarie 2019 - 20:33, said:

Ambele emitatoare sunt de puteri apropiate...
Ai mai putin de 60 km, vreo 54 pana la emitatorul din Kikinda...Pana la emitatorul din Vrsac ai 100 km deci substantial mai mult, aproape dublu...
Cu distanta e clar, plus ca spre Vrsac am ceva damburi, deci ar trebui inaltata antena.
Partea cu puterile o am de pe dvbtmap.com. Nu stiu cat de exacte sunt, ca vad diferente si la lista de canale emise.
Sa ma dumiresc cum atasez niste imagini si dau cu "dovada" Posted Image
M-am prins :)

Attached Files


Edited by ZVrk, 13 January 2019 - 10:49.


#340
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Mux 1 este acelasi in continut pe ambele emitatoare, respectiv 9 + 1 (info) programe insa muxul 2 difera.
La Vrsac in acest moment sunt 7 programe loc/reg din care unul, tv Pancevo, este inactiv de vreo doua luni...
La Kikinda in mux 2 sunt trei programe loc/reg...Au fost 4 candva insa unul (VK TV) s-a inchis in urma cu aproape doi ani...
Si da, muxul 1 contine si cele 3 programe de radio, BG1, BG2 si 202...

Edited by miile, 13 January 2019 - 11:08.


#341
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
De ieri a reinceput sa emita TV Pancevo in mux-ul 2 loc/reg din Varsat dupa o pauza de 3-4 luni de zile...
Nu cunosc motivele acestei "pauze" insa si alte 3 posturi au avut anul trecut pauze cam la fel de lungi...si cand credeam ca nu mai revin, au revenit iar pe timpul "pauzei" figurau tot timpul in lista mux-ului...
Acum sunt 7 programe in acest mux. Doar TV Victoria, program in limba romana, a disparut pare-se definitiv...

Cele 7 programe active din mux-ul 2 Varsat sunt Banat TV (reg), TV Pancevo, OK TV, TV LAV, TV Viminacium, TV SD (Smederevo) si SAT TV (reg)...Ultimele 3 din aceasta enumerare au avut pauze anul trecut...

#342
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmiile, on 07 decembrie 2018 - 15:04, said:

Am cumparat zilele trecute o antena TRIAX Digi 343 LTE pentru receptie terestra ..Calitate superioara la materialele folosite, mult mai solida, robusta si ... mai ieftina, sub 100 lei...


De unde ai cumparat ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate