Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Serbia - Televiziunea terestră.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

#361
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Da, astazi la orele prânzului avea aceleasi intreruperi atat pe ch25 Vrsaț-69 km cat si pe ch32 Kikinda-60 km de Timisoara...

Am cautat mai tarziu sa vad daca am semnal pe ch40 Subotița-circa 125 km de Timisoara si aveam semnal 90/100. Am scanat canalul si toata dupa amiaza-seara pana la 21:30 m-am uitat pe aceasta frecventa fara intreruperi. Ciudat...
De cele mai multe ori aceasta frecventa de la aceasta distanta merge noaptea sau deloc...

#362
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmiile, on 18 decembrie 2019 - 22:41, said:

. Ciudat...
De cele mai multe ori aceasta frecventa de la aceasta distanta merge noaptea sau deloc...
Zilele acestea e propagare foarte buna chiar si pe timpul zilei ...am prins luni digitalul din Odessa (peste 300 km distanta ) chiar la 11 dimineata .

#363
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Azi n-am avut nici o intrerupere dupa 10 zile de calvar pe ch25 Vrsaț desi m-am uitat peste 4 ore in total la ore diferite...
Am avut noroc sau s-a terminat cu belelele?...Voi vedea maine-poimaine...
In schimb ch40-125 km distanta nici vorba de receptie...

#364
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmiile, on 19 decembrie 2019 - 22:22, said:

Azi n-am avut nici o intrerupere dupa 10 zile de calvar pe ch25 Vrsaț desi m-am uitat peste 4 ore in total la ore diferite...

Pe ch.25 ,probabil din Ungaria te bruiaza ...Bacs-Kiskun -bate 115 km ,pe propagare te ,,termina'' .

#365
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Probabil ca dinspre Ungaria venea o propagare masiva...
Pacat ca nu m-am uitat pe alte frecvente maghiare cum ajung in Timisoara...
Nu stiam ca am o "suprapunere" din Ungaria pe ch25...Stiam de ch26 din Ungaria...
Deasemenea nu stiu daca ungurii folosesc frecventa ch32 in apropierea granitei unde de asemenea aveam intreruperi multe si dese pe emitatorul Kikinda...

#366
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmiile, on 20 decembrie 2019 - 17:28, said:


Pacat ca nu m-am uitat pe alte frecvente maghiare cum ajung in Timisoara...
Nu stiam ca am o "suprapunere" din Ungaria pe ch25...Stiam de ch26 din Ungaria...


Cand este propagare puternica ,la puterea destul de mare pe care o folosesc maghiarii ,chiar si de la distante de 400 km te ,,atinge  ''.

#367
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Desi RTS3 a fost anuntat inca din noiembrie ca ar emite in varianta HD in DVB T2, abia zilele astea s-a intamplat acest lucru. Eu cel putin azi dimineata am vazut sigla HD alaturata siglei RTS3...
Cu alte cuvinte 5 programe din 6 ale mux1 din Serbia emit HD (2 publice si 3 private), doar Happy tv a ramas in SD...Iar RTS3 face parte din mux2 si este singurul din acest mux in HD cel putin in zona mea de vizionare avand in vedere ca mux2 este dedicat posturilor locale si regionale, exceptia facand tocmai RTS3 care este national...
Insa pe teritoriul Voivodinei mai sunt doua programe publice (RTV1 SI RTV2) in mux1 care emit in continuare in SD...Probabil ca in curand vor trece si ele in HD avand in vedere ca in luna noiembrie a fost inaugurat noul sediu al televiziunii despre a carui constructie am scris in paginile anterioare, constructie ridicata in urma bombardarii NATO a sediului vechi in 1999...

#368
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmiile, on 04 februarie 2020 - 11:52, said:

Desi RTS3 a fost anuntat inca din noiembrie ca ar emite in varianta HD in DVB T2, abia zilele astea s-a intamplat acest lucru. Eu cel putin azi dimineata am vazut sigla HD alaturata siglei RTS3...

Trebuie sa verifici daca intr-adevar emite in HD ! Pe multiplexul moldovenesc apar Moldova 1 HD si Canal 3 HD doar cu numele ...Posted Image

#369
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Pai imi arata tv-ul ca se emite in 1080i. Pana acum era in 576i...
Si celelalte hd-uri tot 1080i au iar celelalte au 576i...

La fel se intampla/afiseaza si la TVR-uri...

#370
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
RTS3 este demult la rezolutie 1920x1080. De cand a fost mutat pe mux2.

#371
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Nu-i adevarat!...
Mie-mi indica pana zilele trecute ca emite in 576i iar celelalte anuntate hd emiteau cu 1080i (RTS1 si 2 mai demult iar Pink, O2 si Prva de prin oct-noiembrie). Tot atunci era anuntat si RTS3 insa acesta emitea in SD pana acum...
Pana si sigla RTS3 era mai putin clara decat acum cand are adaugat si HD-ul precum la celelalte doua...

#372
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Eu iti zic ce am vazut in softurile de analiza la acel moment. Daca crezi sau nu e treaba ta, nu caut sa te conving. Oricum HD-urile sunt cam cu numele si cu rezolutia, continutul e cam upscalat pe RTS1, 2 si 3


P.S. E posibil ca atunci cand a fost mutat sa fi fost ceva teste la rezolutie HD si apoi sa fi revenita la SD, dar sigur l-am vazut la rezolutie HD (continut nu ca la ei e mai greu cu continutul).

Edited by mishu77, 05 February 2020 - 15:22.


#373
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postmishu77, on 05 februarie 2020 - 15:16, said:


P.S. E posibil ca atunci cand a fost mutat sa fi fost ceva teste la rezolutie HD si apoi sa fi revenita la SD, dar sigur l-am vazut la rezolutie HD (continut nu ca la ei e mai greu cu continutul).


Probabil ca asa s-au intamplat lucrurile...
Eu cel putin nu am vazut niciodata pana in urma cu cateva zile sigla HD alaturata siglei RTS3 si nici n-am vazut sa emita in 1080 pana zilele trecute...
Chestiunea cealalta este corecta, doar unele emisiuni sunt nativ HD, in general cele in direct sau productii recente...Una peste alta sunt niste pasi importanti de mers inainte...

#374
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Iata ca dupa 2 ani si jumatate televiziunea privata cu emitere nationala O2 tv revine la numele de dinainte si anume b92. N-am inteles modificarea de-acum 2 ani si jumatate (septembrie 2017) insa imi pare bine de revenire, brandul b92 fiind unul consacrat...
Modificarea s-a produs astazi la ora 17, ora Romaniei...

#375
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004
Nici eu n-am priceput de ce or fi schimbat numele.

#376
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Pe de alta parte am inteles cumva neoficial ca b92 si Prva ar avea acelasi patronat si atunci este posibil ca unul dintre posturi sa aibe un anumit gen de emisiuni iar celalalt post alt gen de emisiuni, sa devina complementare si nu concurentiale intre ele...
Voi urmari oricum ce se va intampla in continuare pentru ca le si urmaresc aproape zilnic. Sa nu se inteleaga ca doar aceste doua posturi urmaresc... :D ...

#377
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Abia azi am aflat ca programele codate in DVB T2 Serbia sunt la liber...
Banuiesc ca aceasta masura a fost luata datorita starii de pandemie...Este vorba de vreo 23-24 programe, majoritatea ale Pink-ului, prigrame de nisa binevenite...
Nu stiu deocamdata nici cat va dura aceasta gratuitate care poate fi legata si de sarbatorile pascale, perioada in care avem interdictie de iesire din case de joi (16 aprilie) ora 17 pana marti (21 aprilie) ora 5....Si ca sa nu inebuneasca lumea in case, au dat la liber programele codate...

#378
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 11.03.2014
De receptia DVB-T Romania/Timisoara esti multumit? Acolo s-au terminat lucrarile la voi.Jud.Timis este SFN-ready.MUX1 echipamente noi.Este mai buna sau mai rea receptia dupa retehnologizare?

Edited by valitv, 15 April 2020 - 19:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate