Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Serbia - Televiziunea terestră.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

#451
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Am aflat ca durata concursului pentru a cinci-a frecventa nationala este de 60 de zile de la anuntarea lui. Daca anuntarea a fost in 10 august, termenul de inchidere al concursului o fi in 10 octombrie.



Off topic

3K a emis din 1 iulie 1989 pana in 5 mai 2006 si era al RTS. A aparut ca un program pentru tineret, avantgardist, alternativ, neconventional, usor antisistem. A fost precedat din februarie pana in iunie '89 de OK TV (canalul tineretului) ca un rezultat al diferitelor colaborari ale unor institutii dintre care productia era asigurata de Casa Tineretului din Belgrad iar partea tehnica de emisie de Televiziunea Belgrad.
In septembrie 2006 frecventa 3K a fost atribuita Avala TV care dupa 6 ani a fost inchisa din cauza datoriilor.

Edited by miile, 13 August 2022 - 16:08.


#452
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,819
  • Înscris: 06.11.2018
Cei patru solicitanți pentru a cincea licență sunt Nova S, Kurir, Kopernikus și BK, unul dintre cei mai notați absenți fiind postul național maghiar TV2. https://www.broadban...-less-interest/

#453
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Da, abia prin decembrie se va anunta castigatorul celei de-a cinci-a licente nationale conform REM.
Urmeaza ca in perioada urmatoare candidatii sa se prezinte in fata REM sa-si sustina verbal dosarele...
Asa ca mai astept/am...

#454
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006
Mai are SERBIA un canal pentru tineret?
3k a fost un canal legendar pentru zona noastra.
Tv de stat din SERBIA are o multime de canale tv ,nu inteleg de ce traditia 3k nu mai continua printr-un canal asemanator pentru adolescenti ,RTS 3 fiind foarte slab,total neinteresant.

Edited by CABLE MAN, 22 October 2022 - 09:56.


#455
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,819
  • Înscris: 06.11.2018
Canalul sârbesc Nova S a dat în judecată autoritatea de reglementare sarba pentru că nu a luat o decizie cu privire la eliberarea licenței pentru a cincea frecvență în termenul legal. https://rs.n1info.co...a-s-tuzila-rem/

#456
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 CABLE MAN, pe 22 octombrie 2022 - 09:55, a scris:

Mai are SERBIA un canal pentru tineret?
3k a fost un canal legendar pentru zona noastra.
Tv de stat din SERBIA are o multime de canale tv ,nu inteleg de ce traditia 3k nu mai continua printr-un canal asemanator pentru adolescenti ,RTS 3 fiind foarte slab,total neinteresant.

Tinerii nu prea se mai uită la televiziunea clasica. Și nu numai tinerii.

Dacă Treèi Kanal a fost ceva... a fost la vremea lui. Și bine că a fost. In intunericul sfârșitului anilor '80 ne-a ajutat foarte mult.

#457
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

 IceCoolExtreme, pe 24 decembrie 2022 - 02:31, a scris:

Canalul sârbesc Nova S a dat în judecată autoritatea de reglementare sarba pentru că nu a luat o decizie cu privire la eliberarea licenței pentru a cincea frecvență în termenul legal. https://rs.n1info.co...a-s-tuzila-rem/


Situatia in audio-vizualul sarbesc este destul de complexa. Este cumva si o lupta politica si nu numai.
Zilele trecute REM-ul a fost in greva datorita,spuneau ei, presiunilor exercitate de N1 si NovaS (canale ale opozitiei finantate masiv de occident pentru slabirea actualei puteri usor nationaliste in sensul bun al cuvantului, pentru a o penetra si pentru a-si infiltra cat mai multi oameni in ea. Ei axista si acum insa sunt tinuti sub observatie).

Inaintea grevei REM, aceste doua posturi sau cel putin unul dintre ele a avut ecran negru cateva ore in semn de protest la adresa REM.
Mai devreme s-a intamplat alt eveniment.
N1 cu NovaS sunt in aceeasi familie media cu SBB care este o firma de CATV. La inceputul lunii noiembrie (parca) SBB-ul a scos din grila posturile B92 si PRVA invocand diferite motive insa motivul principal fiind faptul ca aceste doua posturi (cu patronat unic) ar fi ale puterii si ele emit (si) terestru. Nu stiu la aceasta ora daca au fost reintroduse in grila sau nu.

In alta ordine de idei, in reteaua SBB programele RTS nu se afla pe primele pozitii in grila cum ar fi firesc ci ceva mai in spate. Si acest aspect spune cate ceva.
Ar mai fi de spus si altele dar ma opresc aici ca sa nu plictisesc...

Edited by miile, 24 December 2022 - 13:34.


#458
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006
Nu plictisesti,suntem interesati de tv sarbesti.

#459
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View PostCABLE MAN, on 27 decembrie 2022 - 19:59, said:

Nu plictisesti,suntem interesati de tv sarbesti.



Am stat si m-am gandit ca oricum as aborda in continuare subiectul, as ajunge inevitabil la "politica" si ar fi pacat sa poluez acest topic...

#460
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
In sfarsit o minima schimbare/adaugare in DVB T2-ul sarbesc dupa ce vara trecuta si toamna se tot vorbea de aparitia unor televiziuni noi.

Din data de 13 martie a fost introdusa UNA tv in Mux 2 Avala, deci zona Belgradului si imprejurimi. La inceput, in 2015, au fost 7 programe locale/regionale pe acest emitator insa cu timpul au ramas doar 3. Acum cu introducerea UNA tv s-a ajuns la 4 si asta in zona capitalei, zona extrem de populata si dinamica din punct de vedere economic.
Postul este transmis in HD si au adunat destule personalitati tv de la alte televiziuni cu emisie nationala. Acest lucru ma face sa cred ca vor sa creasca cumva...
Insa eu receptionez sporadic acest emitator aflat la aproape 130 km de Timisoara. Sunt perioade in care-l receptionez in fiecare seara sau noapte si sunt perioade in care nu am receptie si cate o luna de zile.

Dar in Mux-ul 1 (national) n-a aparut inca al 5-lea post privat. REM-ul (institutia care da licente) a fost dat in judecata de NOVA S (post candidat) pentru taraganarea atribuirii licentei in urma concursurilor organizate iar acum REM-ul sustine ca exista un blocaj pana la terminarea procesului in care este parat. Asadar situatia in cazul Mux-ului 1 ramane blocata, procesul putand dura mult timp.

Edited by RMC Info, 24 March 2023 - 23:10.


#461
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
In ultima perioada, desi ma uit zilnic la sarbi, n-am facut re-scanari.
Azi am facut o rescanare si am constatat aparitia in HD a celor doua posturi publice din Voievodina (Novi Sad). Ele sunt introduse pe teritoriul Voievodinei in mux2 in timp ce pe mux 1 sunt variantele SD a celor doua programe. Nu stiu cat timp va ramane asa insa deocamdata asta e. Mereu m-am intrebat de ce nu aveam variantele HD a acestor programe avand in vedere ca ele existau de ani de zile pe cablu si satelit. Dar iata ca pana la urma le-au introdus si pe terestru....

Edited by RMC Info, 30 December 2023 - 23:26.


#462
alexiedb

alexiedb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 03.05.2006

View Postmiile, on 30 decembrie 2023 - 10:55, said:

In ultima perioada, desi ma uit zilnic la sarbi, n-am facut re-scanari.
Azi am facut o rescanare si am constatat aparitia in HD a celor doua posturi publice din Voievodina (Novi Sad). Ele sunt introduse pe teritoriul Voievodinei in mux2 in timp ce pe mux 1 sunt variantele SD a celor doua programe. Nu stiu cat timp va ramane asa insa deocamdata asta e. Mereu m-am intrebat de ce nu aveam variantele HD a acestor programe avand in vedere ca ele existau de ani de zile pe cablu si satelit. Dar iata ca pana la urma le-au introdus si pe terestru....
Am vazut mai demult mesajul de pe info canal de pe mux 1 despre introducerea lor in hd.
Eu insa nu receptionez emitatorul cu acele canale la mine in zona, chiar ma gandeam daca cineva poate confirma introducerea lor.

#463
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postalexiedb, on 06 ianuarie 2024 - 09:45, said:


Am vazut mai demult mesajul de pe info canal de pe mux 1 despre introducerea lor in hd.
Eu insa nu receptionez emitatorul cu acele canale la mine in zona, chiar ma gandeam daca cineva poate confirma introducerea lor.


Da, doar pe teritoriul Voivodinei sunt aceste doua posturi, la fel si variantele lor HD. Am vazut si eu apoi mesajul de pe canalul INFO ETV. O perioada nedeterminata vor merge in paralel ambele variante urmand apoi scoaterea variantei SD.

Banuiesc ca tu locuiesti catre sudul Romaniei si nu prinzi emitatoarele din Voivodina...

#464
alexiedb

alexiedb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 03.05.2006
A disparut postul Sat tv (Požarevac) din MUX 2 (cel cu posturi tv locale / regionale) transmis de la Deli Jovan (cel pe care il receptionez eu).
Nu am vazut nicio informatie anterioara despre scoaterea postului.
De asemenea, din acelasi MUX 2, Rtv Braničevo nu mai transmite nimic de cateva luni, doar mira este prezenta. Interesant e ca nu l-au scos efectiv si din lista.
Astfel, au mai ramas 8 posturi cu emisie permanenta in MUX 2.

Edited by alexiedb, 17 March 2024 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate