Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Salariul minim a crescut de la 1 februarie 2017

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5687 replies to this topic

#5365
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oricum e extrem de greu sa faci comparatii cit de cit relevante, numai unul dintre detalii de exemplu: cit din "capital" de fapt in Romania munceste dar nu e remunerat prin salariu? Sint nu stiu cite firme si PFA-uri care exista doar pentru ca "patronul" sa munceasca "normal" dar sa plateasca mai putine taxe sau sa poata sa faca anumite afaceri (cu statul deseori dar nu numai). In "firma medie" din Romania cu 2 actionari si 5 angajati e clar ca patronul face si line management si project management si HR si multe altele. Si normal ca nu-si da salariu ca nu-i prost, normal sa zici ca munca e prost platita - cind de fapt e platita dar nu ca salariu (la fel ca si in cazul SRL-urilor chiar fara angajati complet).

Daca compari cu capitalul care "nu vine deloc cu munca de acasa" si plateste doar niste bani cu "capitalul de la noi" care mai si munceste e posisbil sa iasa ceva diferente.

#5366
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpoadol, on 21 iunie 2017 - 14:13, said:

Se vede de la o posta = de departe ca esti cam habarnist

Si vine terchea berchea si-mi copiaza ce scriu ziarele.
Pai daca ma faci habarnist vino tata cu parerea ta, cu calcule si apoi da cu paru', ca cu paru' si prosti cat cuprinde care se folosesc doar de gugal si ziare de scandal e plina lumea.
Daca ai nevoie sa-ti demonstrez EU ceea ce am scris, ma intrebi

View Postpoadol, on 21 iunie 2017 - 14:13, said:


1.
"Dacă în România un leu din trei lei valoare nou adăugată în firmă ajunge la salariați sub formă de salarii, restul fiind profitul acționarilor, în celelate țări UE proporția este inversă. Salariile dețin o pondere de două treimi din valoarea nou adăugată, este concluzia Raportului Social al Institutului de Cercetare a Calității Vieții, institut subordonat Academiei."

2.
"Responsabilitatea salariilor mici din România este pusă în mod fals pe umerii salariaților, anume prin invocarea productivității mici a acestora, spun cercetătorii ICCV în studiul menționat. Acesta este disponibil integral aici.

3.
”Explicația standard în discursul public actual este centrată pe formularea confuză a nivelului scăzut al productivității muncii. Formularea pune responsabilitatea pe umerii salariatului”, afirmă ei.

4.
Cauzele sunt altele:
•prăbușirea sferelor cu munci cu valoare ridicată (dezindustrializarea),
•tehnologia depășită în multe domenii și în special, management deficitar.
•factorul politic: întreaga tranziție a fost dominată de politica salariului mic. Un nivel redus al salariilor a fost considerat a fi un factor cu efect pozitiv asupra creșterii economice: atrage investiții, mai ales din străinătate.
Un alt factor este marginalizarea poziției sindicatelor, fapt care a permis ”creșterea producției prin sacrificarea muncii”. Salariul minim este, în România, de mai mult de cinci ori mai mic decât în țările europene avansate (16,5% ), dar și la jumătate din nivelul celorlalte 8 țări europene în tranziție (52,7 %), spune raportul.

1. Nu e atat de mare pe cat vrea sa ne minta autorul, verifica la inceputul frazei, "daca"
Si da, este mai mare in vest.
Pentru ca in Romania se aduce lucru manual, simplu.
Si e bine ca e asa.
Ca daca n-ar fi si atat, n-ar fi nimic si ai vinde in continuare chiloti la turci

2.
Salariatii nu au nimic de a face cu salariile mici.
Asta e cota de piata pentru Romania, si e foarte bine ca e asa, altfel NU S-AR INVESTI.
Investitorii vin DACA CASTIGA, daca nu ii doare-n fund de tine.

3.
Da productivitatea e problema, dar nu are nimic de a face cu salariatul. Are cu managementul, care are cu factorul de piata, care merge pe cerere si oferta si care regleaza salariile.
Daca salariile ar fi ca in vest, dar riscul si logistica de Romania NU AR INVESTI NIMENI si tu ca roman din Romania, ai muri sarac si prost

4.
Cauzele:
Sferele cu munci de valoare ridicata NU S-AU PRABUSIT, ele NU AU EXISTAT. Ia exemplul, "Lastunul", un dezastru sa folosesc limba lui Trump
Tehnologia depasita, corect. Nici nu are avea cum sa fie altfel.
Salariul mic atrage investitii, corect din nou, dar nu e un factor politic
Rolul sindicatelor mic. Corect si e foarte bine sa fie asa. Sindicatele ar trebui sa dispara pentru vreo 10-15 ani

View Postpoadol, on 21 iunie 2017 - 14:13, said:

Arata-mi care alta tara si-a pus bancile de buna voie in mainile strainilor, TE ROG FRUMOS.
Daca incercarea nu-ti reuseste te asigur ca este pur ADEVAR ceea ce am scris fie ca-ti place sau ba.

Mi se rupe-n 14 de ce exista in lume.
Stiu ca banca a fost in mana romanului pe vremea lui Ceausescu, stiu ca a fost pe mana romanului Tariceanu.

Arata-mi si mie o tara din lume care-si vinde padurile pentru hartie igienica nu numai strainilor ci si martienilor si romanilor si oricui da ceva pe furtul lor.
Ma simt mult mai bine si mult mai sigur sa vad ING in loc de Banca Comerciala cu capital romanesc.
Ma simt mult mai bine cu justitia controlata de altii, pentru ca lasata la mana romanului, ajungem unde am fost in 2000.
Caritas, FNI, Filadefia, astea au fost 100% romanesti.

Romanul NU E IN STARE sa administreze o banca.
A incercat Iliescu cu shleahta lui de imbecili in ale economiei si a adus painea de la 2.70 lei in 1989 la 27,000lei in 2000, apartamentul meu vandut in 97 era mai ieftin decat un Logan.

Deci nu-mi cere prostia aia..
Altfel, nu ma opreste nimeni sa cumper 30% actiuni la ING sa fie banca romaneasca, numai ca as concedia toti romanii din management, cuvantul asta "roman" in afaceri, ma irita, pentru ca pentru mine inseamna furt, Becali, Tariceanu, Vantul, Patriciu, Berceanu, Videanu, sau incompetenti gen Florin Georgescu

#5367
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Apropos de Vest:
http://www.bnr.ro/Do...36&directLink=1
este documentul citat unde apare treaba cu ponderea profitului/salariilor. Tot de acolo avem[VAB prespun ca inseamna valoarea adaugata bruta]:

Quote

Nivelul VAB/salariat pe principalele sectoare economice în 2015:
Primele locuri în UE
o Luxemburg (116.300 euro)
o Irlanda (99.500 euro)
o Danemarca (82.400 euro)
o Suedia (81.800 euro)
[...]
o România(16.500 euro) –penultima poziţie din UE; productivitate relativ redusă în comparaţie cucelelalte state membre
Presupun ca cifrele sunt per an.
Ro:
=>16.500 / 12 luni = 1375 euro; 320euro[minim/luna Romania]/1375[VAB/luna Romania] = ~ 23%

Suedia nu are minim.
Danemarca nu are minim.
Irlanda:
=>99.500 / 12 luni = 8291 euro; 1563euro[minim Irlanda]/8291 = ~ 18%
Luxembourg:
=>116.300 / 12 luni = 9691 euro; 1998euro[minim Luxembourg]/9691 = ~ 20%

Daca nu am gresit calculele, observ ca ponderea minimului in valoarea adaugata bruta este mai mare la noi ca la altii. Lucru normal, nu? Posted Image

Edited by dexterash, 21 June 2017 - 17:57.


#5368
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,528
  • Înscris: 02.09.2006

View Postf300, on 20 iunie 2017 - 15:29, said:

Si tu ca un roman care tace si face (pardon, opusul - cotcodaceste si nu face?) ce ai facut pus in fata oportunitatii de a cistiga cit cistiga toti salariatii aluia la un loc, plus inca ceva in plus (daca sustinea ca inca ar avea profit si cu salarii dublate)? Ai venit sa te plingi pe forum ca muncesti pe simburi in timp ce altii fac o groaza de bani!
Iubire mica, io nu lucrez la respectivul, eram la o discutie libera dupa una din majorarile salariului minim! Am un salariu suficient! nu este cel mai mare pe care-l pot obtine, dar tinind cont de procramul de lucru care imi lasa o libertate totala si mai ales de faptul ca nu vreau sa fiu cel mai bogat mort din tot cimitirul, ma multumesc cu el!

Spre rusinea mea, nu fac parte din partidul celor ca considera ca munca (oricare si oriunde, indiferent ca e la stat, la patron sau afacerea proprie) este scopul pentru care ne nastem si traim! Si tot spre deosebire de ei nu cred ca voi trai pina la 180 de ani, deci nu am la ce stringe averi!

Chiar tinind cont ca mai am un deceniu pina la pensie, ma gindesc daca nu ar fi vremea sa accept propunerea venita din partea copiilor mei. Adica sa renunt la servici si sa accept sa ma sponsorizeze ei cu 3-4.000 de lei pe luna iar eu sa ma ocup cu timpul liber!

View PostAstute, on 20 iunie 2017 - 15:04, said:

Pai pe aici vqd cu totil altceva. Vad ca unul munceste si alti 3 se uita la el, si ma intreb de ce dracu ii plateste patronul pe ceilalti 3

Uneori ma intreb si de ce dracu ma platesc astia sa frec mai mult menta Posted Image
  Pentru ca statul are grija si de cei care nu au chef de munca si se multumesc cu ajutoarele sociale. Daca mai iei si alocatia pentru 2-3 copii, ai bani de saminta zilnica!

View Postesa, on 20 iunie 2017 - 22:24, said:



Cel mai probabil ai auzit: "eu pot si sa dublez salariile fara sa se simta, dar m-ar durea sufletul sa dau atitia bani statului" Problema nu e salarul in sine ci obligatiile catre stat.
NOPE!

View PostTsunnnami, on 21 iunie 2017 - 04:06, said:


Daca asta nu e o minciuna, patronul e prost si conduce o afacere monopol.
Mai simplu: provincie unde este usor sa se inteleaga intre ei la salarii. Se stiu, se afla usor salariile la oricare patronake si au grija sa fie toti la fel, indiferent de profitul firmei. In toate discutiile, referinta este salariul zonei, nu cheltuieli, nu profit, nu impozite, nu de taxe se pling, sint suportabile din moment ce multi sint si de 20-25 de ani in afaceri, nu au prea disparut decit prea putini!

#5369
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postpoadol, on 15 iunie 2017 - 14:26, said:

Concret, angajatul de la McDonald’s București face și vinde la fel de mulți hamburgeri ca cel de la Viena

In alta ordine de idei in Austria 14 oameni produc 500 000 tone de otel anual

Diferenta o fac DIFERENTELE nu ca McJobul e cam la fel si in Austria si in Romania. Austria exporta 75-85%+ din PIB-ul Romaniei (care atentie include pe linga orice bunuri si servicii produse in Romania si ce s-a cumparat pe datorie de la altii!) - asta la o populatie de 8.x milioane. In Romania dupa ce avem 26% din forta de munca in agricultura (versus citeva procente orice stat dezvoltat) reusim sa importam nu numai record carnea de porc cu care v-am tot batut la cap dar si 45% din lapte acum e de import. Bravo Romania.

#5370
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Ma uitam pe o statistica ce arata ca Romania are cea mai mare scadere a populatiei din lume, dupa Bulgaria.

Valoarea mica a salariului minim e una dintre cauze

#5371
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
D-asta ai venit in tara? Credeai ca umbla fetele si cauta barbati pe strada?
Fetele nu-s atrase de comunisti.
Cu asta trebuia sa incepi. Sa te modifici genetic.

Lasam glumita la o parte, sa ti se intipareasca in creier acum:

Am mai spus-o si-o mai spun o data, NU SALARIUL MINIM PE ECONOMIE M-A FACUT SA PLEC ci, indirect, EXISTENTA LUI.
C ei care au plecat in diaspora, MILIOANELE alea de romani, aia s-au saturat de pomana la care tu aspiri, aia vor dreptate.
Care inca nu exista in Romania

#5372
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAstute, on 22 iunie 2017 - 08:47, said:

Ma uitam pe o statistica ce arata ca Romania are cea mai mare scadere a populatiei din lume, dupa Bulgaria.

Valoarea mica a salariului minim e una dintre cauze

Asa, asa, nu pui si tarile din partea cealalta a topului? Lebanon si Zimbabwe. Asta se stie, pentru ca acolo sint salariile minime cele mai mari, nu?
Comunistii astia nu reusesc nici macar o minciuna sa o faca astfel incit sa nu aibe sireturile legate.

#5373
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postf300, on 22 iunie 2017 - 12:30, said:



Asa, asa, nu pui si tarile din partea cealalta a topului? Lebanon si Zimbabwe. Asta se stie, pentru ca acolo sint salariile minime cele mai mari, nu?
Comunistii astia nu reusesc nici macar o minciuna sa o faca astfel incit sa nu aibe sireturile legate.

Aia gandesc cu totul diferit, sau nu gandesc deloc.
Pentru romani securitatea financiara e pe primul loc atunci cand se apuca de facut copii

#5374
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postf300, on 21 iunie 2017 - 15:58, said:

Stai usurel ca nu merge cu batul cu un capat... Nu exista salariati la negru? Atit total la negru cit si platiti pe minim si extra in mina sau pe norma mai mica si care stau "intreg" mai mult? Si astia sint bani care merg direct patron (capital cum ii zici tu)->salariati, dupa aia te miri ca apar salariatii cu prea putin (zice-se, ca nu se confirma, nici pe departe) si capitalul cu prea mult...
Aia se pare ca au comparat doar firmele care au profiturile la vedere, altfel mergeau pe ghicite. :)

Asa cum precizeaza si:

View Postdexterash, on 21 iunie 2017 - 16:32, said:

Eu nu inteleg de ce se discuta aici de veniturile, profitul sau salariile "la negrul mititel". Statisticile sunt facute pe presupuneri sau pe date exacte?

In plus, in vest cum sta treaba? In cifre absolute, nu in procente din probabilitatile presupunerilor.


#5375
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAstute, on 22 iunie 2017 - 12:32, said:

Pentru romani securitatea financiara e pe primul loc atunci cand se apuca de facut copii
Uha... si cei care muncesc pe minim nu pot fi dati afara sau cum?

#5376
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostTsunnnami, on 22 iunie 2017 - 12:24, said:

D-asta ai venit in tara? Credeai ca umbla fetele si cauta barbati pe strada?
Fetele nu-s atrase de comunisti.
Cu asta trebuia sa incepi. Sa te modifici genetic.

Lasam glumita la o parte, sa ti se intipareasca in creier acum:

Am mai spus-o si-o mai spun o data, NU SALARIUL MINIM PE ECONOMIE M-A FACUT SA PLEC ci, indirect, EXISTENTA LUI.
C ei care au plecat in diaspora, MILIOANELE alea de romani, aia s-au saturat de pomana la care tu aspiri, aia vor dreptate.
Care inca nu exista in Romania

Vad ca frustrarile tale sunt din ce in ce mai mari.
Metgi frate inapoi in Ro daca nu te poti adapta printre straini

#5377
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTsunnnami, on 21 iunie 2017 - 17:14, said:

1. Nu e atat de mare pe cat vrea sa ne minta autorul, verifica la inceputul frazei, "daca"
Si da, este mai mare in vest.

2. Salariul mic atrage investitii, corect din nou, dar nu e un factor politic

3. Rolul sindicatelor mic. Corect si e foarte bine sa fie asa. Sindicatele ar trebui sa dispara pentru vreo 10-15 ani

4. Arata-mi si mie o tara din lume care-si vinde padurile pentru hartie igienica nu numai strainilor ci si martienilor si romanilor si oricui da ceva pe furtul lor.
Ma simt mult mai bine si mult mai sigur sa vad ING in loc de Banca Comerciala cu capital romanesc.
Ma simt mult mai bine cu justitia controlata de altii, pentru ca lasata la mana romanului, ajungem unde am fost in 2000.
Caritas, FNI, Filadefia, astea au fost 100% romanesti.

5. Romanul NU E IN STARE sa administreze o banca.
A incercat Iliescu cu shleahta lui de imbecili in ale economiei si a adus painea de la 2.70 lei in 1989 la 27,000lei in 2000, apartamentul meu vandut in 97 era mai ieftin decat un Logan.

Deci nu-mi cere prostia aia..
6. Altfel, nu ma opreste nimeni sa cumper 30% actiuni la ING sa fie banca romaneasca, numai ca as concedia toti romanii din management, cuvantul asta "roman" in afaceri, ma irita, pentru ca pentru mine inseamna furt, Becali, Tariceanu, Vantul, Patriciu, Berceanu, Videanu, sau incompetenti gen Florin Georgescu
1. Autorul are de ce sa minta?
Nu.
Merge pe datele oficiale, face calculele si iti prezinta rezultatele, fie ca-ti plac sau ba.

2. Legi proaste iti spune ceva? Schimbarea legilor dupa cum le tuna si le fulgera politicienilor, alt aspect important pentru investitori, nu-i asa?
Dar bineinteles pentru ca salariul e' mic in Romania este vina "martienilor", nicidecum a politicienilor incapabili sa faca legi juste si sa le pastreze asa. Posted Image

3. Tocmai lipsa sindicatelor, o cauza importanta, fie ca-ti place sau nu, face ca salariile sa fie atat de mici in Romania.

Sindicatele au parti bune dar si rele. Posted Image

4. Din moment ce HOTII conduc si dirijeaza treburile cele mai importante in Romania, ei au redus pedepsele mari puse de catre tehnocrati pentru furtul de lemn Posted Image , ce asteptari poti avea?
Deci sa inteleg ca Ceausescu era super erou in privinta padurilor?

5. Romanul este in stare sa administreze orice, sa luam de exemplu romanul Horia CIORCILĂ PREŞEDINTE in CONSILIUL DE ADMINISTRAŢIE al carei banci?
Romani capabili sunt, dar orbit de .... se pare ca refuzi sa-i vezi sau sa le acorzi "atentia" cuvenita.

6. Foarte rau ca te lasi "orbit" de exemplele negative din presa si televiziune.

#5378
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postpoadol, on 22 iunie 2017 - 13:16, said:

Aia se pare ca au comparat doar firmele care au profiturile la vedere, altfel mergeau pe ghicite. Posted Image

Ce inseamna la vedere? Ca sint pur si simplu? Chiar si asa nu iti iese socoteala! Le iei pe alea care au stiu eu peste 100k (100M?, etc) profit? Nu iese nici atit la socoteala, ca daca tot scoti o sa-ti iasa ca face din ce in ce mai putini bani capitalul cind tu tot sustii ca face prea multi!

Singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa te duci la cea mai profitabila firma cu cei mai putini angajati si dupa aia sa spui AHA, uite aici smecheria unde capitalul face mult prea multi bani pe munca prapaditilor de angajati care nu primesc mare lucru! Si da, o sa gasesti tot felul de minunatii gen 3 miliarde jumate de euro profit fara nici un angajat: stirileprotv.ro/stiri/economie/exclusiv-are-cea-mai-profitabila-firma-din-romania-dar-niciun-angajat.html !!!

Ok, poate aia e o teapa de-aiurea si nu exista de fapt, hai sa revenim mai pe pamint cu nume de firme relativ celebre cu ZERO angajati (sint enumerate citeva aici, plus se mentioneaza ca sint 116000 in total): www.stiripesurse.ro/uluitor-firmele-fara-angajati-au-afaceri-de-38-de-miliarde-de-lei_970600.html . Valeu, nasol, capitalul ce mult e platit, munca angajatilor (inexistenti!) e platita prea putin!

#5379
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpoadol, on 22 iunie 2017 - 13:54, said:

1. Autorul are de ce sa minta?
Nu.
Merge pe datele oficiale, face calculele si iti prezinta rezultatele, fie ca-ti plac sau ba.

2. Legi proaste iti spune ceva? Schimbarea legilor dupa cum le tuna si le fulgera politicienilor, alt aspect important pentru investitori, nu-i asa?
Dar bineinteles pentru ca salariul e' mic in Romania este vina "martienilor", nicidecum a politicienilor incapabili sa faca legi juste si sa le pastreze asa. Posted Image

3. Tocmai lipsa sindicatelor, o cauza importanta, fie ca-ti place sau nu, face ca salariile sa fie atat de mici in Romania.

Sindicatele au parti bune dar si rele. Posted Image

4. Din moment ce HOTII conduc si dirijeaza treburile cele mai importante in Romania, ei au redus pedepsele mari puse de catre tehnocrati pentru furtul de lemn Posted Image , ce asteptari poti avea?
Deci sa inteleg ca Ceausescu era super erou in privinta padurilor?

5. Romanul este in stare sa administreze orice, sa luam de exemplu romanul Horia CIORCILĂ PREŞEDINTE in CONSILIUL DE ADMINISTRAŢIE al carei banci?
Romani capabili sunt, dar orbit de .... se pare ca refuzi sa-i vezi sau sa le acorzi "atentia" cuvenita.

6. Foarte rau ca te lasi "orbit" de exemplele negative din presa si televiziune.

1.
Okay, atunci inseamna ca e prost
Nu trebuie sa le dai salarii neaparat, dar ii poti face sa se simta bine.

Reduci ziua de munca, reduci saprtamana de lucru, le faci gradinita, cantina, le maresti vacanta etc

2.
Politicienii vor salarii cat mai mari, pentru ca impozitul este parte din salariu

3.
Sindicatele-s nocive intr-o tara in curs de dezvoltare.
Sindicatele pot aparea mai tarziu, DUPA ce exista o infrastructura industriala

4.
:lol: Da, Ceausescu era erou DOAR acolo unde nu intervenea. Cand punea mana, strica.

5.
Faptul ca un roman a inventat insulina nu inseamna ca Romania este o tara care produce premii Nobel

6.
Nu sunt oirbit, caut insa "motive" sa revin in Romania. Nu le gasesc (inca, sper)

#5380
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postf300, on 22 iunie 2017 - 05:32, said:

In alta ordine de idei in Austria 14 oameni produc 500 000 tone de otel anual

Diferenta o fac DIFERENTELE nu ca McJobul e cam la fel si in Austria si in Romania. Austria exporta 75-85%+ din PIB-ul Romaniei (care atentie include pe linga orice bunuri si servicii produse in Romania si ce s-a cumparat pe datorie de la altii!) - asta la o populatie de 8.x milioane. In Romania dupa ce avem 26% din forta de munca in agricultura (versus citeva procente orice stat dezvoltat) reusim sa importam nu numai record carnea de porc cu care v-am tot batut la cap dar si 45% din lapte acum e de import. Bravo Romania.

Produc in special sârmă pentru ca altfel erau falimentari si ei, datorita Chinei sau lui ArcelorMittal ori a japonezilor.

Inalta tehnologie costa si va fi cumparata de romani peste 100 de ani, din moment ce romanii sunt impiedicati in mod constant sa acumuleze capital prin diferite metode fie legale sau ilegale.

Chiar si salariul minim mentinut foarte jos reprezinta o piedica in calea acumularii de capital (am scris o piedica, nicidecum o bariera sau un zid de netrecut). Posted Image

Intre altele diferentele dintre o tara bogata si Romania o fac investitiile in exteriorul tarii, care la romani sunt aproape egale cu zero.  

La porci trebuie sa ai rabdare de abia ce a trecut pesta porcina, poate reuseste Dragnea sa-l convinga pe noul prim ministru sa dea un OUG si in aceasta privinta, care se pare ca te cam roade, iar la lapte multinationalele care au cumparat fabrici de procesare in Romania au mutat productia, vezi LaDorna, cand cu marirea TVA la 24% "idiot sa fii si asa ceva nu faci", iar multinationalele din domeniul comertului prefera sa importe si sa sprijine productia de la ei din tara sau din alte tari.

View Postf300, on 22 iunie 2017 - 14:07, said:

Ce inseamna la vedere? Ca sint pur si simplu? Chiar si asa nu iti iese socoteala! Le iei pe alea care au stiu eu peste 100k (100M?, etc) profit? Nu iese nici atit la socoteala, ca daca tot scoti o sa-ti iasa ca face din ce in ce mai putini bani capitalul cind tu tot sustii ca face prea multi!
Date oficiale, inseamna la vedere.

Ia-te la paruiala cu specialistii respectivi, daca socotelile tale de pe genunchi difera de cele de pe genunchii lor, te rog frumos.

#5381
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postpoadol, on 22 iunie 2017 - 14:24, said:

Date oficiale, inseamna la vedere.

Eu am folosit NUMAI date oficiale. Asta cu vederea si ca se vede mai bine profitul la unii si la altii nu te-ai uitat pe sub tejghea tu ai adus-o in discutie.

#5382
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postf300, on 22 iunie 2017 - 14:07, said:

Singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa te duci la cea mai profitabila firma cu cei mai putini angajati si dupa aia sa spui AHA, uite aici smecheria unde capitalul face mult prea multi bani pe munca prapaditilor de angajati care nu primesc mare lucru! Si da, o sa gasesti tot felul de minunatii gen 3 miliarde jumate de euro profit fara nici un angajat: stirileprotv.ro/stiri/economie/exclusiv-are-cea-mai-profitabila-firma-din-romania-dar-niciun-angajat.html !!!
"Deocamdata firma misterioasa ramane teoretic in fruntea ierarhiei profitului din Romania doar pentru anul trecut. Daca nu va putea dovedi ca actiunile acelea chiar valoreaza ceva, majorarea de capital nu va fi acceptata la registrul comertului."

Firma din State n-are activitate dar "transfera actiuni" de 4,5 miliarde de dolari catre firma din Romania (probabil o spalare de bani fara transfer de numerar).

"In acte, majorarea de capital s-a transformat intr-un profit de 3,7 miliarde de euro, aproape dublu fata de profitul cumulat al primelor 10 companii din Romania: banci, companii petroliere si de telefonie mobila. Este insa un profit pe hartie, fara sa aiba in spate nici un leu, dolar sau euro. Asa ca statul nu are ce sa impoziteze si nici Primaria.

Deocamdata nimeni nu a reusit sa stea de vorba cu actionarii firmei. (au gresit in titlu probabil)" Au firma cu profit de 5,5 mld de dolari. Numai pe hartie, insa!

Din moment ce au salariati zero este o firma irelevanta pentru discutiile de pe acest topic.

View Postf300, on 20 iunie 2017 - 20:39, said:

Exact. Din sirul argumentelor (sau cel putin al afirmatiilor) halucinante putem retine chestia cu bancile de afara care nu dau imprumuturi pentru investitii firmelor romanesti ca sa faulteze patronii romani si sa omoare productia din Romania! Nu pentru ca nu-si mai vad banii inapoi, nuuuuuu aia nu conteaza, nuuuuu bancherii nu vor sa faca bani ci sa faca in ciuda patronilor si productiei romanesti!
Cunosti mult prea bine dar fie, precizare: Bancile prefera imprumuturile considerate mult mai sigure catre bugetele statelor. Asa isi vad banii inapoi, cat timp sunt alte tari decat Grecia de exemplu Posted Image.

"Foarte multe bănci au preferat să nu îşi asume niciun risc şi să investească totul în împrumutarea guvernelor, în condiţiile în care Banca Central Europeană a şi stimulat aceste cumpărări prin emisiuni de monedă, potrivit Economica.net.

Deoarece în multe state expunerea băncilor pe aceste efecte a ajuns la niveluri foarte ridicate, la nivel european, se studiază emiterea unei reglementări care să spună că după depăşirea unui anumit grad de expunere al unei bănci pe titluri guvernamentale, banca trebuie să constituie provizioane."

Lovitură pentru Guvern: Împrumuturile date de bănci statului ar putea fi restricţionate

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate