Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Salariul minim a crescut de la 1 februarie 2017

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5687 replies to this topic

#5401
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postleul_nostru, on 24 iunie 2017 - 12:52, said:

Bogatilor  cheltuiti si voi banii astia util si in folosul romanilor care v-au facut de nerecunoscut... ati uitat ce ati fost...cresteti salariul minim si conditiile de munca pentru sclavii  care v-au facut bogati si va fac bogati...

Ironia face ca, cu cat creste salariul minim cu atat scad conditiile de munca.

#5402
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postleul_nostru, on 24 iunie 2017 - 12:52, said:

Bogatilor  cheltuiti si voi banii astia util si in folosul romanilor care v-au facut de nerecunoscut... ati uitat ce ati fost...cresteti salariul minim si conditiile de munca pentru sclavii  care v-au facut bogati si va fac bogati...

Sclavia a fost abolita demult in mai toate tarile.
Iar investitul, atit facut de bogati cit si de saraci il face fiecare pentru ce vrea, ca de aia sint banii lui. Daca vrei sa incurajezi investitorii cu multi bani nu cred ca-i bine sa o fac incepind cu scumpirea muncii (deci a cheltuielilor pentru orice afacere). Investiti baieti, noi va ajutam marind cheltuielile. A, ca tu vrei pomana e altceva. Am auzit ca cersitul e o afacere destul de buna, dar e mare concurenta si acolo.

#5403
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

View Postf300, on 24 iunie 2017 - 19:06, said:

Sclavia a fost abolita demult in mai toate tarile.
Iar investitul, atit facut de bogati cit si de saraci il face fiecare pentru ce vrea, ca de aia sint banii lui. Daca vrei sa incurajezi investitorii cu multi bani nu cred ca-i bine sa o fac incepind cu scumpirea muncii (deci a cheltuielilor pentru orice afacere). Investiti baieti, noi va ajutam marind cheltuielile. A, ca tu vrei pomana e altceva. Am auzit ca cersitul e o afacere destul de buna, dar e mare concurenta si acolo.
Da ,da .. da nu esti  deloc convingator... sclavia a fost abolita... da  bogatia si saracia de ce exista?
Incurajez bogatii sa  redevina oameni... spre binele lor.
Cheltuielile nu sunt atat de mari cat timp exista profit...
Vreau dreptate pana la capat...pomana e la moartea pacatosului... cersitul este... si cand  vine unu pentru a fi angajat si cand  angajatorul profita de cersetor , cersind de la el munca multa...

Edited by leul_nostru, 24 June 2017 - 19:42.


#5404
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postleul_nostru, on 24 iunie 2017 - 19:42, said:

bogatia si saracia de ce exista?

Pentru ca oamenii nu sint la fel de destepti, prosti, lenesi, norocosi (si asta include din ce parinti se nasc, unde se nasc, cind se nasc, cu cine se intilnesc, ce mici intimplari ai de-a lungul vietii, etc).

View Postleul_nostru, on 24 iunie 2017 - 19:42, said:

Incurajez bogatii sa  redevina oameni... spre binele lor.

Sau ce, dai comunismul jos din pod si iarasi o sa fie rau de toata lumea?

View Postleul_nostru, on 24 iunie 2017 - 19:42, said:

Cheltuielile nu sunt atat de mari cat timp exista profit...

Sint MAI mari. Profit poate sa fie sau sa nu fie sau sa fie mai mare in alta parte sau sau sau. Din punct de vedere al threadului asta nu se pune problema decit de interdictii: nu ne plac ce fac anumiti patroni, interzicem ca-i pericol social. Asta nu e o incurajare, dimpotriva.

#5405
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postf300, on 24 iunie 2017 - 20:16, said:



Pentru ca oamenii nu sint la fel de destepti, prosti, lenesi, norocosi (si asta include din ce parinti se nasc, unde se nasc, cind se nasc, cu cine se intilnesc, ce mici intimplari ai de-a lungul vietii, etc).



Sau ce, dai comunismul jos din pod si iarasi o sa fie rau de toata lumea?



Sint MAI mari. Profit poate sa fie sau sa nu fie sau sa fie mai mare in alta parte sau sau sau. Din punct de vedere al threadului asta nu se pune problema decit de interdictii: nu ne plac ce fac anumiti patroni, interzicem ca-i pericol social. Asta nu e o incurajare, dimpotriva.

E foarte periculoasa gandirea asta a ta pentru ca poate duce la un comportament extrem.
Lumea e mult mai competitiva si combativa.
Ala mai putin pregatit si mai sarac isi va da seama caprea mari sanse de reusita nu are in viata asta, asa ca va ajunge la a iti da in cap pe strada, sau va incerca sa scjimbe sistemul social cu unul mult mai odios, si canalizand energia altora cu frustrari ca si el, poate darama sistemul.

Uite miracolul alegerii lui Trump in SUA. Iar asta e doar un mic caz, dupa victoria lui Trump oamenii din patura de jos simt pentru prima data ca au putere, si pot scrie istoria in favoarealor.

Cel putin in tarile din Europa de vest s-a inteles lucrul asta, iar marile companii detin si un rol social, chiar daca asta le afecteaza negativ la profit.

Edited by Astute, 24 June 2017 - 21:06.


#5406
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Tu ori nu intelegi politica ori trollezi de nu mai poti...

Trump nu are treaba cu patura de jos, ci cu cea medie. In plus, el a zis ca ar sustine eliminarea minimului la nivel federal - lasand statele sa se bata intre ele.
Cei cu minimul prin SUA sunt partea cealalta a politicii, d'alde Hillary si comunistul de Sanders.

Plus ca uiti ca in SUA, daca ii vin unuia idei de dat in cap / incalcat proprietate, foarte posibil sa faca pneumonie... de la glont.

#5407
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postleul_nostru, on 24 iunie 2017 - 19:42, said:

Incurajez bogatii sa  redevina oameni... spre binele lor.

Vezi-ti de strachina ta si lasa-i p-aia care muncesc sa fie bogati.
Vrei sa ajuti?
Ajuta-i p-aia saraci sa devina bogati, si nu invers
Stii cu ii ajuti?
Luandu-le perna
Mergand la munca nu or sa mai fie saraci.

View PostAstute, on 24 iunie 2017 - 21:04, said:

Uite miracolul alegerii lui Trump in SUA. Iar asta e doar un mic caz, dupa victoria lui Trump oamenii din patura de jos simt pentru prima data ca au putere, si pot scrie istoria in favoarealor.

Trump nu are legatura cu saracii. Ii put mai mult decat imi put mie.
Trump s-a ridicat pe prostia lor, Trump e un fel de "catigator la loto", ca de cand joaca si ei si... nimic.
Singura calitatea a lui Trump este ca a mostenit o avere. Si are o viata de poveste, pentru cei care mai cred in Feti Frumosi.
Asta e si Trump, un Fat Frumos intr-un basm cu regi si regine cu printi si printese. Foarte multi au ramas la stadiul ala si vor un "quick fix", care nu exista. Decat daca castiga la Loto.

Tu si cu alalaltu' pe de alta parte, visati SA VA DEA Trump sau altii bogati.
Io zic cat mai aveti bani, aia care-i aveti, cumparati-va groapa ca nici aia n-o sa va puteti sa v-o permiteti

View Postdexterash, on 24 iunie 2017 - 21:34, said:

Cei cu minimul prin SUA sunt partea cealalta a politicii, d'alde Hillary si comunistul de Sanders.

Ai fi uluit cate fonduri a taiat Bill de la educatie si asigurari sociale platite de guvern
Sanders? Doamne fere', ...

#5408
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postdexterash, on 24 iunie 2017 - 21:34, said:

Tu ori nu intelegi politica ori trollezi de nu mai poti...

Trump nu are treaba cu patura de jos, ci cu cea medie. In plus, el a zis ca ar sustine eliminarea minimului la nivel federal - lasand statele sa se bata intre ele.
Cei cu minimul prin SUA sunt partea cealalta a politicii, d'alde Hillary si comunistul de Sanders.

Plus ca uiti ca in SUA, daca ii vin unuia idei de dat in cap / incalcat proprietate, foarte posibil sa faca pneumonie... de la glont.

Prei va spui ca americanii din patura medie sunt prosti ? :D

#5409
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Nu stiu de unde ai scornit-o pe asta / cum de ai ajuns la o astfel de concluzie - contrara cu ceea ce cred eu.
2. Nu vad ce relevanta au discutiile acestea pe un thread legat de minim in Romania.

View PostTsunnnami, on 24 iunie 2017 - 22:58, said:

Ai fi uluit cate fonduri a taiat Bill de la educatie si asigurari sociale platite de guvern
N'am studiat problema atat de adanc... astfel ca te cred pe cuvant. O fi "redistribuit" altfel...

Edited by dexterash, 24 June 2017 - 23:14.


#5410
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdexterash, on 24 iunie 2017 - 23:16, said:

1. Nu stiu de unde ai scornit-o pe asta / cum de ai ajuns la o astfel de concluzie - contrara cu ceea ce cred eu.
2. Nu vad ce relevanta au discutiile acestea pe un thread legat de minim in Romania.


N'am studiat problema atat de adanc... astfel ca te cred pe cuvant. O fi "redistribuit" altfel...

Neah, pana si Obama am intelas ca a taiat de la educatie
Cu ce-or fi astia comunisti nu stiu.
Sunt doar sfere de influenta

E trist ca se taie fonduri de la scoala.
Dar asta e in interesul politicului

#5411
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

View Postf300, on 24 iunie 2017 - 20:16, said:

Pentru ca oamenii nu sint la fel de destepti, prosti, lenesi, norocosi (si asta include din ce parinti se nasc, unde se nasc, cind se nasc, cu cine se intilnesc, ce mici intimplari ai de-a lungul vietii, etc).

Sau ce, dai comunismul jos din pod si iarasi o sa fie rau de toata lumea?

Sint MAI mari. Profit poate sa fie sau sa nu fie sau sa fie mai mare in alta parte sau sau sau. Din punct de vedere al threadului asta nu se pune problema decit de interdictii: nu ne plac ce fac anumiti patroni, interzicem ca-i pericol social. Asta nu e o incurajare, dimpotriva.
Oamenii nu sunt la fel... dat tu descurajezi omenia.. dau prostia jos din pod si iarasi  vreti nu vreti veti face ce trebuie... interzic prostia si smecheria.. asta e trezire la realitate...

View PostTsunnnami, on 24 iunie 2017 - 22:58, said:


Vezi-ti de strachina ta si lasa-i p-aia care muncesc sa fie bogati.
Vrei sa ajuti?
Ajuta-i p-aia saraci sa devina bogati, si nu invers
Stii cu ii ajuti?
Luandu-le perna
Mergand la munca nu or sa mai fie saraci.
...
De s-ar imbogatii cei ce muncesc... ar fi ceva... dar tot patronii profita de munca altora...
Ii ajut pe aia saraci sa gandeasca... cu aia bogati e mai greu, ei  cred ca gandesc mai mult ca mine...
Mergand la munca nu dormi mai bine pe perna ta... mergand la munca e posibil sa devina si mai saraci sau mai bogati... acu depinde...

#5412
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postleul_nostru, on 25 iunie 2017 - 07:21, said:

tot patronii profita de munca altora...

Toata lumea profita de munca altora. Tu ti-ai facut singur calculatorul de pe care postezi din materiale pe care le-ai gasit in padure? Electricitatea? Mincarea? Tot ce ai prin casa?

#5413
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postleul_nostru, on 25 iunie 2017 - 07:21, said:

De s-ar imbogatii cei ce muncesc... ar fi ceva... dar tot patronii profita de munca altora...

ia incearca sa vezi ca nu-i greu.

Patronii profita?
Cum?
Riscul e tot al lor
Ei INVESTESC banul lor.
Fa si tu ca ei

#5414
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostTsunnnami, on 25 iunie 2017 - 08:15, said:



ia incearca sa vezi ca nu-i greu.

Patronii profita?
Cum?
Riscul e tot al lor
Ei INVESTESC banul lor.
Fa si tu ca ei

Pai putem sa ii scapam de acest risc si chin, nationalizam totul si statul isi va asuma acest risc.

Doar statul va investi

#5415
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostTsunnnami, on 25 iunie 2017 - 08:15, said:

ia incearca sa vezi ca nu-i greu.

Nu pot, nu stiu, nu am, nu vreau, e prea greu, riscant. Altii sa faca. Eu pot sa ma pling, e usor si ieftin.

#5416
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

View PostAstute, on 25 iunie 2017 - 08:18, said:

Pai putem sa ii scapam de acest risc si chin, nationalizam totul si statul isi va asuma acest risc.

Doar statul va investi
Au mai incercat cativa. Nu-s multi care au mai ramas si nici aia nu o mai duc mult.

#5417
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postoaspetele, on 25 iunie 2017 - 08:33, said:


Au mai incercat cativa. Nu-s multi care au mai ramas si nici aia nu o mai duc mult.

Pai de cesa se chinuie saracutii patroni, cand poate lua statul "povara" asupra lui ?

#5418
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postf300, on 24 iunie 2017 - 19:06, said:

Sclavia a fost abolita demult in mai toate tarile.

sclavia clasica, da.
munca fortata si neplatita, fara posibilitatea parasirii stapanului.
in care stapanul iti asigura adapost si hrana, fara prea mare medicina sau entrteinment.
sclavia in definitia ei de secole.

dar ne-a lovit sclavia de forma noua, neo-sclavia.
cea in care ai posibilitatea sa iti alegi stapanul.
si munca nu-i fortata la propriu si ti se dau si bani.
dar,
in cele mai multe situatii esti captiv la niste stapani care-ti dau cam acelasi salariu.
salariu minim, din care nici nu-ti poti asigura adapostul si hrana, iar accesul la medicina adevarata e precum pe vremuri.
munca si acasa, cam la atat se rezuma viata lor.
o gramada de oameni din tarile in curs de dezvoltate, inclusiv romania si bulgaria, ca sa vorbim doar de tari din ue, traiesc asa.
ei sunt sclavii lumii civilizate moderne.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate