Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Achizitie multimetru

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#181
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Fiecare a recomandat cum l-a taiat capu', si am observat la unii dintre cei care au postat opinii mai exagerate si mai intolerante decat la altii.
Inclusiv dumneata. Aici suntem sa ne spunem parerile si nu stam ca la judecator in fata dumneata.

Quote

N-au stat sa citesc toate mesajele, poate acest thred nici nu e un exemplu edificator, insa sunt foarte multi care se afla la polul opus, care considera ca numai Fluke de 480 E si alte asemenea sunt OK, si altele sunt pt. fraieri rupti in coor...
Atunci stai sa citesti si vei vedea ca te inseli in privinta acelor multi....

Quote


Eu am recomandat ceva Brymen sau Amprobe. Am inteles. Nu e nevoie sa mai repeti. Ti se pare ca noi chiar nu am inteles ?
UN BM235 de ex., nu costa o caruta de bani.
Si nici un BM257 nu e o avere.
Cu multi digiti si constructie decenta, un BM867s nu te obliga sa spargi banca.
869s deja are un pret mai are dar ofera o precizie pe masura.
La Amprobe la fel, gasesti modele precum 510, 520, 530, 540, 550 care sunt bune si mult mai accesibile fata de un Fluke 87V nou.
Da...da, am inteles ce iti place. Ai mai spus-o. Am notat.

Quote

Desigur, am atras atentia ca cele ieftine au protectii slabe si se pot arde mult mai usor.
Si unde e problema ? Arata tu unul cu degetul care in viata lui nu a ars un multimetru. E ca in pilda din biblie cu aruncatul pietrei in prostituata.

Quote

Pt. a face judecati de valoare corecte si pt. a lua decizii independent, e nevoie de un anumit grad de cunoastere si un anumit IQ, pe care din pacate si din nefericire, nu-l are oricine.
Imi pare rau domnule sa iti spun ca experienta uneori bate la fund si cel mai tare IQ. Unul care are o experienta enorma da de pamant cu orice designer care vede un proiect doar prin ochiii monitorului. Been there, done that...asa ca nu imi spune cum se mesteca proiectele si design-ul. Si ma crezi sau nu, am condus proiecte de peste un miliard de dolari....asa ca stai chill, stiu cum e cu IQ vs. eperienta.

#182
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Prien, on 16 octombrie 2016 - 00:40, said:

188 lei?!?!?!!? Ma rog, bani dumitale. Daca instrumentul iti satisface necesitatile..
Eu ma gandesc sa imi mai cumpar un 9205 sau 9208.
De fapt 2, unul sa il am in locatia "mosie" ( pe romaneste casa de la tara) si al doilea in locatia nr 2  de la job.
Acolo am o dracie cam cat un pachet de tigari.. Si acum catvea zile cand am folosit-o, desi mi-am facut treaba, am vazut o privire a cuiva are spunea "cu dracia asta vi tu la noi?"
Stiu ca femeia era atehnica, dar la dracu, pt 35 lei o sa am o scula mai mare, care va da mai bine..Porcilor care va ganditi doar la prostii..Eu vorbeam de instrument..
Si de restul, +100 lei, merg de 2 ori la carciuma..3*6 lei bere+134 pizza si mai si ramane..
Altfel, facilitatile de " sonda de temperatura inclusa, sesizare tensiune fara contact (NCV), mod VFD pentru masuratori la variatoare de frecventa, true RMS" nu imi sunt necesare. Dupa cum am scris peste 70% sunt masuratori de tensiuni contiune, sa zicem 10% tensiuni alternative, 15% buzzer + rezistente si "dizoze" Au mai ramas Ica si Icc...

Termenul asta nu exista. Prducatorii il folosesc, insa, pentru marketing. Masurarea valorii efective este o problema la semnalele, care sint altceva decit sinus. In principiu se sugereaza faptul, ca aparatele cu "true rms" sint mai apropiate de realitate.
Stiu, ca stii, vroiam doar sa clarificam treaba asta :)

#183
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

 tehnics, on 19 octombrie 2016 - 13:03, said:

Imi pare rau domnule sa iti spun ca experienta uneori bate la fund si cel mai tare IQ. Unul care are o experienta enorma da de pamant cu orice designer care vede un proiect doar prin ochiii monitorului. Been there, done that...asa ca nu imi spune cum se mesteca proiectele si design-ul. Si ma crezi sau nu, am condus proiecte de peste un miliard de dolari....asa ca stai chill, stiu cum e cu IQ vs. eperienta.

Fara experienta practica suficient de multa, nu poti sa fi un bun designer.
Nu poti sa faci proiecte foolproof daca nu ai multa experienta practica.

Nu am insinuat nicaieri ca as face proiecte de electronica, si pt. acest domeniu am recomandat doar chestiuni pe care le cunosc la nivel de cunostinte generale, nimic mai mult.

Edited by loock, 19 October 2016 - 13:27.


#184
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Proiecte foolproof? cine e în stare de aşa ceva? Nu ştii legea aia a lui Murphy: "e imposibil să proiectezi un aparat care să nu poată fi stricat de nepricepuţi, fiindcă aceştia sunt foarte ingenioşi".

Edited by mihaicozac, 19 October 2016 - 13:29.


#185
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

 mihaicozac, on 19 octombrie 2016 - 13:29, said:

Proiecte foolproof? cine e în stare de aşa ceva? Nu ştii legea aia a lui Murphy: "e imposibil să proiectezi un aparat care să nu poată fi stricat de nepricepuţi, fiindcă aceştia sunt foarte ingenioşi".

Era in primul rand vorba de cei care pun in opera.
Si desgur, am specificat, unii selectionati si cum se intampla nimeriti si cu noroc...

Sunt f. multi care sunt superficiali, nu se uita pe proiect indiferent cat de ridicol de clar este, cu care este riscant sa faci orice, pt. ca apar aberatii de unde nu te astepti, fac de capul lor fara sa gandeasca nici macar cat ii duce capul, dar sa accepte ca au un proiect gata mestecat de cineva cu dinti necariati...

Am vazut multe aiureli si absurditati.
Toata lumea mai greseste, dar e bine sa fie cat mai rar si sa indrepte ce a gresit.
Insa aici nu ma refer la greseli umane, ci la aberatii de noaptea mintii, care din pacate sunt foarte comune daca nu verifici si nu supervizezi la sange productia.

Edited by loock, 19 October 2016 - 13:43.


#186
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Nu am insinuat nicaieri ca as face proiecte de electronica, si pt. acest domeniu am recomandat doar chestiuni pe care le cunosc la nivel de cunostinte generale, nimic mai mult.
...totusi nu insista mai mult peste limita.

Quote

Sunt f. multi care sunt superficiali, nu se uita pe proiect indiferent cat de ridicol de clar este,
Gandirea asta este al naibii de periculoasa sa consideri ca unii sunt superficiali..pentru ca dai tendinta sa te ridici pe un pedestal, care la prima greseala vei cadea in gol...si s-ar putea sa cazi si direct in cap in fata tuturor.

Quote

Nu poti sa faci proiecte foolproof daca nu ai multa experienta practica.

Fantastic. Ai pus punctul pe "i". Ai dreptate. Asa as putea spune si eu: nu insista pe un anumit multimetru daca nu ai experienta practica cu toata gama de multimetre.

Quote

Am vazut multe aiureli si absurditati.
Toata lumea mai greseste, dar e bine sa fie cat mai rar si sa indrepte ce a gresit.
Am vazut si eu multe dar sa stii ca mereu m-am uitat si in gradina mea si apoi nu mi s-au mai parut asa de multe sau asa de grave. Dar cand tu incepi sa faci comparatie de absurditati comparativ cu persoana dumitale...pe langa faptul ca e gresit e mai si stupid.
Totusi eu am ajuns la concluzia ca atunci cand vrei sa repari sau sa intrepti ceva trebuie sa incepi cu tine.

Quote


Nu poti sa faci proiecte foolproof daca nu ai multa experienta practica.
Ma faci sa rad. Daca dumneata vei face un astfel de proiect, la scara medie, imi scot palaria si ma inclin...dar a draq experienta asta mi-a demonstrat ca s-ar putea sa nu am palarie pentru dvs.

Edited by tehnics, 19 October 2016 - 14:14.


#187
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

 tehnics, on 19 octombrie 2016 - 14:07, said:

Ma faci sa rad. Daca dumneata vei face un astfel de proiect, la scara medie, imi scot palaria si ma inclin...dar a draq experienta asta mi-a demonstrat ca s-ar putea sa nu am palarie pentru dvs.

Deja discutia care a deraiat in off topic, a ajuns la afirmatii ridicole.

Cum poate cineva sa emita judecati de valoare despre un domeniu care e off topic si despre care nu s-a discutat nimic ???

"Ma faci sa rad".... pe bune ???

Asta e dovada pt. ce am scris mai sus - ca apar aberatii si de unde nu te astepti.

Cand lucrezi intr-un domeniu in care 99,99% se lucreaza numai pe recomandari ale clientilor pretentiosi, daca ai gresit de doua ori poti sa-ti cauti altceva de facut, nu sa continui cu succes zeci de ani, la mii de alte lucrari.

Edited by loock, 19 October 2016 - 14:57.


#188
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005

 loock, on 19 octombrie 2016 - 14:47, said:

Deja discutia care a deraiat in off topic, a ajuns la afirmatii ridicole.

Cum poate cineva sa emita judecati de valoare despre un domeniu care e off topic si despre care nu s-a discutat nimic ??? - pentru ca exista in extrem de multe domenii tehnice in care managementul, atribuirea sarcinilor, luarea deciziilor sunt asemanatoare.

"Ma faci sa rad".... pe bune ??? - Dap. serios vb dar m-ai facut sa rad...si cand ma gandesc ca ai o varsta....

Asta e dovada pt. ce am scris mai sus - ca apar aberatii si de unde nu te astepti.- daca ma uit si mai sus ( adica pe la inceputurile acestui topic ), aberatiile le-ai inceput tu.

Cand lucrezi intr-un domeniu in care 99,99% se lucreaza numai pe recomandari ale clientilor pretentiosi, daca ai gresit de doua ori poti sa-ti cauti altceva de facut, nu sa continui cu succes zeci de ani, la mii de alte lucrari. - asta se numeste inflexiune in management si asta duce la esec in cazul in care gresesti. din punctul meu de vedere este o abordare gresita si riscanta. am mai intalnit astfel de abordare fix acum 2 zile la o alta institutie. Ghici ce...institutia respectiva m-a pierdut ca client doar pentru ca nu a lasat un loc de discutie, desi referintele sunt 99% bune...

Edited by tehnics, 19 October 2016 - 15:06.


#189
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

 tehnics, on 19 octombrie 2016 - 15:04, said:


Asta, care asta ?

Nu mai exista nici o legatura logica intre postarile noastre.

De unde pana unde inflexiune fata de client, atata vreme cat eu nu am scris absolut nimic despre asta ???

Sincer si eu imi filtrez clientii, dar nu pt. ca as fi inflexibil, ci pt. ca intr-un fel sau altul sunt absurzi si abereaza, in general vis-a-vis de relatia pret/produs cerut.
Intr-un fel, si filtrarea este o dovada de flexibilitate.
Sunt unii care se incapataneaza sa le ia pe toate, chiar daca asta inseamna sa faca mizerii din care mai mult pierd, nu doar la lucrarea respectiva, ci si la cascada de recomandari sau nerecomandari care ar urma...
Am scris si mai sus, nu-i consider o pierdere.

Dar cred ca ar fi cazul sa discutam despre asta pe alt thred, cu sau fara legatura cu electronica, si sper eu cu raspunsuri care au mai multa logica.

Mai on topic, ce parere aveti de achizitionarea unor produse SH in stare buna ?
De ex. f. la subiect un multimetru Fluke...

Eu nu sunt un fan obisnuit al SH-urilor, dar uneori e mai rentabil sa iei ceva bun la un pret redus, decat sa iei un stift nou dar inferior sau chiar proast.
Valabil si pt automobile premium, si pt scule foto pro - care sunt o afacere foarte proasta daca le iei noi si nu scoti bani din ele, si pt. alte scule profesionale sau industriale.
Eu in general imi permit sa iau scule industriale noi, eventual gasind oferte de pret f. bune la scule noi, insa portita sau flexibilitatea de a lua la nevoie ceva SH in stare buna, n-am zidit-o niciodata.

Sunt sigur ca, sunt oameni care in cazul in care primesc un multimetru Fluke de la vaduva unui electronist, chiar si de pomana, moka, ar avea probleme psiho-filosofice sa-l foloseasca, de teama sa nu-l arda...
Asta e subiectul thredului, multimetre, si se leaga f. bine observatia mea.
Pur si simplu unii oameni se limiteaza singuri inutil.

Edited by loock, 19 October 2016 - 15:46.


#190
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
De "teama" sa nu-l arda, sau pt. ca e inutil de bun, o fitza, ca ar bea niste beri cu banii luati pe el in talcioc chit ca l-au primit de pomana, etc...

#191
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că un profesionist adevărat apreciază şi încearcă să folosească scule cît mai bune, pt. că uşurează foarte mult munca. Preţul mai ridicat se amortizează cu timpul.
Cât priveşte achiziţiile SH, în afară de un osciloscop OWON şi ceva surse de laborator, tot ce am e procurat de ocazie. Ultimul este un multimetru eco VC300, luat cu 5 Euro de pe talcioc, la care era defect doar condensatorul de acumulare, că funcţionează fără baterie... acuma merge cu un element LiPo în loc de condensator, care se încarcă de la lumina de deasupra mesei de lucru.

#192
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Sunt sigur ca, sunt oameni care in cazul in care primesc un multimetru Fluke de la vaduva unui electronist, chiar si de pomana, moka, ar avea probleme psiho-filosofice sa-l foloseasca, de teama sa nu-l arda...
Asta e subiectul thredului, multimetre, si se leaga f. bine observatia mea.
Pur si simplu unii oameni se limiteaza singuri inutil.
Aici vorbim de achizitioane, nu de primire moca....deci iar discuti doar despre ce vrei tu.
Iar legat de limitare e doar in capul tau...ia zi si mie cu ce ma limiteaza pe mine un UT81B de un Fluke 175 de exemplu ? Atata timp cat Je poat sa fac cu un UT81B ceea ce as putea face si cu Fluke, de ce nu as face-o ? Si de restul mi-as mai lua altceva.
Apropo, stii cand a fost ultima data cand am ars un multimetru ? Acum 11 ani cand am masurat o tensiune B+ de 160V la un TV si in loc de tensiune era pe rezistenta la un analogic. Deci de ce sa imi iau Fluke daca stiu sa manuiesc un multimetru ? De ce sa imi iau autoscalare cand eu vreau scalare manuala ? Asta nu inseamna ca ma limitez ci inseamna ca sunt practic in felul meu de a fi. Vorba aia: Cel mai scurt drum e cel care il stii cel mai bine.
Inca nu vrei sa intelegi ca in extrem de multe cazuri, pe langa calitate mai platesti si marca...vai e Fluke, vai neaparat trebuie sa coste cu 30% mai mult....si vine @look si da cu 30% mai mult doar ca sa aiba Fluke. Atunci succes la shopping.

Quote

Eu cred că un profesionist adevărat apreciază şi încearcă să folosească scule cît mai bune, pt. că uşurează foarte mult munca. Preţul mai ridicat se amortizează cu timpul.
Mihai, iti dau dreptate...dar stai putin...aici discutam despre eleoctronisti profesionisti ? Discutam despre lucrari profesionale sau discutam de lucrari la nivel de hobby sau amator ?
Si chiar si asa, am vazut si cunosc personal electronisti profesionisti care totusi nu au Fluke sau mai stiu eu ce marca, ci un amarat de DT9205 ( nu ma refer acum la Prien pentru ca nu il cunosc personal ). Asta inseamna ca aceia nu mai fac electronica ?
Si pe partea ailata, poti sa ai si Fluke si cand masori sa te uiti ca melcu la pufarine ca nu iti dai seama ce inseamna valorile afisate...esti mai jos decat unul cu un 830B.

Edited by tehnics, 19 October 2016 - 16:20.


#193
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Iar raspuns pe langa...

Am scris de varianta SH in stare buna, nu doar de pomana.

#194
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005

 loock, on 19 octombrie 2016 - 16:21, said:

Iar raspuns pe langa...

Am scris de varianta SH in stare buna, nu doar de pomana.

Bai, da-o incolo. Ori eu nu stiu sa citesc ori nu stii ce ai scris.
Ia uite aici, ce ai scris tu cu manutele tale:

Quote

Sunt sigur ca, sunt oameni care in cazul in care primesc un multimetru Fluke de la vaduva unui electronist, chiar si de pomana, moka,

Legat de SH nu am cumparat pana acum instrumente SH...deci nu imi dau cu parerea. Tot ce am cumparat a fost nou sau sub forma de kit. Iar la SH e oarecum la ghici, pentru ca pot avea defecte ascunse. Nu as spune ca nu ar fi si "filoni de aur" in unele cazuri dar mereu e la risc. Daca il cumperi online, riscul e mai mare. Daca il cumperi cand esti de fata si il butonezi oleaca si ai ochiul format sansele sunt mari sa fie o achizitie buna.

Edited by tehnics, 19 October 2016 - 16:40.


#195
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ne ambalam de pomana. Daca nu s-a prins la faza cu 0.01 si 0.02V.. Sincer, ce poti cumpara cu un 1 banut sau chiar cu 2?
Daca nu realizezi ordinul de marime si nu il raportezi la Ka_cam cat ar trebui sa fie in montaj si la ce face acel montaj, discutia e inutila...
E posbil ca un banal preamplificator de pikup, alimentat uzual la 12V sa genereze 100V? E preu sau altceva? Asa ca din start iti trebuie LoGica..
tehnics
Daca imi spui ca Norveagia are muzee sau submarine care se pot vizita, normal, contra cost, sa fiu al dracului daca nu ma sui in avion. evident submarinele sunt pretextul. Sau ideea de 2 in 1..
Textul e limpede. Ca sa te cunosc..
Lasa, o sa caut eu pe net muzeele de marina..

Edited by Prien, 20 October 2016 - 12:43.


#196
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005

 Prien, on 20 octombrie 2016 - 12:28, said:


tehnics
Daca imi spui ca Norveagia are muzee sau submarine care se pot vizita, normal, contra cost, sa fiu al dracului daca nu ma sui in avion. evident submarinele sunt pretextul. Sau ideea de 2 in 1..
Textul e limpede. Ca sa te cunosc..
Lasa, o sa caut eu pe net muzeele de marina..
Sa stii ca am si bere...nu multa, vre-o 3 baxuri de 24 de doze de 0,5L. Cum suna ? :). Nici nu-i nevoie sa cauti submarinul...ai deja motivul :)

#197
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ok, super buna ideea cu berea.
Dar pe net nu am gasit ca in Norvegia ar fi submarine deschise publicului..
Si nici nu imi vine sa cred ca de Ziua Portilor Deschise, daca exista si la voi asa ceva, se va vizita unul operational.
Pt ca vad ca flota de submarine aveti.

#198
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Ar fi fain ca cineva sa puna acumulatori Li-ion pe Delfinul 2 cu electronica necesara de incarcare si descarcare, si sa-l boteze NMS Gaura Neagra cat inca mai e in viata MS Relele Mihai I al Romaniei.

Submarinele din clasa Kilo (din care face parte si Delfinul 2) au fost botezate Black Hole de americani dupa ce au vazut ca nu le depisteaza, nici pe care ale Iranului, si nici Delfinul 2.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate