Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Achizitie multimetru

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#199
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Off topic.
Macar ai fost in Delfin? Eu da, de 3 ori. Si in alte 2 bolsevice U-434, clasa Tango, aflat la dana in Hamburg si in U-461, clasa Juliett, aflat in Peenemünde.. Da, la 500 m de fosta baza a rachetelor V....
Iar in U-2540 Bremerhaven, sunt taiate special niste degajari si puse niste oglinzi la 450 ca sa vezi si accumulatorii..
Asa, in trecere.. Cand am fost student la Fac de Istorie, am avut si un curs de Muzeistica. Normal, a trebuit sa facem un referat in care sa ne imaginam cum am construi un muzeu si cum am ghida viztatorii si le-as explica exponatele..
Cred ca e foarte greu de ghicit ce tema am propus..Dupa ce a zambit, imi stia damblaua, a zis ca "da, chiar asteapt cu interes sa vad ce idei aveti si cum le expuneti".. Asa ca am muncit cu placere.. Si nota a fost clara. 10.

#200
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPrien, on 21 octombrie 2016 - 10:47, said:

U-434, clasa Tango, aflat la dana in Hamburg
Adica asta Posted Image

PS - ai intrat si in "turela" ?

Attached Files



#201
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ma iertati de off topic, dar daca pui benzina peste foc......
Da, de "urss" vorbeam. Fara gluma, e langa Piata de Peste (Fischmarkt) http://www.u-434.de/
Pt vizita in chios, adica in "turela", am platit ceva mai mult. Dar am avut si ghid.
Oricum, cand intrati in el, aplecati-va respectuos capetele in fata minunatei tehnicii sovietice.
Mai ales daca aveti peste 1,65m. Fiul meu, deja 1.85,  a crezut sa rad de el, cand i-am zis asta.
Asa ca i-a intrat in cap...urgent..Si nu doar o data, pt ca atunci cand m-a auzit razand, s-a basicat si a dat cu spatele inapoi. Dar peretii sunt circulari.. Asa ca a mai dat inca UNA, de cand am auzit m-a durut pe mine...
Oricum fata de 2011 in 2014 se vedea ca le merge mult mai bine. Isi facusera un magazin care vindea in draci..De la cani cu diferite inscriptii, la postere, machete, brelocuri, calendare, TriCoaie, hi, hi..
Dar daca ajungeti in Hamburg, rezervati-va macar 5 adica cinci ore pt Muzeul Maritim..Desi 7 ar fi mai bine..
In curtea lui mai e un submarin din WWII. Nu se poate intra in el, dar are niste geamuri prin care se vad si accumulatori..
Iar pt dsoare si doamne, un intreg etaj parca IV, e dedicat doar uniformelor, castilor si palariilor folosite in Marinele civile si militare ale lumii. Eu nu ma prea uit la haine, dar oricat, mi-au placut..Iar sotiei mele ii luceau ochii. I-ar fi placut ca fiul nostru sa fie intr-o asemenea uniforma. Ar fi cazut fetele ca mustele..
Si pe malul fluviului mai e un vas cu panze..
Scuze, ma opresc.. Dar asa, ca idei de excursie, la anu'

Edited by Prien, 21 October 2016 - 18:22.


#202
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Incepe weekendul si ma simt bancos.
Apropos de adresa pusa La http://www.u-434.de/..._geschichte.php  in partea din dreapta o sa vedeti o poza tare draguta.
Care ma face sa va intreb ceva " Stie cineva cu cine se invecina URSS-ul?" Raspunsul corect este "Cu cine vroia el.
Vai ce gluma buna..De ce zambiti acru? Atunci va mai intreb ceva dragut.
"Dar pana unde ajungeau granitele URSS? Pana unde nu mai aveau combustibl tancurile si submarinele....
Gata, am plecat acasa..

#203
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPrien, on 21 octombrie 2016 - 17:59, said:

Fara gluma, e langa
Tot "fara gluma" ... poza de mai sus am facut-o la fata locului.

View PostPrien, on 21 octombrie 2016 - 17:59, said:

Pt vizita in chios, adica in "turela", am platit ceva mai mult. Dar am avut si ghid.
Norocosule ... cind am fost eu nu s-a putut vizita.

#204
trotineo

trotineo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2009
... Prien, explică-mi şi mie cum naiba n-ai pus sursa în scurt cu apa aia! :)

şi ca să fiu ontopic: dacă eşti nab şi iei primul multimetru din viaţa ta, ia-l pe cel mai ieftin posibil.
aşa n-ai să plângi după 200 sau 3000 de lei făcuţi scrum! :)

#205
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

şi ca să fiu ontopic: dacă eşti nab şi iei primul multimetru din viaţa ta, ia-l pe cel mai ieftin posibil.
aşa n-ai să plângi după 200 sau 3000 de lei făcuţi scrum!
Nu intelegi ca alea de 3000 de lei, dupa parerea lui @loock, sunt indestructibile ... :)

#206
trotineo

trotineo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2009

View Posttehnics, on 22 octombrie 2016 - 22:55, said:

Nu intelegi ca alea de 3000 de lei, dupa parerea lui @loock, sunt indestructibile ... Posted Image


... cine-i "loock"? :D

#207
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Un user care a tot postat pe aici

#208
trotineo

trotineo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2009
... a, tipul cu "ia mastech, fluke, hp, alte alea, că sunt dezainăr industrial şi ştiu ce vorbesc"? :)
să fie sănătos, şi să ajungă în suedia, unde sigur o să fie apreciat la justa lui valoare! :))))))

apropo, cică am ajuns la "raţia" de like-uri, şi nu mai pot da like şi în continuare... m-am distrat copios citind pe-aici!

şi eu aveam nevoie doar de o schemă de "Freedom"... :))))))))

#209
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Posttrotineo, on 22 octombrie 2016 - 22:22, said:

... Prien, explică-mi şi mie cum naiba n-ai pus sursa în scurt cu apa aia! Posted Image
Era apa filtrata, hi, hi, de la robinet, asa ca nu conducea. Pe cea minerala o beau eu..Pun o picatura intr-un kil de vinisor..
Pe de alta parte, sursa asta debiteza curent continuu. A, ca are si ceva riplu, normal, dar e mic. Asa ca H2O-ul e bun.
Sti cum e cand incepe sa fiarba? Eu nu, hi, hi..
Pt ca nu stau 3 ore. Imi pregatesc din timp masuratoarea, leg totul si cand alimentez doar masor. Asa ca mai mult de 3 minute nu cred ca am stat..
Da, puteam sa racesc si punand gruparea de "putori" in centrul jetului unui ventilator de PC. Dar mai era la fel de spectaculos?
Cand m-au vazut colegii au intepenit. Si ei sunt hoaste batrane, unse cu multe alifii..
Dar cand i-am intrebat in cat timp "putorile" aflate in fluxul de aer se vor inrosii, si daca am timpul fizic sa ajung la o concluzie pana sa le distrug, au tacut. Nu ca imi pasa de 2 rezistente, da-le incolo, costa putin, dar daca e sa le omor, macar sa le distrug cu folos
Pt ca pe urma, daca le ard pana sa ajung la concluzia finala, trebuie sa construiesc alt grup. Si benzina pana la magazin tur retur costa.. SI in timpul drumului nu ma pot juca..
Pana la urma meseria sau pasiunea asta e frumoasa si pt ca te poti juca...Si eu ma mai copilaresc, sau ma bucur pt fiecare trasnaie..
PS. Acuma serios. Prin "putori" va rog sa intelegeti ca ma ma refer doar la rezistentele de putere pe care le folosesc pe post de sarcina....
PPS. Pe aici rad si glumesc, dar meseria e sfanta..Si o fac la modul cel mai serios.
Ati vazut ce cabluri groase am folosit pt serializarea shunturilor? Si ca am pus papuci cu simt de raspundere? Si ca nu am facut economie la fludoreanu?
Da, practic cablul are cam 10cm lungime. Adica e doar o scurtatura, da-l incolo..Dar adica DAR are 4mm diametru, e in aer liber, deci calculati curentul prin el.. Uzual se admit intre 2 si 3 A pt o sectiune conductiva de 1mm2.. Deci diametrul de 4mm permite cati A?
Si sursa mea e gandita pt doar 22A. Nu are cum sa debiteze 100A, pt ca o ia dracu urgent..Si imi sare siguranta din primar..
Oricum nu o sa stau in emisie cu orele..Nu cred sa vorbesc nici 5 minute incontinu, ca nu sunt speaker la un post de radio comercial si nici nu transmit vre-un meci..
Asa ca atunci cand trec la receptie, consumul scade la circa 0,2A, si cablul se va racii..
Da, puteam sa folosesc si un cablul de 16mm, dar arata ca dracu, si fiind atat de gros, nu se manipula usor si chiar nu era cazul..

#210
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Trebuie sa admir tot ce s-a scris in acest topic, cu greu am avut rabdare sa citesc.
Eu as zice ca piata exista si pentru chinezarii, si pentru Fluke, Agilent, Metrahit si altii.
La inceput nu ai cunostiintele necesare meseriei, si greselile sunt frecvente. Daca treci peste etapa asta, atunci poate merita investitii in scule. Desigur, daca nu mori intre timp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate