Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Retea UPC în jud.Suceava (Vicovu de Jos - Straja)

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Salut! Am văzut că în zona mai sus menționată UPC-ul își instalează rețea nouă. Îmi poate spune cineva când va fi deschisă? Lucrările au demarat pe la sfârșitul lui mai (2016) și era vorba că într-o lună vor fi gata. Este o secretomanie totală. Chiar nimeni nu știe nimic? Sunt interesat de ce oferă UPC și aș vrea să o închei cu Telekom-ul și să trec la ei.
P.S. Am văzut că rețeaua principală este din fibră optică și cea secundară din cablu coaxial. De ce nu au făcut-o toată din fibră?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • 031.100.1000 (informatii UPC)
  • in zone rezidentiale, am vazut ca folosesc fibra la stalp, si coaxial de la stalp la consumator (abonat). Pe partea de business, folosesc cea mai buna retea disponibila in zona (fibra sau coaxial).


#3
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
@Pololica Am încercat să vorbesc cu cei de la UPC dar răspunsul lor este că "încă nu știm nimic de rețeaua de acolo". Pe de altă parte cei care lucrează la rețea mi-au spus că "rețeaua va fi gata maxim într-o lună și vor veni aganții în teren". Dar între timp totul s-a transformat într-o secretomanie nebună și nu mai știe stânga de dreapta. Cei de la Telekom fac presiuni să prelungesc și nu aș vrea să o rup cu ei și să stau fără net și tv cine știe cât timp. De asta m-am gândit să fac acest topic.

P.S.Poate este cineva pe aici care lucrează la UPC și îmi poate da un răspuns. Mulțumesc!

#4
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Pai cei de la UPC (relații clienți) probabil ca nu știu nimic pentru ca acum lucrările se fac de către alte firme cu care UPC ul are contract. Abia când se va termina lucrarea și se va face recepția ei, probabil ca rețeaua va intra pe harta oficiala UPC.

Nu sunt sigur 100% ca asa e, dar in ultima perioadă UPCul a externalizat lucrările și mentenanța rețelei.

#5
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Deci de asta angajații și mașinile nu au nici o siglă cu UPC-ul. În altă ordine de idei așteaptă finalizarea lucrării 100% și după aia discută.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Externalizarea se face cand ramura (sau o anumita zona geografica) nu este rentabila intern. Cum zice @1motociclist, asteapta pana finalizeaza lucrarile, si vezi ce oferta vor fi. In general, sunt ceva mai rasarite la inceput, pentru a intra in piata.

#7
marin62

marin62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 09.08.2013
Ieri a venit si la noi in sat cineva de la upc ptr.verificare si sa dea o solutie,spunea el.Ce inseamna asta?In satul vecin este retea upc.

#8
macarony1980

macarony1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2016

View Post1motociclist, on 09 august 2016 - 12:54, said:

P.S. Am văzut că rețeaua principală este din fibră optică şi cea secundară din cablu coaxial. De ce nu au făcut-o toată din fibră?

Ca atata ii duce capul. In toata lumea noile retele se realizeaza pe baza tehnologiei FTTB si FTTH numai ei o sa ramana cu coaxialu la abonatul final. Pana si Telekomul unde realizaeaza noua retea tot pe tehnologie asemanatoare cu a celor de la RCS-RDS lucreaza

View Post1motociclist, on 09 august 2016 - 13:12, said:

Cei de la Telekom fac presiuni să prelungesc şi nu aş vrea să o rup cu ei şi să stau fără net şi tv cine ştie cât timp.

Ce presiuni pot sa faca sa prelungesti contractul? A expirat perioada contractuala de baza de 12 sau 24 luni contractul se prelungeste pe termen nelimitat pana te hotarasti sa le spui "pa". Nu au voie sa te oblige sa accepti o noua oferta de prelungire de contract, in caz contrar te poti adresa ANPC-ului

View Posttdan08, on 09 august 2016 - 13:18, said:

Pai cei de la UPC (relații clienți) probabil ca nu știu nimic pentru ca acum lucrările se fac de către alte firme cu care UPC ul are contract. Abia când se va termina lucrarea și se va face recepția ei, probabil ca rețeaua va intra pe harta oficiala UPC.

Nu sunt sigur 100% ca asa e, dar in ultima perioadă UPCul a externalizat lucrările și mentenanța rețelei.

CORECT... cand eram abonat la ei toate interventiile inclusiv instalarea serviciilor le-a facut o firma de IT din localitatea mea cu care UPC-ul avea contract de colaborare. NUMAI lucrarile la reteaua de baza le fac angajatii lor, ce tine pe partea de interventii clientii sunt alte firme

#9
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006

View Postmarin62, on 09 august 2016 - 13:56, said:

Ieri a venit si la noi in sat cineva de la upc ptr.verificare si sa dea o solutie,spunea el.Ce inseamna asta?In satul vecin este retea upc.

Pai e simplu. Verifica terenul. Sa vadă potențiala piața desfacere, ușurința cu care se poat face lucrările, sa estimeze un termen de efectuare a lucrării, un eventual cost, un eventual profit pe termen lung.

Era probabil tipul însărcinat cu realizarea studiului de fezabilitate.

http://www.metodolog...ezabilitate.htm

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
La tara nici un ISP nu da fibra la abonat, asa ca UPC considera ca e o paine de mancat si pentru ei.

#11
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
De unde stii ca e UPC ? Vicovu e la granita cu Ucraina Mai stii, de aici secretomania

#12
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015

View Postsceptic_schizo, on 09 august 2016 - 17:02, said:

De unde stii ca e UPC ? Vicovu e la granita cu Ucraina Mai stii, de aici secretomania
Din discutia cu instalatorii, tot acei instalatori care mi-au dat delaliile pe care le-am postat in primul post. Nu te contrazic ca este ''secret de stat'', dar parca totusi...
Nu stie nimeni nimic, nici un angajat UPC sa dea ceva pe surse?

#13
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007

View Postsceptic_schizo, on 09 august 2016 - 17:02, said:

De unde stii ca e UPC ? Vicovu e la granita cu Ucraina Mai stii, de aici secretomania
Mai exista vreun ISP in Ro inafara de Upc care utilizeaza cablu coaxial ?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
RDS mai foloseste coaxial, unde au EoC.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Practic nu, doar UPC mai foloseste coaxial DOCSIS, EoC e doar o improvizatie prin care un singur ONT GPON FTTH e folosit la mai multe case, sa nu bage FTTH la fiecare casa pentru ca ii co$$$ta si preturili Erdeesh ie mici rau. Posted Image

#16
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Sincer să fiu nu prea mă interesează prin ce livrează serviciile, atâta timp cât sunt stabile și nu mă pun ca cei de la telepom să plătesc un ab de 4 mbps exact la același preț ca cei care aveau oferit 50-100 mbps.
Ideea este să termine repede treaba. Am deja o lună fără net fix și tv.

#17
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Astazi am vorbit cu un inginer care lucra la retea (mai exact in zona Vicovu de Sus). Mi-a spus urmatoarele, incerc sa reproduc cat mi exact: "Mai avem putin de lucru si terminam, mai facem cateva verificari si mai avem pe cateva stradute de instalat cablu. In unele zone am avut probleme ca s-au taiat cablurile... si au trebuit sa fie inlocuite. Totusi, daca nu apar probleme in 2 saptamani ar trebui sa fim ON.
Nici noi nu stim prea multe, suntem doar o firma care are contract cu UPC-ul. Dar din cate am inteles UPC-ul a angajat cativa baieti pentru a merge pe teren sa faca contracte. Probabil de saptamana viitoare vor incepe treaba". L-am intrebat de reteaua din Vicovu de Jos si am primit urmatorul raspuns: "Lucrarile la Vicovu de Jos le-am terminat la sfarsitul lui iulie. Nu am avut prea mari probleme pe acolo, cablistii locali s-au resemnat Posted Image)." In alta ordine de idei omul nostru mi-a mai povestit ca cineva... din Vicovu de Sus le-a sontit cablurile in mai multe zone si au trebuit sa le schimbe. Politia face anchete... Ma tem sa nu inceapa nebunia si la noi si cablistul din zona sa nu se apuce si el la taiat fire ca atunci mai vedem net de la UPC la sf asteapta.
L-am intrebat si de cablul coaxial si mi-a confirmat ca dor pe stradute au coaxial si reteaua principala este de fibra.
Ramane de vazut ce si cum. Voi reveni cu teste in momentul când voi avea instalat netu' Posted Image

Edited by 1motociclist, 19 August 2016 - 09:28.


#18
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
P.S. Reteaua este deschisa. Acum 30 min am fost sunat de la serviciul clienti UPC si am primit o oferta pe care am acceptat-o.

Internet 200 mbps + tv family HD + extraoptiunile HBO si Smart = 80 ron, in acesti 80 ron este inclusa si chiria receiverului HD.

Imi oferea pentru numai 5 lei in plus internet de 500 mbps, dar am zis sa nu risc sa stau cu tehnicienii pe cap zi de zi si cu netul tot timpul cazut. Daca lucrurile merg bine in maxim 2 luni trec la 500 mbps. Acum astept 7 zile lucratoare sa vina baietii sa imi instaleze jucariile :) si sa trec la teste cat mai am concediu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate