Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Retea UPC în jud.Suceava (Vicovu de Jos - Straja)

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 06.12.2006

View Post1motociclist, on 19 august 2016 - 14:37, said:


Internet 200 mbps + tv family HD + extraoptiunile HBO si Smart = 80 ron, in acesti 80 ron este inclusa si chiria receiverului HD.

Oferta relativ slabuta fata de celelalte de pe topicul "oferte de retentie"
O oferta de genul asta ar fi în jur de 60 de lei. Ar fi fost mai ok dacă ți-ar fi dat maxpack și nu hbo simplu, dar si cu maxpack  tot scump ar fi fost.

Edited by tdan08, 19 August 2016 - 17:45.


#20
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Prima oferta (cea de abonare) intotdeauna e mai scumpa si cu mai putine avantaje, la retentie castigi mult cu pachete multe. Posted Image

Totusi, iti recomand sa schimbi oferta si sa o iei pe cea de pe site :

http://www.upc.ro/ofertaspeciala

;)

Edited by queron, 19 August 2016 - 19:56.


#21
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Sincer sa fiu sunt multumit, chiar si asa daca oferta nu pare cine stie ce in comparatie cu ce au oferit la alti colegi de forum.
La telecom plateam mai mult si aveam net 4 mbps. Singurul lucru plus la ei era HBO HD.
S-au tinut de cuvant ca ma vor suna in "secunda 2" cum reteaua va fi ON. In plus de asta sunt foarte multumit de convorbirea avuta cu cei de la relatii clienti care m-au sunat. Nu au fost batai de joc ca la telepom si nici nu au incercat sa imi bage pe gat ascunse. Dna. mi-a explicat in amanunt fiecare serviciu, cost, avantaje si dezavantaje...

P.S. Tot de la ea am inteles ca acum se lucreaza si la retea pentru comunele invecinete (Putna, Gura Putnei, Bilca, Voitinel, Margine, Horodnicu de Sus), doar astea mi le-a mentionat ea.

Edited by 1motociclist, 19 August 2016 - 19:58.


#22
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Ce abonament de televiziune aveai inainte?

#23
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Telekom DTH M + HBO + Viasat

#24
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Aha, 6 HD-uri vs 14 HD-uri e ceva :D . Sa ne spui si noua o parere dupa ce iti instaleaza totul.

#25
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Sigur ca voi reveni cu mai multe detalii si ceva testspeed-uri si voi povesti si experienta cu instalatorii. ;)

#26
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Sa stapanesti sanatos noul abonament!
O fi UPC-ul pe coaxial la abonati (fac o mica paralela) dar unde au intins fibra pe stalp si au instalat echipamentele terminale pentru abonati,pot oferi servicii imediat.Si servicii 100% functionale si destul de repede.DOCSIS,nu este o tehnologie chiar atat de slaba calitativ! Uitati-va la RDS ce mizerie ofera prin EOC!
DOCSIS,ofera instant televiziune digitala de calitate (banda suficienta),Internet cu viteza mare (daca si upload-ul ar fi mai mare era si mai OK) si telefonie digitala pentru cine doreste.Toate pe un singur... este adevarat,coaxial ce-ti intra-n casa.Sa nu uit,are si avantajul analogicului pentru cine are mai multe TV-uri in casa si nu vrea sa se complice cu media-box-uri sau carduri CI,suplimentare.
DA,as fi diliu sa nu recunosc faptul ca FTTH este FTTH dar nici DOCSIS,unde este instalat corect,nu este de dat "cu caciula-n caini"!
Am mai spus-o pe acest forum (este drept,in sectiunea TELEKOM),daca UPC ar strange putin din buci si ar instala niste noduri optice capabile de DOCSIS 3.1... ar cam schelalaii RDS-ul si Telekom-ul cand pe coaxialul "obosit" ne-am trezi cu 5GB/sec download si vreo 800Mb/sec - 1GB/sec upload! N-am dat valorile teoretice maxime estimate pt. DOCSIS 3.1 de 10 GB/sec download dar ce am spus mai sus ar fi disponibil daca ar "baga in priza" UPC niste noduri Teleste de DOCSIS 3.1! Deci... UPC ar putea (cel putin teoretic fiindca nici in State nu s-a lansat inca...momentan) sa aiba peste 1GB/sec Internet la abonati... numai prin inlocuirea nodurilor optice,pastrand infrastructura existenta!
RDS spre exemplu,ca sa treaca la 5GB/sec sau chiar la 10 GB/sec la nivel de abonat,trebuie sa faca ceva cu GPON-urile si mai ales EOC-urile ca sa poata oferii asa ceva.
NU uitati un lucru perfect plauzibil: UPC a fost aproape un an de zile inaintea RDS-ului ca viteza,va amintiti de 120 si mai apoi 150 Mb/sec prin coaxial? Cand RDS avea la blocuri numai switch-uri de 100 Mb/sec pe casa scarii si UPC oferea 120 Mb/sec si 150 Mb/sec prin coaxial?! Daca v-ar face "bucata" si ar veni cu cateva noduri capabile de 3.1 si ar avea la nivel de abonat,ceva PESTE 1 Gb/sec...? Ia zi Neaceasca... cum ar fi? DA,deocamdata NU este,n-au lansat nici in alte tari,abia se fac experimente dar RDS-ul si Telekom-ul se straduiesc sa aduca GB in cat mai multe case,insa... si cand s-o lansa DOCSIS 3.1 la nivel de abonat si HOPA... UPC cu viteze peste 1 GB/sec pe "coaxialul obosit"... ia sa va vad atunci?
Da,pana atunci...mai este o paine de mancat (da fapt mai multe) si FTTH-ul este viitorul...insa este posibil sa aveti surprize... pe coaxial!

Edited by Tehnicianul1970, 20 August 2016 - 06:18.


#27
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Nu știu cum se străduiește Telekomul să aducă 1 Gbps... În zonă la mine au doar cupru și pe lângă că ofereau viteze de rahat au mai și tăiat din ele. Cel mai potent ab de care am auzit eu era de 20 Mbps și peste noapte l-au scăzut la 12 Mbps pe motiv "că nu mai duce linia". Dacă vroiai să faci un ab nou spuneau că nu mai au sloturi disponibile și la reparați legau cablurile cu pungi de gunoi menajer (era undeva în secțiunea telekom un topic la un momentdat). Am sesizat de vre-o 10 ori la serviciul clienți până au venit și au făcut o lucrare cum trebuie. Și să mai dau un exe că tot este sâmbăta și este timp berechet. În zona mea au început să instaleze rețeaua în martie 2004 și a fost gata pentru 1 Mbps în octombrie 2007. Ăștia de la UPC s-au apucat la sfârșitul lui mai și la jumatea lui august au terminat 4 localitați foarte mari în toate cotloanele, unde Telekomul refuza să intre. Deci???

#28
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Post1motociclist, on 20 august 2016 - 08:46, said:

. Ăştia de la UPC s-au apucat la sfârşitul lui mai şi la jumatea lui august au terminat 4 localitați foarte mari în toate cotloanele, unde Telekomul refuza să intre. Deci???
Clar,UPC!

#29
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Nici pana astazi baietii de la UPC nu s-au aratat la fata sa instaleze cablul.
Dupa secretomanie... au disparut toti de parca i-a inchitit pamantul.
Ce este drept, mai sunt 3 zile din cele 7 "lucratoare" de care mi-a spus dna de la serviciul clienti. :)

P.S. Astazi a inceput si telekom-ul timid sa instaleze cativa metri de fibra.

#30
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
La 23:10 am trecut pe lângă "centrala" lor de la peco Euro-Tehnics și era vâlvă mare. La 1:20 AM m-am întors înapoi și băieții tot acolo sunt. 3 mașini și vre-o 6 tipi se ceartă. Mai era și o mașină de poliție și unu dintre ei mi-a răspuns că sunt probleme cu rețeaua și că cineva iar le-a șonțit din rețea în 3 locuri. Am insistat să îmi spună mai multe dar milițianul mi-a zis să îi dau drumul că blochez traficul. Cred că mai mare demență ca în țara asta nu există nicăieri.

#31
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 17.03.2012
La mine cand au ajuns in prima saptamana ( in timpul instalarii le-au taiat coaxialul si cablurile cam de 5 ori. Oficial nu se stie, neoficial AKTA a facut spume.

#32
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Nici aici oficial nu se spune nimic. Astazi i-am sunat sa vad de ce nu fac nici o miscare... Mi-au zis ca sunt programat pe 31.08 înyre orele 10:00 -11:30. Nu știu ce durerea mea le-ar lua atat. În fine, voi reveni cu vești după ce îmi instalează serviciile.

#33
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
Ieri pe la 15:00 am fost si eu cablat la retea. Sunt super multumit ca laptopul imi vede wireless 150 din cei 200 Mbps si ca toate canalele SD se vad mult mai bine ca la telekom,.
Am apucat astazi sa descarc una alta pe wireless cu 12,7 MBps.
[ http://www.speedtest.net/result/5589928735.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
1motociclist

1motociclist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.04.2015
[ http://www.speedtest.net/result/5590307314.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vad ca reteaua este foarte stabila. In momentul de fata am SNR de 40. Pe telekom niciodata nu am avut SNR mai mare de 8-10.
Semnalul si calitatea tv sunt peste 90%. Canalele SD se vad mult mai clar. Cele HD sunt tot ca si ca telekom, sau poate cel putin nu observ eu diferente semnificative.
Recomand trecerea la UPC cu cea mai mare intredere (ma refer doar la zona noastra).

Edited by 1motociclist, 30 August 2016 - 04:26.


#35
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,362
  • Înscris: 05.09.2005
Uite asa un client fericit :)

Depinde mult de zona, infrastructura si alte lucruri..

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
UPC-ul e lux pe rural la ce servicii de rahat dau acolo ceilalti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate