Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 1, 2006-feb 2011)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4910 replies to this topic

#1567
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Noutati : am adus cazanul acasa  :D ; am reusit sa-l bag si in casa (cu ceva emotii din cauza usii - imi dadusera dimensiunile fara stuturile laterale). S-au apucat de pus caloriferele pe pereti, deci vom incepe cu instalatia.

De legarea termostatului n-am mai vorbit deocamdata; sper sa fi fost o confuzie de moment (daca ziceti ca asa scrie negru pe alb in carte,probabil ca n-a citit-o ; partea proasta e ca a ajuns la mine fara carte,trebuie sa merg la sediu s-o cer). E cumva o chestie mai ciudata intre noi: nu prea inteleg ei de unde mai stiu eu cate ceva, si uneori cred ca incearca sa arate ca eu nu stiu si ei da ( e vorba de ingineri) , si cum de pot avea asa idei .... Dar aprecierile la sfarsit ...

Pana atunci va mai sacai si eu cu cate ceva:

1. Vana de descarcare (parca asa ii spune; mai are o denumire cu "k"?) mai are vre-un rost in cazul in care am alimentare cu apa de la hidrofor ? Din cate am inteles, in caz de supra incalzire s-ar deschide o vana sau supapa , si apa rece ar invada racind cazanul, dupa care ar fi evacuata. Dar daca ar cadea curentul (n-am generator) ar cadea si hidroforul , si ar fi deci inutila. Pare logic. In plus am vas expansiune deschis. Ce ziceti ?

2. Toate 3 pompele se baga in priza , sau se mai leaga pe undeva prin cazan? Acum am la centrala pe gaz 2 si nu bag nici un in priza.

Deocamdata atat, dar presimt ca sfarsitul e depaaaaarte ...  :(

#1568
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postadisor2603, on Dec 5 2008, 23:01, said:

Buna. Imi puteti spune unde se leaga termostatul de ambient la un Orlan cu Panoul frontal EKOSTER 2?
Dupa  schema din manual cred ca se conecteaza in locul marcat cu rosu, dar nu sunt sigur. Se poate monta un termostat simplu? :unsure:
Merci anticipat. ;)
Attachment untitled.jpg

In schema postata de @adisor la #1288, ce se leaga langa TA , la semnul cu termometrul ?

Edited by DDuras, 17 December 2008 - 19:19.


#1569
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Attached File  untitled.JPG   38.42K   127 downloads

View Postflorin71_skoda, on Dec 17 2008, 16:42, said:

Ce suprafata are? Capacitate de 50 de litri..... mi se pare mult. Eu stiam ca un panou obisnuit, de 2m2, are cam 1,5 litri. Ar trebui cam 25 de panouri, adica 25m x 4m.... ca sa am 50 de litri. As vrea sa vad o poza cu panoul asta al tau... sunt curios sa vad cum arata.
sunt inca la gheorghieni Harghita, tot pe drumuri, nu pot sa-ti dau decat o schita  si detalii
teava este facuta colac, spira langa spira, lungimea aprox 130 ml, diametru 32 mm, tip de teava PEHD, costul instalatiei, aprox 7 mil in prezent ( stiu ca am mai facut la niste prieteni), marele castig este in sistemul spiralei , adica un volum de 50 l de apa fiarta este mult mai mult utila decat intr-un boiler de 50l , apa rece nu se combina cu apa rece, si astfel ai mult mai multa apa fiarta in acelasi volum de apa. de ex eu am boilerul inseriat de 100 l, dar comparativ in cada am mai multa apa din panoul solar decat din boiler (bineinteles apa fiarta). at timp e inghetata in boiler intra apa direct din apa rece, cum e normal.

cum vezi in schita, teava e asezata pe un pat de osb ranforsat, izolat cu polistiren si acoperit cu geam, bineinteles ca totul intr-o cutie tot din lemn, nu am desenat-o ptr a se vedea straturile cum sunt asezate.

In compaaratie cu un sistem din comert, panou (capacitate mica), deci automat e nevoie de boiler cu serpentina de incalzire si tot restul si de aceea se ajunge la sute de mil de lei, nu e ptr mine, de banii astia imi iau altceva!

Plus ca nimic nu se compara cu ceva facut de tine insuti, si daca mai merge si bine e bucuria cu atat mai mare, nu??

View Postflorin71_skoda, on Dec 17 2008, 16:42, said:

Am vorbit cu un prieten, care are cam 80m2, un cazan de 60kw, volum apa cazan 135 litri, boiler de 150 litri, 6 radiatoare de tabla, cam 70 litri de apa in instalatie. Peste zi, adica de la 8 la 16, tine termostatul pe 21, iar in rest pe 25. Consumul de lemne... undeva la intre 10 si 12 metri cubi pe an. Seara umple cazanul cu lemne, dimineata mai are 1/3 di ele, dar pentru ca se trezeste cu noaptea in cap... si vine ultimul acasa... mai pune citeva si dimineata..... Scuteste restul familiei sa bage pe foc.

stiu ca poate aici nu se poate dar imi poti recomanda o firma ceva de centrale, si neaparat cu gazeificare?
Poate pe mail?
chiar nu stiu ce sa aleg.
recunosc ma bate gandul sa o construiesc eu, pot face usor rost de inox, free only for me :D ,bazin inox, samota, izolare buna, fumuri 3 sau 5 ca la o soba , (am stricat si refacut 3 sobe diferite ptr a invata cum se face, e simplu dar f importante sunt fumurile), restul de protectii si circulare fluide cred ca nu voi avea problema, si cu tiraj forta iar e usor de  aruncat un fan acolo comandat sau nu de termostat,. Nici nu am timp sa incerc, dar voi vedea.
O mare pparte din mine ar vrea sa cumpere totusi , vom vedea care parte va invinge.
Ti-am zis nu e chiar problema de bani, ma descurc momentan.

Attached Files


Edited by scheleton, 17 December 2008 - 20:17.


#1570
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostDDuras, on Dec 17 2008, 18:38, said:

............ partea proasta e ca a ajuns la mine fara carte,trebuie sa merg la sediu s-o cer...........
Daca vrei carte tehnica..... da clik aici.... era un post scris pentru tine....

Edited by florin71_skoda, 17 December 2008 - 23:55.


#1571
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Da, ar fi trebuit sa-mi amintesc de postarea lui @kpk

Cum ramane cu intrebarile de mai sus? In privinta primei sper ca m-am facut inteles despre ce e vorba. Azi am vazut ca pe cutie scrie Caleffi, dar am senzatia ca asta e doar firma. Ei zic ca in conditiile date ar reprezenta doar o cheltuiala inutila.

Multam.

#1572
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostDDuras, on Dec 17 2008, 18:38, said:

1. Vana de descarcare (parca asa ii spune; mai are o denumire cu "k"?) mai are vre-un rost in cazul in care am alimentare cu apa de la hidrofor ? Din cate am inteles, in caz de supra incalzire s-ar deschide o vana sau supapa , si apa rece ar invada racind cazanul, dupa care ar fi evacuata. Dar daca ar cadea curentul (n-am generator) ar cadea si hidroforul , si ar fi deci inutila. Pare logic. In plus am vas expansiune deschis. Ce ziceti ?
-Supapa de descarcare termica..... lucreaza atunci cind cazanul ajunge undeva pe la 100°C, scopul fiind acela de a raci cazanul. De preferat este sa se monteze pe iesirea serpentinei. Serpentina este tot timpul plina cu apa... si cind se deschide supapa.... apa paraseste serpentina... spre canalizare... si locul ei este luata de alta apa... apa rece de la retea. Daca este legata pe intrare... apa rece, va invada serpentina care are 100°C... un mic soc termic.
-Vasul de expansiune.. are rolul de a prelua cresterile de volum ale agentului termic.
-Supapa de siguranta (1,5 bar).... are rolul de de a proteja cazanul la supra presiune... atunci cind vasul de expansiune nu mai face fata.

Nu ar fi corect sa ceri vasului de expansiune sa indeplineasca toate cele trei functii. Nu stiu ce fel de vas ai... de regula, cele din comert, sunt izolate, si nu sunt chiar inchise. Au deasupra un capac izolat, ca sa nu intre mizeria in ele... si au o teava de preaplin. Sunt si neizolate... dar au si ele capac. Nu prea ar fi corect... ca atunci cind cazanul o ia pe abur... si creste foarte mult presiunea.... sa ceri vasului, ca prin preaplinul de 1/2 maxim 3/4.... sa "scuipe" aburul sau apa fiarta, afara. O sa te trezesti ca-i sare capacul printre tigle.... sau crapa in doua.
Revenim la partea cu supratemperatura: o cauza principala, este intradevar, lipsa curentului.... dar mai sunt si altele. Circulatie deficitara: infundare filtre... blocarea sau defectarea unei pompe... functionare pe ACM si ajungerea la saturatie a serpantinei boilerului... robinetii radiatoarelor apropiate de cazan, inchisi din greseala... ai uitat clapeta de tirj deschisa... la orlan: nu reglezi bine ventilatorul. Sunt destule exemple.
Un model de vas de expansiune deschis: Attached File  vas_deschis.jpg   19.23K   72 downloads

Poate te gidesti sa pui in pod sau undeva mai sus decit centrala... un rezervor de 300 de litri... plin cu apa.. Poate ca pe viitor cumperi un invertor si o baterie de masina... ca sa suplineasca penele de curent.

View PostDDuras, on Dec 17 2008, 18:38, said:

2. Toate 3 pompele se baga in priza , sau se mai leaga pe undeva prin cazan? Acum am la centrala pe gaz 2 si nu bag nici un in priza.
Daca vei citi manualul, ai sa constati ca electronica centralei are un loc special unde sa legi pompa instalatiei. A doua pompa... cea de amestec... se poate baga direct in priza... sau in priza, dar printr-un termostat de imersie, care sa o opreasca cind este rece cazanul. Pompa de boiler.... mai complicat. Daca o legi in CT.. nu va merge cind este cald in casa. O varianta mai simpla este de a o baga in priza... un fir se trece prin termostatul boilerui... si printr-un termostat cu imersie. Gindestete ca pompa ar fi un bec... si pui pe un fir... in serie.. 2 intrerupatoare. Ca sa se aprinda becul... trebuie apasate amindoua. Cind apa in boiler este rece... T boiler vrea sa aprinda becul... dar se loveste de T imersat... care trebuie sa fie si el inchis. Acesta insa... se inchide doar daca apa pe tur are peste 60°C.... Sunt 2 conditi: sa fie apa in cazan la peste 60... si sa fie nevoie de ACM.... atunci pleaca pompa. Nu este solutia optima... dar este foarte simpla.
Ulterior.... poti aduce inbunatatiri.

Edited by florin71_skoda, 18 December 2008 - 19:47.


#1573
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Multam.

Azi m-am mai gandit si eu la supapa de descarcare termica (astia ai mei ii tot trageau cu "sonda caleffi" si asta m-a derutat). Si ma bucur ca imi confirmi parerea la care am ajuns, si anume faptul ca pot exista totusi si alte cauze,in afara de oprirea curentului, care sa faca necesara supapa.

Cu privire la pompa boilerului: legata in centrala,nu-i prea vad rostul(s-ar putea cred si fara ea,lasand boilerul ca un simplu consumator). Legata prin termostat si term. de imersie , cam multe conditionari. Ce nu inteleg: DE CE TREBUIE termostat de imersie la boiler? Adica nu vad de ce n-ar putea merge doar cu termostatul boilerului . (Boilerul de 120l va avea si un vas expansiune inchis de 8 l.)

Vasul de expansiune seamana cu cel din poza. Nu m-am gandit sa-l masor; are undeva cam la 50 cm. latura (e patrat). E manufacturat de ei (destul de ingrijit), va fi leget si la tur si la retur,si are si un stut pe unde sa faca o deversare controlata. Capacul e in partea de sus (evident), si oricum va fi lasat liber (deci "inchis" doar de propria greutate) - deci sa sara in aer nici sa vrea nu cred ca poate;de crapat, e dintr-o tabla mai grosuta, n-as crede.

In rest, au inceput sa insire tevile; ca observatie, cred ca au cam facut exces de zel la bride, le-au pus la 40 cm.
Si au inceput sa puna asa, de proba si tevaraia centralei. Ma bucur ca, deocamdata, ne "suprapunem" in privinta dispunerii elementelor importante: pompe &co.

#1574
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostDDuras, on Dec 19 2008, 17:46, said:

Cu privire la pompa boilerului: legata in centrala,nu-i prea vad rostul(s-ar putea cred si fara ea,lasand boilerul ca un simplu consumator). Legata prin termostat si term. de imersie , cam multe conditionari. Ce nu inteleg: DE CE TREBUIE termostat de imersie la boiler? Adica nu vad de ce n-ar putea merge doar cu termostatul boilerului . (Boilerul de 120l va avea si un vas expansiune inchis de 8 l.)


Era mai bun un vas de peste 12 litri. Mai ai nevoie de supapa de siguranta de 6 bar.... Va exista insa o problema... In general, instalatori, monteaza vase pentru incalzire pe boiler. Aceste vase rezista la presiuni mici. Doar cele de peste 50 litri rezista la presiune de 6 bar. Uitate pe vasul tau de 8 litri... si vezi care este presiunea maxima (PM).
Legat de partea electrica.... Montezi boilerul pe post de calorifer.... atunci nu mai ai nevoie de pompa. Motezi totusi pompa... trebuie cineva sa o comande.... adica un termstat. Poate cel de imersie.... poate cel al boilerului... sau poate bagi pompa direct in priza. Problema... una ar fi ca vei monta TA... alta... ca cazanul va sti cind vrei ACM.... Este posibil ca apa din cazan sa scada sub 60... si pompa boilerului va merge de nebuna.... nu va sti ca apa din cazan este rece. In boiler ai apa calda de 60.... si pompa va invirti prin serpentina, apa de 40. Rezultatul... ACM se va raci.... si va ajunge sa incalzeasca boilerul... cazanul. Logic este sa incalzesti boilerul cu apa din cazan... nu invers.

View PostDDuras, on Dec 19 2008, 17:46, said:

Vasul de expansiune seamana cu cel din poza. Nu m-am gandit sa-l masor; are undeva cam la 50 cm. latura (e patrat). E manufacturat de ei (destul de ingrijit), va fi leget si la tur si la retur,si are si un stut pe unde sa faca o deversare controlata. Capacul e in partea de sus (evident), si oricum va fi lasat liber (deci "inchis" doar de propria greutate) - deci sa sara in aer nici sa vrea nu cred ca poate;de crapat, e dintr-o tabla mai grosuta, n-as crede.

Stiu ca nu sare in aer... era doar o figura de stil... era o exagerare... Dar daca fierbe cazanul si o ia pe aburi.... crezi ca capacul va sta la locul lui? Crezi ca prin stutul de preaplin (deversare controlata... cum zici tu)... va reusi sa iasa aburi si presiunea?
Am vazut cazan de 35kw care a plecat de la locul lui... A plecat cu tot cu usa... cu tot cu grinda usi.... cu citeva tigle.... si a ajuns in curte...
Daca ai un cazan fara protectiile minime... cind pleaca... se tot duce...  Gindestete ca ai un cazan de aproape 600 Kg si care are si 100 litri de apa in el. Cam ajungi la 700KG.... Nimic nu poate opri o masa asa de mare.
Eu consider ca este bine sa pui toate protectiile posibile. Nu le poti avea pe toate....

Asta este.... trebuie sa te faci si instalator.... Ai decis ca vrei cazan pe lemne... cu cit sti mai multe.... vei sti sa exploatezi corect cazanul. Daca aveai unul pe gaz... il bagai in priza... si gata. La lemne... nu tine. Chiar daca este complet automatizat, tot trebuie sa sti cite ceva.

Succes cu mesteri....

#1575
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Merci, voi avea nevoie.

Da, o sa pun supapa de descarcare; asa ma rasgandisem si eu  :)



Inca ceva: urmeaza sa mai am o discutie cu ei referitor la clapetele de sens. N-am prea inteles eu exact ce au vrut sa spuna,ceva de genul:pun clapeta de sens pt pompa boiler si pompa amestec, si n-ar mai pune pt.pompa circulatie. Am senzatia ca ar fi pus clapeta pe tur (?),caci au zis ca daca ar pune clapeta,s-ar mai ingusta un pic accesul apei, care ar fi mai "tentata" sa urce in vasul de expansiune, lucru care ar produce permanent zgomote,bolboroseli. Ceva de genul asta.

#1576
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostDDuras, on Dec 19 2008, 19:24, said:

............
Inca ceva: urmeaza sa mai am o discutie cu ei referitor la clapetele de sens. N-am prea inteles eu exact ce au vrut sa spuna,ceva de genul:pun clapeta de sens pt pompa boiler si pompa amestec, si n-ar mai pune pt.pompa circulatie. Am senzatia ca ar fi pus clapeta pe tur (?),caci au zis ca daca ar pune clapeta,s-ar mai ingusta un pic accesul apei, care ar fi mai "tentata" sa urce in vasul de expansiune, lucru care ar produce permanent zgomote,bolboroseli. Ceva de genul asta.
Clapeta la pompa de amestec.... = frectie la picior de lemn.
Clapeta la boiler.... nu este musai... cind merge caldura.... ce daca scapa si pe boiler. Poate ca vreau sa scape.... este in avantajul meu.
Lipsa clapeta la incalzire... asta nu se accepata... daca merge doar pompa de amestec (TA oprit)... va invirti apa si in radiatoare.... la fel si cu boilerul....
Clapeta pe tur... este o solutie.... depinde.... de multe. Nu pot sa zic nimic daca nu vad schema. Probleme: daca este cu arc... se strica repede (adica supapa)... daca este clapeta adevarata... se pune pe verticala.... greu de pus.
Eu obisnuiesc sa spun "supapa de sens" la cele cu arc... si "clapeta de sens" la cele metalice. De regula... la magazin sunt identice... dar nu este acelasi lucru... dar instalatori mei sau obisuit sa faca diferenta...

Alt aspect: presupunem ca nu ai deloc clapete de sens... cind merge pompa de amestec... scapa pe ACM si incalzire... pompa de boiler, scapa pe incalzire.... pompa de incalzire scapa pe boiler...
Si ce daca? Tu faci foc doar iarna. Problema apare doar daca vrei perfectiune... si daca vrei sa faci ceva foc si vara.
Tu decizi. (asta este unul dintre motivele pentru care miam "batut joc de tine" (asa cum ai spus intr-un post)... Trebuie sa pricepi... si sa fie o logica. Toti putem gresi... dar daca pricepi logica.. iei decizi si faci ce vrei. Nu trebuie sa faci ce zic eu... trebuie sa faci ce ti se pare logic... din ce spun eu... daca nu sunt la fata locului... pot face greseli mari.... Tu decizi daca ce spun eu este bine sau este rau)
Fa o schema cu ce vor ei sa faca mesteri.... Poate ca ideea este buna.

Edited by florin71_skoda, 19 December 2008 - 20:07.


#1577
say

say

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.07.2007
Intrebare pentru cei care au deja cazane cu gazeificare pe lemne.

Daca ati avea posibilitatea sa reproiectati camera tehnica in care va veni instalata centrala
respectiva cum ati face-o? Ma refer la cati m2; cate ferestre sau aeresiri si ce dimensiuni; ajuta cu
ceva un horn din caramida in camera tehnica; si alte amanunte care ar trebui luate in considerare inca
de la faza proiectari casei.

VA MULTUMESC!

#1578
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postflorin71_skoda, on Dec 19 2008, 20:02, said:

Tu decizi. (asta este unul dintre motivele pentru care miam "batut joc de tine" (asa cum ai spus intr-un post)...


N-am spus chiar asa ! ...  dar prea relativizasei totul intr-un domeniu tehnic, totusi ...


Trebuie sa pricepi... si sa fie o logica. Toti putem gresi... dar daca pricepi logica.. iei decizi si faci ce vrei. Nu trebuie sa faci ce zic eu... trebuie sa faci ce ti se pare logic... din ce spun eu... daca nu sunt la fata locului... pot face greseli mari.... Tu decizi daca ce spun eu este bine sau este rau)

Ei sa stii ca acum mi-e si mie clar care-i treaba cu pompele si clapetele. Ai explicat mai didactic si am inteles.  :)

Acum , sa stii ca distanta dintre domeniile noastre de activitate este cam ca de la Pamant la Luna (daca nu mai mare  ;)  )
astfel se explica de ce nu inteleg din prima ( oricum am uimit pe multi!  ;)  )  In plus sunt si dezavantajat fata de @kpk (de exemplu) care are o instalatie gata. E mult mai greu sa intelegi asa, la modul teoretic, fara sa ai nimic in fata.

Gata cu divagatiile. Am mai fost azi "pe teren" si mi-am imaginat instalatia la fata locului. Ce mai pot spune:

1. Vasul de expansiune este italian, "Varem" , 8 l si presiune max. 8 bar (scrie pe el). in conditiile astea e suficient cel de 8l , sau trebuie neaparat mai mare?

2. I-am auzit vorbind pe ai mei ca ar avea deja supapa de siguranta. Am vazut ca are pe stutul intrare apa rece un fel de teu din plastic cu ceva in cap. Aceea o fi ? ca altceva deosebit n-am observat. Pe "chestia" asta e un mic cerc in care apare scris 0/8 iar in jurul lui 2,4,6,8,parca si 10.  Boilerul e un "Eldom" de la Black Sea de 120 l ,cu 2 serpentine.  Pe eticheta lui scrie "rated pressure 0,6 MPa

3. Parca am inteles ca daca ar exista boiler ar putea fi probleme cu lungimea cablului TA ? Sau am inteles gresit? La mine cablul TA va fi de vreo 8-9 m.  Probleme?

4. Ceva ce ar putea fi o problema : vasul de expansiune al centralei va fi legat de turul si returul instalatiei INTRE cazan si cele 2 pompe (circulatie si boiler) Ei , daca pompa de circulatie (si cealalta) imi trimite apa pe retur in cazan , n-o s-o impinga si pe returul vasului de expansiune , si s-ami faca astfel circulatie si prin vas ? Asa ar fi logic !!!  Oare n-ar trebui o clapeta de sens si pe returul vasului ? Ar impiedica ea vasul sa-si "joace rolul" ?

5. Clapeta de sens poate fi montata si pe o teava verticala? La boiler nu cred c-o pot monta altfel.

6. Termostatul imersie se poate pune si pe PPR , sau doar pe metal ? (ma gandesc la cel pt. boiler)

Multam si astept cu interes raspunsurile.  :)




View Postflorin71_skoda, on Dec 19 2008, 20:02, said:

Clapeta la boiler.... nu este musai... cind merge caldura.... ce daca scapa si pe boiler. Poate ca vreau sa scape.... este in avantajul meu.

Da, dar poate apa din boiler e mai calda decat cea din cazan , si fara clapeta mi-o raceste. Just ?

Edited by DDuras, 20 December 2008 - 15:01.


#1579
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
7. Si inca ceva: termostatul pt. pompa amestec unde se leaga fata de pompa: spre tur sau spre retur ?

#1580
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostDDuras, on Dec 20 2008, 14:47, said:

1. Vasul de expansiune "Varem" , 8 l si presiune max. 8 bar
2. ...supapa de siguranta. ..... un fel de teu din plastic cu ceva in cap. ...  Boilerul e un "Eldom" de 120 l ,cu 2 serpentine......
3.  lungimea cablului TA
4. Ceva ce ar putea fi o problema : vasul de expansiune al centralei va fi legat de turul si returul instalatiei INTRE cazan si cele 2 pompe (circulatie si boiler) Ei , daca pompa de circulatie (si cealalta) imi trimite apa pe retur in cazan , n-o s-o impinga si pe returul vasului de expansiune , si s-ami faca astfel circulatie si prin vas ? Asa ar fi logic !!!  Oare n-ar trebui o clapeta de sens si pe returul vasului ? Ar impiedica ea vasul sa-si "joace rolul" ?
5. Clapeta de sens poate fi montata si pe o teava verticala? La boiler nu cred c-o pot monta altfel.
6. Termostatul imersie se poate pune si pe PPR , sau doar pe metal ? (ma gandesc la cel pt. boiler)
7. Si inca ceva: termostatul pt. pompa amestec unde se leaga fata de pompa: spre tur sau spre retur ?
8. Clapeta boiler.... Da, dar poate apa din boiler e mai calda decat cea din cazan , si fara clapeta mi-o raceste. Just ?

1. Este bun... pentru ca rezista la 8 bar. Urmatoarele, ca marime, rezista la 6 bar.
2. Este o clapeta de sens si supapa de siguranta. Este 2 in 1. Este posibil ca supapa sa fie la 10 bar. Daca este asa... ia alta de 6 bar si o clapeta cu arc. Vasul de expansiune se monteaza pe teava de apa rece... intre clapeta si boiler. Tot intre clapeta si boiler se pune si supapa de siguranta de 6 bar. De la vas sau supapa 6 bar.... pina la boiler... nu se monteaza robineti.
3. Am mai raspuns pe undeva... poate fi si de 8-9 kilometri... depinde cit de gros este cablul. Pe cablu transporti curent. Cind spui TA... gidestete ca ai un intrerupator... de unde vrei sa aprinzi un bec... din fundul curti.... Sau... ai un prelungitor... cit de lung trebuie sa fie... astfel incit sa nu mai ajuga 220 la celalat capat? Poate ca 1 kilometru... sau mai putin.. sau mai mult.... depinde de grosimea cablului.
4. Nu. Nu o trimite pe retur. Este impotriva legilor fizici. O va trimite pe tur.... si se va intoarce pe retur. Vei avea circulatie si prin vas... asta este... dar va fi slaba. Pompa impinge apa.... o impinge si in returul dar si in turul vasului. In retur, forta de impingere este mai mare.... dar pe tur, ai apa mai fierbinte. Apa fierbinte urca mai repede ca cea rece. Apa calda, de pe tur, vrea sa urce in vas.. si sa coboare pe retur cea rece.... da nu poate cobori... din cauza ca se loveste de pompa. Pompa ar vrea sa bage be returul vasului... da se loveste de apa rece care vrea sa coboare din vas, fortata de apa de pe tur... care vrea sa urce... datorita pompei... si a faptului ca este mai calda. Practic.. se ajunge la un echilibru al fortelor.
Ai sa constati urmatoarele: pina la 65... pompa nu se invirte... asa ca vei avea circulatie naturala prin vas... o circulatie destul de agresiva... La 65 pleaca pompa... si gata cu circulatia prin vas.
5.Daca este cu arc.... se poate monta cum vrei tu... si in dunga... si pe burta... Daca este cu clapeta metalica.. se monteaza obligatoriu pe verticala
6.Este termostat cu imersie.... asa ca teaca lui trebuie sa intre in apa. Nu prea inteleg intrebarea.... Daca teaca sta in apa.... nu conteaza materialul din care este facuta "teava". Daca te referi la termostatele de contact... aici da... trebuie sa faca contact cu un material care transmite usor caldura apei care circula prin "teava respectiva.
7.De preferat pe turul cazanului... cit mai aproape de iesirea lui. Acolo este temperatura cea mai mare. Dar se poate monta si pe bypass, deasupra pompei... Chiar si dedesupt... oriunde pe bypass. In acest caz... la pornirea cazanului va trebui sa dai termostatul pe 0 ca sa plece pompa. Dupa ce cazanul sa incalzit... vei da termostatul mai sus... sa zicem pe 45. Daca este montat chiar in "gura" cazanului... nu mai trebuie sa umbli la el. Cazanul va urca destul de repede la 45.. si la 15 cm de tur... se va incalzi destul de repade la 45.... Apa calda vrea sa paraseasca cazanul. In cazul tau.. ai vas deschis... asa ca va pleca mai usor. Raspunsul corect, o sa-l afli doar dupa ce pornesti cazanul. Abia atunci vei afla cit scapa cazanul pe tur... Depinde de foarte multe...
8.Vezi ca incepi sa inveti. In boiler ai ACM de 70-75. Daca nu ai clapeta.... cazanul va invirti prin serpantina si apa de 65, cind se gata lemnele. Sub 65 nu se poate... datorita electronici.. Rezultatul: poti avea momente in care sa racesti ACM la 50-60 de grade. In cazul tau... ai TA... si daca pui pe foc diineata si seara.... nu va scadea niciodata cazanul sub 70. Asa ca se poate si fara clapeta de sens. Dar in acest caz... de ce sa mai faci automatizare? Pina la urma... este mai bine sa o pui.

#1581
florinasu

florinasu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.08.2005
am si eu un vigas de 25 kw,la cat sa pun termostatul de pe retur?acum e la 45 pus de un inginer si un electrician.poate scria mai inaite,dar as dori un raspuns concret.am centrala de 1 saptamana.multumesc

#1582
florinasu

florinasu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.08.2005
Da scuze e orlan de 25kw cumparat asta vara,dar are alt panou de comanda fata de ce am vazut pe forum.m-am lamurit pana la urma,e termostat de contact care oricum nu functioneaza ca pompa de bypass este pe direct.ce ma nedumereste este faptul ca pompa de pe tur,un dab 50,cand realimentez sau fac focul imi duce apa pe tur si implicit apa rece pe retur,am facut o combinatie akm,am pus pompa de bypass pe treapta 3 iar pompa de pe tur pe 1.akm am 12 calorifere pe ea,de maxi 1400.sa cumpar un termostat ptr pompa de tur?in meniul de pe panou nu am gasit nimic de genul sa setez temp de pornire a pompei,apoi cand ajunge la 73 cat am setat merg nonstop ambele pompe pana opreste termostatul de camera pe cea de tur.
multumesc

#1583
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postflorinasu, on Dec 21 2008, 11:12, said:

....  orlan de 25kw .....  dar are alt panou de comanda fata de ce am vazut pe forum.m-am lamurit pana la urma,e termostat de contact care oricum nu functioneaza ca pompa de bypass este pe direct...... sa cumpar un termostat ptr pompa de tur?i.......... apoi cand ajunge la 73 cat am setat merg nonstop ambele pompe pana opreste termostatul de camera pe cea de tur.
Probabil ai modelul vechi de electronica. Am inteles ca ai 2 pompe, ai un termostat de contact, ai TA in casa.  Muti termostatul de contact pe tur, sau pe bypass... pompa de amestec care este bagata in priza.... o treci prin acest termostat. Fixat pe 45... trebuie sa opreasca pompa la temperaturi mai mici de 45..... si sa o tina pornita daca apa din cazan este peste 45.
Pompa de incalzire si termostatul de ambient... se leaga in electronica.... este pe electronica loc special pentru a le lega.

#1584
florinasu

florinasu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.08.2005

View Postflorin71_skoda, on Dec 21 2008, 13:19, said:

Probabil ai modelul vechi de electronica. Am inteles ca ai 2 pompe, ai un termostat de contact, ai TA in casa.  Muti termostatul de contact pe tur, sau pe bypass... pompa de amestec care este bagata in priza.... o treci prin acest termostat. Fixat pe 45... trebuie sa opreasca pompa la temperaturi mai mici de 45..... si sa o tina pornita daca apa din cazan este peste 45.
Pompa de incalzire si termostatul de ambient... se leaga in electronica.... este pe electronica loc special pentru a le lega.

merci de raspuns.pana la urma am vigas cu panou ak2005,ideea e ca nu ma lasa sa fac prea multe setari,decat temp maxima.asa sunt legate pompele,ambele in panou,doar ca bypassul e pus pe intrarea de 220 a centralei.TA e legat in panou unde trebuie si pe tur.am mai citit si eu ma speriasem ca la temperaturi sub 60 porneste cateva secunde si apoi sta,am realizat ca face asta ptr a preveni racirea brusca a cazanului,pompa de bypass functionant oricum(dab 35/130)non stop si avand legata de ea un termostat de contact.scuze ,nu ar trebui sa lucreze invers bypasul?(sa bage apa calda pe retur din tur,daca apa e mai jos de 45?merci mult oricum,orice idee e bine venita ptr a optimiza instalatia mea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate