Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Sistem multicanal entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#55
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu reusesc sa gasesc informatii despre amplificarea pentru iesirea de casti a receiverului. Unde pot sa gasesc cat de puternica este aceasta amplficare? Daca vreodata achizitionez niste casti Sennheiser HD 600 spre exemplu, casti ce necesita 300 ohmi, le poate amplifica receiverul sau trebuie sa cumpar amplificator dedicat pentru casti?

#56
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La casti cu impedanta de la 250 ohmi in sus trebuie musai preamplificator de casti. Nu numai din considerente de nivel acustic.
Preamplificatorele de casti implementate pe amplificatoare/receivere ieftine  nu rup deloc gura targului. Sunt cel mult avarage.

Edited by edigee, 08 December 2016 - 21:07.


#57
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Daca vrei casti sa le utilizezi pe receiverul ala cauta modele mai simple si mai ieftine, de alea iti bati joc si este posibil sa sune mai prost decat unele ieftine in conditiile alea.

#58
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Momenta am o pereche de sennheiser 598. Nu suna rau pe iesirea de pe receiver, dar parca pe Fiio X5-ul pe care le-am probat initial sunau mult mai rafinat.

Cum sunt construite la modul general aceste iesiri pentru casti, nu au nicio legatura cu amplificarea stereo pentru boxe? Sesizez o diferenta destul de mare intre aceleasi melodii ascultate pe boxe vs casti folosind receiverul (boxele auzindu-se mult mai bine). Din cate m-am documentat la capitolul calitate a sunetului nu ar trebui sa fie o diferenta foarte mare intre niste casti de genul 598 si Zensor 3, n-ar trebuis a fie tot cam pe acolo?

Edited by razor01, 09 December 2016 - 15:31.


#59
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Preamplificatorul de casti e circuit separat. Isi ia semnalul direct de pe semnalul LINE de intrare a sursei respective. Asa ar trebui sa fie teoretic. In momentul cand introduci castile releul/intrerupatorul ce opreste semnalul spre boxe comuta semnalul pe acest preamplificator ,doar partea de control (volum ,bas treble) e tot aceiasi dar comutata pe acest preamplificator.
Niciodata nu se fac comparatii intre casti si boxe ,din niciun pdv. Sunt chestiuni total diferite , abordarea acustica a ascultarii la casti vs boxe e cu totul alta. Cine face vreo "recenzie" sau "analiza"  pe net asupra unor eventuale comparatii face parte dintre milioanele de habarnisti care se iau in seama ,de care e plin netul.

Edited by edigee, 09 December 2016 - 15:57.


#60
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Mai am nevoie de doua boxe de tavan pentru sistemul acesta, dar vad ca majoritatea sunt incastrabile, iar eu am nevoie de boxe ,,intregi'' (dar inguste, de cativa cm) care sa se monteze pur si simplu pe tavan. De la Dali nu am ce sa cumpar asa ca trebuie sa ma orientez spre alti producatori. Vreau sa dau maxim 150 euro pe o pereche, preferabil albe ca sa nu contrasteze cu tavanul.

Cam ce se poate monta in felul acesta?

#61
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu sunt deacord.
La 90% din amplificatoare/receivere multicanal nu exista amplificator dedicat de casca!
Semnalul amplificat la iesirea de casti este cules direct de pe etajul de putere L/R printr-un divizor rezistiv si nu este calculat pentru casti cu impedanta mai mare de 50ohmi.
Doar in scule high-end ai sa vezi ampuri dedicate de casca.
Releul comuta intre iesirea de boxe L/R si divizorul rezistiv.Daca e vorba de o scula multicanal se face si un downmix la stereo in partea de dsp cand sunt activate castile.
Difetente intre casti si boxe vor fi intotdeauna indifetent ce scule folosesti deoarece in cazul castilor lipseste acustica data de camera si vibratiile care se simt direct cu,corpul.
Din aceasta cauza eu nu sunt adeptul castilor.Le folosesc doar in editare audio-video sau cand doresc sa nu deranjez.
Daca vrei calitate in casca e necesar dac si amp de casca dedicat care sa se pupe cu impedanta castilor.

Edited by geo123, 22 March 2017 - 08:40.


#62
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu sunt adeptul castilor, imi ofera o anumita intimitate cu melodia in sine pe care boxele nu reusesc sa o faca.

Pana una alta ma gandesc cum sa rezolv cu acele boxe de tavan, sa cumpar boxe incastrabile si sa le confectionez/cumpar o incinta? Nu am tavan fals asa ca este exclusa posibilitatea sa le bag direct in plafon.

#63
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu costa mult su nici nu-i deranj mare sa-ti faci un tavan fals de rigips in care sa-ti incastrezi difuzoarele atmos.
Totul este sa-l rigidizezi foarte bine si sa bagi si niste vata minerala ca sa nu vibreze aiurea la joase.
Sa faci cutii iese tiga_neala.

#64
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu se pune problema de tavan fals, este complet exclusa aceasta varianta.

#65
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ma gandeam la ceva de genul asta, care sa aiba o carcasa a lor, dar in forma de cerc. Am tot cautat dar n-am vazut asa ceva, toate sunt fara carcasa http://www.jack-fi.r...na-line-sq-205/

Cunoaste cineva on model de boxe care sa se puna direct pe tavan, nu in tavan ?

Edited by razor01, 23 March 2017 - 00:52.


#66
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
De ce neaparat boxe de tavan?Atmos ca si DTS-X pot folosi incinte frontale enabled care bat spre tavan si care se pot amplasa deasupra celor frontale.Poti folosi inclusiv improvizatii ca in poza.Canalele alea nu sunt critice sunt doar de ambianta si nu necesita focusarea cu precizie a sunetului.

Attached Files



#67
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu am incredere in eficienta acestui sistem, am citit multe review-uri si nu toata lumea gaseste convingatoare aceasta solutie. Cei de la audioholics spun ca au testat mai mult timp atmos cu module de genul aceasta si uneori se aude cum trebuie, alteori nu... In plus nu stiu daca functioneaza si intr-o setare DTS X un asemenea mod de asezare, aceasta fiind dupa toate aparentele o inovatie chiar mai buna decat dolby atmos.

,,DTS favors dedicated ceiling speakers for its atmospheric soundtracks'' https://www.cnet.com...tive-explained/

Edited by razor01, 23 March 2017 - 14:28.


#68
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Eu cred ca este defapt mai bun decat cu difuzor pe plafon cu radiatie directa.Sunetul reflectat este difuzat pe o arie mult extinsa fata de hot-spot la radiatia directa, reflexia ajuta la eliminarea distorsiunilor armonice, nu sunt necesare incinte performante, etc.
Inca ceva, majoritatea filmelor utilizeaza canalele Atmos prin upmix sau DTS-Neuro un fel de pseudo asa ca performanta cautata nu solicita incinte speciale pozitionate strict.

#69
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFC72, on 23 martie 2017 - 15:40, said:

Eu cred ca este defapt mai bun decat cu difuzor pe plafon cu radiatie directa.

Camera este complet atipica din punct de vedere al formei, iar amplasarea sistemului audio este drastic limitat de realitatile fizice ale camerei. Spre exemplu sunt nevoit sa stau la maxim 1.5 m de boxele frontale. Ce deducem de aici, ca sunetul care pleaca spre tavan o sa parcurga o distanta cam de doua ori mai mare pana ajunge la urechile mele prin reflexie in comparatie cu distanta dintre mine si boxele atmos.

Nu am fost eu niciodata prea tare la fizica dar ceva imi spune ca in ciuda faptului ca le voi indrepta spre tavan tot o sa aud mai repede sunetul in linie dreapta decat pe cel rezultat din reflexie si ca este posibil sa dispara astfel efectul atmos sau mai rau, sa se amestece undele sonore intre ele.

Edited by razor01, 23 March 2017 - 17:36.


#70
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pana acum am utilizat un sistem atipic de transmitere a sunetului in receiver: cablu HDMi conectat la placa video -> televizor -> cablu HDMI prin ARC receiver. Practic toata informatia din PC trecea mai intai prin TV.

Acum vreau sa conectez direct PC -> receiver. Problema este ca placa video nu are decat o singura iesire HDMI (rezervata pentru TV), iar PC-ul nu are toslink.

Întrebarea este, suporta receiverul Denon X1300 conexiune audio de tip USB, adica sa-l conecez la PC prin cablu USB-USB? Am vazut ca receiverul are o mufa frontala USB, probabil pentru rularea fisierelor de pe stick, pot s-o utilizez pentru semnal audio din PC? Din pacate nu am un astfel de cablu acasa si n-as vrea sa merg pana la magazin sa dau banii degeaba.

Ceva de genul asta ar putea sa duca semnal audio digital din PC in receiver? http://altex.ro/cabl...-39664-1-8m-gri

Edited by razor01, 23 March 2017 - 18:10.


#71
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu se poate utiliza acea mufa USB la modul in care vrei tu. Prajesti atat receiverul cat si placa de baza. Acolo fiecare mufa USB scoate si cate o tensiune de 5V. Daca pui cablul ala e jale.

#72
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si ce solutie am? Placa video are o singura mufa HDMI care trebuie sa mearga in TV pentru ca transporta semnal video.

Am banuiala ca tot ceva cu toslink trebuie improvizat, nu?

As putea sa cumpar o placa de sunet pe usb cu iesire toslink, care sa fie practic un simplu element de legatura intre PC si receiver, problema este urmatoarea, trec toate semnalele printr-o asemenea placa: dolby true hd, dolby atmos, DTS X? Daca nu e nevoita sa le proceseze, le lasa sa treca chiar daca nu le cunoaste pentru procesare?

Edited by razor01, 23 March 2017 - 22:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate