Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Sistem multicanal entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#1
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ma intereseaza un sistem multicanal entry-level pentru home cinema. Vreau sa se descurce bine in filme, sa redea cum trebuie efectele speciale si sa se auda clar vocile.

Camera este destul de mica 15 mp , iar distanta celui care vizioneaza fata de sateliti va fi de 1.5 - 2 m.

Prima optiune este Magnat Monitor. Nu prea ma incanta pachetele preconfigurate pentru ca toate vin cu boxe frontale standfloor si consider ca sunt prea mari pentru dimensiunile camerei.

Ma gândeam la urmatoarea configuratie 2 perechi de MMS 102 (pentru frontale si spate), o boxa centrala MMS 252 si un Subwoofer activ. Din cate am citit boxele astea ieftine cu cat sunt mai mici cu atat exista sansa sa sune mai corect, de aceea as prefera 102 in locul 202. Nu stiu daca si la subwoofer e valabila aceeasi treaba, 202A suna mai corect decat 302A?

Ca si receiver prefer ceva care capabil de 5.1.2 in ideea ca voi completa pe viitor cu boxe dolby.

Credeti ca este o idee buna sa folosesc doar sateliti mici, iar joasele sa fie preluate de subwoofer? Se va auzi mai corect decat cu doua boxe frontale standfloor care sa ajute in efectele speciale?

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

Quote

Din cate am citit boxele astea ieftine cu cat sunt mai mici cu atat exista sansa sa sune mai corect
Complet gresit!
Aia care au produs duma asta habar n-au de notiuni elementare de acustica. Pt. ca o incinta acustica sa functioneze corect trebuie ca difuzorul sa aibe cat mai mult spatiu de miscare ,rezultand intr-un volum cat mai mare.
Daca nu vrei standfoor-uri mergi fara grija cu MMS 202 pe fata. E mult mai indicat.
Ca receiver ,e greu de facut o recomandare precisa. Vezi sa aibe Dolby Atmos /DTS X. E mai usor de implemntat DTS X dpdv al incintelor ,se pare.
Am inteles ca in ultima vreme e de evitat Onkyo la produse entry level ,cica se incalzesc excesiv si -si cam dau duhul cand le dai mai tare. Erau probleme din astea chiar aici pe forum.

Edited by edigee, 02 July 2016 - 14:03.


#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
MSS102 este sub 202 calitativ? Am crezut ca diferenta consta in puterea boxelor (adica se aud mai tare, fiind mai mari) nu stiam ca se aud si mai bine.

Oricum nu prea as lua 202-urile de la MMS pentru ca sunt prea aproape ca pret de heco Victa 202, fratele mai mare al magnaturilor.

Edited by razor01, 02 July 2016 - 14:09.


#4
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 31.12.2013
Asta e ok pentru entry level:
http://www.stereomag...02-102-252-5453

#5
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu ai specificat bugetul pentru boxe si receiver.
Uite un pack frumos cu subwoofer de la Magnat http://www.sono.ro/s...02a-set-51.html

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai ce bani esti dispus sa cheltui maxim?
Vei asculta si stereo sau doar strict 5.1?
Ce stii tu despre incinte mai mici e o gogorita.Cred ca vroiai sa spui defapt ca incinte pe mai putine cai  si cu mai putine difuzoare suna mai bine decat incinte mai complexe cu mai multe cai si difuzoare in gama de pret entrylevel. La scoruri mari balanta se intoarce.

Edited by geo123, 02 July 2016 - 15:46.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 razor01, on 02 iulie 2016 - 14:05, said:

MSS102 este sub 202 calitativ? Am crezut ca diferenta consta in puterea boxelor (adica se aud mai tare, fiind mai mari) nu stiam ca se aud si mai bine.


Au raspuns in bas mult mai bun. Asta inseamna ca vei taia sub-ul la 78-80Hz sa zicem in loc de 100-120Hz(sau chiar mai sus) ,lucru mult mai potrivit. Daca folosesti boxe mici cu raspuns slab la bas trebuie sa tai sub-ul foarte sus si risti sa mai auzi si ceva voci sau alte instrumente prin el ,cam ca la un Z 5500 de pc ,lucru destul de jenant si incorect dpdv acustic.

#8
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cred ca nu m-am exprimat suficent de clar, este vina mea. Am spus ca ma intereseaza un sistem 5.1.2 asta inseamna ca suporta dolby atmos/dts x, deci nu este un sistem 5.1 ci un fel de 7.1, doar ca doua dintre boxe sunt indreptate catre tavan pentru a crea senzatia de ATMOS (atunci când vor incepe sa iasa filme cu implementarea asta).

Receiver mai ieftin de 2000 care sa faca asa ceva nu am gasit, iar in ceea ce priveste boxele as prefera ca in prima faza un set de 5.0 (fara sub si boxe dolby) sa se incadreze undeva in 1500 lei.

De ascultat stereo cel mai probabil o s-o fac dar pana nu cumplez la un amplificator dedicat, cel mai probabil muzica se va auzi ca pe niste boxe de PC.

M-am uitat cu atentie, nu ma incanta deloc faptul ca MMS 202 sufla in ceafa (la pret) boxelor HECO 202. De ce sa nu iau ceva mai calumea daca tot dau mai multi bani.

Edited by razor01, 02 July 2016 - 20:42.


#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca iei Heco pe fata trebuie sa iei si Heco la restul sistemului. trebuie sa se pastreze caracterul timbral ,de asta e recomandabil ca boxele din sistem sa fie din aceiasi serie a firmei

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Categoric, nu-mi puneam problema sa cumpar sistemul cu sateliti diferiti ca serie/producator. Am vazut ca se vinde pe piata sh vechiul sistem de la magnat. Merita sa incerc o asemenea varianta?

Edited by razor01, 03 July 2016 - 00:06.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De evitat boxele SH. Doar pe testate daca se poate.
Seria noua MMS(cu 2 in coada) e aproape identica cu veche serie

#12
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 31.12.2013
Un sistem 5.1.2 care suportă dolby atmos/dts x e orice, numai entry level nu.

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cum ai califica un receiver de 2000-2500 de lei? Din punctul meu de vedere este entry level, receiverele cu pretentii de midrange incep de la 1000 de euro in sus, sau poate ma insel eu...

Edited by razor01, 04 July 2016 - 10:26.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Update-uri de soft recente au adus Atmos si DTS-X si pe receivere din gama respectiva de pret. Sunt exemple pe la Denon.  Sau sunt deja implementate pe produse foarte recente.
E vorba de prodese entry level in gama aia de pret.

#15
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 31.12.2013
Termenul ”Entry Level” este folosit cu referire la performanțele unor produse, nu neapărat prețul lor.
Receiver:
https://www.avstore....r-x1200w-black/
Boxe de raft x2:
https://www.avstore....itor-audio-mr1/
O boxă centrală:
https://www.avstore....udio-mr-centre/
Subwoofer:
https://www.avstore....r-audio-mrw-10/
Acesta este ”Entry Level”-ul cel mai ieftin cu  Atmos si DTS-X...

Edited by cutinastefan, 04 July 2016 - 12:30.


#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 cutinastefan, on 04 iulie 2016 - 12:17, said:


Asta cred ca o sa fie si prima optiune (asadar vorbim de ceva entry level), dar mai intai trebuie sa ma hotarasc ce boxe cumpar. Banuiesc ca nu poti sa combini la intamplare receiverele si boxele nici macar la un home cinema, nu doar pentru muzica.

Edited by razor01, 04 July 2016 - 13:42.


#17
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 31.12.2013

 razor01, on 04 iulie 2016 - 13:41, said:

Asta cred ca o sa fie si prima optiune (asadar vorbim de ceva entry level), dar mai intai trebuie sa ma hotarasc ce boxe cumpar. Banuiesc ca nu poti sa combini la intamplare receiverele si boxele nici macar la un home cinema, nu doar pentru muzica.

Monitor Audio/Denon este o combinaţie clasică, de aceea le-am şi recomandat.

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Subwooferul iese din schema pentru moment, desi probabil ca reprezinta ,,sarea si piperul'' intr-un home cinema dar nu-mi ajunge bugetul. O sa ma orientez spre un 5.0 in faza initiala. Nu exclud nici varianta de standfloor pentru boxele frontale dar conditia este sa aiba bass reflexul pe fata, ca sa le pot pune aproape de perete (nu am cum sa le las mai mult de 20-25 cm decat daca ma apuc sa modific peretii din casa).

Plecând de la recomandarea ta vad ca as putea sa ma lungesc pana la ceva de genul: MR2+MR1+MRC= 2000 lei ; MR2 vad ca are bass reflexul pe fata, ceea ce reprezinta un mare +, întrebarea este daca poate sa se achite de sarcina de a duce greul joaselor in Home Cinema in lipsa unui subwoofer? (temporar, desigur)

Edited by razor01, 04 July 2016 - 14:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate