Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sistem multicanal entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#19
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 31.12.2013
Atunci înlocuieşti o pereche de MR-1 cu perechea aceasta:
https://www.avstore....itor-audio-mr4/
Dar ar fi bine să asculţi şi într-un showroom combinaţia, cine ştie, poate nu sunt pe gustul tău.

#20
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu o sa cumpar nimic pana nu ascult dar trebuie sa stiu exact ce caut, sa-mi fac o lista cu cateva marci. Va rog sa stati linistiti in privinta recomandarilor, ca nu se pune sub nicio forma problema sa ma iau orbeste dupa recomandarile primite aici, sa cumpar fara sa ascult, dupa care sa lansez acuzatii ca as fi primit indrumari gresite.

#21
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
De vreo 4 ani ascult Denon 2113 cu MA BX2 (5.0) intr-o camera tot de 15 mp si e ok, n-am simtit nevoia de sub. E adevarat insa ca receiverul se incalzeste cam tare la volume mari si probabil sub-ul i-ar usura sarcina (plus posibil o imbunatatire a sunetului) asa ca in locul tau n-as intarzia prea mult pentru 5.1.
S-ar putea sa constati la inceput ceva stridente pe inalte pe unele programe tv sau inregistrari mai slabe, la mine aproape au disparut dupa un rodaj cam de 6-8 luni si mai ales dupa o stabilizare mai buna a fronturilor.

Edited by alecsus27, 04 July 2016 - 15:07.


#22
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu ma uit la TV aproape deloc iar inregistrari de calitate slaba incerc sa evit pe cat pot. Teoretic as avea un subwoofer activ de la un z906, dar nu cred ca suna cum trebuie legat la un sistem din cu totul alta lume. Mi-e ca niste standfloors dintre cele de 300-400 euro il fac de ras la capitolul joase.

#23
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Eu am Monitor Audio si receiver Onkyo si sunt foarte multumit , ti as recomanda 646 are decodarile pe care le cauti tu ( pentru Dts x mai trebuie sa astepti ca nu e gata update ul)... Am avut 636 timp de doi ani si nu am avut nicio problema, iar cu incalzitul nu prea i am luat temperatura, stiam ca are si un cooler :) ... Iar pentru front uri as alege minim  Mr4 Posted Image daca tot nu te bate gandul la un subwoofer de curand ...

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Inseamna ca sursa de alimentare e foarte de 2 bani daca la un asemenea aparat cu puteri relativ mici e nevoie de un cooler. E vorba de faimoasele surse in comutatie de tip nou sau "digitale" (clasa D de fapt) ,care au singurul avantaj ca reduc mult greutatea ,in rest sunt prastie. Se incalzesc ,nu sunt capabile sa furnizeze puteri suficiente in sarcina ,etc.

#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Reactivez topicul. Dupa o lunga perioada in care m-am documentat am profitat de bf si am achizitionat o mica parte din sistemul multicanal. Mai exact am 2 boxe Dali Zensor 3 si boxa frontala, am ales fazon mikro.

Am urmatoarele nelamuriri:

Urmeaza achizitionarea unui receiver si oscilez intre doua variante: Denon X1300 si Yamaha 581, ambele apropiate ca pret. Din cate am inteles la receiverele astea entry diferentele in materie de amplificare sunt destul de mici, cam toate fiind mediocre, este adevarata afirmatia? Oricum pe viitor voi lua in calcul si un amplificator stereo precum si un DAC mai rasarit.

Pentru urmatoarele piese din sistem: boxe spate, boxe atmos (agatate de perete/tavan) si subwoofer este obligatoriu sa fie tot DALI? Din cate am sesizat pe boxele din spate se aud foarte rar voci, sunt folosite in special pentru diverse efecte: impuscaturi, explozii, zgomot de motor, vânt, valuri care se sparg, etc. La subwoofer nu stiu ce sa zic, pana la urma este o piesa ce reda cu totul alta game de sunete fata de restul sistemului... subwooferul de 12 inch de la DALI costa cam dublu fata de cat mi-am propus sa dau pe el, iar cel Fazon mi se pare cam mic.

Edited by razor01, 23 November 2016 - 14:40.


#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
E bine ca tot sistemul sa fie alcatuit din boxe de la aceiasi firma ,din aceiasi serie daca se poate, pentru a pastra un caracter omogen al timbrului. Si din alte motive ,dar nu detailez acum. Era foarte importanta acea boxa centrala. Pacat ca nu ai mers tot pe Dali.

#27
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pai tot DALI este, doar ca e varianta mai micuta http://www.stereomag...ikro-vokal-7254 , este una dintre putinele boxe frontale hi-fi de pe piata (indiferent de producator) care imi incape pe birou fara sa acopere ecranul Tv-ului. Asta a fost si unul dintre motivele pentru care in final am optat pentru DALI, faptul ca pot sa pun acea boxa pe birou, altfel aveam doua variante: sa montez frontul deasupra ecranului, dar cred ca se auzea foarte ciudat sau sa ridic Tv-ul mai sus dar asta ar fi facut vizionarea obositoare, asa ca am ales o solutie de compromis, o boxa frontala mai mica. Distanta de vizionare pentru filme este de 1.5 m asa ca nu vad de ce nu s-ar descurca, iar la capitolul timbru vocal banuiesc ca seamana destul de mult cu Zensor 3, ca doar sunt ambele modele entry level ale aceluiasi producator.

Edited by razor01, 23 November 2016 - 15:51.


#28
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Cele 2 receivere nu sunt entry sunt altele mai jos.
Sunetul lor nu este deloc mediocru daca vrei sa consideri destinatia adica home-cinema, nu segmentul audiofil.
As spune ca suna mult bine mai bine decat modelul de top Harman Kardon AVR 171.
Pentru muzica la auditii critice nici macar modelele scumpe nu fac mare lucru.
Daca folosesti calibrarea in configuratia Atmos, rezultatul este spectaculos evident mai bun decat modelele mult mai scumpe de acum 2-3 ani, sistemul de masura a ajuns la maturitate si ofera un sunet special, compesarile de distanta, acustica, rezonante, sunt dublate de egalizare dinamica, un fel de loudness variabil care face suntul plin la orice volum.

#29
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFC72, on 23 noiembrie 2016 - 16:33, said:

Sunetul lor nu este deloc mediocru daca vrei sa consideri destinatia adica home-cinema, nu segmentul audiofil.

Muzica o ascult doar stereo. Nu stiu insa cat de mult se poate stoarce din aceste boxe, Zensor 3, daca impreuna cu un amplificator dedicat si un DAC mai rasarit ar duce la un efect de ,,wow'' fata de cum suna aceleasi melodii, de pe aceleasi surse, procesate de unul dintre receiverele de mai sus (repet, vorbim doar de muzica ascultata stereo, fara a introduce in discutie un subwoofer activ).  Ar merita ulterior o investitie de genul asta sau diferente notabile s-ar vedea doar la boxe din alte game calitative, la boxe de cateva sute de euro fiind doar un efect placebo ?

Edited by razor01, 23 November 2016 - 17:04.


#30
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Ca parere personala la incintele alea sunt suficiente receiverele astea, este mai bine cu amplificator stereo gen Marantz PM 6005 care are si DAC intern dar diferentele sunt subtile si se pot incadra la gusturi, nici vorba de" wow" dar treaba tine de sensibilitati personale, multi nu vor sesiza decat chestii de nuanta, putini vor precia fara discutii diferentele.
Calibrarea cu microfon se aplica si in mod stereo pentru 2 incinte, este interesant sa asculti "direct" versus calibrat "auto" in unele cazuri (probleme acustice grave ale incaperii, rezonante aiurea, etc)este posibil ca si calibrarea sa faca un sunet mai placut decat cel direct.

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Multumesc frumos pentru precizari, o sa readuc putin in discutie cea de-a doua intrebare care ma framanta. Treaba e strict legata de finante, DALI, spre deosebire de alti producatori (heco, magnat, focal, wharfedale, etc) nu se incurca cu produse ieftine ce pot fi folosite ca boxe de spate sau module atmos.

View Postrazor01, on 23 noiembrie 2016 - 14:39, said:

Pentru urmatoarele piese din sistem: boxe spate, boxe atmos (agatate de perete/tavan) si subwoofer este obligatoriu sa fie tot DALI? Din cate am sesizat pe boxele din spate se aud foarte rar voci, sunt folosite in special pentru diverse efecte: impuscaturi, explozii, zgomot de motor, vânt, valuri care se sparg, etc. La subwoofer nu stiu ce sa zic, pana la urma este o piesa ce reda cu totul alta game de sunete fata de restul sistemului... subwooferul de 12 inch de la DALI costa cam dublu fata de cat mi-am propus sa dau pe el, iar cel Fazon mi se pare cam mic.
Parca n-as mai da inca 5000 de lei si pentru astea (o pereche spate, o pereche atmos si un subwoofer), este o suma prea mare raportat la bugetul initial.

Edited by razor01, 23 November 2016 - 17:40.


#32
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am folosit la canalele spate modele inferioare calitativ, acolo se aud mai degraba zgomote nu "sunetul muzicii" iar pentru canalele Atmos si mai slabe, adica niste sateliti pe doua cai cu difuzor de bas de 8cm, care bat spre tavan si care se aud prin reflexie de tavan.
Receiverul sesizeaza dimensiunile si performanta si limiteaza canalele spate la 80Hz iar satelitii Atmos la 100Hz.Este foarte important daca folosesti incinte Atmos spre tavan sa fie foarte directive adica sa trimita sunetul doar spre tavan sa nu fie imprastiat catre alti pereti sau sa il auzi direct.Din astea se aud strict sunete ambientale dar care contribuie la o semisfera acustica credibila.
Bine incintele mele sunt toate de la acelasi producator dar serii diferite, preturi diferite.
Partea buna la calibrare este ca sunetul este perfect coerent, echilibrat  si exact distribuit, chiar daca sunt diferente intre incinte, iar treaba asta  nu o poti face manual.

#33
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am mai rumegat problema si am ajuns la concluzia ca voi merge pana la capat, când voi avea buget, pe un sistem complet DALI.

Pana acum am fronturile si centrul de la DALI (apropo @edigee) nu stiu daca ai reusit sa citesti ulterior, mi-a atras atentia ca nu as fi cumparat si centrul de la aceeasi marca (lucru esential), am presupus ca s-a inteles când am scris Fazon Micro Vokal, ca este vorba tot despre o serie a producatorului DALI, e vina mea ca nu am facut precizarea.

Mai ramane sa ma hotarasc pe ce subwoofer (dali) voi merge, m-ar ajuta daca sunt colegi de forum ce detin acasa unul dintre cele doua : https://www.avstore....li-fazon-sub-1/ , https://www.avstore....ali-sub-e-12-f/ merita diferenta dintre ele? Iti da in filme impresia ca o sa cazi de pe scaun când sunt diverse efecte speciale? Mi-e teama ca cel micut sa nu fie cam ,,impotent'' pentru asteptarile mele. Camera este destul de mica, cred ca are vreo 15 mp in total.

Edited by razor01, 24 November 2016 - 14:41.


#34
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
In principiu subwoferul este bine sa fie din aceeasi seria cu incintele pentru o integrare perfecta.Totusi fiind vorba de home cinema treaba cu muzicalitatea nu are mare relevanta.
Eu am constatat ca la filme subwoferul este foarte important si chiar unele capabile, mari isi arata limitele.

#35
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu initial pusesem ochii pe acest sub http://www.alarmserv...-vechi-1929-lei are o reducere consistenta si cel putin aparent tinde spre constructia unor subwoofere mai bunicele. Avand in vedere ca nu ma pasioneaza deloc muzica ascultata 2.1 mi se pare un efort nejustificat sa iau cel de-al doilea sub de la DALI, cel de 2800 lei. Sub-ul mai ieftin, fazon 1, are difuzurul de 17 cm, la fel ca zensor 3... nu prea imi inspira mie incredere ca e capabil sa livreze niste efecte speciale asa cum trebuie

Edited by razor01, 25 November 2016 - 14:52.


#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postrazor01, on 25 noiembrie 2016 - 14:49, said:

Sub-ul mai ieftin, fazon 1, are difuzurul de 17 cm, la fel ca zensor 3... nu prea imi inspira mie incredere ca e capabil sa livreze niste efecte speciale asa cum trebuie
Subwooferul n-are absolut nicio treaba cu nici un efect special. Daca face asa ceva atunci sunt probleme serioase in set-up.Subwooferul trebuie doar sa completeze pe partea de frecvente joase in plaja unde boxele nu mai raspund corespunzator. Subliniez : sa completeze. Adica nu trebuie sa ai aceleasi frecvente joase care ies atat din boxe si din subwoofer. Daca se intampla asa ceva atunci doar pot aparea acele "efecte speciale" de care aminteai. Si nu suna placut deloc.

Edited by edigee, 25 November 2016 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate