Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Recomandări Anime

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#163
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Azi incepe:
  • Urara Meirochou ; de la  Studio J.C.Staff , in ciuda animatiei puerile cica e Seinen.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Siat1PIVqhQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#164
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am incercat Masamune-kun no Revenge, mi s-a parut destul de bun cu o animatie excelenta, la capitolul sunet sta foarte bine, iar povestea este captivanta si decenta, desi la prima vedere pare doar un alt harem, cred si sper ca nu va trece prin toate cliseele posibile.

Am incercat Akiba's Trip The Animation , wtf of the season, probabil a completat spatiul liber lasat de Keijo!!!!!!!!.

Iar azi incepe:
  • Youjo Senki - daca retine o parte din melodiile de fundal similare cu cele folosite in propriile trailere si nu ne ucide cu o gramada de strambaturi diabolice, ar putea sa fie unul din cele mai promitatoare ale sezonului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nf8xFKUKXg4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-AppleS-_, 06 January 2017 - 17:39.


#165
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Kuzu No Honkai a inceput astazi. Animatie si sunet excelent, mai ramane sa vedem povestea care pare destul de (foarte) interesanta. Recomand. Cam cel mai bun anime care l-am vazut pana acum in acest sezon, foarte buna realizare grafica, sunet si scenele foarte bine puse la punct.

Edited by _-AppleS-_, 12 January 2017 - 22:03.


#166
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Recent am vazut Ajin si recomand cel putin pt. firul narativ care tine audienta in priza

Totusi primul lucru care sare in ochi este ca-i 3D cu texturi de anim. Nu pot sa sufar 3D chiar daca asta arata cel mai bine. Dpdv estetic inca e sub 2D. In plus nu o sa-l accept niciodata pt. ca incearca sa distruga o adevarata arta si de asta 3D la modul general e o mizerie. Modelatorii nu sunt artisti ci like "muncitori de banda". Deci bila neagra din prima secunda.

Trecand peste asta am zis sa-i dau o minima sansa. Well, pana la sange si gore. Animurile cu gore sunt de obicei slabe, fara personaje cu care as putea simpatiza si fara o poveste interesanta chiar daca aduna droaie de fanboi de 12 ani entuziasmati da sanje si teroare ca insectele de bec. Exact in asta a dat si Ajin inca de la inceput si stiind cat de praf sunt genul asta de animuri (cu rare exceptii) am zis ca "gata, shift delete", insa n-am apucat ca m-a prins povestea.

So da, zic ca merita vazut.

Edited by Genjurooo, 20 January 2017 - 01:12.


#167
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Recomand Blue Gender, beyond words !  Are o atmosfera extraordinara, OST captivant, grafica destul de ok pentru anul 1999. Povestea e excelenta, totodata foarte interesanta mi s-a parut si idila de dragoste dintre cei doi protagonisti principali. Merita doar pentru mechs si scenele de lupta ! In umila mea opinie, Blue Gender e unul dintre putinele anime-uri mature care pot capta si public care in mod normal nu e pasionat de acest gen, as mai enumera aici si : Ghost in the Shell, Neon Genesis Evangelion, Cowboy Bebop si desigur capodopera Akira care ramane si azi un reper.
Blue Gender e mai mult decat un anime, e un serial scifi militar cat se poate de serios si dark, ii lipseeste acel infantilism specific genului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMu-PlgN1LI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by doxan, 30 January 2017 - 23:49.


#168
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Da, incepusem Blue Gender pe cand exista Anime+ (l-am luat apoi sa-l vad pe tot) si intr-adevar are atmosfera aia post-apocaliptica excelenta.

---
Altfel, am terminat in sfarsit Joshiraku dupa luni de zile (13 episoade lol). Clar nu-i recomandat. Problema e ca e cam plictisitor si mai ales ca are multe cuvinte care nu-s uzuale, vorbesc repede si au jocuri de cuvinte in limba japoneza care nu au efect in engleza, iar traducatorii s-au chinuit la traducerea lor sa faca paralele cu alte jocuri de cuvinte in engleza. So cand te uiti daca intelegi o boaba de japoneza te induce in eroare traducerea de-ti face capu calendar. Dar nici nu poti sa-l vezi fara traducere...
So... cam atat.

O sa termin si gheinimu ala de Yuri on Ice pana diseara. Am inceput Fuuka care din al doilea episod e destul de clar ca-i pe baza de triunghi amoros.

Btw, ceva care nu cred ca s-a mentionat pe aici e Gundam Iron Blooded Orphans unde primu sezon e cam dubios dpdv moral si chiar nu mi-a placut, dar al doilea pana acum imi place.

#169
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Youjo Senki e pana acum cel mai bun dintre animeurile airing, urmat indeaproape de Kuzu No Honkai, Demi-chan wa Kataritai si chiar Masamune-kun no Revenge. Seiren a fost interesat la inceput .

In Youjo Senki avem un capitalist pur sange psihopat care se contrazice cu dumnezeu pentru ca pur si simplu nu are nevoie de acesta, cea mai tare ironie este ca dumnezeu devine obsesiv si abuziv cu el, facand astfel empatia spectatorului sa se duca spre psihopat.
Kuzu No Honkai incearca sa te stoarca de lacrimi, dar problema e ca incearca cam prea tare, iar momentele care se vrea a fi comice, well sa zicem ca si acolo incearca cam tare.

Am incercat si Black Lagoon dar nu prea am apreciat ideea ca o gagica sare intr-o ploaie de gloante si sta acolo aproape nemiscata si mult prea relaxata de parca e in God Mode dupa care omoara pe toata lumea.

#170
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
O sa le incep si eu.
Acum am inceput ACCA care chiar imi place (are nitel mister si unora o sa li se para cam plictisitor), Akiba's Trip (amuzanta tampenia aia de opening), Ao no Exorcist (sezonu 2 cred, primul nu mai stiu cand a fost ca-mi este cam neclara memoria fata de asta), Gintama (normal, sunt fan, dar parca prea orientat spre actiune a ajuns) si Fuuka.

Totusi le incep si pe astea de le-ai mentionat ca am ajuns deja la zi cu toate de mai sus. (+ Gundam +All Out +Sangatsu no Lion +Sousei no Onmyouji). Cred ca ar trebui sa inchei si cu prostiile de B-project, Long Riders si Drifters pe care le semi-abandonasem. Cel putin Drifters e fudulie din aia de prost gust japoneza care ma seaca. Adica nu-mi displac cele in care sunt japonezii cei mai smecheri, dar aici prea se lauda pana la Dumnezeu.

#171
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Stie cineva daca exista vreo versiune dublata in Lb.Engleza pentru serialul Votoms ? Ma intereseaza sa-l urmaresc, pare ceva foarte high quality, daca nu ma insel a fost produs de acelasi regizor care a facut si Blue Gender.
Am urmarit pana acum cateva episoade in Lb.Japoneza si m-a impresionat mult animatia si povestea, foarte realist designul acelor mechs.

#172
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,832
  • Înscris: 10.12.2006
Versiunea asta cred ca e dual-audio https://www.nyaa.se/...676&showfiles=1

#173
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am incercat
  • Deadman Wonderland: 4 episoade, e bun sa il bagi intr-o noapte, nimic senzational.
  • Gate: Jieitai Kanochi nite: 2 episoade, mi s-a parut ca privesc fantezia unui lunatic.

View PostGenjurooo, on 06 februarie 2017 - 20:06, said:

Totusi le incep si pe astea de le-ai mentionat ca am ajuns deja la zi cu toate de mai sus.
Cum e ? Ai inceput ceva ?

Edited by _-AppleS-_, 09 February 2017 - 18:37.


#174
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Post_-AppleS-_, on 09 februarie 2017 - 18:35, said:

Cum e ? Ai inceput ceva ?
Da, chiar vroiam sa scriu. lol.

Youjo Senki si chiar e excelent. Firul narativ te tine in priza si are personaje interesante. Si am ajuns si cu asta la zi Posted Image.
Ataca Romania madafuckera (ul) Posted Image Dakkia adica. (totusi au facut un minim de research si nu ne-au aruncat vreun nume inventat total aiurea)

Am inceput si Konosuba 2 si cu ala la zi (continua sa fie amuzant, ultimul episod nu chiar).

Maine probabil incep si Kuzu no Honkai

Edited by Genjurooo, 09 February 2017 - 19:46.


#175
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Dakkia au atacat/invadat primii Posted Image Eu tot asteptam sa iasa vreun bigot ajutat de Being X din armata Dakkiana sa o/il lase fara armata, cred ca au vrut sa demonstreze abuzul de putere al natiilor dezvoltate asupra natiilor ramase in urma. De data asta dakkiani nu au avut rugaciunile la ei, data viitoare cred ca intervine Being X in favoarea lui Dakkia, sa vezi cum li se indoaie pustile imperialistilor.

#176
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Kuzu no Honkai putea trece si ca shoujo daca nu avea scenele alea explicite sau josei in alt context. Ce e interesant la el e premiza. Cum a inceput primul episod ti-a aruncat si premiza in fata: triunghi amoros obosit. Insa premiza aia induce in eroare ca devine din ce in ce mai complicata si stufoasa cu fiecare episod. Daca evolueaza in stilul asta pana la sfarsit ar fi recomandabil. Mi-e sa nu dea in balarii pe parcurs.

Edited by Genjurooo, 14 February 2017 - 02:22.


#177
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Cam slabut 3d-ul in ultimul episod (7) din Youjo Senki. M-a pufnit rasu la cum se miscau soldatii aia.

#178
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Eu tot astept sa se intample ceva cu castigatul ala permanent al lui Degurechaff Tanya aka salaryman, mi-e teama sa nu o tina asa pana la sfarsit si sa fie o pierdere de vreme. Pana una alta animeul a devenit accesibil si pe CrunchyRoll complet legal si FREE to WATCH la o calitate acceptabila asa ca dreptul la aceasta informatie este garantat tuturor complet legal fara teama. Bucurativa de aceasta respectare a dreptului la informatie.

Edited by _-AppleS-_, 04 March 2017 - 23:04.


#179
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Mai bine sa castige decat sa piarda. :) Oricum astept vreo revelatie la sfarsitul sezonului.

#180
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_-AppleS-_, on 31 ianuarie 2017 - 17:52, said:

Am incercat si Black Lagoon dar nu prea am apreciat ideea ca o gagica sare intr-o ploaie de gloante si sta acolo aproape nemiscata si mult prea relaxata de parca e in God Mode dupa care omoara pe toata lumea.
Aha, dar Elfen Lied ţi-a plăcut, pentru că e attââât de realist. :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate