Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Recomandări Anime

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#181
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
In Elfen Lied orice gagica avea sansa sa moara la un singur pas gresit, acolo se obtinea senzatia aia ca in orice clipa personajele principale pot sa dea coltul chiar si in cazul in care isi gandeau miscarile. Mie imi plac personajele principale care se chinuie sa realizeze ceva dar nici atunci nu prea reusesc, de exemplu Subaru din Re:Zero e unul din personajele alea realiste care dau fail repetat si la un moment dat au tendinta sa renunte si doar ceva extrem de norocos ii face sa continue si sa obtina o oarecare reusita, de aceea Re:Zero are 10 in lista mea.
Eu apreciez realismul personajelor si oarecum a povestii, poate sa se intample totul intr-un decor fantezist, insa daca tot ce face personajul principal este sa castige fara nici o transpiratie atunci e prea SuperPower/SuperNatural pentru mine.

Se pare ca pe 1 aprilie incepe Attack on Titan, 4 ani au trecut de la sezonul anterior, alt decor fantezist cu personajul principal care dezvolta brusc puteri supranaturale insa nu devine god mode, in plus la nivel de OST, sunet si voice actors este unul din cele mai bune, povestea de asemenea te tine in priza.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zLaVP8IhIuc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#182
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_-AppleS-_, on 25 martie 2017 - 11:49, said:

Eu apreciez realismul personajelor si oarecum a povestii, poate sa se intample totul intr-un decor fantezist, insa daca tot ce face personajul principal este sa castige fara nici o transpiratie atunci e prea SuperPower/SuperNatural pentru mine.
Nu câştigă non-stop, probabil ai văzut doar partea iniţială, construcţia de personaj (twin-Beretta shooting badass). Revy gets fucked up later on several occasions.

#183
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Black Lagoon e bun deoarece personajele sunt multidimnesionate, iar Revy e cam cel mai distrus personaj de acolo. Desi nu stiu cat se vede asta in anime, eu am citit manga. Pacat ca e intrerupta.

#184
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Mda s-au terminat o gramada zilele astea si pana la urma Kuzu no Honkai zic io ca a fost cel mai bun. Desi concluzia lasa un gust cam amar (un gol in stomac), calitatea sa e de necontestat. Totusi m-am saturat de astea cu adolescenti, elevi si alti tineri. Prea multe....

Youjo Senki ma asteptam sa dezvaluie mai mult din motivatia zeului aluia pana la sfarsit de sezon. Din pacate nu a facut-o si cu siguranta o sa-i dau nota mai mica.

Fuuka a fost de duzina, All Out nice ca majoritatea cu sport, arcul asta din Gintama nu asa de amuzant, dar doar cand o auzi pe Kagura aia te-ar prinde si daca ar fi cel mai najpa ever, iar restu nimic memorabil.
Kuzu no Honkai cel mai fain...

Edited by Genjurooo, 02 April 2017 - 21:33.


#185
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
La mine e invers:

Kuzu no Honkai a fost dropped dupa ce unele personaje mi s-au parut atat de grav ignorate si subcaracterizate incat am uitat complet de el.

Masamune-kun no Revenge regret ca nu i-am dat drop, a fost o mizerie si nu imi vine sa cred ca vrea sa aibe sezon 2, cineva chiar ar vrea sa continue sa se uite la asemenea mizerie ? La sunet si animatie a fost ok.

Youjo Senki este unul din cele mai bune anime-uri vazute de mine si ma bucur ca va trebui sa continue cu un sezon 2, ma asteptam sa se termine totul simplu cu victorie pe linie pentru psihopata insa vom vedea in sezonul 2. Oricum este o biblie a psihopatiei acest anime, extrem de bine detaliat despre lumea reala in care traim, singura cale de a castiga tot timpul este psihopatia iar lacomia in care ne scaldam va duce mereu la aceasta stare psihopata. Nota 9, sper ca sezonul 2 va face personajul principal sa se chinuie putin, adica chiar si psihopatii se chinuie putin sa castige.

Si ma mai uitam si la Demi-chan wa Kataritai, dar a fost atat de "bun" incat am uitat de el.

Si a inceput si Shingeki no Kyojin Season 2, well macar avem la ce privi fara sa ne fie teama prea mare ca ne pierdem timpul.

#186
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Din noul sezon am incercat:
Clockwork Planet - macar are melodii bune
Sakurada Reset - ideea pare buna
Shingeki no Kyojin Season 2 - posibil ceva bun
Tsuki ga Kirei - posibil ceva bun

Si am incercat Initial D mai mult de curiozitate, dar pare interesant mai ales ca este atat de vechi si e senzatia de vintage.

#187
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Am terminat si Sousei no Onmyoji si Sangatsu no Lion, dar Sangattsu o sa mai continue. Dpdv artistic mi-a placut cel mai mult si atmosfera la fel. Youjo Senki nu a adaugat nimic nou cu privire la plot si motivatii prin sfarsitul sezonului si asta sux.

Nu stiu ce o sa vad sezonul asta. Mi-am luat primul episod din Clockwork Planet dar am vazut doar intro/prologul si apoi m-am luat cu altele. Clar Shingeki no Kyojin si sezonul 2 din ala cu Dungeon, dar in rest? Decizii, decizii.

Edited by Genjurooo, 13 April 2017 - 16:08.


#188
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am mai incercat:
Eromanga-sensei sau cate coincidente cliseice complet neoriginale poti numara.

Zero kara Hajimeru Mahou, doar cu numele parea promitator.

Shuumatsu Nani Shitemasu, hmm, sa fie oare un harem ?

Titanii au soundtrack excelent.

View PostGenjurooo, on 13 aprilie 2017 - 16:05, said:

Nu stiu ce o sa vad sezonul asta. Mi-am luat primul episod din Clockwork Planet dar am vazut doar intro/prologul si apoi m-am luat cu altele. Clar Shingeki no Kyojin si sezonul 2 din ala cu Dungeon, dar in rest? Decizii, decizii.
E grele cu animeurile sezonul asta. Nici euu habar nu am la ce ar fi bun de uitat, cred ca le incerc pe toate in prima faza si apoi raman cu ce mi se pare mai bun.
Mai vream ceva psihopatie sau personaje tip subaru dar in afara de titani nu prea vad.

#189
Riverine

Riverine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.04.2017
Eu recomand un film anime: Wolf Children 8,2/10. Mie mi-a plăcat foarte mult. Posted Image

#190
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Mi-am luat pana una-alta cateva sezoane din Detective Conan (nu l-am urmarit la vremea lui dar inca continua dupa like 800? de episoade) pana se mai aduna episoade la animurile din primavara asta.
Tanar si nelinistit ffs.

Nu-i mare smecherie dar tema lui muzicala e geniala. Pana si trupei armatei ii place Posted Image :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DaTBdDX3L7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Genjurooo, 23 April 2017 - 17:16.


#191
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Prin colturile internetului populate de rusi si alte minti creative am gasit ceva serial asteptat in 2017:

Juuni Taisen

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gsOes0IA4EE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#192
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Vesti proaste... Nyaa s-a inchis definitiv.

#193
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Nu prea intram pe Nyaa decat ca ultima solutie, mai gaseai unele raritati, si cu mult noroc poate aveau si 1 seed. Cel mai bun tracker e bakabt.me, dar momentan au si ei ceva server upgrade si nu e online, au anuntat pe twitter.

#194
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Si kissanime-ul se inchisese intr-o perioada, se pare ca internetul se va inchide in curand, va trebui sa ne refugiem in the dark side sub 20 de vpn si 50 toruri si 100 de loginuri si captchauri.

#195
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Era bun ca aveau de toate inclusiv raws la greu, astfel usurand  munca fansuberilor. Aud ca UE nascoceste pedepse mari pt. fansubberi (si horriblesubs zic ca de asta s-a inchis nyaa). Inca un pas spre cenzura. Adica cand o sa fie doar pe alea 2-3 siteuri care o sa ramana de straming legal, o sa vina pe linie de UE ca animu nu-stiu-care trebuie interzis, pt ca feminismu sau pt. ca nu se potriveste cu doctrina. Fac this shit. Kuso!
Nici io nu prea mai intram in ultima vreme, decat pt. animuri mai vechi ( ca detective conan) si cand l-a inchis (bulangiul nici n-a zis ca-l inchide) de n-am cautat filmul al 2-lea de-am dat in balbaiala ca si bakabt era down. Pana la urma am gasit un site de trackere (skytorrents dar nu e specific pt. anime, insa merge) recomandat de siteul ala de stiri pt. torrente.
Restul clickbaiturilor de pe web recomandau numai tampenii, iar aia de pe 4chan sunt praf rau (zic mare parte din utilizatori) si veneau cu texte de genu: "nu hraniti noi venitii"; "sa gaseasca singuri". Ca pana la urma sa aflii ca super-solutia lor e XDCC ffs. Cine a apucat mircu in perioada de glorie, stie. Serios? XDCC? Adica dupa cum se exprimau soto erau niste puberi care credeau ei ca au descoperit fuziunea nucleara or something.
XDCC...

Edited by Genjurooo, 09 May 2017 - 22:44.


#196
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016
Eu am vazut filmul Kimi no na wa (Your name) - placut/recomand.
Si un film din seria 'Death note', dar nu prea s-a ridicat la asteptari.
https://en.wikipedia...p_the_New_World

#197
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016
Am vazut Koe no Katachi (A Silent Voice) si pot spune ca este unul din cele mai bune filme anime de anul acesta.

#198
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am incercat tsugumomo, un ecchi fain, mi-a sarit in ochi arta si melodia:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sxYMxVn4HNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostManasu, on 25 mai 2017 - 21:08, said:

Am vazut Koe no Katachi (A Silent Voice) si pot spune ca este unul din cele mai bune filme anime de anul acesta.
Am dat de el si pe site-ul cu multi rusi pe care vi-l recomand si voua: http://coub.com/view/u9mb8
Acolo puteti sa gasiti niste loopuri din animeuri puse frumos pe fundale sonore creative.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate