Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Pedalatul, intre pasiune si bani

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Mr_Nihai

Mr_Nihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2016
Buna seara , as dori sa va cer si voua un sfat , pentru repararea unui sei la bicicleta mea personala Posted Image . Dupa cum o sa vedeti in pozele postate de mine , o sa observati faptul ca invelisul exterior al seii a inceput sa crape . De ce nu stiu nici eu , si totusi as dori sa pot face ceva sa o repar permanent , e foarte confortabila la drum lung , si nu as dori sa o schimb . In poza cu janta de pe spate , o sa observati ca e ruginita Posted Image) o janta de 60 de lei dintr-un bazar , am schimbat originala deoarece am avut o problema mare in gasirea unei piulite de prindere .Apoi de schimbat pedalele .  Sper sa va placa , oricum mai am de lucrat la ea .

Attached File  WP_20160326_17_31_16_Pro.jpg   278.35K   34 downloadsAttached File  WP_20160326_17_31_25_Pro.jpg   854.69K   38 downloadsAttached File  WP_20160326_17_31_53_Pro.jpg   387.08K   36 downloadsAttached File  WP_20160326_17_32_14_Pro.jpg   322.27K   33 downloads

#38
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008
Sei din alea mari au fost la oferta in Lidl acum 2 saptamani la 33lei, si in magazinele de profil gasesti la pret asemanator.
Dar e prea mare, de aia a crapat, ai impins cu picioarele şi fiindca nu au destul loc ai impins şi in şa in jos, astfel a crapat pe laterale.

Janta las-o asa, e problema estetica, nu ai Vbrake sa zici ca janta afecteaza franarea.

La pedale ce cauti ?
Mai multa aderenta, şi la ce pret.. ?

#39
Mr_Nihai

Mr_Nihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2016

View Postsirgoofy, on 27 martie 2016 - 09:43, said:

Sei din alea mari au fost la oferta in Lidl acum 2 saptamani la 33lei, si in magazinele de profil gasesti la pret asemanator.
Dar e prea mare, de aia a crapat, ai impins cu picioarele şi fiindca nu au destul loc ai impins şi in şa in jos, astfel a crapat pe laterale.

Janta las-o asa, e problema estetica, nu ai Vbrake sa zici ca janta afecteaza franarea.

La pedale ce cauti ?
Mai multa aderenta, şi la ce pret.. ?
Ceva mai rezistent :) si cu un pret decent . La sa ma gandeam sa ii fac o husa . Iar janta sa o vopsesc cu lovitura de ciocan ^_^

#40
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Janta as sabla-o, daca ar ajuta la ceva... Saua as duce-o la un tapiter sa-i puna o piele maro cu niste cusaturi frumoase. Eventual as transforma bicicleta in ceva cu tematica S.T.A.L.K.E.R. sau Mad Max.

#41
Mr_Nihai

Mr_Nihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2016

View Posttibi_filip, on 28 martie 2016 - 08:58, said:

Janta as sabla-o, daca ar ajuta la ceva... Saua as duce-o la un tapiter sa-i puna o piele maro cu niste cusaturi frumoase. Eventual as transforma bicicleta in ceva cu tematica S.T.A.L.K.E.R. sau Mad Max.
De ce nu as face chiar o ipostaza din walking dead , ce mai :)) . Dar ca sa fiu politicos te las pe tine sa incerca asta prima data :P

#42
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
Salut ,in legatura cu rugina de pe janta, eu as da jos roata de pe cadru , demonta anvelopa si camera sa raman doar roata . Apoi cu o carpa moale si cu un spray WD-40 as curata rugina de pe janta si evident remontata camera si cauciucul. Asta bineinteles daca nu sunt si alte probleme cu butucul, adica daca in rest funtioneaza corect, e centrata etc.
La sea nu ma pricep Posted Image

Wd-40 se gaseste pe la magazinele de spray-uri auto , am vazut si prin cora parca , e cam peste tot sunt si tuburi mici de 200 ml.

Edited by kinguins, 28 March 2016 - 19:50.


#43
Mr_Nihai

Mr_Nihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2016

View Postkinguins, on 28 martie 2016 - 19:48, said:

Salut ,in legatura cu rugina de pe janta, eu as da jos roata de pe cadru , demonta anvelopa si camera sa raman doar roata . Apoi cu o carpa moale si cu un spray WD-40 as curata rugina de pe janta si evident remontata camera si cauciucul. Asta bineinteles daca nu sunt si alte probleme cu butucul, adica daca in rest funtioneaza corect, e centrata etc.
La sea nu ma pricep Posted Image

Wd-40 se gaseste pe la magazinele de spray-uri auto , am vazut si prin cora parca , e cam peste tot sunt si tuburi mici de 200 ml.
Salut , eu ma gandeam la urmatoarea chestie , avand in vedere ca am reconditionat multe lucruri . Sa folosesc o perie se sarma otelita sau niste glasspaper pentru a nu luat din material , apoi sa folosesc o vopsea anticoroziva ^_^ evident eliminand cauciucul .

#44
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
daca ai pus smirghel sau peria pe janta ai matuit-o si trebuie vopsita .
acuma, nu cred ca dai jos butucul, deci tu zici ca o vopsesti asa cum e . nu stiu daca o sa iasa ceva ...tre sa ai grija sa acoperi spitele pana la nipluri si apoi nu stiu ce fel de vopsea la cutie , la spray ... in fine .
e si asta o varianta sa scapi de rugina .
dar o sa ai bicla cu roti de culori diferite , sau tonuri diferite.

#45
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Attached File  IMG_20160403_124704.jpg   435.26K   37 downloads

Attached File  IMG_20160403_124713.jpg   480.13K   35 downloads

Attached File  IMG_20160403_124722.jpg   390.77K   33 downloads

Schimbat ghidon, manere frana si cam atat. Bicicleta merge cu succes din iarna pana acum, fara sa-i reglez nimic sau sa repar ceva la ea. In principal e pentru off-road, o bag prin orice noroi si unde-i balta mai mare, ma bag si eu cu ea. O sa caut poze de la ultima ploaie... Am folosit-o si prin oras, mi-a luat cam o ora sa ajung dintr-un capat in celalalt, eram cu limba de-un cot si vreo 3 litri de apa consumati. Ea rezista, eu nu prea, nu am antrenament. Calatoria continua!

#46
MaxIULIAN30

MaxIULIAN30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.06.2015
Ce am avut :
...si cea portocalie cu "verde army" e din prezent :

Attached Files


Edited by MaxIULIAN30, 09 September 2016 - 21:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate