Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pedalatul, intre pasiune si bani

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Salutare!

Topicul ce urmeaza e pentru a incuraja acei doritori de pedalat, dar care au impresia ca o bicicleta, piesele ei si intretinerea sunt scumpe... Bineinteles, nu ne dorim performanta, doar sa alergam cainele pe camp, sa ne bagam intr-un noroi, sa ne dam pe coclauri si pe unde te mai poti plimba cu o bicicleta.

In continuare va voi arata una din achizitiile recente, un MTB Compact. Are 18 viteze, echipare Shimano SIS(ce-a mai ramas din ea) si ceva schimbator de la Shimano, ceva diferit. E o panarama de bicicleta care va fi functionala din nou cu ceva minime eforturi financiare, dar cu multa vointa si chef de lucru.

Asa arata la inceput:

Attached File  IMG_20160114_101813.jpg   162.63K   108 downloads

Attached File  IMG_20160114_101823.jpg   189.04K   104 downloads

Attached File  IMG_20160114_101837.jpg   261.14K   87 downloads

Attached File  IMG_20160114_101852.jpg   217.99K   81 downloads

Attached File  IMG_20160114_101856.jpg   214.76K   79 downloads

Stiu, e un dezastru, e rudimentara, e ultimul junghi de bicicleta dar...de ce sa nu il fac functional si sa ma duc cu el la pescuit? Am inceput demontarea, sortarea pieselor ce le pot refolosi si aruncarea gunoaielor.

Attached File  IMG_20160114_131441.jpg   253.65K   67 downloads

Attached File  IMG_20160114_131450.jpg   288.3K   64 downloads

Attached File  IMG_20160114_131505.jpg   209.55K   67 downloads

Attached File  IMG_20160114_131555.jpg   187.6K   65 downloads

In continuare, urmatorul pas e sa pregatesc cadrul pentru vopsit si va voi descrie mai in detaliu procesul. Continuarea, zilele ce urmeaza.

Astept injuraturi, critici si mustrari. Multumesc

#2
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cat ai dat pe ea?

Fa-ti o lista si posteaz-o si aici cu chestiile care merg, piese noi, etc.
Spor la desfacut!

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,289
  • Înscris: 13.01.2011
De ce sa te injure lumea ?!
Este pasiunea ta.
Am facut si eu faza asta cu o semi Sputnik, chiar de doua ori   :P
Apoi a sfirsit demontata si vinduta pe bucati  :D

#4
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Bravo Domnule !Posted Image Spor la treaba.La noi acilea sunt mai multe magazine pt. piese iar preturile difera foarte mult de la un magazin la altul ... merita sa cauti piese  in mai multe locuri.Nu stiu daca la dvs. in zona exista ,,piata de vechituri,, dar anul trecut am gasit intr-un asemenea loc toate piesele cautate la preturi derizorii.Acum e frig si nu iese lumea ...daca ai timp mai pune poze ! p.s. sa ne spui ce folosesti la vopsit ? spray ?

#5
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
@pg-soare: Pai am dat un laptop pe doua biciclete, MTB-ul asta si  o cursiera Peugeot care e defuncta si incompleta. Uneori plang dupa laptop, alteori ma vad pe bicicleta cu soarele la apus ce-mi bate din spate pe un drum asfaltat si liber undeva pe o campie...

De inlocuit la ea ar fi toate cablurile, manetele de la schimbatoare si frane(v-brake), lantul, axul fata, pedalele, anvelope+camere, situl, vopsitul. Pana in primavara mai creste lista... Asta e in mare. Schimbatoarele merg bine(trebuie gresate) Pedalierul e ok, nu are joc si nici roata spate nu are probleme, trebuie curatate cu atentie si mai merg vreo 382834892 de ani.

@crisstonne: Am urmarit forum-ul de ceva ani, iar daca ai o bicicleta veche, trebuie sa-ti iei una noua. Daca ai o masina veche nemteasca, e cazan... Aici nu prea se pune pret pe intretinerea lucrurilor, ci doar trebuie sa tii pasul cu moda. Nu vreau ca si topic-ul meu sa fie cu posturi rautacioase, vreau doar sa arat transformarea modesta a unei biciclete dupa posibilitati si sa imping si pe alti useri care citesc chestia asta, sa faca si ei ca mine.

@ptsct: Multumesc! Voi pune poze cu orice stadiu al lucrarii. Vopsirea o voi face cu spray-ul si lacuirea la fel. Piese voi lua din piata/magazin.


S-auzim de bine!

Edited by tibi_filip, 14 January 2016 - 16:10.


#6
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Pana voi pregati cadrul sambata, am inceput cu rotile. Am inceput sa ma contrazic cu un apropiat de-al meu pe tema cauciucurilor, eu vreau ceva ieftin, el vrea ceva scump si asa a inceput o mica incaierare probabil si din cauza bauturii. Am putut recupera o camera din cele doua, cauciucurile fiind crapate, i le-am dat blanosului sa le rontaie.

Attached File  IMG_20160114_164514.jpg   170.13K   48 downloads

Attached File  IMG_20160114_165159.jpg   247.34K   52 downloads

Attached File  IMG_20160114_165244.jpg   278.82K   50 downloads

Attached File  IMG_20160114_170029.jpg   278.56K   49 downloads

Attached File  IMG_20160114_170048.jpg   282.11K   46 downloads

Attached File  IMG_20160114_170056.jpg   352.86K   47 downloads

Unul din axuri va trebui sa-l arunc pentru ca e indoit la un capat si nu pot insuruba si desuruba nimic de pe el. Cel de pe spate e bun, inclusiv rulmentii. L-am curatat cu spray de frane, i-am uscat si i-am pus la pastrare asteptand sa fie gresati din plin cu vaselina.

Attached File  IMG_20160114_165313.jpg   241.6K   45 downloads

Attached File  IMG_20160114_171017.jpg   252.74K   42 downloads

Maine voi degresa si lustrui jantele pana imi pot face freza in ele si voi scoate o spita de la cea din fata pentru ca e indoita. Banda din interior va fi schimbata. Urmeaza poze...

#7
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

 tibi_filip, on 14 ianuarie 2016 - 19:00, said:

...pe tema cauciucurilor, eu vreau ceva ieftin...
Rau vrei, daca ti se buseste o chinezarie deia de cauciuc in mers nu prea te vad bine.





Unul din axuri va trebui sa-l arunc pentru ca e indoit la un capat si nu pot insuruba si desuruba nimic de pe el.
Ii poti reface filetul cu o panza de bomfaier.



...si voi scoate o spita de la cea din fata pentru ca e indoita.
Presupun ca o sa o indrepti si o sa o pui inapoi, nu?

Banda din interior va fi schimbata.
Banda deia poti face si din camera aia rontaita de caine. Eu asa am facut pe toate bicicletele si n-am avut probleme nici macar pe rotile de la cursiera in care rar aveam sub 7 bari. (jante duble)



Am facut/reconditionat si eu cateva biciclete, daca esti interesat de ceva poze, lasa-mi mesaj pe privat.

#8
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Nu bubuie cauciucul la mine, nu-i dau voie. Spita o voi inlocui si nu o voi indrepta, da-o dreacu`, saracie saracie, dar bani de-o spita am... La ax nu am ce filet sa fac pentru ca e bun, e curbat axul la un capat. Banda ma gandeam sa fac din camera ce a rontait-o amicul meu ce mananca Chappi si bea bere.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,289
  • Înscris: 13.01.2011
Urit cauciuc, frumos animalul :D, sa iti traiasca.
Poate bagi ceva poze si cu Peugeot-ul.

#10
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
dar alta bicicleta nu ai gasit cu care sa faci schimbul? Felicitari pentru determinare, dar nici gratis nu as fi luat bicicleta asta daramite sa dau un laptop pe ea. vei gasi destul greu piese pentru ea. acum, spor la treaba ca ai nevoie si fugi la peste Posted Image

Edited by usrnm, 15 January 2016 - 08:19.


#11
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Multumesc, crisstonne! O sa pun poze si cu ranciul ala de Peugeot, asta daca nu-l mananca rugina intre timp.

Piese gasesc pe toate drumurile, am piata la 5 minute de mine si un magazin specializat in care-mi permit sa ma uit de afara, nu sa intru Posted Image . Sper ca intr-o saptamana, maxim doua sa termin cu aceasta bicicleta minunata cu care voi participa la pescuit si mers pe dealuri.

#12
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Piesele demontate si cu ceva rugina pe ele pune-le in motorina; se vor curata foarte bine. Succes

#13
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
cand eram mai pusti am reconditionat prima mea bicicleta. am cumparat totul nou in afara de cadru. am mai crescut si am mai descoperit prin garaj doua cadre. si ma gandeam sa le refac si cand m-am pus pe calculat trebuia sa dau bani cat una noua fara pretentii Posted Image. sunt si acum prin garaj.

LE: acum imi amintesc ca reconditionatul era de fapt ca nu imi placea culoarea si voiam s-o schimb, dar bicla arata bine. apoi am zis ca sa mai una alta si asa a ramas doar cadrul de vechi.

Edited by usrnm, 15 January 2016 - 08:47.


#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 usrnm, on 15 ianuarie 2016 - 08:17, said:

dar alta bicicleta nu ai gasit cu care sa faci schimbul?
Felicitari pentru determinare, dar nici gratis nu as fi luat bicicleta asta daramite sa dau un laptop pe ea.
vei gasi destul greu piese pentru ea.
acum, spor la treaba ca ai nevoie  Posted Image

Asta ma gandeam si eu, te bagi la munca serioasa... si care imo nu merita !
Se gasesc biciclete in stare mult mai buna la 300lei, desi nu as lua sub 400-500lei - mai noi, jante duble, uzura mult mai mica - un exemplu, asta chiar e noua
Vei vedea ca banii tot se duc, doar cabluri+camasi si cauciucuri +camere costa 100lei, si asta daca iei foarte ieftine.

As arunca:
- manetele,
- pinioanele+ lant,
- pipa, posibil si ghidonul
- posibil schimbatorul spate..
Si asta doar la ce se vede, cine stie cum sunt butucii, franele, monoblocul, schimbatoarele, cuvetele etc

Dupa muuulta munca si bani ramai cu o bicicleta antica si uzata, pe care ai dat multi bani.

 usrnm, on 15 ianuarie 2016 - 08:17, said:

Felicitari pentru ...
Eu l-as felicita pe cel care a luat laptop functional pe asemenea rupturi Posted Image

Daca ai impresia ca te atac, nu e cazul.
Doar spun ca asa ceva NU merita cumparat, luati biciclete in STARE CAT MAI BUNA oameni buni !!

Edited by sirgoofy, 15 January 2016 - 09:19.


#15
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
O sa le bag in motorina, mai am si ceva spray-uri de rugina etc. Daca nu se ia rugina cu motorina, le bag in benzina...si le dau foc. Mie-mi place sentimentul cand demontez ceva, ma uit prin curte si vad doar piese... Peste o saptamana/doua ma uit la rezultatul final cum arata, functioneaza si sunt multumit ca pot sa folosesc iar lucrul ala. Ce-i drept, puteam sa strang din buci si sa-mi iau o bicicleta functionala cat de cat ok SH, sau sa dau laptop-ul pe una buna, dar unde mai era farmecul sa dau suruburi jos? Sa nu credeti acum ca laptop-ul ala era vreo valoare... :))) Am ales varianta cu doua rable pe care sa le fac eu si sa le folosesc. Dupa cum spuneam, nu fac performanta, imi place doar sa dau din craci pe dealuri si la pescuit.

Ca piese bune sunt schimbatoarele si-atat, au nevoie doar de lubrifiant, cadrul/furca si ce mai e pe-acolo e ok, nu prezinta jocuri sau scartait. Restul pieselor au fost aruncate.
Topic-ul asta mi l-am asumat in ceea ce priveste critica, neincurajarile si-asa mai departe. Cine nu accepta critica e ipocrit...

Edited by tibi_filip, 15 January 2016 - 09:07.


#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Critica mea se refera la rablele alese, pt munca toata stima Posted Image

Edited by sirgoofy, 15 January 2016 - 09:29.


#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,289
  • Înscris: 13.01.2011
Despre munca este de fapt vorba.
Este o satisfactie, nu oricine o intelege.
Este ca un microb, sa vrei sa mesteresti ceva.

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 tibi_filip, on 14 ianuarie 2016 - 16:08, said:

Vopsirea o voi face cu spray-ul si lacuirea la fel.
Adica o sa iasa o gluma, ca de vopsit nu se pune problema. Am incercat si eu faza cu sprayul pe o cursiera ruseasca, dar chiar si cu lac, nici nu se compara ca rezistenta si calitate cu o vopseala clasica. Poti incerca la un service auto cu rezultate mai bune.

 tibi_filip, on 14 ianuarie 2016 - 16:08, said:

Piese voi lua din piata/magazin.
Big, big mistake! La magazin dai prea mult, la piata/bazar cumperi piese prea proaste. Cauta SH-uri pe diverse forumuri. Incepe cu dirtbike.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate