Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Adevaratul proprietar e cel care are casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dupaculoare

dupaculoare

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2015
Interesant ce zice un user de pe forum cum ca un adevarat proprietar e cel care are casa pe pamant

View Postaltuser09, on 12 noiembrie 2015 - 08:06, said:

Eu sunt proprietar la bloc si consider ca un adevarat proprietar e cel care are casa pe pamant, nu are alti proprietari sub podea sau pe tavan. Eu nu am reusit sa fiu un adevarat proprietar dar m-am obisnuit.

Da aia care stau prin Manhattan in apartamente cu loc ca intr-o casa mare, penthouse-uri de zeci de milioane de dolari ce zic? Nu-s adevarati proprietari?

Voi ce credeti?

#2
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
tu nu sesizezi nuanta clar....
era vorba de unul din pantelomon ataj 8/10 comparativ cu unul din Pipera care are o casa pe pamant.

Nicideum nu cred ca se comparau cei din Manhattan cu cel din Cernica de exemplu...

Disclaimer:Locatiile sunt exemple doar. :)

#3
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
are dreptate altuser09.
viata la bloc este de rahat.

#4
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Asadar la un bloc tre' sa cumpar beciul.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdupaculoare, on 12 noiembrie 2015 - 18:12, said:

Voi ce credeti?
Esti proprietar de apartament intr-un bloc. Poti bate cu ciocanul cand ai chef ? Nu. Mai esti proprietar ? In acte da insa parca nu in adevaratul sens.

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postneagu_laurentiu, on 12 noiembrie 2015 - 18:22, said:

Esti proprietar de apartament intr-un bloc. Poti bate cu ciocanul cand ai chef ? Nu. Mai esti proprietar ? In acte da insa parca nu in adevaratul sens.

Bine, dar nici cand ai o casa nu prea poti sa faci chiar tot ce vrei. Nu poti sa dai drumul la boxe in curte cand ai chef, seara, nu poti sa iti afumi vecinii cu frunze arse/bbq si altele. Sau.... poti?

Edited by Arianna-D, 12 November 2015 - 18:28.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
In general poti, apoi casele (normale) nu-s lipite una de alta.

#8
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Te vei simti cu adevarat propritar numai la casa pe pamant.

La bloc plangi de fiecare data cand vecinii au treaba exact cand vrei tu sa te odihnesti.

#9
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostArianna-D, on 12 noiembrie 2015 - 18:28, said:

Bine, dar nici cand ai o casa nu prea poti sa faci chiar tot ce vrei. Nu poti sa dai drumul la boxe in curte cand ai chef, seara, nu poti sa iti afumi vecinii cu frunze arse/bbq si altele. Sau.... poti?

ba poti :)
Casele nu sunt lipite una de alta (mai sunt unele in anumite zone rezidentiale care de fapt sunt apartamente pe pamant:fara spatiu intre ele, cu o curte comuna, etc). Dar in general cam ai parcela ta de teren.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Ai centrala dar trece teava de incalizire de la regie prin apartament spre vecinul ca asa-i arhitectura, si platesti ca boul cota parte pentru ca legea idioata nu tine cont ca si tu dai caldura in bloc, pt. ei conteaza numai incalzirea sistemului centralizat !

Edited by neagu_laurentiu, 12 November 2015 - 18:44.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
La bloc, ca la sex, cel mai avantajat e cel de deasupra: nu trăncăne nimeni cu tocurile pe gresie din tavan, nici inundaţii, sau scuturat de praf covorul fix în geamul tău deschis.

Edited by mihaicozac, 12 November 2015 - 18:53.


#12
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
bloc..avantaje si dezavantaje[ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/roll2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
valdan71

valdan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.01.2006
Exista vile cu mai multe apartamente decat un bloc de 2 etaje. Si case separate de a vecinului la 4 m. Adica sunt case si case.
Nu vreau sa zic ca-i misto la bloc. E mult mai comod si mai ieftin in schimb. Nu trebuie sa cureti zapada din curte sau sa platesti
singur reparatia acoperisului. Si printre atatia vecini scandalagii poate ai noroc si de o vecina singura si/sau plictisita :)

#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Ai cota indiviza din suprafata blocului ocupata de acesta pe pamant.
si da... este o tenta de ironie in afirmatia celui ce l-ai citat ;)

#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu am intentionat sa creez o discutie dar imi mentin parerea. Nu ma refer numai la zgomotul produs de altii, care se propaga foarte bine prin beton, va dau alt exemplu: un proprietar de la et de deasupra are o defectiune la sistemul de scurgere din baie si nu vrea sa recunoasca ca e de la el, de fapt nu e de rea vointa, asa crede! Pana nu l-am amenintat cu primaria/amenda, nu si-a reparat instalatia!. Eu am ramas cu pata pe tavan, am fost intrebat daca solicit despagubiri (zugravisem de un an) dar nu am cerut, omul chiar credea ca nu e nimic defect la el, era scurgerea de sub cada, masca din zidarie. Daca eram intr-o casa de unul singur stiam ca daca imi curge apa prin tavan, trebuie sa mi-l repar eu, nu trebuie sa ma rog de vecinul din stanga/drapta/ fata/spate sa-si remedieze problemele. Nu mai vorbesc despre tampenia cu contractul colectiv (pe asociatie) cu furnizorii de gaze, caldura, apa! Cred ca sunteti de acord ca nu se poate aplica un sistem de calcul exact al cotelor. Stiu persoane care nu gatesc, mananca prin oras dar platesc gazele. Nu e cazul meu, la mine in casa se face mancare. Cel putin cu gazele am lamurit-o, o mare parte din apartamente au contor de gaze(si eu am) desi teava trece prin bucatarii, pe langa cele de incalzire, asa ca platim cat consumam.
Cazul ideal ar fi cu conducta de gaze prin afara apartamentelor (pe scara), contor individual. E practic imposibil sa se separe toate retelele (gaze, apa calda/rece, macar reteaua electrica e individuala prin constructie). Costurile ar fi destul de mari, pereti gauriti, mizerie, etc. Si asta ar rezolva doar problema repartizarii corecte a costurilor (nu in totalitate). Nu ar rezolva ceea ce s-a mai pomenit: zgomot produs de altii, inundatii, miros neplacut, nu stau sa le enumar pe toate.

Edited by altuser09, 12 November 2015 - 19:30.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,319
  • Înscris: 13.01.2011
Doamne, cita lume stresata !!!
Este ca in orice domeniu, problemele pe care le vezi si te deranjeaza prea usor, sint problemele psihicului tau, vorbesc generic, nu nominalizez pe nimeni.

Cind ai, ai, nu esti in situatia celui care merge sa faca credit.
Acest aspect trebuie sa fie o bucurie, care anuleaza orice alt disconfort.

Bine, exceptind lumea care vede doar nori si furtuna, toata viata.

Edited by crisstonne, 12 November 2015 - 19:48.


#17
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
una este proprietatea (manifestata printr-un cumul de drepturi -de venit, de control, de instrainare- si obligatii -de plata a taxelor etc-, care izvorasc din folosirea sa) si alta sunt normele de convietuire.

#18
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@crisstone , nu erai moderator pe o alta arie? sau confund?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate