Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Invertor de sudura BUN, nu ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
E clar ca topicul asta a plecat cu intentia ascunsa de promovare.

Dar discutia evolueaza interesant. Chiar ma intrebam care or fi alternativele la chinezariile de 5 milioane ce se gasesc prin toate magazinele. Chinezarii de care zice lumea ca se incing, stai dupa ele sa se raceasca etc.

#20
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postproagro, on 11 noiembrie 2015 - 17:13, said:

nu te supara pe mine dar nu am auzit de electrod de 3.5   , e de 3.25 sau de 4
incearca sa nu faci reclama la produse de pe anumite site-uri ;  spune-ne un nume de producator , un model ,  de ce l-ai ales etc ; pune un link in care sa se vada cat mai multe poze , detalii etc

Am revenit cu pozele aparatului Lincoln Invertec 150S , le-am atasat in continuare
Exact ala l-am luat anul asta in vara,de aia am pus linkul.Ai pe site toate specificatiile,poze cu ce ai in valiza. Cum se vede di din specificatii, la bugetul asta, este superior unui Invertec150S de aia am si ales Telwin-ul. Nu vand aparate de sudura,doar le folosesc la ce am nevoie. Am 3, un Einhell aproape inutilizabil, un Esab pentru sudura in mediu protejat mare si dificil de transportat pe camp si telwinul asta pe care îl duc oriunde.
Tu de ce ai ales Lincoln in detrimentul zTelwin?

#21
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Am ales lincoln in detrimentul telwin  pentru ca aparatele de la telwin cele ieftine sunt facute destul de destul de aiurea ca si functionalitate ( D.A  7%  de exemplu)
apoi am un cunoscut care si-a cumparat un telwin technology hd  de vreo 180 de amperi si pe care un angajat i l-a daramat nu mai stiu de la ce inaltime si uite asa a ramas omul fara 2500 ron cat costase aparatul ;  din discutiile pe care le-am avut nu s-a plans de acel telwin ca ar fi sudat prost , doar ca era f firav, sensibil la socuri
Am ales lincoln si la recomandarile citite pe forumurile din afara si mai ales dupa ce am vazut cum sunt testate si cum rezista la "stres" ; ai urmarit cele doua clipuri pe care le-am postat la inceputul acestui subiect ,( sunt pe prima pagina la inceput ) ?
Daca ar trebui sa aleg acum iar, as alege Lincoln Invertec 170S - pentru ca are 160 Amperi si afisaj digital ; costa mai mult dar daca ai nevoie de curent mai mare de sudura merita ;  
L-am vazut mergand si nu prea ai ce sa-i reprosezi in afara de pret care e cam 3000 RON ( 700 Euro)
Am intrat pe linkul pus de tine si am cautat specificatii ca sa pot compara produsele ; nu prea am gasit  lungimea cablurilor de sudura si diametrul lor pentru telwinul tau
la Lincoln 170 S au 5 metri  lungime cablurile , si au sectiunea de 25 mm
La greutate Lincoln 170s  sta mai bine,e mai usor - are 7Kg fata de 10 Kg cat are telwin
E posibil ca si telwinul sa fie un aparat f bun daca ne referim strict la sudat ; daca vrem sa tina la tavaleala , la stres nu sunt in masura sa-l evaluez ;
din clipurile de pe youtube Lincoln-ul pare destul de rezistent ;  iti confirm ca si eu l-am testat pe al meu la cadere de la jumatate de metru si nu a avut nimic

Edited by proagro, 12 November 2015 - 18:19.


#22
Mihai-Alexandru

Mihai-Alexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.11.2015
Salut sunt nou pe site aș vrea o părere despre ap de sudură einhel bt gv 190 d aș vrea sami cumpăr unul ,cum sudeaza dacă se încălzește repede
Va mulțesc

#23
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Alege una din marcile astea si nu te va durea capul : Lincoln Electric , Esab , Miller , Kemppi , Fronius
Einhel sunt niste petarde chinezesti cu nume frumos /  nemtesc

Edited by proagro, 13 November 2015 - 10:24.


#24
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Firmele enumerate de tine fac aparate profesionale. Daca s-a orientat catre Einhell e clar ca nu e dispus sa dea banii pe un invertor profesional de marca. Vrea ceva cat mai ieftin si cat mai bun. Eu i-as recomanda ceva de la Telwin(nu din gama Force) sau ceva de la Deca.

#25
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Sfaturile voastre sunt complet inutile, @Mihai-Alexandru nu a intrebat despre un invertor pentru sudura cu electrod invelit (SMEI - MMA) ci despre un aparat de sudura cu transformator, pentru sudura cu gaz inert (MIG/MAG).

#26
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Toti producatorii enumerati de @proagro si de mine fac si aparate de sudura cu fir atat  in tehnologie electromagentica cat si in tehnologie invertor. De ce sfaturile sunt inutile?

#27
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Mai citeste odata intrebarea lui @Mihai-Alexandru, a intrebat despre un anumit produs nu a cerut recomandari.

#28
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Nu detine nimeni nici un aparat de sudura kemppy , esab , miller  sa ne spuna cum sunt in exlpoatare ?

#29
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Am eu un ESAB, iti spun , e greu!
Din cauza aia mai des folosesc chinezariile.

Grig

#30
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
e invertor sau e aparat de sudura clasic?
e pe 230V  sau pe 400 V si asta conteaza ;
un aparat trifazic e normal sa fie mult mai greu decat unul la 230 V , dar si puterea lui este mai mare

Edited by proagro, 20 November 2015 - 23:23.


#31
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Multumesc de informatia cu trafo!
Este un Esab LHL315

Grig

#32
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
L-am cautat pe net si se pare ca este un model de aparat de generatie mai veche , este trifazic  si  are 35kg  ; deci are greutate
dar poate da 315 Amperi  pentru ca merge  pe trifazat ( 400V si trei faze ; are de unde trage putere)
Un lincoln invertec 170s  are 160 Amperi si cam 7kg greutate  si merge la 230 V
exceptand greutatea ai ceva de reprosat acelui esab ?

Edited by proagro, 21 November 2015 - 01:59.


#33
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
la asta folosesc ESAB-ul, sper sa nu se considere reclama. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/npfhjpBAF18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Referitor la ESAB , da , portabilitatea , din prisma greutatii si a faptului ca este trifazic.
In rest merge bine.
In acelasi timp nici chinezul ala mai mare nu am resuit sa`l fac sa intre in protectie cu electrozi de 3,2mm.
Merge si ala bine cu bazici deci sint multuit de el , Esab-ul eu nu l`am mai folosit de un an.

Grig

#35
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
am si eu o chinezarie luat de pe okazii cu 600 lei cica de 200a. personal abia aprind electrodul, dar asa de hobby merge, iar in mainile unui sudor profesionist merge foarte bine, si nu a fost doar unul sa-l incerce. mi-am sudat/confectionat o remorca, roti metalice pt motocultor, feroneria la porti si cate una alta pe langa casa, ma declar multumit. de ce sa dau 2000 lei+ cand eu sudez de joi in paste. la uz industrial e altceva, ca sis cria pe instructiuni c anu se recomanda. electrozi am luat Lincoln rutilici made in Poland scria pe ambalaj.

#36
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
nu a mai testat nimeni nici un aparat  ?
nici o achizitie noua ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate