Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Invertor de sudura BUN, nu ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
adistir3

adistir3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2010

 pufarin, on 13 noiembrie 2015 - 12:22, said:

Sfaturile voastre sunt complet inutile, @Mihai-Alexandru nu a intrebat despre un invertor pentru sudura cu electrod invelit (SMEI - MMA) ci despre un aparat de sudura cu transformator, pentru sudura cu gaz inert (MIG/MAG).

Cateva precizari de la un inginer sudor cu 14 ani de experienta in domeniu:
- pentru sudarea eu electrod invelit (MMA - Manual Metal Arc) se pot folosi echipamente care sudeaza in current alternativ (transformatoare de sudura) sau care sudeaza in current continuu (convertizoare, redresoare sau invertoare). La sudarea in current continuu (cc), in functie de tipul electrodului su specificatiile producatorului de electrozi, se poate suda in polaritate directa (minus la electrod, plus la masa) sau in polaritate inversa (plus la electrod, minus la masa);
-  sudarea MIG-MAG (Metal Inert Gas - Metal Activ Gas, sudare in mediu de gaz protector cu electrod fuzibiu) se realizeaza exclusiv in current continuu polaritate inversa (plus la sarma electrod, minus la masa).

Pentru sudarea manuala cu electrozi inveliti recoamand un invertor Fronius Trans Pocket 150 care are urmatoarele date tehnice:
Dotare Standard:
/ Sursa de curent TransPocket 150
/  Dotare spatiu de lucru 16 mm² pentru electrod, care cuprinde:
/  Cleste port electrod 16 mm²/ 4m
/  Cablu de masa 16 mm²/ 3,5m
/  Masca de sudura de mana, inclusiv sticle de protectie
/  Perie de sarma cu cioc metalic

Procedeul de sudare:
/ Sudare manuala cu electrod invelit
/ Sudare cu arc electric WIG-DC (lift arc – este nevoie doar de un pistolet WIG)

Materiale de baza recomandate:
/ otel
/ otel CrNi
/ aluminiu

Domenii de aplicare:
/ constructia de instalatii industriale si retele de conducte
/ constructia de instalatii si recipiente
/ constructii de masini si constructii metalice
/ reparatii si mentenanta
/ constructii montaj

Optiuni:
/ TransPocket 150 TIG: oferind posibilitatea de a utiliza procedeul de sudare WIG PULSAT.

/ TransPocket 150 RC: oferind posibilitatea de a conecta aparatul la o comanda la distanta.


Date tehnice
Tensiunea retelei 230 V Putera absorbita 5,52 kVA Cos phi (la 140 A) 0,99 (150 A) Randament (la 80 A) 88% (la 90 A) Domeniul curentului de sudare Electrod-DC: 10-150 A WIG: 10-150 A Curent de sudare la 10 min / 40 °C 35% DA*: 150 A 60% DA*: 110 A 100% DA*: 90A Tensiune de sudare standardizata Electrod: 20,4 – 26,0 V WIG: 10,4 – 16 V Tensiunea de mers in gol 96 V Tipul de protectie IP 23 Tipul de racire AF / A Dimensiuni l x b x h 365 x 130 x 285 mm Greutate 6,3 kg

#38
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Nu neg sub nici o forma ca acest aparat n-ar fi unul de calitate ;
desi i-ati cam facut reclama  , trebuia s-o faceti mai comprimat ; prea ati dat copy paste la specificatii ;
oricum , intrebarea e :  cat costa ?

#39
Agricultorul01

Agricultorul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.11.2015
un prieten foloseste cu succes de cativa ani EDEON MMA 300 si e foarte multumit de el

Edited by Agricultorul01, 11 February 2017 - 12:13.


#40
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 26.01.2007
EDON de 300

https://www.google.r...#q=EDON MMA 300

#41
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Edon este cel mult un invertor casnic  , hobby  , nu are nici o legatura cu calitatea
Costul este pe masura , este un invertor ieftin si non profesional  ;
Ca idee : un set de cabluri de sudura de 5 metri lungime si de sectiune 25mmp  echipate cu cleste de masa si cleste portelectrod costa cam 250-300 ron
Iar 300 Amperi nu cred ca are cum sa aiba , nu tine priza si cablul de alimentare  puterea asta ; 300 Amperi ii ai garantat la aparatele trifazate .
Sunt specificatii exagerate cele de pe Edon  , care sa-ti ia ochii .

#42
floringbene

floringbene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.04.2007
Seara buna, de acum câteva ore sunt fericitul posesor al unei "jucarii " noi Lorch MicorStick 160 ControlPro.Sunt ff incantat de funcționarea lui dupa 10- 15 electrozi topiti.Aparatul va fi folosit în regim casnic sper sa ma tina .Vreau să achiziționez în curand o torta tig cu robinet sa învăț sa sudez tig.Aparatul este în oferta la o  firma din Cluj la 420€+tva sper sa fi facut un targ bun.O seara faina!

Attached Files



#43
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Daca aparatul e 100 % original cred ca ai facut o afacere foarte buna ;
completez eu cu niste specificatii ale aparatului destul de utile :

- toleranță fluctuație de curent +(in %) - 15%
- toleranță fluctuație de curent – (in %) - 40%

Edited by proagro, 26 May 2017 - 23:47.


#44
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

 floringbene, on 18 mai 2017 - 21:36, said:

Seara buna, de acum câteva ore sunt fericitul posesor al unei "jucarii " noi Lorch MicorStick 160 ControlPro.Sunt ff incantat de funcționarea lui dupa 10- 15 electrozi topiti.Aparatul va fi folosit în regim casnic sper sa ma tina .Vreau să achiziționez în curand o torta tig cu robinet sa învăț sa sudez tig.Aparatul este în oferta la o  firma din Cluj la 420â‚Ź+tva sper sa fi facut un targ bun.O seara faina!

Pretul nu este inteligibil, in postarea ta !

#45
floringbene

floringbene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.04.2007
Seara buna scuze de greseala 420 euro +tva.
Daca e original sau nu sunt destul de sigur ca e Original pt ca l am achiziționat de la  distribuitorul lor din Cluj firma care face si service-ul la aceasta marca.


#46
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,668
  • Înscris: 31.01.2010
Sa`l folosesti sanatos, faina de tot scula!
La Tig o sa cam ai probleme la stingerea arcului.
Pentru otel carbon merge fara probleme daca stingi arcul fie pe cordon fie pe o placuta auxiliara.
Oricum dupa ce incerci o sa vezi.

#47
floringbene

floringbene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.04.2007
Bună dimineața. Mulțumesc frumos Ion Bumbu!Despre stingerea arcului la Tig o sa imi fac griji dupa ce învăt sa il apring si sa fac un cordon :).Pe YouTube am vazut la 'tipsandtriks' un contact artizanal facut ca o pedala de lemn cu un întrerupător masiv de cupru care il folosea pt  stingerea arcului astfel putea mentine protectia  gazului  cat era nevoie.Oare ar fi ok?

#48
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,668
  • Înscris: 31.01.2010
Este OK sistemul ala.
Poti incerca sa`l automatizezi cu ceva contactoare de peste 200Adc, sint folosite la trolii auto.
Aprinderea nu`i mare problema, la inceput proptesti cupa de ceramica in material si inclini electrodul
pina atingi metalul, dupa aia tot asa proptit in cupa ridici electrodul iar apoi incepi sa indrepti cupa.

Grig

#49
floringbene

floringbene

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.04.2007
Ok.Mulțumesc frumos pentru sfaturi, de îndată ce îmi 'revin'putin financiar si pa uita sotia de achiziție:) o sa i fac o noua  surpriza butelie regulator și torță tig dar cred ca va fi dupa concediu prin toamnă. Pana atunci practica cu MMA vreau sa îmi iau maine un pachet de bazici Lincoln de la Mafcom am văzut ca sunt pe la 11 lei kg si sa învăț sa ii folosesc pt orice treaba am de facut pt ca 6013 nu îmi prea plac .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate