Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Casa noastra si a unei pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
1085 replies to this topic

#793
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
tot body-ul ala il am si eu doar cu obiectivul de kit 18-55mm..inca nu am invatat sa fac astfel de poze desi detin DSLR-ul de vreo 3 ani :)

#794
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu aparatul face poze...




#795
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu te invit sa faci cu un telefon poze ca cele de mai sus sa vezi daca iti ies :) si apoi sa imi spui daca e chestie de aparat sau nu :) Normal ca are importanta si ce setari faci pe aparatul ala dar totusi orice aparat are o limitare... Eu sunt un habarnist in ale fotografiilor si imi tin DSLR-ul pe Auto...cateodata iese ce trebuie, altadata nu...Am prieteni fotografi, pasionati de asa ceva, care au incercat sa imi explice tot felul de chestii legate de diafragma, lumina etc...
Scuze innicia ca ti-am poluat topicul.

#796
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Innicia, faci poze teribil de frumoase! Posted Image Posted Image

Ca fapt divers, saptamana trecuta ne plimbam prin altex si o remarca a sotului meu a fost ca de pe rafturi lipseau aparatele foto,aveau doar cateva expuse. Din cauza telefoanelor...desi nu se compara pozele dpdv calitativ.

   Later edit. ...si da, dupa cum spune Bylly00, lumina conteaza. Cele mai reusite poze se fac dimineata devreme sau seara, inainte de apusul soarelui. Lumina este mai calda.

Edited by lenny13, 12 October 2016 - 11:01.


#797
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Se pot face poze de genul acestor cu un iphone 5 fara mari probleme (poate nu iese comprimarea planurilor la fel din cauza focalei mai mici). Lumina conteaza, poate de-aia nu ai reusit sa obtii astfel de cadre. Vezi in prima poza cum umbrele sunt estompate si lungi? Asta inseamna ca soarele se afla intr-un punct jos pe cer, ori e dimineata devreme ori mai degraba este spre apus. Aceste ore sunt cele mai potrivite pentru fotografia de orice fel si in special cea de peisaj. E pacat sa ai un DSLR si sa il tii pe auto, iti recomand sa treci pe unul din modurile semiautomate, in speta prioritate diafragma si sa citesti un minim despre ce efecte are o sa vezi diferente.

#798
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 brawnie, on 12 octombrie 2016 - 07:44, said:

eu te invit sa faci cu un telefon poze ca cele de mai sus sa vezi daca iti ies :) si apoi sa imi spui daca e chestie de aparat sau nu :) Normal ca are importanta si ce setari faci pe aparatul ala dar totusi orice aparat are o limitare... Eu sunt un habarnist in ale fotografiilor si imi tin DSLR-ul pe Auto...cateodata iese ce trebuie, altadata nu...Am prieteni fotografi, pasionati de asa ceva, care au incercat sa imi explice tot felul de chestii legate de diafragma, lumina etc...
Scuze innicia ca ti-am poluat topicul.

Brawnie, ramai la ce știi tu mai bine. Eu nu, ca nu ma dau artist, dar sunt alții ce îți pot face fotografii frumoase și cu o cutie de pantofi. Da, se pot face poze cu o cutie de carton goala.
Poze ca mai sus, ți le scot din smena, asa ca telefonul e un avans major.
Nu oala face mâncarea bună. Pozele prezentate sunt meritul fotografului, nu al aparatului.


În cazul tău, bănuiesc, căci asta am văzut cel mai adesea la posesorii de dslr, fără experiență: incearcva sa ții cat mai nemișcat aparatul, eventual a trepied și declanșare prin telecomanda dacă aparatul permite.

Eu incva trag pe film, cu aparate vechi de 40-70 de ani. Ma rog, s'au pus praful pe ele, trebuie sa le scot de la naftalina. Nu e vorba de tehnologie, ci de simt al proporțiilor, de moment, lumina, ochi, minte și mana.

#799
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Brawnie, de-aia iti ies tie bine proiectele alea, ca ai procesor i7 si 16gb de ram :). Intelegi paralela? E bun sfatul de sus, trepiedul este upgrade-ul cu cel mai mic cost si cea mai mare recompensa in termeni de imbunatatire a fotografiilor (nu chiar literalmente, ca exista trepied si de 1000E, dar intelegi tu ). Te obliga sa gandesti mai bine cadrul, se renunti la atitudinea point and shoot, te obliga sa te opresti un pic si sa studiezi subiectul.

#800
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Am vorbit cu cei de la Holze pentru aceasta usa de exterior. Pret 1500E fara TVA , transport si montaj. Daca vreau o culoare pe exterior si alta pe interior, pretul creste cu 20%. Cum vi se pare? Manerul din poza este adus pe comanda la vreo 200E (alti bani).
Usile se fac in Arad parca.

Attached Files



#801
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 innicia, on 13 octombrie 2016 - 10:35, said:

. Cum vi se pare?

   Mi se pare...teribila!Posted Image  numa' ca pretul....m-o dat gata, sincer!Posted Image

Edited by lenny13, 13 October 2016 - 10:40.


#802
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Am mai vorbit si cu unii ,,no name,, de pe langa Tancabesti. Au zis asa:

Usa exterior,
Din pin- 660 eur+tva
Meranti 860eur + tva
Stejar- 980 eur +tva
Are feronerie agb, balamale 4 buc, garnituri 2buc.
Termen de livrare 4 saptamani.

Ma tenteaza cu astia, dar daca nu iese asa cum trebuie? Ma omoara dilemele din perioada asta. Ma consuma ingrozitor.

Aseara a trebuit sa iau decizia cu cine mergem pentru ferestre, iar azi noapte am visat ca mi-au adus ferestre negre din polistiren A70, mancate/ciupite de pasari.

#803
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,654
  • Înscris: 11.03.2006
Imi plac mult usile de la Holze. Am vorbit si eu la un moment dat cu un ingamfat de la ei si le-am cerut o oferta dar nu mi-au raspuns. Ce-i drept era o perioada de varf.
Daca ai bani, mergi cu ei. Daca nu, cauta pe cineva recomandat, sau macar vezi mai multe lucrari.

Relaxeaza-te, nu e nimic de viata si de moarte. Eu daca as putea as face shopping de faianta si de usi toata viata.Posted Image

Am vrut si eu maner din ala la usa de exterior, dar mi-a trecut.

Edited by cumparator, 13 October 2016 - 11:31.


#804
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Uai deci si eu sunt traumatizata de usa de exterior Posted Image Nici nu cred ca o mai pun anul asta ...
Am tot cautat ceva sa imi placa, intr-un final parca gasisem ceva, o configurez intr-un configurator si trimit mail.
Arata cam asa (mie una mi s-a parut o usa foarte simpla, culoare standard, singura ei minune era ca avea balamale ascunse si era in acelasi plan cu tocul la exterior):
Attached File  v10_ext.png   62.57K   58 downloadsAttached File  v10_int.png   207.7K   57 downloads

Si apoi a venit pretul. Am derulat pana la sfarsit fisierul si am vazut ca scrie Total 5080. Super incantata ma apuc de citit restul povestilor din mail. Ajung intr-un loc unde scrie Unit Price Eur ...

#805
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012

 cumparator, on 13 octombrie 2016 - 11:29, said:

Imi plac mult usile de la Holze. Am vorbit si eu la un moment dat cu un ingamfat de la ei si le-am cerut o oferta dar nu mi-au raspuns. Ce-i drept era o perioada de varf.
Daca ai bani, mergi cu ei. Daca nu, cauta pe cineva recomandat, sau macar vezi mai multe lucrari.


DA, asa mi s-au parut si mie, jumatate din timp si-au laudat produsul, oamenii, lemnul, absolut tot. Pe mine deja ma umfla rasul. Sunt cei mai cei mai cei! Iar daca vreau si usi interior la ei astept 6 luni. Asa complicat proces tehnologic au. Hai sa fim seriosi. O sa merg azi  la ei in Unirii sa vad minunatiile.

Am tras acum o vorba si cu cei de la TGG si cica ei furniruiesc toate usile peste lemnul triplustratificat. Cica clientilor nu le place sa se vada nodurile si fibra lemnului. Pai atunci de ce mai alegi o usa din lemn? L-am luat cu binisorul si mi-a zis ca daca vreau tare tare, poate sa-mi faca si fara furnir. Astept sa vad pretul acum.

Intrebare/dilema --  usa de exteriror se face cu deschidere interioara sau exterioara? Eu tind spre exterior, da nu stiu de ce.

#806
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,654
  • Înscris: 11.03.2006
Cred ca de obicei se deschid spre interior.
Imi plac si usile lor http://www.usi-alpa....pentru-exterior dar preturile sunt mari. Cam ca si cele de la TGG.

#807
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
deschiderea usilor exterioare se face spre ... interior :P
imagineaza-ti un musafir care sta in fata usii asteptand sa-i deschizi (dupa ce-a sunat la sonerie) si tu il izbesti cu usa :)

#808
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Mega like Marco. Cum sa dai 3000-5000 de eur pe usa ??? Sare cainele pe ea si o zgarie. O loveste copilul, ce faci atunci? Il trimiti ca denache la bunici ? :) Eu daca mi-as pune o usa din aia as pune-o intr-o rama si as intra pe alta in casa. Nu zic ca nu sunt frumoase, dar nu imi place mie pretul ala piperat.

#809
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ușile de exterior din motive de psi se fac c dechiderea la exterior. Cel puțin pentru segmentul comercial asta e litera d lege.
Rezidențial, se schimba treaba. Dacă la comercial, accesul se face dinspre exterior înspre interior, la rezidențial, este invers. Nu vrei sa te prindă o zăpadă mare în casa ca nu poți deschide usa. Deci, ușile la case se deschid către interior

#810
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
usile exterioare cu deschidere spre exterior sunt usi de evacuare si ar trebui separate de usile normale de acces, adica un spatiu comercial, hala de productie, spatiu de birouri, etc. sa aiba usi de evacuare pe directia opusa intrarii, cu deschidere exterioara (altfel usa nu se poate deschide daca toata lumea se imbulzeste spre iesire) si acces intr-un spatiu deschis (curte) de adunare in caz de alarma de incendiu, conform normelor psi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate