Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Casa noastra si a unei pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
1085 replies to this topic

#757
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postinnicia, on 30 septembrie 2016 - 09:50, said:

[...] Sa spunem ca as lua lambriu de brad, dar cum fac toate imbinarile si finisajul pe langa geamuri, usi, colturi, sageac? [...]

Pe la minutul 10, Bob Vila (unii chiar au nume predestinate Posted Image ) instaleaza rama in jurul ferestrei si un pic de siding.
Colturile exterioare sunt de trei feluri:
1. siding cap la cap, taiat la 45*  -> cel mai greu de realizat si de intretinut
2. siding in continuarea caruia se pune un coltar construit la fata locului, ca in filmulet - cel mai simplu de realizat si de intretinut
3. siding peste care se pun niste piese speciale, din metal, care acopera terminatiile scandurilor si uneste cele doua fete ale sidingului.
Nr. 1 e foarte modern in aspect dar, daca nu-i instalat perfect si daca esti, ca mine, o fire perfectionista ... o sa urli de nervi de cate  ori vezi neregulile. Nr. 2 e clasic si iese un montaj curatel. Nr. 3 nu-mi place deloc cum arata.

Colturile interioare se realizeaza terminand siding-ul intr-un profil vertical cu sectiune patrata, montat exact in colt. Sau, similar cu cel exterior, cu siding-ul terminat cap la cap.

Intre siding si coltar sau profilul verical se umple la greu cu silicon; pe vremuri de folosea rumegus cu clei.

La sageac e si mai simplu: sidingul intra un pic sub nivelul de jos al sageacului.

Pentru geamuri vezi filmuletul si ... "think like the water" Posted Image adica ... gandeste-te pe unde ar lua-o apa si fa-i trasee numai spre exterior.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tfq5BVGbAb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spor la treaba.

#758
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,520
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcsomi, on 30 septembrie 2016 - 19:56, said:


Aaa... nem tudom.Posted Image  Desi 1/8 din mine ar trebui sa stie, ca am rude in Ungaria.  Cat costa sindrila asta? Macar pe casuta de gradina si tot pun.

#759
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@innicia: o ultima postare pe acest subiect al invelitorii casei (ma refer la cladding/facade), caci nu vreau sa fiu a little bugger.
- vrei deck gri? nu problem. pune brad curat si asteapta. se inegreste si se face gri asa cum vezi in poze. mai tarziu va trebui sa schimbi deckul (been there, done that). daca nu vrei sa astepti, google, ii poti schimba culoare artificial. de la baituri pana la metode mai mult sau mai putin empirice cu diverse solutii de prin casa (otet, matreaza de broasca, capace de medicamente etc)
- trage o privire la poza de mai jos. esti sigura ca de fapt tu nu vrei piatra? common, arata bine...
[ http://www.fallingwater.org/img/home_assets/new_first.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


daca da si iti place, dar nu numai ca iti place, dar chiar vrei a tine pe casa, poate ca e timpul sa iei o pauza. nu te mai gandi la asta cateva zile. apuca'te de altceva. revin'o mai tarziu asupra subiectului si pitroceste iarasi. nu de alta, dar ai plecat de la sidding de plastic si ai ajus sa vrei sindrila. una dintre cele mai pretentioase invelitori, fie pe acoperis, sau pe zid. cine ti'o instaleaza? ca nu se pune chiar asa cu capsatorul. de fapt se pune cu un capsator... dar experienta de birou nu e suficienta.
nu mi'o lua in nume de rau, dar nu stii ce vrei. e normal.
pe de alta parte... nici nu stiu daca trebuie sa postez asta. e suficient sa te lovesti de cateva probleme si vei intelege si singura complicatiile dorintelor tale.
cum am spus, little bugger....

#760
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,520
  • Înscris: 11.03.2006
Innicia vrea aspectul ala dat de siding Nu se compara cu piatra.

#761
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postargentum, on 30 septembrie 2016 - 21:46, said:

[...]
- trage o privire la poza de mai jos. esti sigura ca de fapt tu nu vrei piatra? common, arata bine...
[...]

C'mon ... Cu asa exemplu vii? Iesit direct din mintea geniala a unuia dintre idolii mei?!? Nu-i corect. Vino si tu cu exemple mai pamantene, nu sari direct la Fallingwater Posted Image

Off topic: se spune ca Frank Lloyd Wright avea contract cu "The Kaufmanns" dar, desi momentul predarii se apropia, nu pusese nimic pe hartie. La orice incercare de presiune din partea beneficiarului (pentru cei ce nu stiu, FLR se comporta ca un adevarat tiran cu clientii) sau a angajatilor sai, raspunsul era, invariabil "It's all in here!"; aratand spre capu-i mare.
Cu o zi inainte de termenul limita s-a asezat la planseta si a cerut sa aiba la mana, in permanenta, creioane bine ascutite. In sase ore, proiectul era gata, pe hartie! Cei din jur au asistat, practic fara sa se miste si abia respirand la nasterea uneia dintre cele mai renumite opere de arhitectura rezidentiala din lume.

#762
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Operele din ziua de astazi se opresc la stadiul de locuinta rezidentiala de tip bloc - uzina sau bordei . Cam asta e trendul arhitecturii rezidentiale. Incercand sa.i dam valoare prin niste spoieli in diverse moduri si culori.






#763
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Am vorbit cu cei care vand sindrila si sa o pui pe 20cm de polistiren e o nebunie. Se monteza leaturi din 30 in 30 cm, pentru a avea cum sa o prinzi. Se livreaza doar tratata, daca vrei nuanta, o vopsesti cu vopsea pe baza de apa. Pret 1.30 lei bucatica. Intra aproximativ 40b pe mp. Ca sa inchizi frumos pe langa usi si geamuri cica se folosesc niste scanduri. E prea de tot, chiar si pentru apetitul meu pentru lemn.

Da, imi place si piatra, dar vorbim de alt buget si cu totul alt aspect dat casutei. Ani la randul am balit la casutele nordicilor si mai ales la acele casute ascunse prin paduri, sau cocotate pe un delulet, sau asezate pe malul unui lac. Toate mici, cochete si absolut toate imbracate in siding de lemn sau plastic dispus orizontal sau vertical. Am o atractie irezistibila fata de acele dungi pe fatada. Pentru mine inseamna acasa, nustiu de ce.  Cand vad o casuta imbracata in siding alb imi vine sa ma gadil, sa rad, sa tip. Imi da o bucurie maxima. De ce as refuza asa ceva? Doar ca e plastic? O sa pun mai tarziu cateva imagini la care ma uit de 2-3 ani si tot nu m-au plictisit.

#764
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Atunci dacă asta ti-e dorința N ce sa faci? Pune siding de plastic. Asta vrei și astaIti place. Casa o faci în primul rând pentru tine. Am spus ca e o opțiune nu tocmai potrivita, dar o faci în cunosta de cauza. Totuși, nu pune alb. Va trebui sa pui kartcheru de doua ori pe an pe el sa'l speli. Alege alta culoare

#765
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postinnicia, on 01 octombrie 2016 - 10:19, said:

[...] O sa pun mai tarziu cateva imagini la care ma uit de 2-3 ani si tot nu m-au plictisit.

Hai, pune pozele!

#766
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Zilele astea am avut probleme cu laptopul ( s-a stricat ceva la alimentare) si m-a izbit si o raceala crunta. Nu am avut chef de nimic.

Lucrurile se mai misca... am terminat zidul nr 1 de langa soba. Arata intr-un mare fel, ha ha ha, ALTFEL. Dar e facut de noi. In prima poza randul 1 si ultimele 3 le-am zidit eu. Daca nu venea raceala faceam mai mult. Nu e greu, dar e migalos as spune si totusi obositor. Am vrut aspect de antic- cam asa a iesit, fara ca sa depunem un efort special pentru asta. Dragutului meu ii dau nota 10 pentru perseverenta si efort.

Edited by innicia, 03 October 2016 - 12:28.


#767
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostdoarUNom, on 01 octombrie 2016 - 07:03, said:

Operele din ziua de astazi se opresc la stadiul de locuinta rezidentiala de tip bloc - uzina sau bordei . Cam asta e trendul arhitecturii rezidentiale. Incercand sa.i dam valoare prin niste spoieli in diverse moduri si culori.

Si ce propui??

#768
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sa ne FLR.im :)


#769
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
... complicat ... complicat ... si extrem de costisitor. Asta ca sa nu mai pomenesc de directia moderna, total justificata din punctul meu de vedere, de a construi case cat mai eficiente d.p.d.v. energetic si din materiale cu consum cat mai mic de carbon.

Adica cine-si mai permite sa faca precum FLR si sa taie o gaura in geam ca sa stea mai bine vaza chienzeasca al carei loc era taman acolo si nicaieri altundeva? Cine-si mai permite sa construiasca o nebunie precum Habitat '67 a lui Moshe Safdie?
Nu in ultimul rand, cine are bani sa ridice o nebunie precum cele ale lui Gehry? Sau Daniel Libeskind?

In fine ... eu, spre exemplu, prefer - de departe!- un cub bine intocmit, atat vizual cat si tehnic, unei "case deosebite". Sintagma asta ultima, atat de folosita, deja imi face rau la stomac.

Edited by DIY, 03 October 2016 - 19:47.


#770
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Si ce intelegi prin sintagma "un cub bine intocmit, atat vizual..." ? Ca eu vad ok un cub doar dpdv tehnic.

#771
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcristobob, on 04 octombrie 2016 - 09:58, said:

Si ce intelegi prin sintagma "un cub bine intocmit, atat vizual..." ? Ca eu vad ok un cub doar dpdv tehnic.

Ai luat ceea ce am spus eu ... si literal si in afara contextului. Simplificat, iata ce am spus:  prefer un cub unei case "deosebite"
Cub, in sensul de "simple lines house" pe google, spre exemplu.

Oricum, pentru clarificarea pozitiei mele in ceea ce priveste design-ul unei case, iata si ce se poate face cu niste cuburi; de data asta folosind cuvantul in sensul sau cel mai literal Posted Image cu putinta.
http://myfancyhouse....e-by-81-waw-pl/

#772
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Poftim!

ce pot sa spun...  Sunt foarte fericita!!!

#773
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postinnicia, on 05 octombrie 2016 - 13:05, said:

ce pot sa spun...  
La aceasta lucrare imi place cum s-a rezolvat si cu cosul. Usa de vizitare/curatare e deasupra plitei si e oarecum dosita, nu sare in ochi, racordul de fum dintre soba si cos este in interiorul zidariei sobei de zidarie, grila de ventilare a termoizolantului cosului este pe hol (din nou nu sare in ochi), racordul de evacuare a condensului este si acesta pe hol ascuns si racordat la scurgerea din casa..A fost o provocare si cu acest cos, din cauza pozitionarii lui pe coltul intersectiei dintre doua axe si elementul de structura (stalpul) nu era de forma patrata, ci in forma de ""L'" , si trebuia sa incapa intre doua grinzi, iar distribuitorul de cosuri profesionale din zona era foarte rezervat in privinta gasirii solutiei tehnice in aceasta conjunctura (unde toate trebuiau sa se imbine perfect si tehnicul si esteticul), dar pana la urma toti au ramas multumiti.Posted Image

Din cate vad cuptorul este alb. Asta inseamna ca se va putea coace/gati  la '"foc continuu'"'..Posted Image
Sa traiti si sa le stapaniti sanatosi !

P.S.1. Am uitat sa mentionez ca cosul sobei din bucatarie este cu canal de ventilare, adica la acesta se va racorda hota dedeasupra plitelor de gatit, care vor fi una langa cealalta (cea moderna cu cea rustica vor fi alaturi ca '"bunica cu nepotica'").Posted Image

P.S.2. Mare grija, la asa sobe nu face focul orice meserias de pe santier, doar persoanele instruite.. Nu de alta, dar tare mi-ar parea rau sa va compromita vre-un imbecil (in timpul cat lipsiti de pe santier) lucrarile gatindu-si slana si alte, cele...Posted Image

Edited by andreilesan, 06 October 2016 - 05:55.


#774
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postinnicia, on 05 octombrie 2016 - 13:05, said:

Poftim!

ce pot sa spun...  Sunt foarte fericita!!!
Mi se pare foarte cunoscuta Posted Image
http://forum.softped...6#entry19952324

Felicitari lui @andreilesan si @csomi

Edited by Kendo, 06 October 2016 - 09:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate