Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Casa noastra si a unei pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
1085 replies to this topic

#811
bleumarin10

bleumarin10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.10.2015

View Postdana84, on 13 octombrie 2016 - 11:45, said:

Uai deci si eu sunt traumatizata de usa de exterior Posted Image Nici nu cred ca o mai pun anul asta ...
Am tot cautat ceva sa imi placa, intr-un final parca gasisem ceva, o configurez intr-un configurator si trimit mail.
Arata cam asa (mie una mi s-a parut o usa foarte simpla, culoare standard, singura ei minune era ca avea balamale ascunse si era in acelasi plan cu tocul la exterior):
Attachment v10_ext.pngAttachment v10_int.png

Si apoi a venit pretul. Am derulat pana la sfarsit fisierul si am vazut ca scrie Total 5080. Super incantata ma apuc de citit restul povestilor din mail. Ajung intr-un loc unde scrie Unit Price Eur ...
usa mea nu iti place?  se fac la comanda ce culoare si dimensiuni vrei. si e ieftina

#812
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Da, nu stiu ce sa zic de evacuare, zapada multa si alte catastrofe. Eu la terasa am vrut neaparat deschidere in exterior, deci asa va fi.
Iar sonerie nu vom avea. Se striga la poarta sau se suna la telefon, nimeni nu poposeste in fata usii direct. Ma mai gandesc...

Attached Files



#813
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,150
  • Înscris: 11.03.2006
Si eu ma gandesc ca usa sa se deschida in exterior. Nu cred ca e problema sa pocnesc pe cineva, mai ales ca o sa am pui cu geam clar.
Problema este terasa mica de la intrare. Ca sa intri trebuie sa te dai la o parte din fata usii. Trebuie sa verific daca e loc.

Edited by cumparator, 14 October 2016 - 08:04.


#814
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 14 octombrie 2016 - 08:04, said:

Si eu ma gandesc ca usa sa se deschida in exterior. Nu cred ca e problema sa pocnesc pe cineva, mai ales ca o sa am pui cu geam clar.
Problema este terasa mica de la intrare. Ca sa intri trebuie sa te dai la o parte din fata usii. Trebuie sa verific daca e loc.
La mine usile care dau in terase se deschid in exterior, usa principala se deschide in interior. Dezavantajul la cele care se deschid in exterior este ca te impiedici in papucii lasati in fata Posted Image. Eu mi-am lasat cate o pereche la fiecare usa ca nu stiu niciodata pe unde intru/ies in curte sau ce am in brate. Chiar si asa ma trezesc ca am toate perechile la una din usi si ies in ciorapi sa le adun si sa ii distribui iar.

Edited by dell99, 14 October 2016 - 08:27.


#815
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postbleumarin10, on 13 octombrie 2016 - 19:38, said:

usa mea nu iti place?  se fac la comanda ce culoare si dimensiuni vrei. si e ieftina

Imi poti spune te rog de unde e, metal sau lemn ?

#816
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
daca terasa nu e acoperita, iarna pe zapada mare (sau inghet), fara o degivrare pe sub gresia terasei, ar putea fi probleme cu deschiderea usii spre exterior

#817
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Io intreb, nu am studiat inca problema, dar usile care se deschid in exterior, nu au balamalele la vedere? Adica un hot nu poate sa sparga mai usor usa care se deschide in exterior?

#818
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008

View Postlenny13, on 14 octombrie 2016 - 08:54, said:

Io intreb, nu am studiat inca problema, dar usile care se deschid in exterior, nu au balamalele la vedere? Adica un hot nu poate sa sparga mai usor usa care se deschide in exterior?
La casa un hot sparge un geam si intra nu cred ca isi bate capul cu balamalele usilor.

#819
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu am lasat usa spre terasa acoperita..cu deschidere in exterior..dar mai mult din cauza 'holului' unde e pozitionata..Daca usa s-ar deschide in interior..atunci mi-ar fi peste mana..sa o ocolesc din bucatarie..spre terasa..sau spre camera de zi..

Probabil o sa am ceva probleme la montaj..pt ca usa aia are si rulou termic peste ea (deci manerul din exterior..tre sa fie mic mic..sau sa nu existe deloc)..

O sa vad ce iese zilele astea..cand tre sa ajunga 'marfa'.

Cat priveste hotii..ce pot sa zic?!..am usa asta de 90 pe 2.3 si in stanga ei..un geam de sticla de 1.6 pe 2....Oare ce-or alege sa spaga prima data? Posted Image Posted Image

Edited by manghels, 14 October 2016 - 09:07.


#820
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 23.02.2007

View Postlenny13, on 14 octombrie 2016 - 08:54, said:

Io intreb, nu am studiat inca problema, dar usile care se deschid in exterior, nu au balamalele la vedere? Adica un hot nu poate sa sparga mai usor usa care se deschide in exterior?
Ba da. Pozele 6 8 si 9:
http://forum.softped...8#entry19660170

#821
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Hotii nu prea intra pe usa. Casa in care stam noi acum a fost sparta in urma cu 3 ani. Hotomanii au intrat pe geamul din spate, pe care l-au fortat un pic cu ranga. Acum daca te uiti abia se vede urma. Deci profilul nu s-a indoit, nu a plesnit, doar a cedat cumva feroneria. Au intrat/ au iesit, fara zgomot fara probleme.



#822
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,150
  • Înscris: 11.03.2006
Termopanele pot fi fortate foarte usor. Asa au dat o spargere la firma. Au fortat geamul si, desi a urlat alarma, au apucat sa smulga cateva laptopuri si sa fuga cu ele.

#823
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
ne-am gandit sa punem in capul fiecarei grinzi un XPS de 2 cm, peste care sa vina tencuiala. Cica asa nu ar mai avea cum sa apara crapaturi ulterior. Oare are sens?

Attached Files



#824
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postinnicia, on 16 octombrie 2016 - 18:17, said:

ne-am gandit sa punem in capul fiecarei grinzi un XPS de 2 cm, peste care sa vina tencuiala. Cica asa nu ar mai avea cum sa apara crapaturi ulterior. Oare are sens?

La îmbinarea între 2 materiale cu coeficienți de dilatare diferiți sunt șanse mari sa apăra fisuri. Mai mult lemnul va lucra si își modifica dimensiunile.
Peste XPS presupun ca pui plasa si tencuiesti , vrei sa tencuiesti si pe lemn ? Mai degrabă ar merge un profil de colț pus invers cu plasticul in contact cu lemnul si plasa prinsă in tencuiala. După ce se usucă tai la fata profilul si lemnul poate sa zburde dar nu mai crapă tencuiala.

#825
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Se pare ca am inteles gresit ca ar fi tencuiala cu tot cu glet 32 lei. De fapt mana de glet mai costa 10 lei. Pervazurile la geamuri si usi se pot face si cu gips carton, dar nu vreau, asa ca e mai mare manopera. In baie, debara si bucatarie facem cu ciment si 2 maini de glet. Au facut unii un calcul si ne ar costa aprox 11.000 lei  Sunt in depresie!


#826
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,150
  • Înscris: 11.03.2006

View Postinnicia, on 20 octombrie 2016 - 16:52, said:

Se pare ca am inteles gresit ca ar fi tencuiala cu tot cu glet 32 lei. De fapt mana de glet mai costa 10 lei. Pervazurile la geamuri si usi se pot face si cu gips carton, dar nu vreau, asa ca e mai mare manopera. In baie, debara si bucatarie facem cu ciment si 2 maini de glet. Au facut unii un calcul si ne ar costa aprox 11.000 lei  Sunt in depresie!

Nu e cazul. Posted Image  Cauta alta echipa. 32 lei/mp manopera la tencuit este chiar exagerat. Nici nu stiu daca merita sa negociezi cu ei, dar merita totusi incercat daca tii la echipa asta.

#827
lucia1980q

lucia1980q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 24.06.2015
Si eu m am interesat de tencuiala mecanizata ..si un cost pe baza de ciment era manopera 15 -16 lei / mp plus materialul iar pe acolo ..deci ma duce fata de tencuiala manuala cam 6000 ron mai mult la 530 mp tencuit interior (manopera plus material ) ..si am renuntat ..

#828
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Oare pe conturul geamurilor ai pus polistiren, ca nu mai stiu ?

Si eu am tot oscilat la spaleti cum sa ii fac pentru ca nu voiam rigips. Ca urmare in final o sa pun un polistiren de 2-3 cm pe spalet cat sa acopar distanta aceea de la montajul tamplariei, apoi peste vin cu adeziv cu plasa, tinci (sau RimanoTen, inca asta nu am decis - dar ce pun pe perete pun si pe spaleti), glet si lavabila.

Edited by dana84, 20 October 2016 - 17:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate