Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...
 

Casa noastra si a unei pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
1085 replies to this topic

#847
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,244
  • Înscris: 23.02.2007
Poti sa pui te rog niste poze de pe exterior cu ferestrele sau cu casa in ansamblu? Cum se numesc mai exact insertiile alea? Problema mare este cand "transpira" pe interior. In rest, nu cred ca au nimic.
Este distribuitor si mai ieftin la ~70 de lei.

Edited by bobitzaaa, 15 November 2016 - 15:38.


#848
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,921
  • Înscris: 27.02.2008
care-i treaba (rostul) repartitorului (distribuitorului de faze) ?

Edited by manghels, 15 November 2016 - 17:14.


#849
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,168
  • Înscris: 17.07.2013

View Postbobitzaaa, on 15 noiembrie 2016 - 15:37, said:

Poti sa pui te rog niste poze de pe exterior cu ferestrele sau cu casa in ansamblu? Cum se numesc mai exact insertiile alea? Problema mare este cand "transpira" pe interior. In rest, nu cred ca au nimic.


toate transpire la interior mai mult sau mai putin atata timp cat este caldura in casa

#850
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmanghels, on 15 noiembrie 2016 - 17:10, said:

care-i treaba (rostul) repartitorului (distribuitorului de faze) ?
Face montajul mai usor, mai curat, mai sigur, mai rapid. Si simplifica verificarile si intretinerea ulterioara (este mult mai usor sa inlocuiesti o siguranta, este mult mai usor sa mai adaugi un circuit daca o fi nevoie peste cativa ani.

Repartitoarele sunt practic niste bare de alama cu multe borne cu suruburi. O borna accepta un cablu mai gros, pe care se aduce alimentarea de la intrerupatorul general. Apoi se pleaca cu cate un cablu separat catre fiecare disjunctor (siguranta), catre circuitele individuale.

Ca varianta intermediara ar mai fi pieptenele, dar nici acesta nu-i sfant si, in functie de tipul constructiv, inlocuirea unei sigurante poate sa fie dificila.

Varianta cea mai primitiva este sa se faca manual punti din sarme intre sigurante. Merge daca ai 3 - 4 sigurante. Dar pentru mai mult de atat, deja e prea mare bataie de cap.

Edited by kolfleading, 15 November 2016 - 18:00.


#851
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,921
  • Înscris: 27.02.2008
Pieptene..adica ăsta?

Azi am luat si eu vreo 5kg de sigurante de 10-16-20A..de diferite culori( pt lumini-prize-circuite de putere din bucatarie-ACuri-alte tablouri tehnice de pe afara si mini-demisol). .sa echipez tablourile si mini-tablourile..

Attached Files


Edited by manghels, 15 November 2016 - 20:55.


#852
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Da, acela este pieptene Schneider pentru sigurante P+N (probabil de la dedeman).
Este foarte bun, dar are cateva dezavantaje:
- nu prea poti sa scoti o siguranta fara sa le declipsezi pe toate de pe sina
- nu va fi usor sa adaugi circuite suplimentare
- nu prea se potriveste la alte sigurante (distanta dintre gaurile de prindere, atat pe orizontala cat si pe verticala), merge doar la Schneider.

Edited by kolfleading, 16 November 2016 - 11:24.


#853
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012

View Postbobitzaaa, on 15 noiembrie 2016 - 15:37, said:

Poti sa pui te rog niste poze de pe exterior cu ferestrele sau cu casa in ansamblu? Cum se numesc mai exact insertiile alea? Problema mare este cand "transpira" pe interior. In rest, nu cred ca au nimic.
Este distribuitor si mai ieftin la ~70 de lei.

Nu am facut poze cu exteriorul inca. Cand au terminat ieri era foarte frig. Intr-o ora au inghetat geamurile. Dar am din bucatarie si dormitor. O sa fac zilele astea si cu exteriorul. Insertiile se numesc baghete decorative sau sprosuri. Imita ferestrele si usile englezesti. Sunt la grosimea de 18mm, 24mm, 26mm. Eu am ales de 24mm. Am stat cu stres ca sunt prea mari, ca se vor vedea prea nu stiu cum...m-am uitat la un milion de poze pe net, ca in realitate nu am avut unde sa vad vreun geam de aproape cu sprosuri. Dar imi place ce am ales.

Nu am mai cumparat distribuitor de faze. A folosit pieptene. A zis ca se descurca.

Attached Files



#854
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,161
  • Înscris: 11.03.2006
Arata foarte bine. Sprosurile sunt puse intre foile de sticla, nu?

#855
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Da, sunt puse intre foi. Am primit azi si o poza cu exteriorul.
Maine incepem soclu. Va lucra un singur om. Nustiu cat timp ii va lua...Am luat adeziv de la baumit si plasa nustiu de care, dar cica pot pune ulterior piatra fara probleme pe soclu. Am luat si spuma ct84. Dibluri vom da la anul, a zis nenea care face ca nu este nici o problema.

Edited by innicia, 16 November 2016 - 21:02.


#856
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
arata minunat pana acum...Felicitari!

#857
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Cu acoperisul din sindrila sura, cu sprosuri la ferestre si mesteceni in fata - parca vrei sa spui - ""asta nu-i in Romania'".. Posted Image  Dupa ce casa va fi gata, cei ce vor vizita-o vor intreba din ce tara a fost preluat proiectul (mai ales cand vor afla de termoizolatiile aplicate si ca incalzirea e cu sobe)..Posted Image

Dar, e adevarat si asta ca "'Omul sfinteste locul'"..
Succes in continuare, suntem cu ochii pe voi.Posted Image

#858
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,161
  • Înscris: 11.03.2006
Imi mentin parerea ca o sa fie una dintre cele mai frumoase case de pe forum. De-abea astept sa vad finisajele. Posted Image

#859
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Daca avea si o mica veranda , era intradevar spectaculoasa.


#860
gabriela72

gabriela72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2014
Buna. Te urmaresc de la inceputul jurnalului si deja am gasit niste idei f dragute..La pagina 15 din jurnal ai postat 2 posibilitati de amenajare aholului. Ce tip de dusumea crezi ca este in fotografii?Parchet sau dusumea?

#861
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,168
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcumparator, on 17 noiembrie 2016 - 07:04, said:

Imi mentin parerea ca o sa fie una dintre cele mai frumoase case de pe forum. De-abea astept sa vad finisajele. Posted Image
e in top 5!Posted Image

#862
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Cred ca ajung la balaceanca. Uite ce frumos e afara si in curte nu e nici un muncitor. Inca de sapt trecuta, i-am zis celui cu tencuiala ca vreau sa facem soclu joi vineri si sambata acum, pentru ca va fi timp frumos. Dupa ce s-a gandit 5zile, a decis ca-mi da un om, cel care trebuia sa faca glafurile interioare. Il intreb: sigur reuseste sa faca singur in 3 zile? Daa, cum sa nu, e suprafata mica. Vine joi nenea, ii car apa, ii car baxurile cu eps, numai sa se apuce mai repede. Se apuca in sfarsit, imi vad si eu de treaba. Seara ii zic: domnule, nu termini pana sambata. Ei ba da, maine va merge mai rapid.
   Vineri pe la pranz deja faceam cu nervii, gresise si montajul espului la geam, gresise la glaf, la usa a trebuit sa-i trasez eu ca nu intelegea ce vreau. Il sun pe sefu, nu raspunde. Seara ma suna inapoi, stati fara grija maine vine echipa si pana seara e gata soclu. Zi zau!
    Azi dimineata ajungem pe la 10, eram de la 8 prin horba.., cand ajung imi pica fata, echipa era in interior, se apucau de glafuri, montasera 2 coltare. Mie in situatii din astea imi vine sa arunc cu grenade. Nu discutii, nu tatonari, mereu am fost genul "totul sau nimic". Scrasnesc din dinti si zic: ce faceti domnilor? Pai ne am apucat de treaba, bla bla bla. Bai frate, cum dracu sa fii asa?  De ce ai pus coltarul, nu ti-am zis ca punem xps, ca vreau asa si pe dincolo? Decizi dta cum faci la mine in casa? Spuma netaiata, penele nescoase. Si cine naiba a vorbit ca facem glafurile azi? Parca faceati soclu. Pai da, am dat un baiat la soclu, dar noi facem glafuri. S-au invartit, s-au sucit, au pus 4 xpsuri pe pozitie si s-a facut 12. Ora mesei. Au mancat o ora, dupa care vine si spune ca el trebuie sa plece urgent cu inca unul. Dar raman 2 la soclu. La ora 3 cei cu soclu pleaca si ei, ca doar e sambata. Incep sa plang, atata bataie de joc nu am mai simtit de mult. Il suna  al meu si ii spune vezi ca sotia plange ca cel mai mult pe lume uraste mincinosii. Cica vin maine la 8 sa faca ce nu au facut azi.
Inca nu au terminat cu placatul, e clar ca nici maine nu va fi gata soclu.

Asta e povestea. Oameni buni, eu chiar nu inteleg cum poti sa fii asa. Daca ceva te depaseste, spune. Daca nu stii, intreaba. Tare ma tem ca imi crapa o vena si nu mai ajung sa ma bucur de casuta.


#863
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
deschide o sticla de ceva... relax.

#864
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,244
  • Înscris: 23.02.2007
Stai linistita. Cu totii de pe aici am trecut, trecem si vom trece prin d'astea. Nu avem alti mesteri (dorei)...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate