Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Allview X2 Xtreme

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
xxlmike

xxlmike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.08.2013
Da, am inteles de la inceput ca a aparut o stire precum ca amazon.com va vinde dupa 29 septembrie un telefon cu specificații de high end la acelasi pret - sau mai ieftin - ca modelul midrange pe care il au acum in oferta. Sper sa fie adevarat, am sa cred cand am sa vad oferta activa la amazon.com,  cu telefon liber de contract si care poate fi livrat si in afara USA, cu destinația România.  Atenționarea mea a fost pentru cei mai neatenti, care ar fi putut confunda modelele. Cum te-ai simti sa comanzi din greseala un Logan crezand ca in pretul ala iei o Laguna? In rest, tot aștept vesti de la cei care folosesc efectiv telefonul Allview.

#56
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Pretul de 310 euro nu este deloc fals. Parerea mea. Uitati-va cum Allview vinde Allview X1 Soul Xtreme la pret de 1600 lei si celelalte rebranduiri se dau cu 700 lei Posted Image

Edited by K-X-T, 24 September 2015 - 19:49.


#57
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostK-X-T, on 24 septembrie 2015 - 16:31, said:

Chestia este ca Blue Pure XL costa 310 euro. Punct. Nu este inca la vanzare dar va fi... la pret de 310 euro. Hardware'ul lui nu costa mult. E totusi un Mediatek Helio X10... mid range..

Pozele pe timp de noapte sunt dezastruoase la Allview x2 soul xtreme din cauza lentilelor.

de cand e Helio x10 mid range? oO

#58
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Helio x10 este chipset mid range si punct Posted Image. Cortex a 53 nu este nucleu performance iar placa video are doar ~ 80 Gflopi deci este mult sub adreno 330 lansat acum 2 ani, asa ca este un chipset mid-range.

Edited by K-X-T, 26 September 2015 - 10:30.


#59
xxlmike

xxlmike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.08.2013
Cum postam undeva mai sus, am gasit un review destul de obiectiv la care este si o descriere facuta la comentarii de catre un posesor. Nu am mai gasit ceva mai recent sau mai complet de atunci. Pentru cei interesati http://www.giz.ro/te...view-41192/  acesta este link-ul cu copy-paste. Desi a trecut 29 septembrie, BLU Pure XL nu a aparut la amazon.com si nici pe alt site nu l-am gasit. Nici Gionee Elife E8 nu am vazut decat pe site-uri din India, asa cum am postat mai inainte.

Cei de la Mediatek isi tin Helio X10 ca un varf, el mai echipeaza si alte telefoane gama Meizu, Xiaomi etc, dar tehnic vorbind, asa cum posteaza si K-X-T mai sus, tehnologia nano cu care este lucrat este sub varfurile Snapdragon de la Qualcomm sau Exynos de la Samsung. Poate si faptul ca nu a realizat asteptarile de performante highend la pret de midrange a intarziat aparitia unor modele. Si Mediatek nici nu da actualizari de softuri ca ceilalti producatori. Sa speram ca urmatorul varf anuntat cu multa publicitate - X20 - va fi mai performant.

#60
valix5

valix5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.10.2007
A achizitionat cineva acest telefon?

#61
yxtl06

yxtl06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2015
Din tot ce am citit pana acum se pare ca nu prea isi merita banii Parerea mea ca erau mai castigati daca pastrau design-ul lui x2 soul pro si specificatiile hardware ale lui x2 xtreme Ar fi fost combinatia ideala ,dar de nu Allview e producatorul

Edited by yxtl06, 10 October 2015 - 10:26.


#62
xxlmike

xxlmike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.08.2013
Iata aici un preview pentru Gionee Elife E8, care abia acum a fost scos la vanzare, doar in India, la un pret usor mai mare decat Allview X2 Xtreme http://www.gsmarena....review-1320.php

Pentru BLU nu am gasit nimic, nici la vanzare nu l-am gasit pe undeva.

Pentru Allview sunt deja review-uri la noi. Nu sunt diferente semnificative, poate doar in atitudinea mai politicoasa a celor care prezinta.

#63
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Pai da tu crezi ca aia de fac "reviewuri politicoase" le fac pe gratis?

Edited by K-X-T, 12 October 2015 - 21:48.


#64
xxlmike

xxlmike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.08.2013

View PostK-X-T, on 12 octombrie 2015 - 21:48, said:

Pai da tu crezi ca aia de fac "reviewuri politicoase" le fac pe gratis?
Nu ma intelege gresit, si aici sunt subliniate punctele slabe, dar cu exprimari care sa nu genereze plangeri de genul defaimare sau altele.Asa cum ai prezentat mai sus, performanta bunisoara a CPU este diminuata de partea grafica GPU - si in preview la gsmarena.com este descris - care nu va da suficienta performanta pentru jocuri mai noi. Si acumulatorul are capacitate mare, dar ecranul foarte mare cu rezolutie foarte mare va consuma mult curent, asa ca greu sa tina peste 24 ore cu jocuri, video, chat etc.

Iar faptul ca update-uri de soft - in special pentru versiuni noi de Android - sunt superbe, dar lipsesc cu desavarsire pentru Gionee - in concluzie si pentru Allview - si pentru chipseturile Mediatek este prezentat peste tot. Cu toate astea, Allview a mai inceput sa faca upgrade la Lollipop chiar si la modele mai ieftine, poate se mai dezmortesc si ei.

#65
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Tu crezi ca mi-am pus avatar cu Allview pe gratis?? Totul in viata se plateste intr-un mod sau altul Posted Image)

Edited by K-X-T, 13 October 2015 - 22:29.


#66
JokerVL

JokerVL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.11.2014

View PostK-X-T, on 13 octombrie 2015 - 22:28, said:

Tu crezi ca mi-am pus avatar cu Allview pe gratis?? Totul in viata se plateste intr-un mod sau altul Posted Image)
Cum asa? :D

#67
xxlmike

xxlmike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.08.2013
Intrucat posesorii se pare ca nu sunt multi, va trimit un link de la site-ul lor in care exista o rubrica numita recenzii. De fapt, peste 90% sunt tot felul de postari care nu au legatura cu cuvantul recenzie: adica am sau folosesc telefonul, am constatat cele bune ...... si cele mai putin bune .... Daca veti avea rabdare insa sa treceti de primele chestii laudative - scrise adesea de insi care nu au telefonul, foarte probabil nici nu-l vor cumpara, nici nu vor avea ocazia sa-l foloseasca, dar se baga si ei in seama singuri - veti gasi si descrieri mai la obiect unde se observa deja primele buguri de soft.

http://allview.ro/x2-xtreme.html

Poate ca intr-adevar are un raport pret-performanta bun, dar Galaxy S5 Dual pe care l-am luat in vara aceasta si care nu este poate la fel de aratos (repet, a fost cat pe ce sa iau un X2 Xtreme, atat de frumos mi s-a parut) sa fie el al naiba daca mi-a facut vreo zgarma.

Bineinteles ca singurele disponibile pe piata sunt X2 Xtreme, aparut primul, si Elife 8, aparut ulterior, la un pret chiar mai mare. De BLU PureXL nici urma, la amazon.com in niciun caz. Poate va apare cand si X2 Xtreme va mai scadea la pret.

#68
xxlmike

xxlmike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.08.2013
Surprise! A aparut si la amazon.com cu pret de baza unlocked 349$ adica 415.31$ cu TVA, deci peste 1650 RON. Daca mai platesti si taxa de import 30%, fiind din afara UE, ajungi la cca 2150 (cam cat X2 Xtreme). Va pun un link sa vedeti si comentariile de acolo, care cam seamana cu cele de aici - in afara de laudele extaziate ale celor care nu il au de fapt, veti gasi aceleasi referiri la bug-uri de soft. Mai apari si discutii despre lipsa unor frecvente pentru 4G etc.

http://www.amazon.co...nDateDescending

Cam ca vorba Aceeasi Marie cu alta palarie.

#69
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Tu continui sa dezinformezi. Eu am zis acum o luna jumatate ca pretul este de 310 euro si acum vi tu sa spui.. da pret de 310 euro Posted Image) adica vreo 1400 lei. Ce te intereseaza pe tine tva si taxe vamale..? Tu crezi ca aia in america nu platesc taxe la statul american pentru produsele MADE IN CHINA????

PRETUL ESTE DE 310 EURO adica 1400 LEI adica 350 de DOLARI. PUNCT. Asa ca te rog abtinete a mai dezinforma.

Nu stiu ce calcule ai facut tu dar iti zic eu daca nu stii sau vrei sa stii. Pretul corect pentru Romania cu toate taxele incluse cu tva si cu putin adaos comercial este undeva in jurul valorii de 1800 lei pentru Allview x2 soul Xtreme... dar deh tu le stii pe toate Posted Image.
Ai sa vezi ca peste o luna doua, trei o sa scada pretul si o sa se aseze la vreo 1800 de lei. Alti useri o sa imi dea dreptate atunci.
Eu pot sa va dau un sfat. Daca va place, nu il cumparati acum, fiindca momentan este cam supraevaluat pe piata modelul. Probabil cel mai mult o sa scada pretul pe la vreo 1600 de lei dar asta pe la anul... cand evident va fi cam outdated.

P.S. In legatura cu taxele vamale si de import plus tva.. o sa apara si la retaileri din china dar mai tarziu. Astfel cu putin noroc o sa platesti tot 350 de dolari pe el.

View PostK-X-T, on 09 septembrie 2015 - 22:46, said:

Vesti bune sau proaste. Depends on point of view: A aparut corespondentul de la BLU si anume  BLU Pure XL la un pret de 349 dolari pe amazon.. in traducere la cursul actual ar veni vreo 1400 RON Specificatii 100% identice cu Allview x2 Soul Xtreme.
Via: http://www.androidce...-inch-beast-350

Edited by K-X-T, 23 October 2015 - 23:34.


#70
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
la banii astia iei un lg g4 care cred ca e mult mai bun decat asta

#71
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Lg G4 este mult mult mai bun ca x2 soul xtreme :). Si costa si mai putin momentan 1800 lei - 1900 lei :)

#72
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
asa am zis si eu. Plus ca g4 e produs de o firma serioasa si cu renume :) nu e fabricat la coltu' blocului si apoi vopsit la brasov si vandut la pret de calitatea 1.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate