Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Allview X2 Xtreme

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
@BlueHazard esti in eroare maxima. Habar n-ai ce spui.. Senzorii OmniVision de ultima generatie PureCel-S se bat cot la cot cu senzorii sony Exmor RS Posted Image. Momentan sunt mai buni ca senzorii samsung. Senzorul asta este chiar un senzor super tare. Parerea mea ca o sa faca poze mai bune ca samsung galaxy s6 sau cel putin la acelasi nivel de calitate.

Edited by K-X-T, 10 June 2015 - 09:39.


#20
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

View PostK-X-T, on 10 iunie 2015 - 09:38, said:

@BlueHazard esti in eroare maxima. Habar n-ai ce spui.. Senzorii OmniVision de ultima generatie PureCel-S se bat cot la cot cu senzorii sony Exmor RS Posted Image. Momentan sunt mai buni ca senzorii samsung. Senzorul asta este chiar un senzor super tare. Parerea mea ca o sa faca poze mai bune ca samsung galaxy s6 sau cel putin la acelasi nivel de calitate.
Judecand dupa avatarul tau, astept si o alta parere. Sau un review pertinent, nu pupincurist (gen Buhnici, androidro etc.)

Eu am OmniVision OV12830 pe telefon. Incredibil de mizerabil senzorul.

#21
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Sa spui ca OmniVision OV12830 este un senzor mizerabil e totusi prea mult. Depinde si de modulul optic si de algoritmul de compresie JPG calitatea pozelor. Totusi implementarea senzorului OmniVision OV12830 pe x1 soul a fost foarte buna. Eu nu stiu ce intelegi tu prin "mizerabil", intelegi ca nu face poze la calitatea DSLRurilor sau SLRurilor APS-C sau Full Frame cumva?

Nu sunt si nu voi fi niciodata pupincurist. Daca am avatar cu Allview inseamna ca sunt pupincurist? Cum ai dedus in logica ta asta?
Intradevar senzorul OV12830 este praf si pulbere sau mizerabil.. pacat ca doar in perceptia ta, perceptie care nu reprezinta insa realitatea:
http://www.esato.com...

#22
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

View PostK-X-T, on 10 iunie 2015 - 11:36, said:

Nu sunt si nu voi fi niciodata pupincurist. Daca am avatar cu Allview inseamna ca sunt pupincurist? Cum ai dedus in logica ta asta?
STOP! Ai inteles gresit sau m-am exprimat eu gresit. Posted Image I-am dat exemplu pe Buhnici si pe Androidro, nu pe tine. N-am nimic cu tine Posted Image

Poate pe X1 Soul a fost ok, dar pe V1 Viper S este un dezastru.

LE: acum am vazut si pozele de pe acel site. Pai, pe lumina, marea majoritate a telefoanelor fac poze ok, mai nasol e pe intuneric sau la luminozitate redusa.

LE2: uite ce face acel senzor + blitz + semi-intuneric:

Attached Files


Edited by BlueHazard, 10 June 2015 - 12:49.


#23
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Pozele alea din parc erau facute spre seara cu soarele la apus Posted Image. Pe viper intradevar au fost probleme dar cred ca a fost diferit modulul optic. Au fost probleme si cu pete roz sau zgomot pe anumite modele de Viper.
Am avut si eu viper cu probleme, vestita pata mov, dar ala avea senzor de 8 MP si iarasi alte lentile.
Pe x2 xtreme sunt promise (cel putin pe hartie) lentile de calitate, autofocus cu motor piezoelectric (daca nu ma insel) ultrarapid.
Astept primele reviewuri si primele impresii. Daca va dezamagii pe partea de foto o sa vedem la momentul respectiv. Momentat are toate sansele sa fie mai bun ca HTC M9 sau ca xperia z3+ pe partea de foto.

In lumina slaba orice telefon e praf. HTC ultrapixel era cat de cat dar totusi suferea la capitolul detatalii senzorul de  doar 4 MP.

Edited by K-X-T, 10 June 2015 - 12:56.


#24
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Sa mai pun si filmarile FullHD? Care sacadeaza la lumina mica? Nu are rost, prea mult OFFTOPIC.

Gata, revenim la subiectul topicului: sa asteptam un review.

#25
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Cât mă bucur că producătorul român a mai scos încă un telefon de succes care va beneficia de recunoscutul pe plan mondial suport software.

#26
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Intr-adevar suportul software ii trage in jos pe cei de la Allview dar sper sa rezolve problema asta mai ales pe telefoanele high end din portofoliu.

#27
JokerVL

JokerVL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.11.2014
Mi se pare mie sau spatele telefonului e cam urat? Teoretic va fi un telefon foarte bun, ramane de vazut daca va fi asa. Un alt dezavantaj, in opinia mea ar fi lipsa custom rom-urilor....nu cred ca vor aparea multe si nici la fel de optimizate ca pentru telefoanele de la alte firme cunoscute.

#28
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Acum a fost și prezentat oficial :
http://m.gsmarena.co...-news-12598.php

#29
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostK-X-T, on 10 iunie 2015 - 13:33, said:

Intr-adevar suportul software ii trage in jos pe cei de la Allview dar sper sa rezolve problema asta mai ales pe telefoanele high end din portofoliu.
Nu vor rezolva niciun rahat, nu ei se ocupa de asta. O echipa de  vreo 10 devi descurcăreți e destul sa menții câteva telefoane mai semnificative, insa, e Allview, ce pana mea. Eu ma mir ce e cu campania aia cu update-uri la toate device-urile. Update-ul ca update-ul, insa are mai multe bug-uri ca versiunea de soft din fabrica. :))

#30
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

View PostK-X-T, on 10 iunie 2015 - 09:38, said:

@BlueHazard esti in eroare maxima. Habar n-ai ce spui.. Senzorii OmniVision de ultima generatie PureCel-S se bat cot la cot cu senzorii sony Exmor RS Posted Image. Momentan sunt mai buni ca senzorii samsung. Senzorul asta este chiar un senzor super tare. Parerea mea ca o sa faca poze mai bune ca samsung galaxy s6 sau cel putin la acelasi nivel de calitate.
Nu te hazarda asa repede ! OVT face senzori de buna calitate , insa rezultate impecabil nu pot aparea decat in combinatie cu niste lentile de calitate , cu o distanta focala cat mai mica (sa permita mai multa lumina) si musai un algoritm bun . De ex. senzorii Exmor RS de care ai amintit sunt execrabili pe Sony , dar impecabili pe alte dispozitive , din cauza software-ului defectuos implementat . Si de cand am avut Allview ... crede-ma ca sunt la ani lumina in urma fata de concurenta care dupa cate se pare nici ea nu sta asa bine si nici degeaba ca brasovenii de la Visual FAN . Pentru ce sa dai 2200 ron ? Uitati-va la X1 Xtreme , a venit cu acelasi pret "etalon" si a costat 999 ron la BF , iar acum nu depaseste 14oo ron . La fel va fi si paleta X2 Xtreme care este cam mare pentru a putea fi numit in vreun fel ... .telefon .

#31
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Ei nici chiar asa. X1 Xtreme a avut cel mai bun pret de 1199 de BF. La 999 Ron il iei sh de pe okazii Posted Image

Ramane de vazut daca are stabilizare optica.. Fratele Gionee elife e8 are.. Allview in specificatii nu specifica acest lucru.
Mai ramane de vazut GPS, ce fel de GPS are.. dar cred ca ii lipseste suportul Glonass si Beidou.. erau necesare pentru o precizie/acoperire mai buna fata de GPS simplu.

Doua necunoscute momentan.. ce fel de GPS are si ce fel de Camera foto are.. cu stabilizare optica sau fara.. Ramane de vazut in august Posted Image

Edited by K-X-T, 12 June 2015 - 20:42.


#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Eu mă gândesc serios la acest telefon, îl are deja coneva? La ei pe site apare în stoc și are feedback excelent.

#33
Sawyer9991

Sawyer9991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2015
Nope, livrarile incep doar dupa 15 august.

#34
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View PostK-X-T, on 12 iunie 2015 - 20:42, said:

Ei nici chiar asa. X1 Xtreme a avut cel mai bun pret de 1199 de BF. La 999 Ron il iei sh de pe okazii Posted Image

Ramane de vazut daca are stabilizare optica.. Fratele Gionee elife e8 are.. Allview in specificatii nu specifica acest lucru.
Mai ramane de vazut GPS, ce fel de GPS are.. dar cred ca ii lipseste suportul Glonass si Beidou.. erau necesare pentru o precizie/acoperire mai buna fata de GPS simplu.

Doua necunoscute momentan.. ce fel de GPS are si ce fel de Camera foto are.. cu stabilizare optica sau fara.. Ramane de vazut in august Posted Image
la comentariile produsului cineva a întrebat de stabilizare optică.  N-are.

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Nu cred că lipseşte glonass..  
http://www.esato.com...hp?topic=208214

#36
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Suportă Glonass

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate