Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Allview X2 Xtreme

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Si oricum lui Lg g4 i-a coborat pretul la sub 2000 de lei de la peste 3000 de lei... E un best buy :)

#74
xxlmike

xxlmike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.08.2013
Draga K X T, chiar nu inteleg de ce o iei ca pe un afront sau ca pe o competiție.  Eu am prezentat o informație cu dovadă: adresa de net, singura pe care am găsit-o. O discuție - un forum - se face pe cât posibil cu dovezi. Ai găsit în altă parte informații mai noi sau mai bune, postează adresa. Eu nu am pretenții de atotștiutor ca matale. Dar am cumpărat de exemplu un ebook din China și la poștă a trebuit să plătesc TVA ca să-l iau. E adevărat,  fiind produs IT nu mi-au luat taxe vamale.

Și apoi,  credeam că aici dezbatem civilizat calitățile - sau defectele - lui X2 Xtreme,  nu prețul lui BLU sau al altor modele.

#75
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Eu vreau doar sa le deschid ochii la useri pe cand tu ai ajuns ca concluzia ca degeaba e BLU 350 dolari in SUA ca daca il iei din SUA tot vreo 2100 lei platesti cu transportul si cu tva si taxe..
Allview x2 soul xtreme este un smartphone bun dar este un smartphone supraevaluat datorita pretului practicat. Nu stiu ce am spus gresit?! Eu totusi cred ca informatiile mele au fost corecte. Ale tale au fost gresite.
Nu mai conteaza calitatile si defectele atata timp cat platesti cu 200 de dolari mai mult fata de fratele vitreg BLU.

#76
xxlmike

xxlmike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.08.2013
Eu nu comentez prețul că este mare sau mic. Dacă eram încântat de pret probabil nu luam de banii aia (chiar mai ieftin de fapt) un S5. Eu am postat unde am gasit si la ce preț.  Dacă ai găsit in altă parte mai ieftin,  arată-ne și nouă unde. Pune un link. Dar ai grijă să cuprinzi toate componentele prețului final. Șmecherii de genul nu plătesc TVA acolo că îl scot din țară și nu plătesc nici aici că mi-l aduce un amic in buzunar și de-aia nu plătesc nici transportul  și nici vama și să vezi că dacă este nevoie mi-l resofteaza cineva gratis etc sunt excepții la care prea puțini pot recurge.

#77
Infernus

Infernus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2007
Stie cineva un site cu custom rom pentru acest telefon?am gasit un rom android 6.0 pt el...dar vad ca a disparut(probabil vreun fake de strica tel).Pe xda nu am gasit nimic.
Multumesc in avans

#78
yxtl06

yxtl06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2015
E totala abureala cu allview Sub nici o forma nici un model de la ei nu merita banii Sant telefoane fara viitor Suportul pt el ZERO trecere la versiune superioara ZERO Pt al 2 lea telefon trimis in service la bv au preferat sa imi dea negatie si sa iau banii inapoi de la emag pe tel,si pt ce ? ca nu functiona black screen gesture Daca nici macar un fleac ca asta nu au putut sa rezolve ,dar la ceva mai grav La primul tel trimis in service nu au putut schimba modulul camerei foto spate Concluzie dupa 2 ani cel mult piesa de muzeu prin casa

#79
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Stie cineva cum fac sa vad retelele 4G la scanare operatori retea ? Sunt in aria de acoperire 4G a Vodafone si Orange dar nu sunt afisati in lista... Trebuie sa setez ceva in plus ? Multumesc.

#80
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

View Post_Claudiu_, on 26 noiembrie 2015 - 21:08, said:

Stie cineva cum fac sa vad retelele 4G la scanare operatori retea ? Sunt in aria de acoperire 4G a Vodafone si Orange dar nu sunt afisati in lista... Trebuie sa setez ceva in plus ? Multumesc.
Salut _Claudiu_ ,
Telefonul in cauza este compatibil cu 4G: FDD 800MHz,1800MHz, 2100MHz, 2600MHz TDD 1900MHz, 2300MHz, 2600MHz .
In cazul in care nu este identificata nicio retea 4G din zona ta de acoperire este posibil ca sim-ul existent sa nu fie compatibil cu reteaua 4G,ia legatura si cu operatorul de telefonie mobila.

#81
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Deci pănă la urmă telefonul s-a cam fâsâit...

#82
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.01.2009
Dupa cateva luni de folosinta pot spune ca e ok pana la autonomia bateriei. In conditia in care mergi pe 4g RDS si mai cauti modest ceva pe net  pana seara cam ramai fara baterie.. Problema cea mai mare e ca daca cumperi Allview o sa ai o mare problema cu garantia produsului. Din experienta proprie cu precedentul x1 relatia client service este infecta( Sfinx Telecom). Am fost multumit de x1 pana cand fata mea a reusit sa isi strice telefonul si ii trebuia un altul nou. Asa ca l-am cedat fetei si eu am trecut pe x2. Intre timp au aparut probleme la x1 in sensul in care nu mai puteai accesa camera din meniu. Aparea mesaj ca aplicatia se va inchide A fost trimis in service care cu foarte mare usurinta l au scos din garantie din cauza ca avea cateva urme pe carcasa cosider normale dupa un an de folosinta . Telefonul fiind in stare de functionare perfecta mai putin acel bug. Am zis ok asta e returnati-l fiind ferm convins ca si cel mai ordinar service poata sa i rezolve softul si costurile reparatiei pretinse de Sfinx Telecom fiind exorbitante 1018 ron + tva. Surpriza/stupefactia majora a fost cand la ridicarea din service telefonul avea displayul spart mai mult ca sigur din cauza proastei manipulari de catre tehnician sau transportului. Va jur ca in viata mea nu m-am simtit mai umilit de catre o firma de la care am cumparat indiferent ce produs ca in relatia Visual fan si Sfinx Telecom.. Deci recomand celor care vor sa ma creada si ca sa nu aiba parte de astfel de umilinta ca mine sa evite orice produs Allview. Sa evite pentru service firma  SFINX TELECOM indiferent de produs si producator. Sunt prea patit si pagubit si orice produs electronic pe care-l voi mai cumpara prioritar va fi sa aflu service-ul cine-l face si daca este Sfinx Telecom poate sa coste 1/2 din pret dar nu-l voi cumpara.
Oricat de frumoase sunt performantele descrise si pretul avantajos cred ca, cateodata merita platit si brandul ca sa obti respect si seriozitate ca, client.

[ https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Telefonul l-am vazut la mediagalaxy la oferta cu 1800 de ron pe cine intereseaza.

#84
xxlmike

xxlmike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.08.2013
Pentru cei interesati nu doar in legatura cu acest model. Orice telefon cu capabilitati 4G cumparat trebuie sa aiba in hard si in soft frecventele din Romania. Majoritatea - Orange, Vodafone,Telekom - lucreaza in protocol FDD cu banda 7 si frecventa de 2600. Se pare ca acum Digi este singurul operator care lucreaza cu protocolul TDD si foloseste banda 38 cu frecventa de 2600. TDD este un protocol ceva mai nou care a aparut pentru a putea exista mai multi operatori - permite ingustarea benzii de frecventa, opereaza folosind felii de timp diferite pe aceeasi frecventa pentru emisie-receptie, nu doua frecvente diferite pentru emisie si receptie. Este ceva mai sofisticat, cere tehnologie mai moderna dar asta este.. Cei care nu folosesc SIM Digi pot lua cam orice telefon 4G. Cei care da, atentie la benzile de lucru. Firma BLU de exemplu nu foloseste protocol TDD, desi aparent telefoanele sunt identice. Majoritatea producatorilor chinezi - Huawei, Meizu etc - au mai multe benzi de lucru in ambele protocoale, si FDD si TDD. Modelul meu de Galaxy 5 de exemplu nu are TDD.

Tot pentru SIM-urile Digi este bine de stiut ca nu functioneaza in protocolul GSM, deci ca SIM secundar intr-un dual care are pe SIM 1 3G si/sau 4G Digi nu va functiona. El trebuie pus - selectat - doar in slotul de SIM cu cel putin 3G. Se pare ca acest model de Allview, ca si altele mai noi - din gama Viper de exemplu sau P Energy - permite comutarea din soft intre SIM-uri pentru semnal 4G, dar SIM-ul trecut in pozitie secunda - repet, din soft, fara sa fie mutat fizic - va ramane doar pentru frecvente GSM pana cand este comutat iarasi pe 3G-4G.

Edited by xxlmike, 31 January 2016 - 19:56.


#85
emanuel75

emanuel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.11.2011
Butoanele de sub ecran sunt doar desenate, nu se si aprind ???

#86
arthy

arthy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2007
Eu am cumparat X1Xtreme cand a aparut si am fost si inca sunt EXTREM de multumit de el.
Apoi mi-am facut precomanda si am cumparat X2 xtreme, care dupa 8 luni de folosinta se dovedeste un mare cacat,
Nu merge nici un fel de screensaver, dupa cateva minute iti pune inapoi imaginea aia rosie.
Nu merge nici un fel de ACR(Automatic call recorder) si credeti-ma ca le-am testat pe toate.
Nu merge de nici o culoare sa instalezi Waze, nu vrea si pace.
Dupa o folosire normala, gen putin facebook si vreo 2 joculete, se incalzeste de nu il mai poti tine in mana.
Bateria e o gluma, niciodata nu m-a tinut mai mult de 10 ore de folosire normala, in fiecare noapte trebe sa il tin la incarcat.
Suportul firmei din Brasov e de tot cacatul. Anu trecut in vara la X1 s-a topit ecranul, adica dupa ce l-am lasat in masina, la soare, cand l-am atins, sticla a culisat in sus si s-a dezlipit, l-am trimis in garantie si mi-au zis ca nu mai are garantie ca are o lovitura(mica) sus, asa ca am platit 700 de lei sa imi schimbe ecranul pentru ca dupa ce l-am primit inapoi sa nu mai mearga partea dreapta decat cand are ea chef. Pentru X2 am facut un review negativ pe situl lor pe care nici azi nu l-au publicat.
X2 pentru banii pe care i-am dat, e mult sub X1, bugurile si problemele lui X2 ar trebui sa fie remediate, dar nu are cine pentru ca firma aia nu ofera nici un fel de suport. Poate cineva o sa zica, bine... nu merge ACR si Waze... mare lucru poti trai fara ele. DAR cu bateria care nu tine si cu telefonul care se incalzeste cum e? Uneori ma frige in buzunar si trebuie sa il scor sa il racesc, rad prietenii de mine cand ma vad ca imi "racoresc" telefonul.
Una peste alta eu nu voi mai cumpara niciodata de la firma asta.

View Postemanuel75, on 18 martie 2016 - 21:15, said:

Butoanele de sub ecran sunt doar desenate, nu se si aprind ???
nu... nu se aprind.

#87
yogy68

yogy68

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2016
Scuze daca nu intreb unde trebuie:

Allview X2 Soul Xtreme poate fi incarcat wireless? (are sub capacul din spate/baterie un "montaj" asemanator receptoarelor de "wireless charging" ale smartphone-urilor de ultima generatie).

Multumesc cui raspunde.

#88
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Senzorul de pe capacul telefonului din spate (ori de pe husa flip dupa caz) este senzorul NFC care se conecteza la telefon prin cei doi pini nicidecum nu este pentru incarcare wireless, allview x2 soul xtreme nedispunand de incarcare wireless.

Edited by -koss-, 25 April 2018 - 06:37.


#89
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
MARE ATENTIE LA CLEMELE de pe partea stanga frontala ale husei. Vin din fabrica aplatizate. Puteti sa observati din poze. Recomand mare grija cu montarea husei ca s-ar putea sa rupeti clemele de pe partea stanga. Se pot foarte usor indoi la o pozitie cat de cat verticala (cele doua cleme incercuite cu rosu) iar telefonul recomand sa fie prins in cleme mai intai pe partea stanga privindu-l din fata si mai apoi pe celelalte parti.

Attached File  mare atentie cleme capac husa.jpg   308.37K   10 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate