Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Salarii web development

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#127
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View PostOriginalCopy, on 01 iunie 2015 - 19:13, said:

Doar cu "tehnologii" nu poti trece de 2-3k in Romania, ai nevoie de matematica, algoritmica, sau prost sa fii, noroc sa ai.
Sperii oamenii, algoritmica si matematica aia te ajuta la gandire. Am vazut, in scurta mea legatura cu mediul IT, ca multi te intreaba chestii complicate de algoritmica si logica matematica la interviu, dar in productie nu ajungi sa le folosesti direct (asta pentru un salariu mai mare de 2 - 3k ron). Cred ca te intreaba chestii de alea sa vada daca gandesti.

Poti descrie in ce scenariu ai folosit un algoritm/concept matematic complicat pe vremea cand aveai un salar aproape de 2 - 3k ron?

Edited by cd9, 06 July 2016 - 19:36.


#128
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

View PostOmule, on 01 iunie 2015 - 17:30, said:

7500 ron? Posted Image Pe javascript și html/css nu prea am văzut peste 1000 ron...
Poate vrea sa spuna alte frameworkuri etc. probabil si cu cveva NoSQL in spate. Si atunci avem, chiar si mai mult.

View PostDILAS, on 01 iunie 2015 - 17:42, said:


O precizare: Cand zic javascript, nu zic jquery, zic cel putin 3 framework-uri si inca vreo 5-6 tools/librarii cu care am lucrat in productie plus cunostinte de design patterns si OOP. (aplicate pe javascript).

Aha, ce ziceam.

View PostDILAS, on 01 iunie 2015 - 17:42, said:


Nu stiu cat as fi luat, dar stiu cat as fi cerut, pentru cerinte gen java backend solide  + front end la nivelul care sunt acum probabil ceream in jur de 130-140.
Pt java basic plus ce stiu acum probabil in jur de 100-110. Pt orice extra mai adauga 10-30 mil in functie de nivel.
Nu cred ca are importanta ce as fi cerut insa, important e sa prinzi un angajator disperat care are nevoie de un om de nisa.(E foarte rar ca cineva sa faca bine toate tehnologiile mai sus mentionate, eu personal n-am intalnit pe nimeni)

Eu zic sa bu te bagi si in directia aia ca sunt destui (si nu prea) - ideea e ca greu vei ajunge pe cineva care are in spate backend java serios. Desi ar fi o varianta - si nu rea, intrucat cei care stiu java/backend serios au rareori timp sa stie frontend mai mult decat JSP, JSF si cateva frameworks/etc care nu-s foarte grozave...

O alta directie (poate mai buna) ar fi sa bagi ceva UX design, usability principles, testing etc. Te-ai gandit? Asta daca ai tai clienti ar cere asa ceva.

#129
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 18.10.2011

View PostOriginalCopy, on 01 iunie 2015 - 18:48, said:

http://forum.softped...8#entry14073288

Punctele 1-4 listate acolo.
Oho, pot veni cu multe alte chestii nelistate acolo, chiar mult mai necesare pentru un programator obisnuit, si mai ales unul de aplicatii obisnuite (de business). Securitate, baze de date, UML, SDLC etc. Cat si aspecte specifice anumitor verticale (stiute in principal mai ales de analisti)

#130
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007

View Postaaaa4567, on 06 iulie 2016 - 19:46, said:

Eu zic sa bu te bagi si in directia aia ca sunt destui (si nu prea) - ideea e ca greu vei ajunge pe cineva care are in spate backend java serios. Desi ar fi o varianta - si nu rea, intrucat cei care stiu java/backend serios au rareori timp sa stie frontend mai mult decat JSP, JSF si cateva frameworks/etc care nu-s foarte grozave...

O alta directie (poate mai buna) ar fi sa bagi ceva UX design, usability principles, testing etc. Te-ai gandit? Asta daca ai tai clienti ar cere asa ceva.

Bro marea problema cu jsu deocamdata e ca ruleaza doar pe client. Sunt prea putine aplicatii pe node la noi, desi vad ca a inceput sa capate traction si programatorii buni node sunt platiti bine spre foarte bine. React native e inca f imatur. Ce ma intreb eu insa care e perspectiva long term. Pt ca un senior java dev poate sa treaca spre arhitect, un js dev mai greu. (nu-mi fac probleme deocamdata, doar incerc sa imi fac un plan long term).

UX design, usability principles si unit testing + e2e testing pe js frameworks stiu destul de bine. La fel si css, responsive, performance improvements, etc, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate