Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Program de...modificat filme

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Vreau si eu un program de...modificat filme...cu care pot sa adaug, sa tai, sa pun sunet si alte chestii de gen
Stie careva? pls

#2
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Pinnacle Studio si Adobe Premiere stiu ca sunt printre cele mai bune la editare filme; dar optim ar fi sa ai o placa de captura video, mult ram si mhz la procesor altfel mai mult te chinui cu ele.

#3
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Incearca Win DVD, e foarte usor de folosit, sau daca vrei ceva mai profesional, Ulead Media Studio.

#4
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Ulead Media Studio profesional?  :w00t:  De cand?  :D

@JAWS
Da un search pe sectiunea Video a forumui SP. Sunt 'N' topice despre softuri de editare...
Oricum din segmentul home use iti recomand Pinnacle. :)

#5
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Eu am Ulead Media Studio Pro 7.0 de vreun an de zile, nu stiu exact cand a aparut.

#6
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Stiam ca asta ar fi categoria Pro. Nu faptul ca si-a scris nustiu ce producator de soft Professional pe cutia cd-ului.

Daca e sa ne luam dupa ce zice producatorul pana si Windows Movie Maker este pro. Uite ce zice microsoft aici. Edit like a pro.  :coolspeak:

#7
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Nu vad ce legatura are Windows Movie Maker 2 cu Ulead Media Studio, sunt 2 soft-uri total diferite, poti sa il compari cu Adobe Premiere dar in nici un caz cu Win Movie Maker.

Ulead Movie Maker 7.0 review:

http://desktopvideo..../media_pro7.htm

#8
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Hai ca deja suntem off-topic. Pe scurt ca o concluzie. Ulead mai are mult pana sa devina un soft professional, se apropie de performantele unui soft profi asta e cu totul alceva, cheltuie multi bani pe marketing, dar este destul de greu sa se impuna pe piata care se cam imparte la ora actuala intre Premiere si Avid pe PC si Final Cut pe MAC. Daca luam in calcul si faptul ca are un concurent direct care doreste acelas lucru, este vorba de Sony Vegas, pot sa-ti zic ca mai are multt pana sa intre in elita. Daca reusesti sa-mi dai un singur exemplu de casa de productie unde se foloseste ai o mare lada de bere de la mine.
Uite mai ia aici un link despre professional NLE. Daca vrei iti mai dau.

P.S. Anumite firme platesc bani grei ca sa "cumpere" review-uri. Poti cumpara unul dar nu pe toate.  :)

#9
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
1. Ma fratilor, fiecare cu ce-i place. Dar nu poti sa pui Pinnacle Studio alaturi de Premiere Pro cum am vazut in primul mesaj. Ce naiba, e diferenta ca de la cer la pamant intre cele doua.
Mai degraba Ulead Media.... (cum naiba se mai cheama) se apropie mai mult ca facilitati de un soft din categoria "pro" decat cele din seria "studio": Pinnacle Studio sau Ulead Studio.
Cand aud aberatii de genul "Pinnacle are efecte multe" si de fapt se refera la tranzitii (am eu un amic pe care il aud toata ziua: baga efecte multe multe) ma apuca rasu' plansu. Eu n-am vazut in viata mea la nici un film la trecerea de la un cadru la altul sanii cu zurgalai zburand pe ecran si nici imaginea transformandu-se in lebada si curgand dintr-o parte in alta.

2. Softurile profi vor face intotdeauna ceea ce sunt ele specializate sa faca. Chiar daca , intr-un compromis se mai adauga si alte facilitati. (Vezi authoringul dvd-urilor in PPro sau in Avid pe care nici un "profi" cu mintea la cap nu o sa-l faca din acel soft daca vrea un authoring de calitate).
Din aceasta cauza softurile de genul Pinnacle va dati seama ca nu pot fi atat de performante atata timp cat incorporeaza atatea facilitati la un pret mic. Ganditi-va ca doar un simplu encoder mpeg profesionist costa de te ustura buzele sa spui daramite buzunarul. Ele de  fapt sunt softuri pentru familie, pentru amatori. De altfel nici cei de la Pinnacle nu sustin altceva. Intotdeauna veti vedea ca imagine de prezentare familia in fotoliu cu prietenii si nicidecum un studio de televiziune sau nici macar un studio propriu improvizat in casa.

3. Pentru o editare impecabila a unui material video trebuie o sumedenie de softuri si nu numai.
In ordine ar fi:
-soft de editare
-filtre, plughinuri speciale care costa si alea o caruta de bani. Nici macar filmele trase pe pelicula nu se lasa asa brut. Au si ele fel de fel de filtre aplicate. Altfel toate filmele ar arata la fel (dpdv al coloristicii si nu numai). Multe astfel de filtre sunt folosite direct la filmare.
-soft de compozitie
-soft de encodare (chiar mai multe, depinde de timpul de encodare)
-soft de editare foto
-soft de authoring

Cele mai bune (profi) softuri de editare (editare si atat-sa nu aud crearea dvd-ului, encodare mpeg sau alte bazaconii) sunt: Premiere Pro, Avid si Final Cut (asta e pe Mac).
Cum Avidul mi se pare prea incalcit (ce dracu au avut aia in cap cand l-au facut atat de incalcit nu stiu?!) cea mai buna solutie mi se pare Premiere Pro. Mai ales ca poate fi achizitionat la un pret special intreg pachetul care contine cam toate cele scrise mai sus.
Nu sunt fan neaparat Adobe dar nu pot sa nu remarc usurinta utilizarii softurilor de la ei. Din pacate seria 2.0 m-a dezamagit groaznic.

Edited by daddy, 19 May 2006 - 12:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate